czytania ( wyrazy)

Minimalizm formy i materiału - PANORAMA 360°Loading...

Panorama Minimalizm formy i materiału - PANORAMA 360°
Ikona 360
Ikona Uruchom

W dzisiejszej odsłonie naszego cyklu o aranżacjach wnętrz przedstawimy Państwu naszą propozycję wystroju niewielkiego domu.

Propozycja ta sprawdzi się świetnie zarówno w ‘codziennym’ domu mieszkalnym, jak i w sezonowym domku letniskowym.
Mocne strony przedstawianej aranżacji, to minimalizm widoczny zarówno w materiałach, jak i formie, wyraźnie widoczna nowoczesność płynąca z użycia polerowanej stali w elementach konstrukcyjnych oraz elegancja wynikająca z zastosowania stonowanych barw, bieli i odcieni szarości.

bingo-dining-room-3

W tym artykule zajmiemy się pomieszczeniami dziennymi – salonem i jadalnią, w kolejnej odsłonie tej serii zaprezentujemy znajdującą się u góry sypialnię. Przestrzeń dzienną zorganizowano w jednym pomieszczeniu, strefy salonu i jadalni oddzielono nieformalnie, jedynie poprzez wyposażenie. Stoi to w zgodzie z nowoczesnymi trendami w projektowaniu. Otwarte układy pozwalają na przenikanie się funkcji i definiowanie przestrzeni poprzez jej użycie. Dzięki temu granice obu stref nie są jasno zdefiniowane, co daje dużą swobodę. Takie rozwiązanie jest nie tylko niezwykle funkcjonalne i nowoczesne, ma również swoje walory estetyczne. Otwarte pomieszczenia dają poczucie przestrzeni i pozwalają zakomponować obie strefy w sposób bardziej spójny, dzięki czemu aranżacja nabiera ciągłości i jednolitości.

1

Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych stref funkcjonalnych, przyjrzyjmy się bazie – ścianom, podłodze, stolarce okiennej itp. Jedna z cech charakterystycznych w tej aranżacji jest użycie naturalnych materiałów i faktur. Drewniana podłoga z desek o długich i szerokich lamelach, regularnej fudze i wyraźnym rysunku usłojenia stanowi element z jednej strony bardzo prosty, z drugiej, naturalnie piękny. Z tą podłogą doskonale komponują się ściany, na których wyraźnie dostrzegamy fakturę tynku. Bogactwo faktur wprowadza w przestrzeń dynamikę i żywotność, która skutecznie zabija nudę i tworzy piękne tło dla wyposażenia. Wykorzystanie naturalnych, bogatych tekstur sprawia, że aranżacja nie potrzebuje dodatkowych elementów stricte dekoracyjnych.

1709-10

Warto również zwrócić uwagę na stolarkę okienną. Szare ramy doskonale prezentują się na tle białych ścian nadając aranżacji graficznego charakteru i elegancji. Połączenie bieli i szarości tworzy poczucie czystości i przejrzystości kompozycji. Kontrast barw wprowadza natomiast ciekawy dla oka, wyróżniający się z tła element wzbogacający wystrój.

Kolejnym ważnym dla tej aranżacji elementem są schody. Błyszczące stalowe schody oraz widoczna belka stropowa stanowią bardzo silny akcent. Wyraźnie wprowadzają do kompozycji nowoczesność. Odbijające się od wypolerowanej powierzchni światło z pewnością będzie stanowiło kolejny element dekoracyjny.

Przejdźmy jednak do naszych dwóch stref funkcjonalnych.

baner_large

Strefa salonu zajmuje większą część pomieszczenia, jednak jego serce stanowi układ kanapa – stolik kawowy – szafka RTV. To tutaj domownicy będą spędzać najwięcej czasu oglądając telewizję, spotykając się ze znajomymi, czy w inny sposób relaksując na kanapie. Dlatego miejsce to powinno być komfortowe i funkcjonalne. Komfort gwarantuje wygodna, miękka kanapa i dwie pufy zapewniające dostateczną ilość miejsca dla domowników i gości. Stojąca przed nią niska ława stanowi idealną alternatywę dla stolika kawowego gwarantując dużo przestrzeni, a przez to funkcjonalność. Prosta forma tego mebla świetnie wpisuje się w minimalizm przedstawianej aranżacji.

1716-3

Obszerna szafka RTV stanowi kwintesencję tej kolekcji mebli. Pojemna, otwarta półka i trzy szuflady są gwarantem funkcjonalności. Zmieścimy tutaj cały sprzęt audiowizualny i rozmaite drobiazgi niezbędne w salonie. Jednak funkcjonalność to nie wszystko. Dzięki swojej formie i użyciu naturalnego drewna meble te są po prostu piękne. Proste kąty i ostre krawędzie budzą respekt precyzją wykonania, grube nogi i rama nadają meblom masywności i gwarantują ich żywotność. Minimalistyczne w swojej formie, czarne uchwyty przyciągają oko kontrastem i nadają meblom pewnej zadziorności. Cała ta kolekcja stanowi ucieleśnienie precyzji i solidności.

2

Zajrzyjmy teraz do jadalni. Tutaj centralnym punktem jest oczywiście stół. Jest to mebel solidny i spójny w swojej formie z pozostałymi elementami wyposażenia. Dołączone do niego krzesła idealnie ‘wygładzają’ jego masywność poprzez delikatną linię siedzisk i filigranową konstrukcję nóżek.

1709-9

Widoczna tu komoda, kredensy i wisząca gablota zapewniają dużo miejsca na kuchenne utensylia, jak i odpowiednią ekspozycję eleganckich zastaw, porcelany, czy innych wartych pokazania bibelotów. Wydaje się nawet, że tego miejsca jest ponad miarę, jednak dzięki otwartemu układowi pomieszczenia, część szafek można przeznaczyć na rzeczy z salonu, wykorzystując w pełni brak formalnego podziału pomieszczeń.

1716-4

Przedstawiona aranżacja opiera się na naturalnych materiałach i fakturach. Jest minimalistyczna w formie, ale nie ascetyczna, czy nudna. Stanowi doskonałą propozycje dla osób praktycznych, które ponad wszystko cenią sobie funkcjonalność i solidność wykonania.

Najnowsze wpisy

ARYSTYCZNA SYPIALNIA W KOLORACH TęCZY - PANORAMA 360°
W RYTMIE RETRO - SALON (PANORAMA 360°)
SYPIALNIA BEZ KOMPROMISóW - PANORAMA 360°

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum