Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Minimalistyczna sypialnia – dlaczego pokój sypialny powinien być monofunkcyjny?

Kochamy funkcjonalność. Otwarte wnętrza, wielofunkcyjne meble, multizadaniowe sprzęty AGD… wszystko to pozwala zaoszczędzić miejsce i czas, którego mamy tak mało! Pokój, który jest równocześnie sypialnią, garderobą oraz mini-biurem mógłby się wydawać świetnym pomysłem. Czy tak jest naprawdę? Minimalistyczna sypialnia to trend, który rzutuje na funkcjonalność nowe światło.

Ascetyzm a minimalizm
Ascetyczny minimalizm to propozycja dla tych, którzy nie lubią bujać w obłokach.

Bezsenność a aranżacja sypialni

Portale dotyczące zdrowia grzmią, że już blisko 50% młodych Polaków cierpi na zaburzenia związane z prawidłowym snem. Problem częściej dotyka kobiet, jednak nie należy go bagatelizować u żadnej z płci. O ile fakt, że z objawami bezsenności należy udać się do lekarza jest bezsprzeczny, o tyle niewiele osób może upatrywać źródła zaburzeń w niewłaściwym użytkowaniu przestrzeni.

Minimalistyczna sypialnia oraz wieczorne rytuały mogą przyczynić się do łatwiejszego zasypiania i poprawić komfort snu.

Koncept minimalistycznej sypialni

Radykalny koncept aranżacji minimalistycznej sypialni jest bardzo prosty i zawiera jeden element: łóżko. Nie jest ważne, jakie. Może to być ogromne łoże z barokowymi zdobieniami lub materac położony na podłodze. Łóżko powinno być wygodne i odpowiadać na Twoje potrzeby. Tylko i aż tyle.

W tym pomyśle chodzi o to, aby wyeliminować każdy z możliwych bodźców. To często brak higieny snu przeszkadza nam w prawidłowym odpoczynku, a wspomniana higiena zaczyna jeszcze przed położeniem się do łóżka.

Niebieskie światło ekranów tv i smartfonów, a także emocje związane z otrzymywaniem różnych informacji, mogą nas pobudzać, a co za tym idzie utrudniać zapadnie w sen. Szafy, półki czy dekoracje również mogą rozpraszać wrażliwe osoby, które uwielbiają zagłębiać się we własne myśli.

Radykalny koncept, który niesie ze sobą minimalistyczna sypialnia to właśnie wydzielenie przestrzeni o jednej, jedynej funkcji, jaką jest funkcja snu. Często surowe wnętrza, spełniające kryterium ascetycznej sypialni, zachwycają swoją prostotą.

Sypialnia w hotelu Palazo Daniele. Źródło: Palazzo Daniele

Tak dzieje się w przypadku wnętrz pokoi hotelu Palazo Daniele. Projektant stworzył ascetyczną całość, która wygląda, jakby została wyjęta wprost z nostalgicznego obrazu. Pokoje, choć zadbane, wyglądają na opuszczone, jednak w żadnym wypadku ta estetyka nie jest odrzucająca. Wprost przeciwnie — czuć w niej nostalgię, spokój, równowagę i pogodzenie się z przemijaniem. Dodatkowo, bezpretensjonalne aranżacje wnętrz są codziennym miejscem spektaklu, który tworzy naturalne światło.

Minimalistyczna sypialnia — aranżacja

Mimo, że takie aranżacyjne wysublimowanie, jak w Palazo Daniele zdarza się rzadko, zachęcamy do odnalezienia własnego sposobu na aranżację minimalistycznej sypialni. Wcale nie muszą to być puste ściany, minimalizm to całe spektrum możliwości. Aby móc przyczynić się do zdrowego snu, pamiętaj że:

  • dobrze wywietrzony pokój sprzyja zasypianiu;
  • niektóre zapachy, tj. jak lawenda czy rozmaryn, są uważane za nieocenioną pomoc na bezsenność;
  • sztuczne światło, zwłaszcza to emitowane przez ekrany telefonów i telewizorów, pobudza i nie jest wskazane tuż przed pójściem spać;
  • pracowanie (np. na home office) w sypialni czy jedzenie w tym samym miejscu, w którym śpisz, może przeszkadzać w zasypianiu;
  • bałagan w sypialni może powodować obniżone samopoczucie;
  • pościel z naturalnych materiałów podnosi komfort snu;
  • pobudka i zasypianie o różnych porach nie sprzyja regeneracji organizmu podczas snu;
  • uporządkowana przestrzeń minimalistycznej sypialni pomoże Ci skojarzyć to miejsce ze snem. W efekcie zawsze, gdy będziesz się kładł, organizm wyciszy się, a w rezultacie szybciej zapadniesz w sen.

Wszystkim tym czynnikom sprzyja aranżacyjny ascetyzm.

Cztery ściany

Ściany powinny być w jednym, stonowanym kolorze. Dobrze, jeśli w tym przypadku będziesz unikać białej farby, która odbija promienie słoneczne sztuczne światło z ulicy. Znakomicie sprawdzą się beże, szarości, delikatny błękit czy jasne brązy. Warto unikać wzorzystych tapet oraz farb z rozświetlającymi drobinkami.

Aby nadać sypialni nieco charakteru, skup się na wysokiej klasy materiałach. Drewniane łóżko z zagłówkiem w przypadku minimalistycznej sypialni posłuży jako wyposażenie, a zarazem główna dekoracja. Malownicze słoje drewna sprawią, że pokój szybko się nie znudzi, natomiast organiczna pościel w kilku kolorach pomoże uatrakcyjnić wystrój.

Uwaga! Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie wybór łóżka z pojemnikiem na pościel lub wysuwanymi szufladami (do każdego wysokiego łóżka z oferty The Beds możesz dobrać drewniane szuflady). Wówczas pościel na zmianę oraz pled będziesz mógł schować do środka, dbając tym samym o zachowanie porządku w sypialni.

Minimalistyczna sypialnia
Niebieskie ściany w chłodnym odcieniu koją zmysły i wprowadzają do pomieszczenia harmonię.

Dekoracje

Minimalistyczna sypialnia nie powinna być bogata w dekoracje. Zamiast nich lepiej pomyśleć o roślinach filtrujących powietrze lub drzewku bonsai, które jest symbolem harmonii, równowagi i spokoju. Już sama jego obecność pomaga w wyciszeniu się tuż przed snem.

Doskonałą dekoracją będą również grube zasłony o ciekawej fakturze i oświetlenie, które możesz zamontować w nieograniczonej ilości. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł zmieniać klimat pomieszczenia dowolnie od nastroju.

Rośliny sprawdzą się w każdym wnętrzu, stylu i aranżacji.

Lite drewno

Projekt grupy architektów Tato z Japonii doskonale wykorzystało styl japandi do stworzenia ascetycznej przestrzeni pokoju do spania. Minimalistyczna sypialnia Hofu House jest stworzona w całości z drewna. Drewniane panele, drewniana rama łóżka oraz stolik pełniący funkcję szafki nocnej to idealny wybór dla alergików.

Zdjęcie jednego z wnętrz 16-pioziomowego domu, autorstwa Tato Architects. Źródło: Dezeen

Drewno nie uczula i odpowiednio zaimpregnowane, jest niezwykle proste w utrzymaniu czystości oraz walce z osadzającym się kurzem. Jeżeli zatem Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na alergię, która nie pozwala mu swobodnie zasnąć, to rozwiązanie może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Dywan

Jeżeli mielibyśmy wybrać jeden, jedyny element dodatkowy, który powinna posiadać minimalistyczna sypialnia, byłby to dywan. Wybraliśmy go ze względu na to cudowne uczucie położenia bosych stóp na miękkich włóknach puchatego chodniczka. Wspaniale zacząć dzień od tego miłego uczucia, które potrafi poprawić humor nawet tym, którzy wstali lewą nogą.

Minimalistyczna sypialnia
Na zdjęciu: kolekcja mebli drewnianych GREG w beżowej aranżacji.

Czy masz już w głowie pomysł na swój monofunkcjonalny pokój do spania?

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

KAWALERKA W LOFTOWYM KLIMACIE - PANORAMA 360°
Z AżUROWYMI PODZIAłAMI - PANORAMA 360°
OTWARCI NA śWIAT. SYPIALNIA XXI WIEKU - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum