Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Drewniane panele ścienne — powrót boazerii czy nowy trend wnętrzarski?

Drewniane panele ścienne wracają do łask. Nie są to już kojarzące się z PRL-em boazerie pokrywające pomieszczenia od ścian po sufit. Mają różne formy, kształty i barwy. Odpowiednio dobrane pasują niemal do każdej aranżacji i pomieszczenia. Przyjrzyjmy się zatem, jak wyglądają drewniane panele ścienne i czemu zawdzięczają swoją popularność.

Aranżacja w drewnie
Drewniane panele ścienne dodają wnętrzom przytulności i uroku, tworząc atmosferę wiejskiej chaty

Nowoczesne drewniane panele ścienne

Drewniane panele ścienne wielu osobom wciąż kojarzą się wyłącznie z PRL-owską boazerią, którą pokrywano całe ściany, a nawet sufity. Takie wykończenie było charakterystyczne dla przedpokoi czy salonów jeszcze w latach 90 ubiegłego wieku. Dziś typowa boazeria dla wielu jest synonimem kiczu, jednak na rynku pojawiły się nowoczesne panele ścienne z drewna, które urzekają bogactwem form, kolorów i wzorów.

Różnorodność drewnianych paneli ściennych sprawia, że zyskują coraz większą popularność. Nie są to już jedynie okładziny pokrywające całe ściany. Często występują w formie lżejszych akcentów czy lamperii, które dodają wnętrzom uroku i wzbogacają je wizualnie, a nie są przesadne.

Drewniane panele ścienne w formie lamperii
Układając drewniane panele tylko do pewnej wysokości ściany, stworzymy eleganckie lamperie

Drewniane panele ścienne to liczne zalety związane zarówno z estetyką, jak i funkcjonalnością. Odpowiednio zaimpregnowane są stosunkowo odporne na wilgoć, a także zarysowania i inne uszkodzenia. Dzięki temu są bardzo trwałe i posłużą przez długi czas.

Panele ścienne z litego drewna łatwo też odświeżyć i odnowić. Wystarczy lekkie przeszlifowanie drobnym panelem ściennym i wykończenie olejem, lakierem czy bejcą. Malowanie drewna pozwala też bezproblemowo zmienić wygląd ścian i charakter wnętrza. Odpowiednie lakiery czy farby pozwolą zmienić odcień drewna, rozjaśniając je lub przyciemniając wedle potrzeb i gustu mieszkańców.

Drewniane panele ścienne — wielkość, układ i kształt

Decydując się na drewniane panele ścienne do sypialni, salonu, a nawet kuchni, należy najpierw wybrać odpowiedni gatunek drewna, kolor, rozmiary paneli i ich wzór. Możliwości jest bardzo dużo, więc bez trudu można znaleźć idealne rozwiązania do dowolnych aranżacji.

Panele ścienne wykonuje się z różnych rodzajów drewna. Dostępne są zarówno rodzime, dobrze nam znane gatunki, np. sosna, brzoza, olcha, jesion, buk czy dąb, jak i bardziej egzotyczne odmiany. Daje to dużą paletę kolorów i unikatowych wzorów usłojenia.

Panele ścienne w jadalni
Panele ścienne z litego drewna mogą mieć różne kształty i wzory dopasowane do odmiennych stylów aranżacji

Bardzo istotny jest wybór paneli ściennych w odpowiednim kolorze. W aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych, a także w małych, słabo doświetlonych pomieszczeniach sprawdzą się jasne odcienie. Mogą to być naturalnie jasne gatunki drewna lub panele malowane odpowiednimi barwnikami.

Z kolei na dużych przestrzeniach doskonale prezentują się panele ścienne z ciemnego drewna. Można je wykorzystać do pokrycia całej ściany lub tylko jej części, jako elegancki akcent dekoracyjny.

Poza gatunkiem drewna i barwą bardzo istotnymi parametrami są wielkość i ułożenie elementów. Nowoczesne panele ścienne mają różne formy i wymiary, które dają odmienne efekty wizualne.

Drewniane panele ścienne z desek z odzysku

Jednym z najlepiej prezentujących się materiałów na drewniane panele ścienne są stare deski z odzysku. Stare drewno rozbiórkowe ma bardzo szlachetny wygląd, głębokie barwy i wyraźnie widoczny rysunek usłojenia. Odnowione, zaimpregnowane deski, np. ze starej podłogi, przerabia się na łatwe w montażu panele ścienne. Doskonale odnajdują się we wnętrzach rustykalnych, klasycznych czy w stylu eko, a wykorzystane jako mniejsze akcenty, szczególnie barwione na biało, również w wystrojach skandynawskich i nowoczesnych.

Drewniane panele ścienne ze starych desek doskonale komponują się z meblami z litego drewna, szczególnie surowego. Idealnie pasują do nich m.in. stoły z naturalnym blatem Live Edge.

Drewniane panele z desek z odzysku
Panele ścienne ze starych desek mogą tworzyć ciekawą kompozycję faktur i kolorów

Małe i duże deski na ścianę

Panele ścienne w formie podłużnych desek mogą mieć różne wymiary i formy, Małe deseczki ułożone pionowo, poziomo lub w jodełkę tworzą ciekawe, przykuwające wzrok wzory. Takie rozwiązanie świetnie wygląda na pojedynczej ścianie, np. za łóżkiem w sypialni czy szafką RTV salonie.

Z kolei deskami długimi i szerokimi wyłożyć można — pionowo, poziomo, a nawet pod kątem —  wszystkie ściany od góry do dołu lub tylko do pewnego poziomu — w formie lamperii. Taka kompozycja doskonale pasuje do aranżacji rustykalnych i w stylu eko. Tak wykończone mieszkanie nabiera charakteru górskiej czy wiejskiej chaty. Jest bardzo ciepłe i przytulne.

Wybierając drewniane panele ścienne w formie desek, pamiętajmy, by nie stosować tego samego typu klepek na podłodze. Do drobnego parkietu dobierzmy więc deski większe, a do szerokich i długich paneli mniejsze. Dzięki temu ściana nie “zleje się” z podłogą. Ściany od podłogi możemy też odróżnić kolorem i rysunkiem usłojenia. Jeśli na podłodze mamy jasne deski o lekkim rysunku, na ścianach doskonale zaprezentuje się drewno ciemne, o mocnej fakturze i odwrotnie.

Drewniane mozaiki i panele 3D

Drewniane panele ścienne to nie tylko podłużne deski. Można też spotkać ciekawsze formy kwadratów, rombów czy struktury plastra miodu. Bardzo interesujące są też panele 3D. Przestrzenny efekt osiąga się poprzez odpowiednie ułożenie elementów, np. w struktury przypominające nachodzące na siebie łuski lub poprzez łączenie kawałków drewna o różnej grubości. Panele 3D mają wyraźnie dekoracyjny charakter podobnie jak różnego rodzaju mozaiki z elementów o różnych barwach czy kształtach.

Obraz z drewna
Odpowiednio ułożone i malowane deski mogą tworzyc piękne mozaiki i obrazy

Takie intrygujące, bogate formy i faktury mogą być bardzo ciekawym kontrastem dla drewnianych mebli minimalistycznych. Proste, pozbawione zdobień formy takich kolekcji jak Cubic, Minimal lub Steel doskonale wyglądają na finezyjnym tle drewnianych mozaik ściennych czy paneli trójwymiarowych.

Wymienione typy drewnianych paneli ściennych nie wyczerpują całego repertuaru. Elementy mogą mieć różne kształty i być ułożone w rozmaity sposób. Samo drewno może być cięte wzdłuż lub w poprzek słojów, co również zmienia wygląd. Możliwości jest bardzo dużo, a wszystko zależy od dopasowania do aranżacji i fantazji inwestorów.

Jak dbać o drewniane panele ścienne we wnętrzu?

Aby drewniane panele ścienne służyły przez długi czas, należy o nie odpowiednio dbać. Pielęgnacja drewna nie jest trudna, ale bardzo ważne jest, by przeprowadzać ją regularnie.

Oczywiście konieczne jest, aby drewniane panele ścienne były dobrze zaimpregnowane. Odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią jest szczególnie istotne, kiedy chcemy je montować w kuchni czy łazience. Jednak również te do salonu, przedpokoju czy jadalni powinny być zabezpieczone.

Drewno na ścianie w kuchni
Odpowiednio zaimpregnowane i pielęgnowane drewno można stosować nawet na ścianach w kuchni czy łazience

Nawet zaimpregnowane drewno warto jednak chronić przed nadmiarem wody. Dlatego myjemy je co najwyżej lekko wilgotną ściereczką, nigdy mokrą. Dobrym pomysłem jest też stosowanie odpowiednich środków czyszczących i detergentów przeznaczonych do drewna.

Zarówno panele ścienne, jak i meble drewniane warto co jakiś czas odświeżyć. Delikatne przeszlifowanie drobnym papierem ściernym i lakierowanie czy olejowanie pomoże przywrócić im dawny blask. Pozwoli to też rozjaśnić drewno, które w sposób naturalny ciemnieje z czasem, szczególnie kiedy jest wystawione na działanie promieni słonecznych.

Zaimpregnowane i regularnie pielęgnowane panele ścienne z drewna przez długi czas będą cieszyć oko swoim unikalnym wyglądem, ciekawą fakturą i piękną barwą.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

SALON, JADALNIA, SYPIALNIA 360° MINIMALIZM FORMY I MATERIAłU
DWA POZIOMY NA PODDASZU - PANORAMA 360°
"GRAFICZNA" KUCHNIA Z JADALNIą - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum