Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Komody do każdego pomieszczenia — funkcjonalne i estetyczne typy komód

Komody to meble, które doskonale łączą wysoką funkcjonalność z niepowtarzalną estetyką. Znane są już od XVII wieku, ale do dziś pozostają jednymi z najpopularniejszych elementów wyposażenia salonów i sypialni. Coraz częściej pojawiają się także w garderobach, przedpokojach czy pokojach dziecięcych. Różne typy komód można zatem dopasować do dowolnego pomieszczenia. Sprawdź, jak to zrobić!

Drewniana komoda z kolekcji Vigo od The Beds
Estetyczne i funkcjonalne komody sprawdzą się w salonie, sypialni, przedpokoju czy pokoju dziecka

Komody — co je charakteryzuje i czemu są takie praktyczne?

Klasyczne komody to skrzyniowe meble z szufladami przeznaczone do przechowywania odzieży. Wykształciły się w XVII-wiecznej Francji z popularnych wtedy skrzyń na ubrania. Pierwsze komody były więc w zasadzie kuframi z dodatkowymi szufladami. Były to meble szlacheckie, niezwykle eleganckie i bogato zdobione, często inkrustowane drogimi kamieniami, rzeźbione i osadzone na bardzo dekoracyjnych nóżkach.

Z biegiem czasu komody zmieniały swoją formę, kształty i wzornictwo. Stawały się prostsze i bardziej dostępne dla ludzi z niższych sfer. Stopniowo stały się jednymi z najważniejszych mebli domowych. Ich popularność załamała się dopiero w 2 połowie wieku XX, kiedy to wyparły je wielofunkcyjne meblościanki i duże zabudowy. Obecnie jednak nowoczesne komody znów wracają do łask i szturmem podbijają nie tylko salony czy sypialnie, ale także inne pomieszczenia w domu.

Komody cieszą się takim wzięciem, ponieważ są niezwykle praktyczne, a przy tym bardzo estetyczne. Te formalnie proste, skrzyniowe konstrukcje mogą być wyposażone w różnej wielkości szuflady i szafki z drzwiczkami rozmieszczone w rozmaitych konfiguracjach. To właśnie mnogość modeli — różniących się gabarytami, ilością, wielkością i rozmieszczeniem modułów, a także stylem — sprawia, że komody mają tak wiele zastosowań.

Stara, tradycyjna komoda o bogatym zdobieniu
Pierwsze komody były meblami niezwykle ozdobnymi, dostępnymi jedynie dla najbogatszych

Komody do różnych pomieszczeń — do czego można je wykorzystać?

Komody różnią się estetyką i funkcjonalnością, co sprawia, że można dokładnie dobrać mebel do dowolnego pomieszczenia, wystroju, a przede wszystkim zastosowania.

Dopasowanie układu modułów — szuflad, szafek, a nawet otwartych półek — umożliwia idealną organizację odzieży, akcesoriów, kosmetyków, zabawek i wielu innych przedmiotów.

Tradycyjnie komody służą do przechowywania odzieży, pojawiają się więc w sypialniach i garderobach. Szafki wykorzystywane są na ubrania składane, takie jak koszulki, spodnie czy bluzy, a szuflady na bieliznę i dodatki. Modułowy charakter tych mebli umożliwia idealne dopasowanie do posiadanej kolekcji odzieży, a to podstawa zachowania porządku.

Ponieważ komody tak dobrze nadają się na ubrania, coraz częściej spotyka się je również w przedpokojach. Pozwalają na dobrą organizację obuwia i są idealnym miejscem na wierzchnie okrycia sezonowe. Szuflady sprawdzą się np. na czapki, szaliki i rękawiczki, ale też na akcesoria do czyszczenia i pielęgnacji butów czy płaszczy.

Ustawienie komody w garderobie
Komoda jest doskonałym meblem do garderoby. To idealne miejsce do przechowywania i organizacji ubrań, bielizny czy dodatków

Jednak nowoczesne komody wykorzystywane są nie tylko jako meble garderobiane. Ze względu na funkcjonalność i estetykę stanowią często centralny punkt w wystroju salonu. Przestrzenie zamknięte wykorzystuje się do przechowywania, a obszerne blaty służą za miejsce ekspozycji rodzinnych pamiątek, zdjęć i bibelotów dekoracyjnych. Elegancka komoda świetnie wyróżnia się na tle innych mebli do salonu i często stanowi wyrazisty kontrapunkt aranżacji.

Komody doskonale sprawdzają się również w pokojach dziecięcych. Wykorzystuje się je nie tylko na ubrania pociechy, ale również na zabawki, artykuły szkolne czy hobbystyczne. Odrębne moduły — szafki i szuflady — pomagają w zachowaniu porządku i organizacji tych wszystkich rzeczy. Jednocześnie niskie komody dają nawet małym dzieciom dostęp do swojej zawartości. Dzięki temu maluchy są bardziej samodzielne, mogą bez trudu brać potrzebne im przedmioty, organizować je po swojemu i samodzielnie sprzątać np. po skończonej zabawie.

Typy komód — modele o różnej estetyce i funkcjonalności

Podział komód na typy nie jest formalny. To meble o tak różnorodnym charakterze, że zamykanie ich w sztywnych kategoriach nie jest możliwe. Warto jednak wyróżnić kilka elementów, które najbardziej wpływają na funkcjonalność i estetykę.

Komody o różnych wymiarach

Komody różnić się mogą gabarytami. Wyróżniamy więc m.in. komody wysokie i niskie. Do pierwszej kategorii zaliczają się np. modele Seti 1124, Minimal 2112, Steel 2218 i Retro 2518. Takie meble doskonale sprawdzają się do przechowywania odzieży, ale nie tylko.

Komody niskie, to np. Steel 2228, Odys 2016, Greg 2410 i Koli 1406. Ich kompaktowy charakter sprawia, że mogą być alternatywą dla typowych szafek nocnych i szafek RTV. Będą też świetne na zabawki dziecka, buty czy rozmaite drobiazgi.

Komody z kolekcji Greg
Niskie komody to dobra alternatywa dla typowych stolików nocnych czy szafek RTV

Ze względu na rozmiary wyróżnić można też komody wąskie i szerokie. Jedne i drugie mogą być zarówno niskie, jak i wysokie. Wąskie komody, takie jak Bingo 1711, Bona 1813 lub James 1620 umieścić można w “szczelinach” między innymi meblami, ale doskonale prezentują się również samodzielnie. To meble wyposażone głównie w szuflady, więc sprawdzą się nie tylko jako bieliźniarki, ale również np. na dokumenty w biurze czy domowym gabinecie. Pasują nawet do kuchni, na sztućce, narzędzia kuchenne, przyprawy itp.

Funkcjonalny układ komód

Ważny podział na typy komód dotyczy też oferowanej funkcjonalności. Zależy ona od obecności i rozmieszczenia takich modułów jak szuflady, szafki z drzwiczkami i otwarte półki. Dostępne są więc komody wyłącznie z szufladami — np. Koli 1406, Steel 2216 i Greg 90268 — jak również z samymi szafkami — np. Bianco 9811, Vento 1223 i James 1623. Oczywiście istnieją także modele łączące oba typy modułów w jednym meblu, co widać m.in. w modelach Cubic 1517, James 1919 i Vinci 1020. Nowoczesne komody poza szufladami i szafkami mogą mieć także otwarte półki — tak jak w modelach Vigo 1310, Cubic 1519 oraz wszystkich komodach z kolekcji Minimal.

Komody na nóżkach i bez nich

Istotny ze względu na funkcjonalność i estetykę jest też podział na meble na nóżkach i bez nich. Wysokość, na jakiej osadzono korpus komody, wpływa bowiem na wygląd mebla, ale także na to, czy pod nim znajdzie się miejsce, które można jakoś wykorzystać.

Komody bez nóżek, z korpusami osadzonymi na podłożu — np. te z kolekcji Vento — osłaniają przestrzeń pod meblem przed kurzem i zabrudzeniami. Pomieszczenie wyposażone w takie meble sprząta się więc łatwiej i szybciej, bo nie ma konieczności odkurzania, zamiatania czy mycia podłogi pod nimi. Nisko osadzone korpusy wyglądają też solidnie i ciężko. Świetnie sprawdzą się więc na dużych metrażach, w aranżacjach o mocniejszym charakterze.

Komoda z kolekcji Vento
Nisko osadzona komoda bez nóżek doskonale sprawdzi się na dużych metrażach i w tych aranżacjach, które wymagają mebli o ciężkim, solidnym charakterze

Komody na nóżkach

Komody na nóżkach wysokich, np. te z kolekcji Paris i Odys, wyglądają na lżejsze i delikatniejsze. Wyniesienie korpusów do góry zwiększa też pomieszczenia optycznie. Otwiera bowiem przestrzeń nad podłogą, a to wydłuża perspektywę. 

Komody na wysokich nogach sprawdzą się szczególnie dobrze jako szafki na buty w przedpokoju lub garderobie. W środku można schować obuwie sezonowe czy noszone wyłącznie na specjalne okazje, a przestrzeń pod meblem wykorzystać na buty używane na co dzień. Oczywiście miejsce pod spodem można wykorzystać na wiele sposobów — zmieszczą się tu pudła i kosze z zabawkami, akcesoriami hobbystycznymi i innymi rzeczami.

Meble drewniane - komoda odys
Komoda na wysokich nogach to łatwe sprzątanie i dodatkowe miejsce pod meblem

Formą pośrednią są komody na niskich nóżkach (lub płozach). Takie meble znajdziemy np. w kolekcji Steel i Cubic. Oferują one zalety podniesionych korpusów — większe poczucie przestrzeni i “lekkość” mebli, a także swobodny przepływ powietrza pod korpusami, co jest ważne np. przy ogrzewaniu podłogowym. Komody te mają jednak również wady. Niskie nogi to przede wszystkim problemy ze sprzątaniem pod meblami — kurz ma tu swobodny dostęp, ale dotarcie z odkurzaczem czy mopem jest trudne.

Powyższe przykłady wyraźnie pokazują bogactwo różnych typów i modeli komód. Są to meble łączące funkcje regałów, szaf i bieliźniarek. Nadają się zarówno do przechowywania, jak i eksponowania przedmiotów i znajdują zastosowanie we wszystkich domowych pomieszczeniach.

Komody jako kontrapunkt w wystroju?

Wybierając meble, w tym komody, zazwyczaj kierujemy się zasadą spójności i dopasowania. Wybiera się więc formy, wzornictwo czy kolorystykę adekwatną do ogólnego stylu aranżacji. Takie dopasowanie zapewnia zakup wszystkich mebli z jednej kolekcji.

Jednak komody mogą odgrywać w pomieszczeniu wyjątkową rolę — szczególnie w salonie, ale też np. w sypialni. Mebel ten może bowiem być centrum wystroju. Miejscem skupiającym wzrok i uwagę domowników oraz gości.

Kolorowa komoda na nózkach
Nietypowa, wyróżniająca się z tła komoda może być interesującym kontrapunktem w aranżacji. Takie elementy należy jednak wprowadzać z rozwagą i namysłem

Aby tak było, komoda powinna się wyróżniać, ale nie przesadnie. Kiedy patrzymy np. na kolekcje mebli do sypialni, widzimy, że ich elementy cechuje podobieństwo formy, proporcji, wzornictwa i kolorystyki. Szafy, regały, a nawet łóżka mają podobne detale, są wykonane z tego samego materiału o spójnej fakturze i barwach. Takie meble do siebie pasują i tworzą we wnętrzu pewną całość.

Wybierając komodę, która ma być kontrapunktem, warto zadbać o to, by również dzieliła pewne cechy z pozostałymi elementami wyposażenia. W minimalistycznym wnętrzu, do prostych, gładkich mebli bez ozdobników dobrać można więc komodę o kontrastowo dekoracyjnej formie, ale np. o podobnej fakturze i barwie. We wnętrzu z meblami ciemnymi wyróżni się komoda o spójnym wzornictwie, ale np. z bielonymi frontami.

Wprowadzenie kontrastu nie powinno więc być totalne. Nie można takiej komody wybrać “z zupełnie innej bajki”. Owszem, wyróżniałaby się ona na tle innych mebli, ale też wyglądałaby nie na miejscu, jak element wrzucony losowo, bez planu i spojrzenia na szerszy kontekst. Wprowadzenie kontrastu w jednych, a zachowanie spójności w innych cechach mebla pozwala jednocześnie wpisać go w aranżację i wyróżnić z tła. To najlepszy przepis na stworzenie estetycznego kontrapunktu, który przykuje uwagę, ale nie wprowadzi do wnętrza chaosu.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

NOWOCZESNE KOMODY — CO JE WYRóżNIA I DO CZEGO MOżNA JE WYKORZYSTAć?
MINIMALISTYCZNE KOMODY — CO JE WYRóżNIA I GDZIE SIę SPRAWDZą?
MEBLE DO SALONU, KTóRE POMOGą ZACHOWAć PORZąDEK - PRZEGLąD KOMóD, REGAłóW I SZAFEK RTV

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum