Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Aranżacja jadalni — jak stworzyć funkcjonalne i estetyczne miejsce spożywania posiłków?

Aranżacja jadalni nie jest łatwym zadaniem. To miejsce bardzo ważne, w zasadzie serce domu, ale często wydzielone w innych pomieszczeniach — salonie, kuchni lub na ich styku. Jak zatem urządzić jadalnię, by była wyjątkowa, funkcjonalna, a jednocześnie estetyczna?

Stół bukowy i inne meble z kolekcji Greg
Aranżacja jadalni to kwestia funkcjonalności i ergonomii, a także estetyki

Nowoczesna aranżacja jadalni na planie otwartym

Nowoczesna aranżacja jadalni z jednej strony wymaga myślenia o funkcjonalności, z drugiej o estetyce i dopasowaniu tego miejsca do otoczenia. Coraz częściej spotykamy się bowiem z mieszkaniami na planie otwartym. Kuchnia, jadalnia i salon nie są tu oddzielone architektonicznie (ścianami), a płynnie w siebie przechodzą.

Nowoczesna aranżacja jadalni powinna więc nieformalnie wydzielać przestrzeń do spożywania posiłków, a jednocześnie współgrać z wystrojem kuchni i salonu. To wydzielenie osiąga się przez różne zabiegi estetyczne. Przede wszystkim przez zastosowanie odmiennej kolorystyki i faktur, ale również przez odpowiednio dobrane meble do jadalni.

Nawet w całkowicie otwartym pomieszczeniu jadalnię wydzielimy np. przez inny materiał na podłodze (może to być dywan), odmienne od tych w kuchni i salonie kolory i wzory na ścianach czy meble o innej stylistyce i wzornictwie.

Meble bukowe do salonu i jadalni
Wystrój otwartej jadalni musi pasować do otoczenia -- salonu czy kuchni

Jednocześnie nie można z tą innością przesadzić. Spójność z otoczeniem uzyskamy, stosując podobieństwa. Podłoga z tego samego materiału, ale w innym kolorze (lub odwrotnie), drewniane meble do salonu i jadalni, ale o innym wykończeniu czy wspólne akcenty kolorystyczne pojawiające się w różnych miejscach to sposoby na zachowanie ciągłości wystroju.

Oświetlenie jadalni

W nowoczesnej aranżacji jadalni liczy się również funkcjonalność. Zależy ona w głównej mierze od dobrze dobranych mebli jadalnianych (czym zajmę się w dalszej części artykułu), ale nie tylko. Istotne jest także oświetlenie. Nad stołem powinno znaleźć się jasne, ale ciepłe źródło światła, które dobrze oświetli cały blat. W przypadku długich stołów prostokątnych potrzebne będzie zapewne kilka punktów świetlnych.

Dobre oświetlenie jadalni to nie tylko kwestia estetyki. Pamiętajmy, że jemy też oczami. Wygląd potraw ma ogromne znaczenie dla przyjemności z jedzenia, a złe oświetlenie może wpływać na nie negatywnie. Np. zbyt zimne światło sprawia, że mięso wygląda na sine.

Oświetlenie jadalni to oczywiście nie tylko lampy nad stołem. Resztę pomieszczenia (lub strefy jadalnianej) warto oświetlić światłem rozproszonym. Posłużą do tego kinkiety, lampy i lampki stojące na meblach lub podłodze, a także dobrze rozmieszczone lustra.

Aranżacja jadalni - stół, krzesła i oświetlenie
Oświetlenie to bardzo istotny element w aranżacji jadalni. Cały blat powinien być oświetlony od góry ciepłym, miękkim światłem.

Stół i krzesła — centralny element aranżacji jadalni

Przejdźmy do mebli jadalnianych. To one budują bowiem funkcjonalność tego miejsca. Centralnym punktem każdej aranżacji jadalni jest oczywiście stół. To przy nim spożywa się posiłki, spotyka z rodziną i znajomymi. Przy stole toczy się więc życie rodzinne i towarzyskie.

Dobrze dobrany stół to zatem podstawa aranżacji jadalni. Jego wybór należy zacząć od wymiarów. Stół do jadalni ma pomieścić wszystkich domowników, ale również ich gości. Trzeba przy tym pamiętać, że wygodne miejsce dla jednej osoby to minimum 60 cm szerokości blatu.

Stoły 4-osobowe, nierozkładane — np. Vento, Paris, Minimal czy Golo — sprawdzą się raczej w kawalerkach, mieszkaniach singli lub par bez dzieci i to tych, którzy nie organizują u siebie większych spotkań. Znacznie bardziej uniwersalne będą stoły dla 6 osób, czyli mające przynajmniej 120 cm długości — np. Mercury, Odys lub Oxide. Przy takim stole rodzina zje w spokoju, a i dla gości znajdzie się miejsce.

Jeśli jednak lubimy organizować przyjęcia lub święta, warto pomyśleć nad jeszcze większym meblem. Modele James, Breno, Bona czy Calisto to tylko niektóre z naszych stołów, które mogą mieć nawet ponad 200 cm długości. Dobrym wyborem są też stoły rozkładane, które dopasujemy do aktualnych potrzeb.

Stół drewniany Adao z naturalnym blatem na metalowych nogach
Dobrze dobrany stół i krzesła to podstawa w każdej jadalni

Poza wymiarami dla funkcjonalności ważny jest też kształt mebla. Klasyczne stoły prostokątne sprawdzają się w większości aranżacji jadalni i zapewniają wygodne miejsca wzdłuż całego blatu. Owalne, a przede wszystkim okrągłe stoły to wybór głównie estetyczny. Trzeba jednak też pamiętać, że wymagają one więcej miejsca od kwadratowych i prostokątnych. Nie są tak ustawne, a i stanowiska przy nich muszą być inaczej rozlokowane.

Krzesła w aranżacji jadalni

Przy stole stanąć muszą krzesła. Ich ilość zależy oczywiście od wymiaru stołu, ale też od kształtu. Kwadratowe i prostokątne blaty wymuszają symetrię i parzystą ilość krzeseł. Przy stole okrągłym nie ma takich ograniczeń. Wybierając krzesła do jadalni, warto pamiętać o tym, by swobodnie wsuwały się pod blat. Jeśli więc mają podłokietniki, muszą być one umieszczone odpowiednio nisko. Powinny też być lekkie i mobilne, łatwe do odsunięcia i przesunięcia do stołu.

Krzesła to również kwestia wygody. Miękkie siedziska z dobranymi tkaninami obiciowymi to podstawa. Tapicerka powinna przepuszczać powietrze, żeby siedzący się nie pocił. Musi być też łatwa w czyszczeniu — pamiętajmy, że to jadalnia i czasem coś może skapnąć na krzesło. Wygoda to także odpowiednie profilowanie oraz właściwa wysokość siedziska i oparcia.

Aranżacja jadalni -- stół i tapicerowane krzesła z podłokietnikami
Krzesła do jadalni przede wszystkim powinny być miękkie i wygodne, ale też eleganckie

Ważna jest też estetyka. Do klasycznej aranżacji jadalni sprawdzą się proste, eleganckie formy — np. krzesła Aura, Ross lub Lilly. W mieszkaniach nowoczesnych można postawić np. na metalowe konstrukcje w odważnych kolorach, a więc modele Oskar lub Fiona. Miłośnikom minimalistycznej prostoty połączonej z wysoką funkcjonalnością spodobają się z kolei krzesła Matsumi-A i Aldon.

W niektórych aranżacjach jadalni, np. eklektycznych, loftowych, a nawet rustykalnych i retro, warto pomyśleć nad ustawieniem przy stole różnych krzeseł. Te różnice mogą być widoczne w kolorach, ale też w samej formie i konstrukcji mebli. Taki zabieg daje bardzo ciekawe efekty — intryguje, przykuwa uwagę, a tym samym podkreśla centralne miejsce stołu i krzeseł w aranżacji jadalni.

Jak ustawić stół i krzesła — funkcjonalna aranżacja jadalni

Aranżacja jadalni to nie tylko wybór odpowiednich mebli, ale także ich ustawienie. Obowiązują tu pewne zasady ergonomii i funkcjonalności. Wspomniałem już, że miejsce dla jednej osoby to przynajmniej 60 cm blatu stołu. Taka szerokość jest wystarczająca, by krzesła nie były stłoczone i nie stykały się. Siedzący przy stole goście nie będą się więc cisnąć i trącać łokciami przy jedzeniu.

Ważne jest też miejsce wokół stołu. Aby móc się swobodnie poruszać, przechodzić za plecami siedzących, siadać czy wstawać, potrzeba przynajmniej 70 cm od blatu stołu do ściany. To wymiar, który należy bezwzględnie zachować, szczególnie przy dużych stołach. Dzięki temu osoby siedzące w środku, z obu stron mające sąsiadów, będą mogły bez problemu wstać i wyjść np. do toalety.

Drewniane blaty aranżacja
Warto zadbać o to, by wokół stołu było dużo miejsca. Ułatwi do poruszanie się za plecami siedzących

Kolejna istotna kwestia przy aranżacji jadalni i wyborze stołu to odpowiednie miejsce na nogi siedzących. Zbyt wąski stół sprawi, że goście siedzący naprzeciwko siebie będą się trącać stopami. Nie ma jednak konkretnych wytycznych czy standardowych wymiarów. Potrzebne miejsce na nogi zależy bowiem od indywidualnych cech siedzących — głównie ich wzrostu.

Gdzie powinien stanąć stół jadalniany?

Ustawienie stołu i krzeseł zależy też od aranżacji jadalni i miejsca, w którym ją organizujemy. Jeśli jest taka możliwość, warto ustawić stół możliwie blisko okna, co pomoże doświetlić jadalnię. W układach otwartych, gdzie salon łączy się z kuchnią, jadalnia powinna być pomiędzy nimi. Mamy wtedy naturalne przejście od przygotowywania posiłku przez jego spożywanie po strefę wypoczynku — np. poobiedniej sjesty.

Bliskość jadalni do kuchni to również kwestia praktyczna — nie trzeba daleko nosić jedzenia czy brudnych naczyń. Na małym metrażu warto wręcz postawić na przenikanie funkcji. Stół jadalniany może tu być dodatkowym blatem roboczym do przygotowywania posiłków.

Jeśli mamy jadalnię połączoną z salonem, warto zadbać o takie ustawienie stołu, by biesiadnicy nie widzieli telewizora. W polskich domach telewizor jest często centralnym punktem i rozumiem, że takie podejście może budzić opór. A jednak warto aranżację jadalni stworzyć tak, by skłaniała do kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, do skupienia się na jedzeniu i rozmowie, a nie do gapienia się w ekran.

Aranżacja jadalni - telewizor nad stołem
Ustawiając stół w otwartej jadalni, raczej unikajmy bliskości telewizora. To ma być miejsce spotkań, rozmów i delektowania się jedzeniem, a nie gapienia się w ekran

Nie tylko stół i krzesła — dodatkowe meble, które uzupełnią aranżację jadalni

Aranżacja jadalni to nie tylko dobrze dobrany, odpowiednio duży i elegancki stół oraz wygodne krzesła. To także dodatkowe meble, które dodają funkcjonalności i uroku.

Przede wszystkim przydadzą się meble na zastawę stołową i podstawowe utensylia. Piękny kredens lub witryna to idealny sposób na wyeksponowanie eleganckiego zestawu porcelany czy kryształów. Meble z przeszkleniem sprawdzą się też w roli barków na kolekcję wina, dobrej whisky i innych alkoholi. Wyjątkowo dobrym wyborem do tego zadania będzie kredens Cubic ze specjalnym miejscem na butelki.

Szczególnie funkcjonalne będą meble łączące przeszklenia i przestrzenie zamknięte. Modele Odys, Bianco i Retro będą idealne na ekspozycję eleganckich naczyń, jak i przechowywanie tych codziennych, które niekoniecznie chcemy prezentować publicznie. W zamkniętych szafkach i szufladach schować można też sztućce, bieliznę stołową, wazy, półmiski, sosjerki i inne akcesoria niezbędne na stole.

Meble drewniane - tradycyjny kredens z witryną
Kredens Cubic doskonale zastępuje barek. Ma nawet wyznaczone miejsce na butelki

W aranżacjach jadalni na małym metrażu potężne kredensy i witryny mogą zastąpić wiszące szafki z przeszkleniem. Spełnią te same funkcje, a nie zabiorą tyle miejsca.

Aranżacja jadalni to również dekoracje, które trzeba gdzieś umieścić. Posłużą do tego regały, komody i szafki, a także półki. Te ostatnie sprawdzą się szczególnie dobrze w małych jadalniach.

Regały bez pleców — takie jak Cubic — to też świetny sposób na nieformalne, ale wyraźne oddzielenie strefy jadalnianej od kuchni lub salonu. Taki ażurowy regał stanowi fizyczną i wizualną barierę, a jednocześnie przepuszcza światło. Dzięki temu zrobione z niego przepierzenie jest lekkie, a przy tym funkcjonalne — umieszczone tu przedmioty są widoczne i dostępne z obu stron.

Estetyczna aranżacja jadalni

Do tej pory skupiłem się głównie na funkcjonalnej aranżacji jadalni. Jednak estetyka jest tu również bardzo istotna. W końcu to w jadalni organizujemy imprezy i spotkania, więc jest to miejsce mocno reprezentacyjne.

Piękna aranżacja jadalni to również większa przyjemność z jedzenia, ponieważ bodźce wizualne mają ogromny wpływ również na doznania smakowe. Nawet najwykwintniejsza kolacja jedzona w zniszczonej ruderze będzie nieprzyjemna. W kolei w pięknym otoczeniu najprostsze potrawy zyskują nowego wymiaru.

Estetyczna aranżacja jadalni to przede wszystkim spójność. Z jednej strony mamy potrzebę dopasowania wystroju do otoczenia — np. sąsiadującej strefy kuchennej i salonowej. Z drugiej, jadalnia powinna się wyróżniać i sama w sobie być elegancka i spójna.

Meble do jadalni z kolekcji Vinci
Estetyczny wystrój jadalni zapewni wybór mebli z jednej, spójnej kolekcji w konkretnym stylu

Najprostszym sposobem na wewnętrzną integralność wystroju jest wybór mebli z jednej kolekcji do jadalni. Dzięki temu możemy w bardzo prosty i skuteczny sposób dobrać meble do konkretnego stylu wystroju. Jeśli więc chcemy jadalnię minimalistyczną, idealnie sprawdzi się kolekcja Vento, Minimal lub James. Klasyczną aranżację jadalni podkreślą meble Bona, Odys czy Paris, a w lofcie sprawdzi się zestaw Steel, Golo, a nawet Retro.

Jedna kolekcja to gwarancja, że każdy element wyposażenia będzie do siebie pasował. Zachowana będzie kolorystyka, faktury, detale dekoracyjne i proporcje. Jednak kolekcje to też świetny sposób na wyróżnienie jadalni przy zachowaniu związków z otoczeniem. Jeśli w salonie mamy kolekcję mebli drewnianych i w jadalni również wybierzemy ten materiał, ale inne wzornictwo — mamy przepis na ciekawy, zintegrowany wystrój. Obie strefy będą wizualnie wydzielone, a jednocześnie na tyle podobne, żeby nie wyglądały jak z innej bajki.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

STół ROZKłADANY DO JADALNI I DREWNIANE KRZESłA - PRZEDSTAWIAMY CIEKAWE ROZWIąZANIA
JAK DOBRAć NOWOCZESNE I łADNE KRZESłA DO DREWNIANEGO STOłU - PORADY I INSPIRACJE
DREWNIANE STOłY DO JADALNI — JAKIE WYBRAć, BY BYłY PIęKNE, FUNKCJONALNE I SOLIDNE?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum