Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Łóżko dla dziecka — o czym pamiętać przy jego wyborze?

Łóżko dla dziecka to jeden z najważniejszych mebli w pokoju pociechy. Niewłaściwy mebel nie tylko pogorszy jakość i komfort snu, ale może też negatywnie wpływać na zdrowie. Dlatego warto wiedzieć, jak wybrać dobre — bezpieczne, wygodne, zdrowe, funkcjonalne i estetyczne —  łóżko dla dziecka.

Łóżko w pokoju dziecięcym
Łóżko dla dziecka musi być bezpieczne, wygodne, funkcjonalne i estetyczne.

Bezpieczne łóżko dla dziecka

Zacznijmy od tego, że łóżko dla dziecka musi być bezpieczne. Oznacza to, że powinno być zrobione z odpowiednich materiałów i skonstruowane w odpowiedni sposób.

Kupując łóżko dla dziecka (lub jakikolwiek inny mebel, akcesorium czy zabawkę), trzeba zwrócić baczną uwagę na to, z czego jest zrobione. Wykorzystane materiały powinny być nietoksyczne i solidne. Najlepiej, jeśli opatrzone będą odpowiednimi certyfikatami.

Sprawdzić trzeba nie tylko materiały wykończeniowe — farby czy lakiery — ale również wykorzystane materiały konstrukcyjne. Płyty meblowe mogą bowiem zawierać szkodliwe domieszki, kleje i inne substancje. Uważać należy również na elementy plastikowe. Kiepskiej jakości tworzywa sztuczne mogą wydzielać całą masę szkodliwych substancji chemicznych.

Najlepiej więc wybierać drewniane łóżka dla dzieci. Lite drewno to materiał nietoksyczny, a przy tym bardzo trwały. Do jego wykończenia coraz częściej stosuje się też ekologiczne lakiery czy oleje. Takie łóżko dla dziecka przetrwa wiele lat. W razie konieczności bardzo łatwo je też odrestaurować czy przemalować na inny kolor.

Bezpieczeństwo to nie tylko dobre materiały, ale także odpowiednia konstrukcja. Łóżko dla dziecka musi być solidne i mocne. Każdy rodzic wie, że to nie tylko mebel do snu, ale też do zabawy. Młodsze dzieci uwielbiają skakać po łóżku i trudno im tego zabronić. Starsze mogą tu czytać, korzystać z laptopa itp.

Dobra konstrukcja łóżka dla dziecka zapewnia mu stabilność i odporność na obciążenia. Elementy konstrukcyjne muszą więc być odpowiednio grube, ale również właściwie połączone. Warto sprawdzić jakość wszystkich łączeń, szczególnie w łóżkach klejonych. Znacznie trwalsze będą łączenia na śruby, ale i one muszą być odpowiednio wykonane.

Łóżko Sasu z litego drewna
Łóżko z litego drewna przetrwa dziesięciolecia i doskonale posłuży dziecku, nastolatkowi, jak i dorosłemu

Wygodne łóżko to zdrowy sen dziecka

Łóżko dla dziecka musi być wygodne. Wydaje się to oczywiste, ale wcale takie nie jest. Wygodne łóżko to takie, które zapewnią prawidłową postawę w czasie snu. Istotny jest tu przede wszystkim materac, który należy dobrać tak, aby podpierał ciało na całej jego długości. Wielu rodziców niestety nie zwraca uwagi na jakość materaca i decyduje się na pierwszy lepszy model. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na odpowiedni stelaż, a także na wymiary samego łóżka.

Pamiętajmy, że właściwe ułożenie ciała w czasie snu to nie tylko wygoda. Przede wszystkim jest to kwestia zdrowia. Spanie w nieodpowiedniej pozycji prowadzi do napięcia mięśni, a konsekwencja jest ból, stany zapalne, a nawet trwałe zwyrodnienia różnych elementów układu ruchowego. Ma to szczególnie duże znacznie w przypadku dzieci, które wciąż się rozwijają i rosną. Dobre łóżko dla dziecka (tak samo jak odpowiednie krzesło do biurka) pomoże więc uniknąć wielu problemów.

Dzieci na łóżku piętrowym
Dobrze dobrany materac to najważniejszy element każdego łóżka. To od niego w największej mierze zależy komfort i zdrowie

Wymiary łóżka dla dziecka

Jedną z podstawowych kwestii przy wyborze łóżka dla dziecka jest wymiar. Na rynku dostępne są modele o różnej szerokości i długości, dostosowane do dzieci na różnych etapach rozwojowych.

Młodsze dzieci rzeczywiście nie potrzebują pełnowymiarowego łóżka o długości 200 cm i szerokości 80-90 cm, ale to nie oznacza, że nie warto im takiego kupić. Po przeniesieniu z łóżeczka niemowlęcego pociecha w zasadzie może już korzystać z normalnego, pełnowymiarowego mebla “dla dorosłych”.

Zakup takiego łóżka dla dziecka ma wiele zalet. Przede wszystkim (co jest nieco zaskakujące), znacznie łatwiej o dobry materac do łóżka “dorosłego” niż do modeli mniejszych. Dostępnych jest znacznie więcej opcji wypełnienia i łatwiej też dopasować miękkość do potrzeb użytkownika (również dziecka).

“Dorosłe” łóżko dla dziecka, jeśli kupimy solidny model, to także znacznie większa żywotność mebla. Typowo dziecięce łóżko prędzej czy później będzie trzeba zmienić, bo maluch z niego wyrośnie (pominę tu kwestię wątpliwej jakości wielu popularnych modeli). Natomiast “normalny” mebel posłuży przez całe dzieciństwo, okres nastoletni, a nawet wczesną dorosłość.

Jeśli więc w pokoju pociechy zmieści się pełnowymiarowy model, moim zdaniem najlepiej wybrać “normalne” jednoosobowe łóżko dla dziecka o wymiarach 80 lub 90x200 cm.

eleganckie wnętrza - sypialnia oraz łóżko FANSTASY
Łóżko dla dziecka nie musi być infantylne. Bez problemu wykorzystać można "dorosły" mebel.

Materac i stelaż

Wspomniałem pobieżnie o roli materaca w zapewnieniu dziecku wygodnego i zdrowego snu, ale warto ten temat rozwinąć. Łóżko dla dziecka powinno być wyposażone z taką samą uwagą jak łóżko dla dorosłych.

Zasady doboru stelaży i materacy są tutaj takie same. Powinny być dopasowane tak, aby zapewnić pełne podparcie kręgosłupa na całej jego długości. Wielu osobom wydaje się, że ponieważ dzieci są małe i ważą znacznie mniej od dorosłych, miękkość materaca nie jest tak istotna. To oczywiście błąd. O ile w przypadku niemowlaka rzeczywiście ugięcie materaca jest minimalne i nie ma sensu, by materac miał sprężyny kieszeniowe czy inne systemy, o tyle kilkuletnie dziecko waży już dostatecznie dużo, by miało to znaczenie.

Materac dobieramy oczywiście indywidualnie do figury i budowy dziecka. Możemy rzecz jasna od razu darować sobie modele o wysokiej twardości. Poruszać się będziemy bardziej po miękkiej stronie spektrum. Dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (tych poniżej 60 kg wagi) odpowiednie będą materace o twardości H1. Starsze pociechy (w wieku nastoletnim) mogą już potrzebować materaca o twardości H2 (odpowiedniej do wagi 50-80 kg).

Materac kieszeniowy Rodos
Dobry materac powinien mieć odpowiednią twardość, konstrukcję i wypełnienie.

Jednak sama klasa twardości to zbyt mało, by podjąć odpowiednią decyzję. Na wygodę i sposób pracy materaca pod ciężarem wpływa bowiem także rodzaj wypełnienia i konstrukcja. Na rynku dostępnych jest wiele opcji — materace kieszeniowe, wysokoelastyczne, termoelastyczne, z wypełnieniem piankowym, lateksowym, kokosowym itd. Jak dopasować odpowiedni do łóżka dla dziecka? Najlepiej wybrać się z pociechą do salonu, w którym będzie można przetestować różne opcje. Ostatecznie to dziecku ma być wygodnie, więc niech też ma swój udział w wyborze.

Materac powinien leżeć na odpowiednim stelażu. Ten element musi być dopasowany pod względem wytrzymałości i elastyczności. Wiele zależy tu od wagi samego materaca, jak i dziecka. Najlepiej jednak wybrać stelaże drewniane z odpowiednio giętkich listew ułożonych żebrowo. Przerwy między listwami zapewniają dobrą wentylację materaca od dołu, co jest ważne dla higieny.

Funkcjonalne łóżko dla dziecka

Łóżko dla dziecka może oferować różne funkcje dodatkowe. Przede wszystkim są to różne opcje przechowywania pościeli. Mamy więc łóżka z pojemnikiem czy szufladą. Można też wybrać po prostu model z wysoko osadzoną ramą, pod którą wsuniemy pojemniki kupione osobno.

Łóżko dla dziecka z miejscem do przechowywania to świetny wybór na małe metraże. Skrzynia lub pojemnik pozwalają bowiem zaoszczędzić miejsce. Możemy w nich trzymać nie tylko pościel, ale też ubranka czy zabawki.

Jeszcze większą oszczędność przestrzeni zapewniają jednak piętrowe łóżka wielofunkcyjne.

Piętrowe łózko dla dziecka
Łóżka piętrowe to idealny wybór na małe metraże

Piętrowe i wielofunkcyjne łóżka dla dzieci

Piętrowe łóżko dla dziecka to oczywiście atrakcja, ale również funkcjonalność. Pozwalają one na znaczną oszczędność miejsca w pokoju pociechy. Tradycyjne piętrowe łóżka dla dzieci są dwuosobowe — z miejscem dla jednego dziecka u góry i drugiego na dole.

Jednak nowoczesne modele wielofunkcyjne to także jednoosobowe łóżka dziecięce. Ich górny poziom służy do spania, na dole natomiast może znajdować się kącik do nauki, zabawy lub przechowywania. Takie łóżka dla dzieci na niższym poziomie mogą mieć biurko, szafki, a nawet pełnowymiarową szafę na ubrania. Opcji jest naprawdę dużo i jest z czego wybierać.

Oczywiście takie łóżko dla dziecka to inwestycja tymczasowa. Bez wątpienia piętrowy mebel zapewni wiele frajdy młodszym dzieciom, ale nastolatki mogą już czuć, że to dla nich zbyt infantylne. Niemniej jest to doskonały wybór na mały metraż lub do pokoi dla dwójki dzieci.

Estetyka

Łóżko dla dziecka musi być bezpieczne, wygodne i funkcjonalne, ale nie zapominajmy też o jego estetyce. Aranżacja wnętrza w pokoju dziecka ma duże znaczenie. Może pobudzać kreatywność, stymulować zmysły i wyobraźnię. Aby tak było, musi być estetyczna, ciekawa i spójna.

Oczywiście w sklepach znajdziemy całą masę kolorowych, cukierkowych łóżek dla dzieci. Wyróżniają się nie tylko żywymi barwami, ale również formą. Dostępne są łóżka dla dzieci w kształcie domków, aut i rakiet kosmicznych. Idealne, jeśli chcemy stworzyć infantylny pokoik dla malucha.

Drewniane meble z kolekcji Vento
Drewniane meble doskonale pasują do różnych aranżacji i pomieszczeń, również do pokoju dziecka

Jeśli jednak zależy nam raczej na uniwersalności i aranżacji, której nie będzie trzeba zmieniać za rok czy dwa — kiedy zmienią się zainteresowania i gust pociechy —  lepiej postawić na rozwiązania bardziej tradycyjne. Tradycyjne nie oznacza jednak nudne czy brzydkie. Meble z litego drewna to klasyka, która jest zarówno ciekawa, jak i elegancka i odpowiednia w każdym wieku.

Faktura i barwa drewna wprowadzają do wnętrza interesujące elementy wizualne i ciepło. Pomaga to stworzyć przytulną atmosferę. Naturalne wzory działają też pozytywnie na psychikę. Jesteśmy do nich ewolucyjnie dostosowani, więc w otoczeniu np. drewna czujemy się po prostu dobrze. Z pewnością lepiej niż w cukierkowym, nienaturalnym otoczeniu różowego “pokoju księżniczki”.

Wybierając łóżko dla dziecka, zwróćmy więc uwagę na to, że to, co podoba się maluchowi dzisiaj, w przyszłym roku może już być nieaktualne. Może więc lepiej wybrać meble, które posłużą przez wiele lat, niezależnie od tego, czy na topie będą akurat dinozaury, wyścigowe auta, czy postaci z jakiejś bajki.

Komentarze

  • Asia
    7 Styczeń 2022 o 09:33
    Moim zdaniem bardzo ważny jest wybór właściwego materaca, dostosowanego do indywidualnych potrzeb dziecka. Mniejsze dzieci i szczupłe będą potrzebowały innej twardości materaca niż te większe i bardziej otyłe. Najlepiej, by w wyborze pomógł nam specjalista :) Oczywiście nie jest to jedyny aspekt, który należy wziąc pod uwagę o czym przekonałam się po przeczytaniu tego artykułu: https://wnetrzadladzieci.com/lozko-dzieciece-jak-wybrac-odpowiednie-lozko-dla-dziecka :) Myślę, że jestem gotowa, aby kupić odpowiednie łóżko dla mojego dziecka :)
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum