Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Dekoracje w kolorach głębokiej zieleni i granatu – jak stworzyć przytulne wnętrze z ciemnymi elementami?

Wbrew pozorom zadanie postawione w tytule wcale nie jest trudne do osiągnięcia. Co więcej, odpowiednio oświetlone ciemne barwy pozwalają odpocząć zmysłom bardziej niż sterylna biel. Dekoracje w kolorach głębokiej zieleni i granatu to absolutny hit ostatnich lat. Nadają wnętrzu charakter, pozwalają oderwać się od nudnych bieli, szarości czy beżów, a jednocześnie dają duże pole do popisu. W zależności od przedmiotów w danej barwie, wnętrze może być raz klimatyczne i przytulne, innym razem chłodne i eleganckie, a w jeszcze innym przypadku – bardzo modernistyczne.



Dla kogo są dekoracje w mocnych kolorach?

Nie każdy będzie czuł się komfortowo w mocnych, ciemnych barwach. Nawet jeśli mnogość typów wystrojów stworzonych z ich użyciem jest ogromna. Jeśli ktoś nie lubi takich kolorów – nie będzie dobrze się czuł w ich otoczeniu. Tak samo jeśli wnętrze jest ciemne, poprzez małą ilość okien lub ich ekspozycję w całości od strony północnej. W zimowe szare poranki, gdy nie używamy lamp, pomieszczenie zamiast przytulnego kącika może przypominać smutną norę.

Zielone zasłony
Chłodne, zielone zasłony będą bardziej przytulne, jeśli podświetlimy je dodatkowym, wielopunktowym oświetleniem

Mocne, chłodne barwy nie powinny być również stosowane na dużych powierzchniach w małych pomieszczeniach. A więc ciemne ściany, masywne zasłony czy pokaźnych rozmiarów kanapa w kolorze granatu lub butelkowej zieleni raczej odpadają. Co innego, jeśli wspomniane barwy stanowią subtelne dodatki, np. w formie dekoracyjnych poduszek, elementu kolorystycznego na tapecie, obrazu czy kolorowych świec. Najlepszy efekt uzyskać można dysponując obszernym, dobrze doświetlonym salonem. Wtedy pole do popisu jest ogromne.

Chcąc zaaranżować wnętrze z wykorzystaniem granatu lub ciemnej zieleni, zrezygnujmy z dodawania innych, mocnych barw lub ograniczmy do minimum ich ilość. Bardzo kolorowy pokój nie będzie ani przytulny, ani modny. Niepisana zasada dobierania kolorów mówi, że czy w ubiorze czy w dekoracji wnętrz najlepiej trzymać się trzech lub czterech barw. Ewentualnie można nieznacznie balansować w ich odcieniach. Jeśli więc za kolor dominujący wybieramy zieleń, niech towarzyszy jej przykładowo biel, czerń i przydymiony róż lub złoto. Granat można wykorzystać w marynarskim połączeniu z bielą, czerwienią i szarością. To tylko jedne z miliona przykładowych połączeń kolorystycznych. Ważne jednak, aby już na początku ustalić panujące barwy. Nawet jeden, źle dobrany kolorystycznie dodatek może zaburzyć efekt całości.

Dekoracje w kolorze głębokiej zieleni

Butelkowa zieleń jest jeszcze nowszym odkryciem niż granat. Ten zapomniany kolor bardzo rzadko pojawiał się we wnętrzach. A szkoda, gdyż jest fenomenalnym rozwiązaniem dla osób kochających dużą ilość kwiatów doniczkowych. Do tej pory rośliny pomimo swego uroku raczej odstawały od aranżacji wnętrza, przez co wielu mogło z nich zrezygnować. Wykorzystując elementy w kolorze głębokiej zieleni otwieramy sobie drzwi do nieograniczonej możliwości dodatków dekoracyjnych.

Zieleń należy raczej do chłodnych dodatków. Jak więc ją ocieplić? Przede wszystkim zadbajmy o dobre oświetlenie. Wybierzmy żarówki emitujące ciepłe światło. Dodatkowe lampki skierowane na ciekawą tapetę w tej barwie będą świetnym rozwiązaniem. Podobnie jak niewielka lampa stołowa z abażurem w odcieniu butelkowej zieleni. Oświetlony od środka kolor zacznie zaliczać się do barw ciepłych.

Wśród dekoracji w kolorach głębokiej zieleni i granatu mogą znaleźć się ozdobne poduszki
Przyjemne wzory, nawet jeśli w chłodnych barwach, potrafią być przytulne

Innym sposobem na ocieplenie wnętrz wykorzystujących ciemne barwy jest użycie odpowiednich tkanin. Welurowe poduszki, puszysty koc, dywan czy miękkie zasłony to nasze propozycje. Do tego wzory, które pojawiają się na plakatach, obrazach czy tkaninach niech nam się dobrze kojarzą.

Dekoracje w kolorze granatu

Ciemne odcienie niebieskiego to nie tylko granat. Bardzo stylowym i „cieplejszym” kolorem jest turkus w wersji dark. Wspaniale prezentuje się na tapicerowanych wezgłowiach, poduszkach, dywanach, ręcznikach i zasłonach. Jednak nie jest już na tyle elegancki, jak wspomniany granat. Z tym drugim sytuacja jest podobna jak z zielenią. Obowiązują podobne zasady stworzenia przytulnych wnętrz z wykorzystaniem tego koloru, chociaż czasem trzeba się bardziej natrudzić, gdyż jest on z natury bardziej chłodny niż butelkowa zieleń.

Dekoracje w kolorach głębokiej zieleni i granatu i turkusu
Ciemny turkus w sypialni to eleganckie i przytulne rozwiązanie

Granat, podobnie jak zieleń, dobrze prezentować się będzie w połączeniu ze złotem. Aby pobudzić senne wnętrze można dorzucić kilka musztardowych lub koralowych dodatków. Z pewnością nadadzą niebagatelnego wyglądu. Pamiętajmy jednak, że kolor dominujący może być tylko jeden. Granat fantastycznie prezentuje się w połączeniu z ciepłym beżem/kremem. Takie rozwiązanie niemal nie wymaga dodatkowego ocieplania wnętrza. O ile zachowane są proporcje i ciemny niebieski nie stanowi 90% przedmiotów salonie.

Niebieskie garnki
Dekoracje w kolorach głębokiej zieleni i granatu to nie zawsze zasłony, poduszki czy obrazy

Czy można łączyć ciemną zieleń i granat?

To już byłoby zbyt dużo. Oczywiście mając duszę stylisty można się o to pokusić, jednak wykorzystanie dwóch mocnych barw w zimnych odcieniach, eliminuje możliwość ocieplenia ich kontrastową barwą, np. musztardą. Z drugiej strony łatwo popaść w pułapkę modową i zwyczajnie przesadzić tworząc zamiast nowoczesnego wnętrza kiczowaty wystrój. Jeśli jednak tkwi w Tobie pierwiastek artysty - nic nie powinno Cię ograniczać.

Dekoracje w kolorach głębokiej zieleni i granatu
Dekoracje w kolorach głębokiej zieleni i granatu można łączyć, jednak trzeba zachować przy tym dużą ostrożność, aby nie przesadzić

Jak ocieplić wnętrze z ciemnymi, chłodnymi barwami?

Tak jak wspomnieliśmy, liczy się światło, odcień, rodzaj tkaniny oraz motyw/rysunek w danym kolorze. Istnieją też inne sposoby na zadbanie o przytulną atmosferę w pomieszczeniu zdominowanym przez ciemne barwy. Jednym z nich są kształty. Jeśli zamiast idealnie wyprofilowanej sofy na wysokich nóżkach wstawimy wygodny narożnik, a wraz z nim kilka poduszek, nasz salon podświadomie stanie się bardziej przyjemny. Podobnie może być z krzesłami. Zamiast kanciastego oparcia wybierzmy opływowe.

Przedmioty, które kojarzą się z zimnem lub twardą, nieprzyjemną strukturą wybierzmy w jaśniejszych, ciepłych barwach. Z kolei te, do których chętnie byśmy się przytulili, mogą być ciemne. Taki zabieg oddziałuje na nasze zmysły, jednak dbając o klimat wnętrza, warto go wykorzystać.

Chłodne dekoracje w kolorach głębokiej zieleni i granatu

Z drugiej strony, czy zawsze musi być ciepło i przytulnie? Wielu z nas lubi przebywać w ekskluzywnych wnętrzach, które wyzwalają w nas zupełnie inne emocje niż przytulne kąciki. Jeśli chcesz urządzić elegancką jadalnię lub salon, chłodne granaty i zielenie nadają się do tego idealnie. Przywodzą na myśl luksus i dostatek. Zdecydowanie są to „bogate” barwy, mające wiele do zaoferowania. W eleganckich aranżacjach oprócz mocnego akcentu pasować będzie duża ilość bieli i połyskujące srebro. Świetnie sprawdzą się lampy z elementami kryształkowymi, płytki i dodatki z akcentem marmuru, a także chłodne, kamienne dekoracje ścienne. Goście przebywający w takich wnętrzach z pewnością poczują się wyjątkowo.

Chłodna sypialnia w granacie
Chłodny granat to idealny kolor, aby podkreślić elegancję i luksus

Kiedy dekoracje w kolorach głębokiej zieleni i granatu wyjdą z mody?

Niestety trendy obecnych czasów zmieniają się dość szybko. Nie warto liczyć na to, że piękny salon w granacie i złocie będzie zachwycał nowoczesnością również za 10 lat. Jeśli więc lubisz co jakiś czas robić generalną rearanżację wnętrza – zdecydowanie polecamy zastosowanie ciemnych, chłodnych barw. Jeśli jednak chciałbyś mieć modne wnętrze przez długi czas, lepiej wykorzystać sprawdzone barwy i materiały, jak biel, szarość i lite drewno, a postawić jedynie na kilka dodatków w odcieniu butelkowej zieleni czy granatu. Zarówno inwestycja w nie, jak i późniejsza wymiana na inny kolor nie będą bolesne dla portfela.  

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

ROśLINY DONICZKOWE W DOMU — JAK JE WYKORZYSTAć W ARANżACJI I JAK O NIE DBAć?
SALON- TUTAJ RELAKSUJEMY SIę I ODDAJEMY ROZRYWCE (PANORAMA 360°)
DWUKONDYGNACYJNE MIESZKANIE Z "ATRIUM" - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum