Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Niskie łóżka na poddasze – zdrowy sen i funkcjonalny design

Czy warto odkryć sekrety dobrego snu, zgodnie z filozofią Wschodu? Już od setek lat tamtejsza kultura sprowadza sen, relaks (w formie medytacji) oraz posiłki na… podłogę. W Europie natomiast mocno trenduje styl japandi - połączenie japońskiej klasyki z przytulnym skandynawskim klimatem. Niskie łóżka na poddasze wpisują się zarówno w retorykę prozdrowotną, jak i dobry design.

Łóżko na poddaszu
Spadzisty dach może okazać się wyzwaniem aranżacyjnym.

Zalety niskiego łóżka na poddaszu

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem niskiego łóżka na poddasze (i nie tylko!) musisz przemyśleć wszystkie “za” i “przeciw”. Jako miłośnicy naturalnych materiałów (zwłaszcza mebli drewnianych) i funkcjonalnych trendów, dostrzegamy, że niskie łóżko na poddaszu m.in:

  • Optycznie podwyższy sufit. To bardzo ważna kwestia przy zachowaniu równowagi przestrzeni. Sufit, który jest niżej osadzony, zabiera miejsce na wyposażenie. Do sypialni na poddaszu warto więc wybrać komodę, drewnianą toaletkę i właśnie niskie łóżko;

  • Sprawdzi się przy spadzistym dachu. Bryła domu w formie prostopadłościanu nie zawsze jest atrakcyjna. Domy jednorodzinne ze spadzistym dachem są o wiele bardziej popularne. Aby dobrze zagospodarować ograniczoną spadami przestrzeń, warto jest umieścić niskie łóżko na poddaszu;

  • Posiada lekką konstrukcję, która nie zabiera przestrzeni. To jedna z ogromnych zalet niskich łóżek. Być może sam materac położony na ziemi nie będzie wyglądał estetycznie, stąd pomysł na niskie, minimalistyczne łóżka w sypialni na poddaszu.

  • Dba o kręgosłup - w tej kwestii ścierają się dwa mocne stanowiska. Medycyna zachodnia mówi, że najlepsze dla kręgosłupa są łóżka przeciętnej wysokości. Wschód natomiast jednogłośnie wskazuje na to, że problemy z kręgosłupem oraz bezsennością rozwiąże spanie na niskim łóżku. My osobiście możemy zachęcić do spróbowania każdej z opcji w myśl prostej maksymy: “jeśli nie spróbujesz, nigdy się nie dowiesz!”.

  • Pozwala uniknąć spania w wysokiej temperaturze - ciepło w domu zawsze ucieka do góry, co może odbierać komfort snu. Doskonale wiedzą o tym osoby, które budują antresolę w małych kawalerkach. Mimo otwartych okien, temperatura przy suficie jest wyższa niż przy podłodze. Wybierając niskie łóżko na poddasze unikniesz nie tylko spania w wyższej temperaturze latem, ale również zaduchu.

… a minusy?

Minusem niskiego łóżka na poddaszu jest brak miejsca do magazynowania. Ze względu na konstrukcję niskich łóżek, nie mają możliwości zamontowania pod spodem pojemnika na pościel ani wysuwanej szuflady.

Jeżeli do tej pory spałeś wyłącznie na średniej wysokości łóżku, możesz potrzebować do kilku tygodni na przyzwyczajenie się do nowej perspektywy.

Niskie łóżko na poddaszu a higiena

Jeśli zamierzasz zakupić niskie łóżko drewniane, powinieneś zadbać o higienę spania blisko podłogi. Drewno jest idealnym materiałem dla alergików, ponieważ nie uczula. Natomiast zmagania z roztoczami (które często żyją także w wilgotnej od potu pościeli) zacznij od dokładnego sprzątania podłogi.

Robot sprzątający będzie w tym wypadku niezastąpiony, aby codziennie odkurzyć podłogę przy niskim łóżku. Na poddaszu częściej osiada kurz, dlatego warto zadbać o higienę snu i nie narażać się na alergeny. Niskie łóżko jest zdecydowanie bliżej podłogi, a co za tym idzie styczność z kurzem jest bardziej prawdopodobna. Nie jest to jednak sytuacja, której nie da się uniknąć.

Odkurzacz automatyczny / robot sprzątający pod sofą
Odkurzacz automatyczny oszczędzi Twój czas.

Roboty sprzątające możesz zaprogramować na sprzątanie o konkretnej godzinie. Zatem tuż przed snem warto uruchomić odkurzacz, aby pozbyć się kurzu z podłogi na sucho i na mokro (opcja mopowania).

Poddasze często bywa mocno nasłonecznione, co podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Im wyższa temperatura i większa wilgotność powietrza, tym roztocza rozwijają się szybciej. Bardzo ważne jest zatem regularne wietrzenie poddasza, a w trakcie zimy - rezygnacja z ciągłego ogrzewania. Idealne temperatura do spania wynosi 16-18°C.

Niskie łóżka na poddaszu w stylu japońskim

Medycyna Wschodu zaleca spanie na płaskim podłożu, możliwie jak najbliżej podłogi lub po prostu - na podłodze. Mimo, że styl japandi jest obecnie bardzo bliski trendom europejskim - niewiele osób jest przekonanych do tego, aby… spać na ziemi. Kulturowo jest to nadal dość ekscentryczny pomysł.

W związku z tym, wiele osób decyduje się na stelaże z drewna litego bądź łóżka, które minimalnie unoszą się nad podłogą. Dla niektórych to idealne rozwiązanie, które łączy filozofię Wschodu z zachodnimi wnętrzami, a dla innych moment przejściowy, by jednak przerzucić się na futon (materac do spania na podłodze).

Futon - materac japoński
Futon to cieńki materac japoński.

Styl japoński, inspirowany Japonią lub wspomniany wcześniej japandi to trafny wybór, jeżeli chodzi o aranżację sypialni na poddaszu. Minimalizm i czystość formy wraz z rozległą paletą beżów i brązów, pozwala na skomponowanie harmonijnej przestrzeni do odpoczynku. Dzięki przeniesieniu sypialni na poddasze, skutecznie oddzielisz ją od reszty pomieszczeń i zapewnisz sobie więcej prywatności.

Łóżka z litego drewna - inspiracje

Łóżko z litego drewna RASTA oraz TOMA to propozycje najmocniej nawiązujące do klasycznego, japońskiego stylu. Proste, wręcz ascetyczne projekty wpasują się w pomieszczenia z niskimi sufitami oraz skosami. Drewno wysokiej jakości jest ozdobą sypialni samą w sobie, należy zatem bardzo uważać w doborze dodatków dekoracyjnych.

Niskie łóżka w stylu japońskim
Łóżko RASTA wpasuje nie tylko w styl japoński. Warto również wstawić je do nowoczesnych wnętrz.

Do tak powściągliwego stylu w zupełności wystarczy prosta szafka nocna, niska komoda oraz wazon z zasuszonymi kwiatami lub trawą pampasową.

Łóżka na poddasze
Model TOMA z litego drewna to połączenia drewna i aluminium.

Drewniane łóżka TOKIO i VINCI są usytuowane nieco wyżej nad podłogą, niż wcześniej wymienione modele. Pierwszy z nich charakteryzuje zagłówek z litego drewna, który nawiązuje do wzorów spotykanych w azjatyckich świątyniach.

Styl japoński - niskie łóżka na poddasze
Łóżko TOKIO wymyka się ascetycznej prostocie - ozdobny zagłówek ma przypominać dekoracje azjatyckiej świątyni.

VINCI natomiast to propozycja modernistyczna, bardziej masywna i przeznaczona do nowoczesnych wnętrz. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby niskie łóżko na poddaszu połączyć np. z młodzieżowym wystrojem przestrzeni. Pamiętaj, że sypialnia musi być idealnie skrojona pod Twoje gusta, ponieważ to Twoja własna świątynia regeneracji oraz odpoczynku!

Niskie łóżka
Kolekcja mebli VINCI to ponadczasowa prostota.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum