Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Łóżka drewniane do różnych aranżacji — jakie wybrać i jak o nie dbać?

Wybór łóżka do sypialni jest niezwykle istotny, wpływa bowiem nie tylko na wygląd aranżacji, ale przede wszystkim na komfort i jakość snu. Odpowiednio dobrane łóżko powinno być wygodne, solidne, ale także estetyczne. Doskonale sprawdzą się więc łóżka drewniane. Jakie są ich największe zalety, czemu warto je kupić i jak o nie dbać, by jak najdłużej służyły i doskonale wyglądały? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Minimalistyczne łóżko z rewna
Łóżko - mebel, który definiuje sypialnię

Łóżka drewniane — jakie są ich największe atuty?

Łóżka drewniane produkuje się z różnych gatunków drewna, a każdy z nich ma swoje unikatowe właściwości i atuty. Jednak meble te mają cały szereg zalet niezależnych od konkretnego rodzaju drewna, z którego są zrobione.

Drewno to materiał naturalny i wykazujący właściwości antystatyczne, które zapobiegają osiadaniu kurzu. Ma to ogromne znaczenie dla alergików i małych dzieci podatnych na różne uczulenia. Łóżka drewniane zapewniają więc komfort i bezpieczeństwo zarówno dorosłym, jak i najmłodszym.

Meble z litego drewna są też bardzo solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki środowiskowe. Odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone łóżka drewniane posłużą więc przez bardzo długi czas, zachowując swój doskonały wygląd. Ponadto, nawet w przypadku zadrapań czy niewielkich uszkodzeń, takie meble łatwo odnowić. Często wystarczy tylko przeszlifować i wygładzić uszkodzone miejsce oraz pokryć odpowiednim lakierem czy farbą.

Równie łatwo można zmienić wygląd i charakter łóżek i innych mebli z litego drewna. Zmiana koloru to w końcu jedynie kwestia malowania. Starą farbę można też zedrzeć czy zeszlifować, aby wyłonić spod niej naturalny rysunek usłojenia drewna.

Łóżko drewniane z metalowymi nogami z kolekcji Golo
Naturalna barwa drewna ociepla wnętrze i tworzy atmosferę przytulności

Nie bez znaczenia jest także estetyka. Łóżka z drewna prezentują się doskonale nie tylko ze względu na piękną fakturę tego materiału. Drewno jest też stosunkowo łatwe w obróbce (choć zależy to od wybranego gatunku). Można je więc kształtować na wiele sposobów, np. wycinać z niego oryginalne i niebanalne kształty, nadając meblom ciekawego wyglądu odpowiedniego do bardzo różnych aranżacji.

To właśnie łatwość obróbki czy zmiany koloru sprawiają, że możliwa jest personalizacja i kastomizacja mebli drewnianych w tak dużym zakresie. Bez problemu można dopasować do własnych potrzeb nie tylko wygląd, ale i gabaryty czy układ funkcjonalny mebla.

Jaki gatunek drewna wybrać na łóżko?

Łóżka drewniane to bardzo szeroka kategoria. Wykonuje się je z wielu gatunków drewna, co wpływa nie tylko na wygląd, ale również na właściwości mebla. Poszczególne gatunki drewna różnią się twardością, elastycznością, gęstością oraz kolorem i rysunkiem usłojenia. Myśląc o meblu, który ma posłużyć przez długie lata, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na łóżka dębowe i bukowe.

Łóżka dębowe

Dąb od wieków kojarzy się z solidnością. To zasługa wyjątkowej trwałości i odporności tego materiału na uszkodzenia, co wynika z dużej gęstości i stosunkowo wysokiej twardości.

Meble dębowe z kolekcji James
Meble do sypialni z kolekcji James urzekają prostą formą i naturalną barwą drewna dębowego

Jednak meble dębowe są też synonimem luksusu, prestiżu i elegancji. Walory te płyną z naturalnego piękna dębu. Jego brązowo-zielonkawa barwa jest bardzo ciepła i doskonale tworzy atmosferę przytulności. Piękny jest również rysunek usłojenia. Linie są wyraźne, mocno zaznaczone i gęsto rozmieszczone. Dzięki temu dębowe meble przykuwają wzrok  i mogą stanowić centralne punkty w aranżacji.

Drewno dębowe łatwo też wybarwić bez zakrywania jego struktury. Odpowiedni dobór lakieru może rozjaśnić lub przyciemnić naturalną barwę drewna, pozostawiając nienaruszony i doskonale widoczny rysunek usłojenia. Dzięki temu łóżka drewniane z dębu łatwo dopasować do każdej aranżacji — czy to w jaśniejszych, czy ciemniejszych kolorach.

Łóżka bukowe

Łóżka bukowe mają podobne zalety do tych dębowych. Buk jest drewnem twardszym od dębu, choć mniej gęstym (a przez to lżejszym). Meble bukowe, podobnie jak dębowe, cechuje doskonała wytrzymałość, trwałość i długowieczność.

Łóżko wysokie Seti z drewna bukowego
Jasny kolor, delikatny rysunek usłojenia, a przede wszystkim solidność i trwałość to największe zalety mebli bukowych

Naturalna buczyna ma piękną, jasną barwę. Dostrzegamy w niej odcienie jasnoróżowe, pomarańczowe i czerwonawe, które doskonale ocieplają pomieszczenie i rozjaśniają aranżację. Podobnie jak łóżka dębowe, te bukowe również możemy bez trudu wybarwić, nie zatracając delikatnego rysunku usłojenia. Można je olejować, lakierować i bejcować, dostosowując kolor do własnych potrzeb i aranżacji.

Lite drewno bukowe wyróżnia równomierna struktura i jednolita budowa, a rysunek usłojenia często przybiera ciekawe, jakby rozlane formy. Faktura jest więc delikatniejsza niż w przypadku dębu, ale bardzo charakterystyczna, wyraźna i niezwykle estetyczna.

Do jakich aranżacji pasują łóżka drewniane?

Zarówno buk, jak i dąb doskonale nadaje się na łóżka drewniane. Oba gatunki cechuje wytrzymałość i piękny wygląd. Nowoczesne metody obróbki bez trudu radzą sobie nawet z najtwardszymi odmianami drewna, możliwe jest więc tworzenie mebli o różnej formie, budowie czy wykończeniu.

Wybór drewna zależy więc w dużej mierze od estetyki i dopasowania struktury oraz barwy drewna do konkretnego wystroju.

Łóżka drewniane to absolutna klasyka. Materiał ten stosowany jest do produkcji mebli od wieków. Nie ma więc obaw o dopasowanie łóżka z drewna do sypialni w stylu klasycznym. Należy jedynie zadbać o odpowiednią formę i wykończenie. Doskonałym wyborem będzie np. łóżko drewniane z kolekcji Bona z pięknymi, żłobionymi nogami. Pogrubiane i zaokrąglone na górze nogi dodają tym meblom masywności i solidności, co świetnie pasuje do klasycznych aranżacji.

Drewniane meble do sypialni z kolekcji Bona
Łóżko drewniane z kolekcji Bona to świetny wybór do sypialni w stylu klasycznym

Alternatywnym wyborem może być łóżko z kolekcji Odys. W klasycznej sypialni szczególnie dobrze wyglądają modele z ażurowym wykończeniem. Odpowiedni będzie też model Paris ze stylizowanymi nogami. Dzięki nim ten formalnie prosty mebel nabiera eleganckiego charakteru, który doskonale uzupełni sypialnię klasyczną, jak i tą w stylu glamour.

Z kolei w aranżacjach nowoczesnych najlepiej wyglądają meble minimalistyczne, o prostej konstrukcji oraz ograniczonej ilości detali i zdobień. Odpowiednie będą więc m.in. łóżka drewniane z kolekcji Bianco, Greg, Minimal czy Koli. W przypadku aranżacji skandynawskich i skrajnie minimalistycznych możemy pomalować je na biało lub pozostawić naturalną barwę drewna jako kontrapunkt dla jasnej bazy (ścian, podłogi i sufitu).

Jak zadbać o łóżka drewniane?

Łóżka drewniane, jak i inne meble z tego materiału, należy odpowiednio pielęgnować, aby zapewnić ich nienaganny wygląd i długowieczność.

Łóżko drewniane i okrągły stolik nocny
Odpowiednio pielęgnowane łóżka drewniane zachowają nienaganny wygląd i posłużą przez długie lata

Istotny jest m.in. sposób czyszczenia. Ponieważ drewno jest materiałem higroskopijnym (chłonie wilgoć), do jego czyszczenia należy stosować jedynie suche ściereczki, a ewentualne środki do pielęgnacji nanosić na ściereczkę, a nie na drewno. Warto też przed użyciem środka pielęgnacyjnego po raz pierwszy sprawdzić jego działanie na niewidocznej części mebla. Upewnimy się w ten sposób, że stosowana substancja nie uszkodzi mebla.

Naturalność drewna to jego ogromny atut, dlatego warto stosować też ekologiczne preparaty do pielęgnacji drewna lub samodzielnie wykonane, domowe środki.

Trudniejsze zabrudzenia z drewnianych mebli olejowanych można usunąć przy zastosowaniu bardzo drobnego materiału ściernego — włókniny lub papieru o wysokiej granulacji.

Co kilka lat należy też odświeżyć olejowane drewno, nadać mu nowego połysku i zabezpieczyć je przed działaniem niekorzystnych warunków środowiskowych. Można to zrobić, stosując olej lniany lub specjalny wosk. Przed przystąpieniem do tych czynności, warto zapoznać się ze szczegółowym poradnikiem olejowania.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

IDEALNE łóżKO DREWNIANE — JAK WYBIERAć NAJLEPSZE RAMY STELAżE I MATERACE?
ŁóżKA DREWNIANE — WSZYSTKO, CO MUSISZ O NICH WIEDZIEć
ŁóżKO DREWNIANE DO SYPIALNI — NA CO ZWRóCIć UWAGę PRZY JEGO WYBORZE?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum