Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Meble z żywicy epoksydowej: sztuka tworzenia niebanalnych mebli z drewna cz. II

Żywica epoksydowa potrafi wyeksponować piękno drewna w wyjątkowy sposób. Nie jest to jednak materiał naturalny i z tego powodu nie można porównywać mebli z litego drewna do tych zatopionych w żywicy. Meble z żywicy epoksydowej przykuwają oko. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób wykonać je samodzielnie.

Podstawowe informacje znajdziesz w artykule, który opublikowaliśmy wcześniej. Dzięki temu możemy od razu skupić się na procesie tworzenia.

Żywica epoksydowa - zrób to sam!
Zanim zaczniesz rozrabianie żywicy, przygotuj swoje stanowisko.

Kolorowa żywica epoksydowa – jak stworzyć kontrast z drewnem?

Mieszankę żywiczną możesz stosować jako produkt bezbarwny, przeźroczysty lub zabarwić ją. Wachlarz możliwości barwienia żywicy epoksydowej jest szeroki. Od transparentnych kolorów (które imitują np. wodę) przez produkty świecące w ciemności, barwniki metaliczne i perłowe, aż po matowe i kryjące.

Każdy barwnik ma swoje wady i zalety, dlatego przed kupnem, warto zamówić próbkę lub przetestować go osobiście w sklepie. Dobrym pomysłem jest także dokładne zaplanowanie efektu końcowego. Na nic zdadzą się fajerwerki w postaci żywicy świecącej w ciemności, jeżeli stół, fotel, stolik kawowy czy rama łóżka staną się improwizowanym eksperymentem.

Drewno doskonale podkreślą barwy niespotykane w przyrodzie, tj. intensywne błękity, jaskrawe zielenie i czerń. Tak, zgadzamy się z tym że czarny to nie barwa (i nie kolor), jednak aby nie komplikować artykułu, wspólnie przymknijmy na to oko.

Ciekawe projekty mebli powstają również z użyciem żywicy o pełnej barwie. Takie wyposażenie dobrze zagra w aranżacji kuchni i pokoju dziecięcego.

Meble z zywicy epoksydowej - barwniki
Barwniki do żywicy.

Jakie drewno wybrać?

Twój pierwszy projekt nie będzie od razu idealny, dlatego najlepsze kawałki drewna zostaw na później, gdy nabierzesz nieco wprawy. Wiele osób decyduje się na wybór drewna gorszej jakości z dwóch powodów:

po zalaniu materiału żywicą epoksydową, mebel zyskuje cechy plastiku (drewno jest zamknięte w środku warstw żywicznych),
stare i zbutwiałe drewno ma nieregularne brzegi, które pod powierzchnią żywicy wyglądają wyjątkowo dobrze.

Żywica epoksydowa jest zresztą popularnym sposobem “naprawy” zbutwiałego lub spróchniałego drewna. Jednak w przypadku zabytkowych elementów drewnianych, takich jak meble, ten patent na odrestaurowanie ich będzie chybionym pomysłem.

Stare meble z litego drewna
Stare meble drewniane są wdzięcznym materiałem dla początkujących.

Meble z żywicy epoksydowej – jak przygotować zbutwiałe drewno?

Przede wszystkim określ rozmiar uszkodzenia, nakłuwając podgniłe części śrubokrętem lub dłutem. Po ustaleniu, jak bardzo drewno jest uszkodzone, zdejmij górną warstwę starej farby (jeśli występuje) i usuń obszar, który jest najbardziej dotknięty rozkładem. Resztę mniej zaniedbanych elementów zabezpiecz za pomocą środka wzmacniającego (również na bazie żywicy).

Kolejną ważną sprawą jest wypełnienie ubytków w drewnie. Jeśli ubytki są bardzo duże, warto nieco “dosztukować” materiał, aby mebel nie stracił swojego pierwotnego kształtu. W ekstremalnych przypadkach brakujące elementy możesz odtworzyć z pomocą pasty żywicznej. Jeżeli jednak miejsca po zgniłym drewnie są niewielkim wgłębieniem, możesz użyć szpachlówki na bazie żywicy lub innego tworzywa sztucznego.

Gdy uporasz się z ubytkami i nałożysz środek wzmacniający zadbaj o to, aby drewno całkowicie się wysuszyło. Proces może trwać nawet 5-7 dni, dlatego już wcześniej przygotuj miejsce, w którym mebel będzie bezpieczny. Nie trzeba przypominać, że pomieszczenie nie może być wilgotne, prawda?

Nie zapomnij o zabezpieczeniu materiału przed osadzającym się kurzem. Kurz jest wszechobecny i ciężko go uniknąć, jednak jeśli do tego dopuścisz – już na stałe osadzi się na Twoim krześle, łóżku, stoliku kawowym… czyli meblu, który właśnie przygotowujesz.

Żywica epoksydowa
Zanim przystąpisz do tworzenia, rozpisz swój projekt wizualnie.

Przed rozpoczęciem pracy na zbutwiałym drewnie upewnij się, że:

  • dokładnie namoczyłeś uszkodzony materiał w konsolidatorze do drewna,
  • całkowicie usunąłeś zbutwiałe części drewna,
  • określiłeś, dlaczego drewno gniło i wyeliminowałeś problem,
  • porządnie wysuszyłeś swój przyszły mebel.

Suszenie drewna może potrwać dość długo, jednak zdecydowanie warto czekać. W przeciwnym razie, materiał może dalej gnić z powodu uwięzionej w nim wilgoci.

Wylewanie żywicy epoksydowej do formy

Pracując z żywicą epoksydową upewnij się, że jesteś w dobrze wentylowanym miejscu. Nie zapomnij także o innych środkach bezpieczeństwa: rękawiczkach, okularach, masce przeciw oparom i pyłowi powstałemu podczas szlifowania. Rozcieńczając składniki, postępuj zgodnie z instrukcją producenta.

Najpopularniejszy stosunek mieszanki żywicy epoksydowej to 1:1. Łatwo wówczas wlewać ją warstwami do formy, rozkłada się równomiernie i potrafi wypełnić najwęższe zakamarki zbutwiałego materiału. Nie jest jednak do końcą prawdą, że to proporcja tworzy dobrą żywicę epoksydową. Jeśli producent nie zadbał o jej jakość, mogą pojawić problemy. Najczęstsze z nich to pęcherzyki powietrza oraz wydłużony czas twardnienia mieszanki.

Miękka żywica zahamuje proces szlifowania blatu, siedziska, pufy czy czegokolwiek, co z postanowiłeś stworzyć z żywicy epoksydowej. Również mieszanie dwóch produktów (nawet jeżeli rozbijesz je na warstwy) nie jest dobrym pomysłem. Jako osoba początkująca, nie będziesz w stanie przewidzieć, kiedy materiał dostatecznie stwardnieje i będziesz mógł przykryć go kolejną warstwą.

Żywicę mieszaj dokładnie przez 3 do 5 minut i nie zapomnij o zeskrobaniu jej resztek ze ścian wiaderka. W przeciwnym wypadku drobinki zaschniętego już materiału mogą wpaść do cieczy i wizualnie zepsuć efekt końcowy. Mieszanie składników jest bardzo ważnym procesem tworzenia mebli drewnianych z żywicy epoksydowej. Jeżeli nie zrobisz tego dokładnie, żywica… nie utwardzi się. w ogóle

Warstwy

Dobra wiadomość jest taka, że meble z żywicy epoksydowej mogą mieć warstwy. Ten sposób pracy z żywicą sprawdza się wyjątkowo dobrze, jeśli planujesz stworzyć stolik kawowy, szafkę nocną, półkę typu parapet lub blat stołu. W każdej z warstw możesz zatopić motyw przewodni aranżacji wnętrza, w którym ma stać stworzony przez Ciebie mebel.

Mogą to być np. muszle z podróży, mniejsze kawałki drewna, mech, drobna biżuteria… a nawet lampki ledowe, które rozświetlą pomieszczenie.

Aby tworzyć warstwy, potrzebna jest oczywiście forma odpowiedniej wytrzymałości. Z tego powodu, do tego typu projektu wybrać meble o regularnych kształtach, np. stół do jadalni lub wspomniany stolik kawowy.

Każda nowa warstwa żywicy epoksydowej wymaga podgrzania i dobrego rozrobienia, aby uniknąć wytworzenia pęcherzyków powietrza.

Kiedy zacząć szlifować?

Zanim przejdziesz do przedostatniego etapu tworzenia mebli z żywicy epoksydowej, szlifowania, warstwy należy dobrze utwardzić. Suszenie preparatu zajmuje od 2 do 3 dni, jednak zaleca się poczekać jeszcze dłużej – cały tydzień. Wszystko dlatego, żeby nie zepsuć efektu pracy, którą już wykonałeś.

Źle utwardzona żywica może być miękka pod powierzchnią, a co za tym idzie odkształcić powierzchnię mebla.

Gdy upewnisz się, że wszystkie warstwy odpowiednio stwardniały, możesz przystąpić do szlifowania powierzchni papierem ściernym o ziarnistości 80-120 lub piaskiem. Zacznij od papieru o grubym ziarnie (80), a zakończ na drobnym.

Meble z żywicy epoksydowej – polerowanie i olejowanie

Utwardzona żywica nie wymaga dalszej obróbki. Lekki połysk możesz uzyskać poprzez polerowanie i olejowanie blatu lub innej powierzchni. Pamiętaj, że fragmenty żywiczne polerujesz pastą, natomiast drewniane elementy mebla olejujesz specjalnym preparatem.

Odpowiednią substancję wcieraj energicznie kolistymi ruchami z użyciem miękkiej szmatki.

Meble z żywicy epoksydowej nie są trudne do wykonania, przynajmniej jeśli chodzi o projekty DIY. Warto jednak wiedzieć, że wymagają poświęcenia im odrobiny czasu i cierpliwości.

Polerowanie meblo z żywicy epoksydowej

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

KOMODA Z DREWNA - NIESAMOWITE POMYSłY DIY NA PRZEMIANę KLASYCZNYCH MEBLI
NOWOCZESNE MEBLE DREWNIANE DO SALONU
BIAłO I PRZYTULNIE - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum