Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Dwukondygnacyjne mieszkanie z "atrium" - PANORAMA 360°



Loading...

Panorama Dwukondygnacyjne mieszkanie z atrium - PANORAMA 360°
Ikona 360
Ikona Uruchom

Tym razem mamy przyjemność zaprezentować Państwu nowoczesną aranżację salonu, która otwiera serię trzech artykułów dotyczących tego samego mieszkania w nowym budownictwie.

W kolejnych odsłonach tego cyklu zajrzymy do kuchni z jadalnią i sypialni.

Jest to bardzo przestronne, dwukondygnacyjne mieszkanie z niezwykle ciekawie rozwiązanym obszarem komunikacji pionowej. W okolicy schodów utworzono swoiste atrium wypełnione światłem i zielenią – pewnego rodzaju wewnętrzny ogród przywodzący na myśl rzymski perystyl. Otworzenie stropu w tym miejscu zapewniło doskonałe doświetlenie światłem słonecznym, niezbędne dla rozwoju bujnej roślinności. Umożliwiło również ciekawe wyeksponowanie elementów konstrukcyjnych w postaci podciągów i okrągłego słupa, sugerujących żelbetową strukturę szkieletową. Dzięki temu mieszkanie nabiera intrygującej geometrii, a rozrzeźbione poziomy sufitów ubogacają jego tektonikę.

  • Dwukondygnacyjne mieszkanie z atrium - PANORAMA 360° Obrazek
  • Dwukondygnacyjne mieszkanie z atrium - PANORAMA 360° powiększenie

Efekt lewitacji

W kontraście do masywnych elementów strukturalnych, lekkie nastopnice ażurowych schodów wydają się lewitować ponad domowym ogrodem. Takie rozwiązanie tworzy poczucie solidności płynące z masywnej konstrukcji połączone ze spokojem i lekkością wywodzącą się z naturalnej zieleni i delikatnej konstrukcji schodów. Podobne zestawienie dostrzeżemy później także w konstrukcji dobrze dobranych mebli.

Zwracając się w stronę salonu dostrzeżemy charakterystyczny dla tej aranżacji kontrast między ciemną, lakierowana podłogą z drewna i białymi, gładkimi ścianami. Na tak ciemną podłogę można sobie tutaj pozwolić, ponieważ wnętrze jest wyjątkowo dobrze doświetlone i przestronne. Taka klasyczna, czarno-biała kolorystyka wprowadza graficzność i poczucie elegancji, natomiast naturalny rysunek usłojenia desek podłogowych i wyraźne fugi ożywiają aranżację wprowadzając poczucie witalności.

Aranżacja niewielkiej powierzchni

Stosunkowo niewielka przestrzeń i klasyczny układ funkcjonalny – kanapa, stolik kawowy, szafka RTV – sprawiają, że kącik wypoczynkowy zapewnia atmosferę przytulności i komfortu, a spójna, minimalistyczna kolorystyka przynosi poczucie spokoju i nie atakuje zmysłów nadmierną ilością bodźców. W takim salonie z pewnością można się doskonale wyciszyć i zrelaksować, co jest gwarantem dobrego wypoczynku.

Widoczne tutaj drewniane meble są doskonale wyeksponowane na graficznym tle płaszczyzn tworzonych przez podłogę, ściany i sufit. Wykazują one stylistyczną spójność bazującą nie tylko na powtarzającym się motywie dekoracyjnych nóg, ale także na podobieństwie proporcji między poszczególnymi elementami. Przykładem może być stały, kwadratowy moduł widoczny w komodzie i szafce wiszącej.

Przede wszystkim kontrast

Jak wspomniano wcześniej, konstrukcja tych mebli opiera się na kontraście między masywnością i delikatnością. Dekoracyjne, toczone nogi nadają meblom solidności, mocno zakotwiczając je w podłożu, jednocześnie cienkie, zaokrąglone blaty stołów oraz fazowane do wewnątrz ramy szafek i komody wprowadzają lekkość i nadają gracji. Takie zabiegi uprzestrzenniają kompozycję mebli, nadając im intrygującego charakteru, tym niemniej, głównym elementem ozdobnym nadaj zdaje się być charakterystyczny, niepowtarzalny rysunek naturalnego drewna.

Warto w tym miejscu zatrzymać się przy szafce RTV, która dzięki swojej długości i otwartej konstrukcji zapewnia doskonałe miejsce nie tylko na sprzęt audiowizualny, ale również na wyeksponowanie kolekcji ulubionych filmów, czy muzyki. Ponadto jej gabaryty doskonale komponują się z dużym ekranem i smukłymi, wertykalnymi elementami sprzętu nagłośnieniowego, sprawiając, że ten mebel wypada tutaj niezwykle korzystnie.

Cała przedstawiona tutaj kolekcja mebli wydaje się idealna dla osób, które nigdy nie zasmakowały we współczesnym, minimalistycznym wzornictwie oraz dla tych, którzy wolą tworzyć atmosferę poprzez dobrze dobrane, estetyczne wyposażenie niż przez nagromadzenie bibelotów.

Eklektyzm w aranżacji oświetlenia

Oświetlenie zrealizowano dwojako. Widzimy tutaj stalową listwę z trzema regulowanymi spot-lightami, które doskonale wyeksponują dekoracje ścienne w formie kolorowych, geometrycznych grafik. Obrazy te stanowią jedyny tak silny akcent kolorystyczny w tej aranżacji, wprowadzając ożywienie, stymulując i pobudzając wyobraźnię, jednocześnie ich umiejscowienie jest nienachalne, przez co salon pozostaje oazą spokoju i relaksu.

Drugą formę oświetlenia stanowią dwie duże, matowe oprawy w kolorze czarnym, które elegancko kontrastują z bielą sufitu i dobrze korespondują z czarną podłogą wpisując się w graficzny charakter wystroju. W tym kontekście korzystnie prezentują się także czarno-białe grafiki wiszące nad komodą i pasujące kolorystycznie, wolnostojące elementy dekoracyjne.

Całość dopełniona jest dobrze dobranymi tekstyliami. Zarówno szara tapicerka kanapy, jak i dywan w geometryczne wzory o graficznych barwach, sprawdzają się tutaj idealnie.

Jest to doskonale zaaranżowany salon, którego największym atutem jest atmosfera spokoju i komfortu, podkreślona dodatkowo przez sąsiadujący ogród wewnętrzny. W takim miejscu z pewnością można odetchnąć po ciężkim dniu pracy.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

FUNKCJONALNOść I STYL NA NIEWIELKIM METRAżU - PANORAMA 360°
PORZąDEK W CHAOSIE - PANORAMA 360°
LOFTOWO, ALE PRZYTULNIE - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum