Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Pielęgnacja mebli drewnianych - kilka skutecznych sposobów

Pielęgnacja mebli drewnianych nie zawsze jest oczywista. O tym, że należy je czyścić delikatnie, wilgotną szmatką, wiedzą niemal wszyscy. Czy jednak meble drewniane ze względu na typ impregnacji pielęgnujemy inaczej? Zdecydowanie tak - przeczytaj, jak dbać o meble, aby zdobiły wnętrza przez lata.

Dlaczego zła pielęgnacja mebli drewnianych je niszczy?

Niestety niektóre preparaty do czyszczenia mebli drewnianych zawierają alkohol lub rozpuszczalniki, które przyspieszają starzenie się naturalnych powierzchni. Jeżeli chcesz cieszyć się materiałem przez długie lata, sprawdzaj dokładnie skład preparatów czyszczących przed kupnem. Alkohol jest często używany po to, aby efektywnie postarzyć meble, np. w stylu shabby chic. Nie należy więc patrzeć na niego jedynie krytycznym okiem.

Mimo, że drewno bukowe i dębowe należą do jednych z najtrwalszych, rodzimych materiałów na meble z drewna, ich niewłaściwa pielęgnacja może skutkować zarysowaniami. To właśnie silnie czyszczące, chemiczne detergenty posiadają mikro-drobinki, które niekorzystnie wpływają na lakier. Silne tarcie nawet najmniejszych, ostrych ziarenek jest w stanie trwale uszkodzić warstwę zabezpieczającą.

Taką sytuację można przyrównać do past do zębów, które zawierają węgiel. Z jednej strony węgiel posiada właściwości absorpcyjne, jednak jego drobinki dotkliwie niszczą szkliwo zębów. Codzienne stosowanie tak mocnego środka czyszczącego jamę ustną, powoduje uszkodzenia twardego szkliwa. Mimo to, wspomniane pasty są sprzedawane w dużych supermarketach. Podobnie, jak niewłaściwe preparaty, które mają uwolnić drewniane powierzchnie od plam.

Krzesła i stoły drewniane
Kupując środki do czyszczenia zwróć uwage na ich skład lub... stwórz naturalny preparat czyszczący domowej roboty.

Prosta instrukcja użytkowania mebli z drewna

Niewłaściwa pielęgnacja mebli drewnianych nie polega jedynie na używaniu zbyt agresywnych środków czyszczących. Zwróć również uwagę na to, jak obchodzisz się z nimi na co dzień. Lite drewno nie powinno:

  • Mieć styczności z wysokimi temperaturami - zatem kubki z gorącymi napojami, garnki, patelnie najlepiej stawiać na podkładce zabezpieczającej;
  • Być nadmiernie eksponowane na promieniowanie UV - aby zachować jednolity kolor mebli drewnianych, przestawiaj często dekoracje. W ten sposób unikniesz odbarwionych kształtów na powierzchni mebla.
  • Znajdować się blisko źródła wody. Jeżeli zdecydujesz się na bardzo popularne blaty drewniane, pamiętaj o ich regularnym osuszaniu.

To, w jaki sposób użytkujesz meble, w niedługim czasie odbije się na ich wyglądzie.

Delikatne i skuteczne środki do czyszczenia mebli

Drewniana powierzchnia ma mnóstwo nierówności, które absorbują wodę oraz preparaty czyszczące. Jeśli woda będzie długo utrzymywać się na powierzchni krzesła czy komody, zostanie wchłonięta przez materiał. Co za tym idzie? Mebel napuchnie i odkształci się.

Z uwagi na naturalne zdolności materiału do “pracy” (czyli absorbowania wilgoci oraz oddawania jej), meble drewniane niszczeją. To właśnie dlatego warto zadbać nie tylko o czyszczenie ich na sucho, ale przede wszystkim o stałą temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Pielęgnacja mebli drewnianych
Środki zawierające drobinki ścierające, moga porysować lakier impregnujący blaty drewiane.

Absorbowanie cieczy nie jest minusem mebli drewnianych. Jeżeli będziesz używać właściwych preparatów do pielęgnacji, np. zawierających wosk, i on wchłonie się w drewnianą powierzchnię, pielęgnując ją.

Do czyszczenia mebli lakierowanych możesz użyć kropli delikatnego płynu do mycia naczyń lub mydła. Natomiast bardziej problematyczne plamy na woskowanych blatach, warto potraktować octem. Naturalne preparaty czyszczące są idealne do zabezpieczenia równie naturalnego materiału.

Zanim rozpoczniesz czyszczenie powierzchni drewnianych, zrób mały test preparatu. Nawet delikatne detergenty mogą spowodować duże szkody.

Pielęgnacja blatów z drewna - stół Bona
Na zdjęciu: stół drwniany z kolekcji BONA.

Szkodniki w starych meblach drewnianych

Jeżeli zaopatrujesz w nowe meble drewniane, możesz być spokojny o to, że larwy i szkodniki się tam nie zagnieździły. Częściej spotykane przy nowym wyposażeniu są grzyby czy (bardziej konkretnie) pleśń - sinizna drewna. Pojawia się na nim, kiedy materiał nie został poprawnie osuszony.

Szkodniki w antykach
Szkodniki najczęściej kryją się w starych meblach.

Jednak antyki czy nawet nie tak stare, modernistyczne meble drewniane mogą mieć “lokatorów”. Zazwyczaj ciężko dostrzec ich gołym okiem, ponieważ larwy zaczynają swoją aktywność nocą, a inne szkodniki, tj. kołatek czy miazgowiec wywiercają bardzo małe otwory w drewnie.

Wspomniany miazgowiec, który zagnieżdża się w dębinie, może zamieszkiwać drewniane wyposażenie nawet przez kilkadziesiąt lat i jest bardzo ciężki do zwalczenia.

Kolekcja retro - meble drewniane
Meble z litego drewna, zainspirowane stylem retro mogą byc alternatywą dla starych mebli. Na zdjęciu: meble drewniane z kolekcji RETRO.

Jak zwalczyć szkodniki - pielęgnacja mebli drewnianych

Pielęgnacja mebli drewnianych w taki sposób, aby nie pojawiały się w nich szkodniki, polega przede wszystkim na impregnacji. Warstwa zabezpieczająca nie pozwoli wgryźć się larwom w mebel, a co za tym idzie - nie będa miały odpowiedniego środowiska do zagnieżdżenia się. Dwufazowe, owadobójcze preparaty są przeznaczone do zatrucia szkodników oraz zablokowania im drogi do ponownego osadzenia się w meblu.

Preparaty owadobójcze najlepiej wstrzykiwać w tunele, które wydrążyły szkodniki. Można je również nakładać za pomocą pędzla. Jednak, aby pielęgnacja mebli drewnianych była efektywna, zaleca się, aby doprowadzić do bezpośredniego kontaktu szkodnika z preparatem.

Ciekawostką jest fakt, że meble z drewna tropikalnego (mahoń, mango, bambus, teak czy ciemny mahoń) są naturalnie odporne na działanie szkodników.

Jeden prosty trik

Jeśli wprowadziłeś już zasady pielęgnacyjne w życie, warto przedstawić sposób na to, aby unikać częstego mycia drewnianych mebli. W tym celu użyj preparatu, który opóźni osadzanie się kurzu.

Wpłynie to nie tylko na rzadszy kontakt drewna z wodą, ale pomoże alergikom poczuć się we wnętrzu swobodnie. To bardzo ważne z uwagi na to, że meble drewniane to chętnie wybierane wyposażenie własnie przez osoby zmagające się z alergią lub posiadające małe dzieci.

Walkę z kurzem warto zacząć przemywając meble od góry do dołu. Ten sposób sprawia, że poruszone drobinki opadają na niższe półki szafek, a Ty możesz skuteczniej się ich pozbyć. W przeciwnym wypadku (myjąc półki od dołu do góry) wprawiasz kurz w ruch. W rezultacie jego część osadza się ponownie na drewnianej powierzchni.

Komentarze

  • Marc
    23 Czerwiec 2021 o 10:56
    Bardzo przydatny artykuł
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

STół DREWNIANY – CZYM PIELęGNOWAć LITE DREWNO, ABY NA DłUGO ZACHOWAłO SWOJE PIęKNO?
DREWNO W łAZIENCE — CZY WARTO JE STOSOWAć I JAK NALEżY O NIE DBAć, BY SłUżYłO PRZEZ LATA?
DREWNIANE MEBLE OGRODOWE – CZY TO DOBRY POMYSł?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum