Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Drewniane domki w ogrodzie, czyli jak spędzać czas na powietrzu w chłodny dzień

Posiadanie ogrodu lub działki daje możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu z zachowaniem całkowitej prywatności. To miejsce, gdzie możesz uciec od obowiązków, pomajsterkować, a dzieciaki wyszaleć się do woli. Drewniane domki pozwolą przedłużyć sezon ogrodowo-działkowy, a montując altanę z piecykiem skorzystasz z uroków ogrodu nawet w zimie. Jakie drewniane domki warto postawić w ogrodzie i na działce?

Drewniane domki
Domki drewniane całoroczne zwykle są ustawiane na palach. Ma to jednak szczególne zastosowanie w przypadku działki nad jeziorem.

Domy drewniane całoroczne

Listę propozycji otwierają domki drewniane całoroczne. Tak, jak nazwa wskazuje - domki są ocieplane i dzięki nim możesz zorganizować wyjazd na działkę także w zimie. Jeżeli jednak rozważasz tę opcję jako miejsce stałego zamieszkania - przemyśl bardzo dokładnie wszystkie “za” i “przeciw”. Drewniane domki całoroczne to domki ogrodowe z wyższej półki. Jednak brak fundamentów, niewielka bezwładność cieplna (która dla drewnianego domku sezonowego jest zaletą), stopniowe obniżanie się sufitu (tzw. spłaszczanie dachu) powodują, że zamieszkanie w nim na stałe jest dyskusyjne.

Drewniane domki całoroczne - zalety

Nie musisz nikogo powiadamiać o tym, że na Twojej działce lub w ogrodzie stanie luksusowy drewniany domek. Znowelizowane w dniu 13.02.2020 r. prawo budowlane, art 29 mówi, że domki drewniane nie przekraczające powierzchni 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. Domki można postawić w częstotliwości 1 budynku na 500 m2 działki.

Szybka budowa z prefabrykatów zamkniętych. To oznacza, że drewniane domki są transportowane w gotowych częściach. Ściany są wykończone, zawierają otwory na okna i drzwi oraz zamontowane instalacje elektryczne. Postawienie takich domków drewnianych trwa zaledwie kilka do kilkunastu dni.

Ekologia. Domki drewniane są po prostu ekologiczne, nie zaburzają naturalnego krajobrazu i są przyjaciółmi alergików.

Dodatkowo, domki drewniane mogą posłużyć jako domek gościnny. Rodzinie, która przyjedzie na święta z daleka zapewnisz prywatność i swobodę, co pozytywnie wpłynie na atmosferę przy stole.

Domki dla dzieci

Kto w dzieciństwie nie marzył o cudownym, drewnianym domku na drzewie? To pytanie retoryczne, my po prostu znamy odpowiedź. Jeśli ominęła Cię przyjemność nocowania w drewnianych domkach ukrytych wśród gałęzi drzew, spraw sobie tę przyjemność teraz. Masz dzieci? Świetnie! Wspólne spędzanie wolnego czasu od teraz zmieni się w prawdziwą przygodę i niezapomniane wieczory pod znakiem strasznych opowieści o duchach.

Drewniane domki dla dzieci to nie tylko “trudno dostępne twierdze”. Jeśli wybierzesz domek stojący na ziemi, możesz używać go jako placu zabaw. To znaczy… głównie Twoje dzieci będą go używać do zabawy. Drabinki, zjeżdżalnia i uroczy design to cechy charakterystyczne drewnianych placów zabaw. Drewniane domki potrafią przybrać różne kształty, od postmodernistycznych brył na wzór Krzywego Domku w Sopocie (został uznany za najdziwniejszy budynek świata przez humorystyczny portal Village of Joy) po klasyczną mini altankę.

Źródło: dralex.pl

Niektórzy wykonawcy proponują skonstruowanie własnego pomysłu na domki drewniane dla dzieci. Jednak my nie odmówilibyśmy sobie przyjemności zrobienia go samodzielnie.

Altany ogrodowe drewniane

Altany z drewna są pomysłem, który sprawdzi się w trakcie jesiennego grillowania. Ostatnie lata rozpieszczały nas, jeśli chodzi o jesienne temperatury i jeszcze na początku listopada można było rozsiąść się powietrzu, okrywając dla komfortu kocem.

Drewniana altana występuje najczęściej w dwóch opcjach:
- otwartej (czyli nie posiada ścian, jedynie drewniane zadaszenie), która jest idealnym zabezpieczeniem popołudnia przy grillu, w razie opadów deszczu. W chłodne dni, możesz zdecydować się na umieszczenie w niej palnika gazowego lub (wzorem całorocznych paryskich ogródków restauracyjnych) czerwonych lamp grzewczych (inaczej promienników podczerwieni);
- zamkniętej (gdzie są 4 lub 3 ściany oraz zadaszenie/dach), przeznaczonej na niższe temperatury. Co ciekawe, taką altanę z łatwością można zbudować samodzielnie, a umieszczając w niej niewielki piecyk, będziesz mógł w niej przebywać nawet zimą.
Altany jako drewniane domki ogrodowe sprawdzą się również w trakcie lata. Dają cień, osłaniają przed wiatrem (co jest ważne w planowaniu obiadu na świeżym powietrzu) i sprostają kapryśnej, sierpniowej pogodzie.

Inne domki drewniane, które możesz wykonać samodzielnie

Ogród to także miejsce odpoczynku dla zwierząt. Ptaki, wiewiórki, a także nasz domowy pupil również mogą posiadać własne domki drewniane. Chcemy podkreślić, że zwłaszcza w kwestii domowego futrzaka, mówimy o domku drewnianym, a nie o budzie dla psa. W chłodne dni, pupil z pewnością doceni zadaszone legowisko z ciepłym kocem. Nie należy jednak zostawiać go tam na noc.

drewniane domki dla psów
Buda? Nie - domek drewniany dla psa.

Domki drewniane dla ptaków: karmniki oraz budki lęgowe (m.in. dla sikorek, wróbli, mazurków) mogą stać się nie tylko pomocą dla zwierząt, ale również… elementem designu. Mini domki mogą przybrać postać słodkich chatek, nowoczesnych brył lub przypominać znane obiekty architektoniczne. Najwięksi wielbiciele tworzenia budek lęgowych doszli do perfekcji, a swoje (nie bójmy się powiedzieć) małe dzieła sztuki powinni pokazywać na wystawach tematycznych.

Drewniane domki w ogrodzie - a co w środku?

Jak wyposażyć drewnianą altankę lub domek całoroczny? Najlepiej, jeśli wnętrza będą utrzymane w tym samym klimacie, co elewacja domku. Zatem nastawmy się na meble drewniane. Funkcjonalnie i prosto - to warunki, aby mała, parterowa przestrzeń (25 - 35 m2) drewnianego domku była przyjazna tymczasowym mieszkańcom. Dobrą wskazówką jest umieszczenie w aranżacji typowych, regionalnych dekoracji.

W tak małym domku warto wdrożyć rozwiązania symetryczne. Kanapa może mieć zatem dwa stoliczki kawowe po bokach (ten sam zabieg należy wykorzystać z łóżkiem drewnianym), stół posiadać 4 takie same (najlepiej jasne) krzesła, a na ścianach zamontować parzystą ilość kinkietów. Symetria wprowadzi harmonię do wnętrza drewnianego domku, a co za tym idzie - poczucie, że masz więcej miejsca niż w rzeczywistości.

Łóżko z kolekcji bona
Symetria i geometryczny kształt wprowadzają ład do aranżacji.

Z uwagi na to, że nawet jesienią chcemy spędzać sporo czasu na zewnątrz, domek po otwarciu drzwi na patio lub ogród, powinien stanowić całość z salonem i aneksem kuchennym. Zyskasz wówczas na wizualnej przestronności, a korzystanie z werandy np. w trybie home office, będzie łatwiejsze.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

DOMKI DO 35 M2 - PRZEGLąD PRODUCENTóW I CEN
SALON, JADALNIA, SYPIALNIA 360° MINIMALIZM FORMY I MATERIAłU
"GRAFICZNA" KUCHNIA Z JADALNIą - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum