Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Najpopularniejsze style mebli — krótki przewodnik po modnych trendach meblarskich

Różne style mebli pasują do różnych wnętrz i aranżacji. Odpowiedni wybór tych elementów wyposażenia pozwala stworzyć niepowtarzalny klimat i decyduje o estetyce całego wnętrza. Poszczególne trendy i tradycje meblarskie to odmienne formy, materiały, wzornictwo i funkcjonalność. Warto zatem poznać najpopularniejsze style mebli i ich charakterystyczne cechy.

Różne style mebli - krzesła
Różne style mebli to odmienne formy, kolory, materiały i wzornictwo

Nowoczesne i klasyczne style mebli

Podział na meble nowoczesne i klasyczne to jedna z najczęściej stosowanych klasyfikacji. Okazuje się jednak, że wcale nie jest on tak ostry i oczywisty. Poszczególne style meblarskie mogą bowiem łączyć cechy klasyczne z elementami nowoczesnymi, zacierając granice podziałów. Mogą też wychodzić poza rygorystyczne ramy klasyki, wcale nie wchodząc w równie twarde kategorie nowoczesności.

Nie jest też do końca jasne, co oznacza pojęcie mebli nowoczesnych i klasycznych. Czasem używa się ich do oznaczenia kategorii stylów meblarskich, innym razem traktowane są jako odrębne style same w sobie.

Za nowoczesne style mebli uznaje się jednak przede wszystkim te nawiązujące do minimalizmu, a więc m.in. estetykę skandynawską, loftową czy typowo minimalistyczną. Wielu producentów i dystrybutorów wyróżnia jednak również oddzielną kategorię mebli nowoczesnych.

Klasyczny klasycyzm

Podobnie ma się sprawa z meblami klasycznymi. Słownikowo pojęcie to dotyczy mebli typowych dla minionych epok. Można więc mówić o klasycznych meblach antyku, czasów kolonialnych czy PRL-u. Takie meble nawiązujące formą do stylistyki przeszłych epok to jednak definicja stylu retro i vintage.

Wydaje się zatem, że meblami klasycznymi określa się wyposażenie wywodzące się z epoki klasycyzmu. W rzeczywistości chodzi zatem o meble w stylu klasycystycznym. Wywodzi się on z XVII-wiecznej Francji i inspirowany był jasnymi, przejrzystymi i prostymi formami widocznymi w sztuce starożytnych Greków i Rzymian.

Klasyczne meble do salonu
Współcześnie meblami klasycznymi nazywa się uniwersalne i ponadczasowe meble o eleganckiej, ale nie przesadnie wybujałej formie i wzornictwie

Współczesne pojęcie mebli klasycznych wiąże się zatem z uniwersalizmem i ponadczasowością. Do tej kategorii wrzuca się eleganckie, często wytworne, ale nie przesadzone formy i wzornictwo. To wyposażenie proste, pasujące niemal do każdego wnętrza, ale niepozbawione uroku i gracji. Najczęściej są to meble z drewna litego. Cechuje je harmonia, spokój i prawdziwa elegancja bez kiczu i nachalnego blichtru.

Nowoczesne i klasyczne style mebli, czyli jakie?

Jak wspomniałem, podział na nowoczesne i klasyczne style mebli to również sposób kategoryzacji poszczególnych trendów i estetyk. I tak do mebli nowoczesnych często wpisuje się styl skandynawski, minimalizm czy industrial, ale także high-tech i futuryzm. Z kolei za style klasyczne uznaje się m.in. estetykę prowansalską, rustykalną czy kolonialną. To jednak podział nieostry, który nie obejmuje niektórych ważnych stylów.

Jak bowiem sklasyfikować estetykę glamour, która łamie typowo klasycystyczny umiar i harmonię na rzecz bogactwa, blasku, i rozbuchanego przepychu? Takie wnętrza i meble nie mają nic wspólnego ani z nowoczesnym minimalizmem, ani z wyważoną elegancją klasycyzmu.

Meble bukowe - Kolekcja salonu Vigo
Meble nowoczesne kojarzą się z minimalistyczną formą, wysoką funkcjonalnością i prostym wzornictwem pozbawionym elementów dekoracyjnych

Nazewnictwo i klasyfikacja poszczególnych stylów mebli nastręcza więc wielu kłopotów. Ostatecznie jednak podział na meble klasyczne i nowoczesne wydaje się użyteczny. W pierwszej kategorii znajdziemy po prostu te style, które mają niedługą, acz żywą historię — są współczesne, pochodzą z “naszych czasów”. Są to w większości formy proste, minimalistyczne, pozbawione zdobień, ornamentacji i zbędnych dodatków. Meble klasyczne to z kolei formy nawiązujące do dawnych tradycji i sprawdzonych rozwiązań. W tym sensie nowoczesne znaczy współczesne, a klasyczne — oparte na tradycji.

Minimalizm

Styl minimalistyczny to kwintesencja prostoty — zarówno formy, jak i wzornictwa czy kolorystyki. Nie ma tu niepotrzebnych dodatków, ornamentów ani ozdób. To styl dosyć surowy, ale też spokojny i zrównoważony. Meble minimalistyczne cechuje nacisk na funkcjonalność. To ona gra tu główne skrzypce. Forma podporządkowana jest więc treści. Ma być praktycznie, czysto i przejrzyście.

Przykładami mebli minimalistycznych są kolekcje Steel oraz James. Widzimy tu skrzyniowe formy o prostych kątach, pozbawione dekoracyjnych dodatków i detali. Uproszczenie formy uzyskuje się również przez eliminację uchwytów do otwierania szafek i szuflad, które zastąpione są systemami push-to-open.

Komoda z kolekcji James od The Beds
Skrzyniowa, pozbawiona uchwytów komoda z kolekcji James to idealny przykład mebla w stylu minimalistycznym

Styl skandynawski

Meble skandynawskie mają wiele wspólnego z minimalistycznymi. Przy bliższym przyjrzeniu się, widzimy jednak, że są to inne style mebli. Minimalizm jest bardziej rygorystyczny, podczas gdy w stylu skandynawskim odnajdziemy więcej ciepła i przytulności. Wprowadza się tutaj nieco więcej koloru i detali. Forma nadal jest prosta, skrzyniowa, ale cechuje się większą gracją niż w typowym minimalizmie.

Charakterystyczne dla mebli skandynawskich są białe fronty, często zestawione z korpusami z naturalnego drewna. Widzimy to np. w kolekcji Bianco. Mamy tu również lekko zaokrąglone ranty czy stożkowe, umieszczone pod kątem nóżki, które wzbogacają meble wizualnie i dodają im lekkości.

W stylu skandynawskim ważna jest też naturalność i nawiązania do przyrody. Meble skandynawskie robi się więc z litego drewna, a tapicerki z tkanin roślinnych. Kolory są jasne i lekkie, dzięki czemu powiększają przestrzeń optycznie. Funkcjonalność też jest istotna, ale można sobie pozwolić na nieco więcej swobody we wzornictwie i formie niż w typowo minimalistycznym stylu.

Kolekcja Bianco - meble drewniane z białymi frontami
Skandynawskie meble często łączą białe fronty z korpusami z drewna naturalnego

Meble industrialne / loftowe

Meble industrialne są surowe, przemysłowe, formalnie proste, czasem wręcz brutalne. Charakterystyczne jest tu połączenie metalu z drewnem i innymi materiałami. Industrial, skandi i minimal uznawane są za typowe style mebli nowoczesnych. Łączy je nacisk na funkcjonalność i ograniczenie elementów dekoracyjnych.

Meble w stylu industrialnym to m.in. kolekcje Greg, Golo, ale również Steel. Ostatni zestaw pojawił się również przy omawianiu mebli minimalistycznych, co najlepiej świadczy o tym, że te style się przenikają. W aranżacji wiele zależy bowiem od otoczenia. O ile same meble pasują do obu estetyk, o tyle ich otoczenie jest zgoła odmienne.

W industrialu pojawiają się bowiem liczne dekoracje czy dodatki o charakterze loftowym — są to części maszyn, instalacji przemysłowych, jak i dekoracyjne elementy ze stali. Baza (ściany, sufity i podłogi) są surowe, ale wyróżniają się fakturami — nagiej cegły, zacieranego betonu czy strukturalnego tynku. W minimalizmie faktury są gładkie i jednolite. Przeważnie to po prostu białe ściany.

Drewniane meble na metalowych nogach i płozach - kolekcja Steel
Minimalizm formy i połączenie stali z drewnem to charakterystyczne cechy nowoczesnych mebli industrialnych

W aranżacjach industrialnych pojawiają się także meble retro i vintage oraz elementy robione metodą zrób to sam (DIY). O ile więc nazwa — meble loftowe czy industrialne — odnosi się do konkretnej estetyki, o tyle we wnętrzach tego typu funkcjonuje wyposażenie z różnych światów.

Meble tradycyjne

Meble tradycyjne są chyba najbliższe temu, co wiele osób nazywa meblami klasycznymi. Elegancja i komfort, ale również spójność, ciepło i stonowane, choć nie pozbawione dekoracji wzornictwo sprawiają, że te dwa style mebli zlewają się w jeden.

Meble tradycyjne nawiązują do stylistyki epok minionych, ale nie z jakiegoś konkretnego okresu historycznego. To raczej syntetyczne ujęcie tradycji meblarskich, które daje funkcjonalne, a jednocześnie piękne wyposażenie. Pojawiają się zatem ozdobne formy, które jednak nie dają poczucia przeładowania, kiczu czy przepychu. Doskonale dobrane proporcje i detale sprawiają, że meble tradycyjne są niezwykle estetyczne, wysmakowane, a przy tym po prostu praktyczne.

Style mebli - tradycyjna komoda
Meble tradycyjne, jak sama nazwa wskazuje, nawiązują do najlepszych tradycji meblarskich, To ucieleśnienie klasyki

W meblach tradycyjnych liczy się też najwyższa jakość materiałów i wykonania. Pojawiają się szlachetne lub egzotyczne gatunki drewna, wysokiej jakości skóra i inne materiały obiciowe. Takie wyposażenie może być wykończone na wysoki połysk i najczęściej ma szlachetną, ciemną kolorystykę, która dodaje powagi, ciepła i intymności.

Wyraźne wpływy stylu tradycyjnego (choć nie jego pełne ucieleśnienie) widzimy np. w kolekcji Bona o stylizowanych nogach i zaokrąglonych frontach.

Meble w stylu rustykalnym

Kiedy omawia się style mebli, pierwsze przychodzą na myśl te, o eleganckim, wytwornym charakterze rodem z paryskich salonów lub minimalistyczne, o doskonale przemyślanej formie. Meble rustykalne mają zgoła odmienne korzenie.

Styl ten wywodzi się z tradycji wiejskiej i ludowej. Kojarzy się z gospodarstwami naszych dziadków i wiejską sielanką. Jest jednocześnie prosty, naturalny czasem nieco surowy, jak i ciepły, przytulny i bardzo komfortowy.

Meble rustykalne tworzone są z materiałów naturalnych, głównie drewna i roślinnych tkanin. Dopuszczalne, a wręcz mile widziane, są tu niedoskonałości materiału — sęki, pęknięcia i inne elementy dodające wyposażeniu naturalności i pewnej szorstkości. Jednocześnie dominują ciepłe, przyjemne barwy natury — ziemiste brązy, roślinne zielenie, beże i biel. Idealnym przykładem stylu rustykalnego są meble z oryginalną krawędzią Live Edge, np. stół Golo z blatem naturalnym.

Stół z blatem naturalnym - meble rustykalne
W aranżacjach rustykalnych stawia się na naturalność materiałów i form, a także na ciepło, przytulność i wygodę.

Styl rustykalny jest pewną ucieczką od miejskiego zgiełku i bezwzględnego wyścigu szczurów. To sentymentalny powrót do tradycji i natury, do wakacji spędzanych na wsi i prostszego stylu życia. Nie oznacza to jednak, że takie meble (i aranżacje) są prostackie. Wręcz przeciwnie. Połączenie naturalności, ciepła i wysokiej funkcjonalności daje efekt niezwykle przyjemny nie tylko dla oka, ale i dla ducha.

Styl prowansalski

Estetyka rustykalna i prowansalska to pokrewne style mebli o bardzo podobnych założeniach. Meble prowansalskie również wywodzą się z sielskiej, wiejskiej tradycji, tyle że z terenów południowej Francji.

Meble prowansalskie są eleganckie, nieco staromodne, koniecznie z materiałów naturalnych. To przede wszystkim proste formy, harmonijne kształty i doskonałe proporcje. Bardzo często meble w tym stylu są bogato ornamentowane motywami roślinnymi i kwiatowymi. Kolorystyka to przede wszystkim beże, oliwkowa zieleń, kolor lawendy czy lekki błękit uzupełnione bielą.

Nieco prowansalski charakter odnajdziemy np. w meblach Odys. Mocne podziały frontów, żłobienia w drzwiczkach czy wychodzące poza obrys korpusów blaty górne ewidentnie nawiązują do tej stylistyki.

Retro i vintage

Retro i vintage to dwa style mebli, które często są ze sobą mylone i używane zamiennie. Już na początku warto więc podkreślić różnice między nimi.

Meble w stylu retro to elementy nawiązujące do minionych epok, ale uwspółcześnione. Są połączeniem tradycji i nowoczesności. Z kolei meble vintage to oryginalne antyki z dawnych czasów lub meble wykonane w 100% zgodnie z założeniami stylów meblarskich z dawnych czasów.

Meble sypialniane z kolekcji Retro od The Beds
Meble w stylu retro to połączenie tradycji i stylistyki epok minionych z nowoczesnymi rozwiązaniami projektowymi i wysoką funkcjonalnością

Większość współczesnych mebli stylizowanych na dawne to meble retro. Widzimy w nich wyraźną inspirację przeszłością, ale ujętą w ramy współczesności. Pozwala to dopasować wyposażenie do nowoczesnych wnętrz, potrzeb i stylu życia mieszkańców.

Przykładem jest oczywiście kolekcja Retro nawiązująca do stylu mebli z PRL-u. Mamy tu charakterystyczne zaokrąglone i lekko wyniesione ponad blat boki frontów czy skośne nóżki znane z tamtych dni. Jednocześnie widzimy też pewien minimalizm i kompaktowość całej formy, nacisk na wysoką funkcjonalność i doskonałą jakość, a więc elementy charakterystyczne dla mebli nowoczesnych.

Inne style mebli

Wymienione style mebli w żadnym wypadku nie wyczerpują repertuaru. Historia meblarstwa jest niezwykle bogata, a różne stylistyki z mniejszą lub większą mocą funkcjonują do dziś.

Wśród ważnych, wpływowych i do dziś wykorzystywanych stylów mebli wymienić i opisać warto glamour, art deco, shabby chic czy styl kolonialny. Trzeba jednak wiedzieć, że to także nie kończy listy. Nie ma bowiem w tym artykule miejsca na opisanie stylu chippendale, thonet, biedermeier, empire i wielu innych. Wpisały się one w historię meblarstwa, ale dziś nie mają już tak wielkiego znaczenia, przynajmniej nie w formie czystej. Ich elementy dostrzegamy raczej jako naleciałości i inspiracje we współczesnych projektach.

Meble glamour

Glamour jest stylem wystawnym, pysznym i bogatym. Cechuje je ekspresyjna dekoracyjność, wybujała ornamentacja i odważna kolorystyka. To meble, które od pierwszego rzutu oka mówią o bogactwie, luksusie i ekstrawagancji. Nie jest to jednak estetyka łatwa i bardzo często zdarza się, że takie wnętrza są nadmiernie przeładowane. Zamiast eleganckich stają się wtedy kiczowate.

Meble w stylu glamour
Styl glamour to synonim luksusu, zbytku i bogactwa. Łatwo jednak wpada w kiczowaty przesyt

Styl art deco

Art deco to elegancja, najwyższa jakość i niepowtarzalna estetyka. Ten styl mebli cechuje wykorzystanie drogich, ekskluzywnych materiałów, zgeometryzowane formy i odważna kolorystyka. W meblach dostrzegamy kształty trójkątów, rombów czy motywy gwiazdy, ale też obłe, zaokrąglone krawędzie, łuki, koła i owale. To bogate i luksusowe aranżacje, które pozbawione są jednak tej kiczowatej przesady stylu glamour.

Kolonialny styl mebli

Meble kolonialne to echo z czasów wielkich imperiów i kolonialnych mocarstw. Widzimy w nich połączenie wpływów europejskich, afrykańskich, a nawet amerykańskich. Egzotyka miesza się tutaj z tradycją. Pojawiają się ekskluzywne materiały, wybujałe formy i ciekawe wzornictwo inspirowane innymi kulturami. Meble kolonialne są masywne i mocne, zdobione deseniami zwierzęcymi — cętkami czy pasami. Kolorystyka też nawiązuje do natury — ziemiste brązy łączą się z beżami, słoneczną żółcią, pomarańczą i czerwienią. W stylu kolonialnym nie może też zabraknąć etnicznych akcentów — np. w postaci dodatków przywiezionych z podróży.

Meble kolonialne - wystrój salonu
Styl kolonialny to połączenie angielskiej klasy z wpływami orientalnych kultur Afryki, Azji, a nawet Ameryki z czasów kolonialnych

Shabby Chic

To lekki, delikatny i subtelny styl, który łączy romantyczną, czasem nieco infantylną aurę z pewną szorstkością. Meble Shabby Chic często mylone są z prowansalskimi. Rzeczywiście forma jest bardzo podobna, ale tutaj meble są zawsze stylizowane na wiekowe. Wyglądają więc na używane, a nawet lekko zużyte. Mogą być odrapane czy malowane jakby troszkę niedbale. Takie wykończenie wbrew pozorom nie jest obskurne. Umiejętnie wykonane dodaje wyposażeniu duszy, a każdy mebel zdaje się opowiadać jakąś indywidualną historię.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum