Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Meble na poddasze — jakie meble wybrać pod skosy?

Jak wybrać idealne meble na poddasze? Czym kierować się przy urządzaniu salonu, sypialni lub innego pokoju pod skosami? Co zrobić, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń? Czy poddasza mają swoje atuty i jak je wykorzystać, aby stworzyć przytulne, estetyczne i funkcjonalne wnętrze? Odpowiedzi na te i inne pytania o aranżacje i meble na poddasze znajdziesz w poniższym artykule.

Mieszkanie na poddaszu - meble
Meble na poddasze należy wybierać z wielką starannością, zwracając baczna uwagę na gabaryty, funkcjonalność i estetykę.

Urządzenie poddasza — problemy i możliwości

Mieszkania na poddaszu zyskały w ostatnich latach niemałą popularność. Duże zagęszczenie ludności w miastach i wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że dawne strychy adaptowane są na lokale mieszkalne. Wykorzystuje się więc przestrzeń, która w starych kamienicach przeznaczona była np. na suszarnie czy magazyny rupieci.

Jednak poddasza to nie tylko problemy, ale także liczne możliwości. Dostrzegli je również deweloperzy. W nowym budownictwie poddasza są więc od początku przeznaczone na mieszkania, a nawet ekskluzywne apartamenty.

Aranżacja poddasza - wyeksponowana więźba dachowa i ekskluzywne meble
Poddasza kojarzą się wielu osobom jedynie z ciemnymi strychami. Tymczasem to atrakcyjne miejsca na nowoczesne apartamenty

Skosy mają bowiem pewien nieodparty urok. Odpowiednio wykorzystane nadają wnętrzom intymności, przytulności i nieco romantycznego charakteru. Zmieniają geometrię wnętrza, łamiąc utarty schemat czterech prostych, nudnych ścian.

Skosy to zatem niepowtarzalne możliwości aranżacyjne, przy czym skosy skosom nierówne. Mieszkania na poddaszach są różne i wiele zależy tu od typu dachu — kąta jego nachylenia, wysokości ścian kolankowych czy obecności i typu okien dachowych.

Wyeksponowana więźba dachowa

Poddasza to również niepowtarzalna okazja do ekspozycji więźby dachowej. Szczególnie dobrze prezentuje się odsłonięta drewniana konstrukcja — oszlifowane i odpowiednio polakierowane lub pomalowane belki są doskonałym miejscem na ekspozycję pamiątek i bibelotów. Na więźbie można też bez trudu zamontować wiszące kwietniki, np. wykonane techniką makramy, ozdobne światełka i lampki, które dodadzą klimatu i wiele innych interesujących dekoracji.

Niezwykle ciekawe są też odsłonięte elementy stalowej konstrukcji dachu. Więźba tego rodzaju coraz częściej pojawia się nie tylko w dużych inwestycjach miejskich, ale również w domach jednorodzinnych. Masywne, stalowe profile i belki doskonale pasują do loftów, ale także do nowoczesnych aranżacji w duchu minimalistycznym czy high-tech.

Wyeksponowana więźba dachowa na poddaszu
Wyeksponowana drewniana więźba dachowa dodaje niepowtarzalnego, nieco rustykalnego klimatu

Mieszkania na poddaszu są więc unikatowe. Mają niepowtarzalny klimat, którego nie da się podrobić. Skosy, owszem, odbierają nieco przestrzeni użytkowej, ale odpowiednio dobrane meble na poddasze mogą skutecznie rozwiązać ten problem i zapewnić wysoką funkcjonalność pomieszczeń.

Meble na poddasze — na co zwrócić uwagę?

Meble na poddasze to nie taka prosta sprawa. Głównym problemem są tutaj niskie ściany kolankowe (te pod skosami) lub ich brak. Sprawiają one, że pomieszczenie jest nieustawne — pod skosami nie mieszczą się wyższe meble, a do niskich może być trudny dostęp.

Dlatego wiele osób doradza robienie mebli na poddasze na wymiar. To dobre rozwiązanie przede wszystkim tam, gdzie skosy ciągną się aż do podłogi (nie ma ściany kolankowej). W sklepach raczej nie znajdziemy bowiem mebli idealnie pasujących w takie miejsca, szczególnie że kąt nachylenia dachu może być różny.

Zabudowa na wymiar sprawdzi się też w innych sytuacjach, ale jeśli pod skosem jest przynajmniej trochę pionowej ściany, możemy pokusić się o samodzielne dobranie mebli z gotowego asortymentu.

Mieszkanie na poddaszu - meble
Meble na poddasze mogą mieć różną wysokość. Wszystko zależy od układu pomieszczenia, wielkości i nachylenia skosów czy dostępności wysokich ścian działowych i szczytowych

Wysokość mebli na poddasze należy rzecz jasna dostosować do wysokości ściany kolankowej, ale pamiętajmy też, że jeśli mamy skosy bardzo głębokie i niskie, możemy mieć problem z dotarciem do wciśniętych pod nie mebli. W takich sytuacjach może zaistnieć konieczność lekkiego odsunięcia wyposażenia od ściany i poświęcenie miejsca za nimi (lub wykorzystania go na magazyn rzeczy rzadko używanych).

Wybierając meble na poddasze, myśleć trzeba przede wszystkim o wysokiej funkcjonalności. Ponieważ skosy odbierają nam przestrzeń użytkową, bardzo ważne jest maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Tutaj do gry wchodzą więc meble modułowe, systemowe i wielofunkcyjne.

Oczywiście meble na poddasze to nie tylko niska zabudowa. W zależności od rozwiązań architektonicznych w pomieszczeniach pod skosami dostępne jest też miejsce pod ścianami działowymi czy szczytowymi. Tutaj stanąć mogą szafy, regały, witryny i inne meble wysokie.

Meble na poddasze do sypialni (i garderoby) pod skosami

Sypialnia na poddaszu to doskonały pomysł. Skosy dodają wnętrzu uroku, pomagają budować intymny i romantyczny charakter.

Podstawa wyposażenia każdej sypialni jest łóżko. Wygoda jest najważniejszym kryterium przy wyborze tego mebla, przy czym uwagę warto zwrócić na odpowiedni wybór wszystkich jego elementów — ramy, stelaża i materaca. O tym, jak stworzyć idealne łóżko pisałem m.in. w artykule pt. Idealne łóżko drewniane — jak wybierać najlepsze ramy stelaże i materace?

Jak wspomniałem wcześniej, meble na poddasze muszą być wysoce funkcjonalne. Dlatego dobrym pomysłem są łóżka z pojemnikiem lub z szufladami na pościel. Zapewnią one dodatkowe miejsce na przechowywanie, a to ograniczy konieczność wprowadzania do sypialni dodatkowych mebli o tej funkcji.

Meble do sypialni Cubic - łózko, szafka nocna, komoda niska
Łóżko to podstawa w każdej sypialni. Na poddaszu warto pomyśleć nad meblem z pojemnikiem na pościel lub niskim modelem w stylu japońskim.

Idealne meble na poddasze z dużymi skosami to łóżka japońskie, czyli niskie konstrukcje z materacami osadzonymi niemal przy podłodze. Taki mebel można wsunąć głęboko pod skosy, wykorzystując miejsce, które trudno zagospodarować.

Koło łóżka warto umieścić niewysokie szafki nocne. Modele Rasta, Tokio lub Bianco świetnie pasują pod skosy, również do łóżek japońskich. Ciekawym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest szafka-śniadaniownik Evo. Prosta konstrukcja sprawia, że można postawić ją przy łóżku, ale także na nim, aby wygodnie zjeść czy użyć laptopa do pracy i rozrywki.

Sypialniana garderoba — meble na poddasze do przechowywania ubrań i nie tylko. 

Meble do sypialni na poddaszu to nie tylko łóżko i szafki nocne. Ważna jest także organizacja miejsca do przechowywania odzieży, pościeli i innych przedmiotów.

Pod ścianami działowymi i szczytowymi ustawić można tradycyjną szafę. W zależności od metrażu i układu pomieszczenia może to być mebel mały — np. jednodrzwiowy model Bingo — lub większy — dwu, a nawet trzydrzwiowy, jak Seti, Vento czy Vinci. Jednak układ sypialni na poddaszu nie zawsze na to pozwala. Pod skosy dopasować można wtedy niskie komody. Dobrze sprawdzą się modele łączące szafki z drzwiczkami i szuflady, np. Steel, Greg czy Vigo z dodatkowymi otwartymi półkami.

Trzeba pamiętać, że przestrzeń na ubrania powinna być dopasowana do potrzeb domowników — ilości i typu ich odzieży. Dokładne przemyślenie tego, ile miejsca jest potrzebne, pozwoli lepiej dobrać wyposażenie i zaoszczędzi miejsce. Zanim się za to zabierzesz, przeczytaj o tym, jak urządzić garderobę, aby była praktyczna i łatwa w utrzymaniu porządku.

Niska komoda i inne meble z kolekcji Cubic na poddaszu
Niskie komody i szafki pomogą skutecznie zagospodarować przestrzeń pod skosami

Zagospodarowanie ścian szczytowych

Ściany szczytowe to te trójkątne, które zamykają boczną przestrzeń poddasza. Rozciągają się więc od ścian kolankowych do szczytu dachu, oferując zarówno wysoką, jak i niską przestrzeń na meble.

Zagospodarowanie tego miejsca przysparza często trudności, szczególnie kiedy chcemy zastosować meble z jednej kolekcji. Może się bowiem okazać, że poszczególne elementy zestawu mają nieodpowiednią, trudną do dopasowania wysokość. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tutaj szafek wiszących o mniejszych gabarytach. Można je montować w różnych konfiguracjach, dopasowując do obniżającego się sufitu.

Szafki wiszące kojarzą się przede wszystkim z zabudową kuchenną i meblami umieszczonymi wysoko, najczęściej na poziomie głowy. Jednak nowoczesne meble wiszące to elementy do montażu na dowolnej wysokości, również tuż nad podłogą. W tej roli sprawdzają się np. modele Vigo, James czy Seti o wydłużonym korpusie. Ich górny blat pełni funkcję wygodnej i łatwodostępnej półki, a przestrzenie zamknięte są idealne do magazynowania. Zawieszenie kilku takich szafek jedna nad drugą to doskonała alternatywa dla tradycyjnego regału. Możemy przy tym dowolnie ustawić odległość między szafkami i wysokość całej konstrukcji, dopasowując ją pod skos.

Stylowa szafa wolnostojąca na nóżkach
Poddasze to nie tylko skosy, ale także wysokie ściany działowe czy szczytowe - przy nich bez problemu zmieszczą się wysokie meble, np. szafa

Salon na poddaszu — urokliwy pokój dzienny

Salon na poddaszu to rozwiązanie niebanalne, ale bardzo ciekawe. Stosuje się je nie tylko z konieczności — w mieszkaniach szczytowych. Coraz częściej wybiera się pomieszczenia ze skosami na pokój dzienny — np. w lokalach dwupoziomowych, a nawet w domach jednorodzinnych.

Salon kolokwialnie nazywa się często dużym pokojem. Dlatego urządzenie go na poddaszu, gdzie przestrzeń użytkowa jest ograniczona, wydaje się kontrintuicyjne. Nie musi jednak tak być. Nowoczesne okna dachowe, np. duże okna połaciowe, doskonale doświetlają pomieszczenie i powiększają je optycznie.

Sofa czy fotel umieszczony pod takim oknem pozwoli na obserwację nieba — za dnia, jak i w nocy. Wszyscy doskonale wiemy, jak romantyczne może być spoglądanie na gwiazdy z ukochaną osobą u boku — to świetny sposób na stworzenie intymnego i przytulnego kącika wypoczynkowego dla pary.

Meble do salonu na poddaszu funkcjonalnie nie różnią się od tych do “zwykłego” pokoju dziennego. Wygodne miejsce do siedzenia, stolik kawowy lub ława i szafka RTV to klasyczny układ kącika wypoczynkowego.

Idealny Dywan do salonu
Pod skosami, czy nie, w każdym salonie powinien być wygodny kącik wypoczynkowy złożony najczęściej z 3 modułów - sofy, stolika kawowego i szafki RTV

Meble na poddasze mogą jednak różnić się konstrukcją czy formą. Przede wszystkim sprawdzają się tutaj meble niskie. Dotyczy to głównie wyposażenia skrzyniowego — komód i szafek. Trzeba je zmieścić pod skosami, więc warto wybierać modele kompaktowe, takie jak Bianco, Golo lub James.

Dobrym — choć znów kontrintuicyjnym — pomysłem są meble na nóżkach. Owszem, podnoszą one nieco korpus, ale tworzą też iluzję większej wysokości pomieszczenia. Otwarcie przestrzeni przy podłodze optycznie zwiększa salon nie tylko wzdłuż i wszerz, ale również w pionie. Pomaga to odciążyć pomieszczenie, które może być przytłoczone i “ściśnięte” skosami.

Meble na poddasze — nie tylko salon, sypialnia i garderoba

Na poddaszu organizuje się nie tylko sypialnie, garderoby czy salony. Z konieczności, ale i z wyboru urządza się tu wszystkie domowe pomieszczenia. Kuchnia, łazienka, przedpokój czy pokój dziecka pod skosami mogą być zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.

Wystarczy, że odpowiednio dobierzemy meble na poddasze. Istotne będą nie tylko ich gabaryty — szczególnie wysokość, ale również estetyka i aspekty praktyczne.

Meble na poddasze powinny mieć prosty, lekki charakter, który odciąży pomieszczenie. Idealnie sprawdzą się kolekcje Bianco czy Golo. Są to minimalistyczne konstrukcje na lekkich nóżkach, które sprawiają, że wyposażenie ma delikatny charakter i świetnie pasuje na małe metraże czy właśnie pod skosy. Minimalistyczny charakter mebli na poddasze to także ograniczenie elementów dekoracyjnych. Bogate zdobienia dodają masywności, a tego chcemy tu uniknąć.

Kuchnia na poddaszu
Odpowiednio dobrane meble pozwolą urządzić na poddaszu funkcjonalny salon i sypialnię, ale też inne pomieszczenia, np. pokój dziecka czy kuchnię

Warto również jeszcze raz podkreślić istotę ergonomii i praktyczności wyposażenia. Wielofunkcyjne meble na poddasze pomagają w dobrej organizacji przestrzeni i maksymalnym wykorzystaniu dostępnego miejsca.

Właściwie dobrane wyposażenie pozwoli urządzić tutaj całe mieszkanie i dowolne pomieszczenia. Sypialnia, salon, pokój dziecięcy, a nawet kuchnia i łazienka pod skosami to jedynie kwestia dobrego przemyślenia i rozplanowania mebli.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

KUCHNIA NA PODDASZU — JAK Ją URZąDZIć I WYPOSAżYć, BY BYłA FUNKCJONALNA I WYGODNA?
ODDYCHAJąC PEłNą PIERSIą - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum