Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Stół drewniany – czym pielęgnować lite drewno, aby na długo zachowało swoje piękno?

Pielęgnacja stołu drewnianego to konieczny aspekt, jeśli chcemy długie lata cieszyć się wspaniałym wyglądem mebla. Drewno, jako surowiec naturalny, zachowuje się zupełnie inaczej niż metal czy szkło. Obmyślanie sposobu dbania o stół drewniany najlepiej zacząć już w sklepie, gdzie dowiemy się szczegółów odnośnie wykonania mebla oraz zasięgniemy rad producenta dotyczących konserwacji.



Stół drewniany – dlaczego warto go mieć?

Zanim ruszymy temat czyszczenia i impregnacji, który mógłby zniechęcić niektórych przed zakupem mebli z litego drewna, nadmieńmy dlaczego warto je mieć.

stół drewniany
Stół drewniany dodaje klasy każdemu wnętrzu

Czas, gdy Polacy przy zakupie mebli kierowali się głównie ceną na szczęście mija. Obecnie coraz więcej z nas chce otaczać się przedmiotami o lepszej jakości i sposobie wykonania. Jednocześnie wiemy, że taki produkt to inwestycja na lata, więc w rozliczeniu finansowym wychodzimy na plus. Zamiast co kilka lat zmieniać meble, które szybko niszczeją, lepiej wybrać lepszą jakość i cieszyć się nią przez długi czas.

Meble drewniane wprowadzają we wnętrze ład i ciepło. Do tego ich naturalne struktura prezentuje się dobrze bez względu na styl aranżacji. Lite drewno daje także więcej możliwości biorąc pod uwagę wygląd mebla. Począwszy od niepowtarzalnej linii słojów, aż po pole do popisu w kwestii frezów czy form.

Pielęgnacja drewna a jego gatunek

Rodzaj drzewa użytego do produkcji stołu ma znaczenie. Inaczej potraktujemy stół dębowy, a inaczej mebel z drzewa egzotycznego. Drewno dębowe jest twarde i bardzo odporne na uszkodzenia. Jednak łatwo ulega ciemnieniu po kontakcie z wodą. Z kolei drzewo sosnowe jest stosunkowo miękkie, w związku z czym dużo łatwiej zrobić na nim rysy, których pozbycie się nie jest takie proste. Szukając specjalistycznych preparatów do pielęgnacji mebli drewnianych, warto sugerować się gatunkiem drzewa, z którego wykonany jest nasz stół drewniany.

Pielęgnacja stołu drewnianego
Naturalna powierzchnia blatu stołu drewnianego wcale nie musi być trudna w utrzymaniu czystości

Wykończenie mebla również ma znaczenie

Gatunek to jedno, a sposób wykończenia to drugie. I to zdecydowanie ważniejsze. Obecnie panuje moda na meble drewniane w stanie jak najbardziej surowym. Pozostawienie deski bez żadnego zabezpieczenia wiąże się jednak z szybkim zniszczeniem, odbarwieniem, nasiąknięciem, a nawet pojawieniem się pleśni. W związku z tym producenci pokrywają drzewo olejowoskami.

Innymi sposobami wykończenia jest bejca, lakierobejca, politura czy w końcu lakier mogący nadać powierzchni idealnie gładki, błyszczący i bardzo elegancki wygląd.

Czyszczenie stołu drewnianego olejowanego

Codzienne czyszczenie stołu drewnianego olejowanego nie jest trudne. Dzięki antystatycznej powierzchni wszystkie zabrudzenia stałe można z łatwością zgarnąć suchą dłonią. Tego typu wykończenie daje też dużą odporność na różnego rodzaju wylane płyny. Oczywiście do pewnego czasu, dlatego po takim wypadku, należy w miarę szybko zareagować. Najpierw delikatnie zbieramy stałe zabrudzenia. Zbyt agresywne ich usuwanie może porysować powierzchnię. Plamę zmywamy wilgotną ściereczką. Jeśli to konieczne, użyjmy preparatu czyszczącego dedykowanemu drewnu olejowanemu. Nie używajmy płynu do naczyń czy innych, silnych środków czyszczących.

Uwaga! Na tym nigdy nie powinniśmy kończyć czyszczenia blatu. Drewniane powierzchnie zawsze wycieramy na sucho i nigdy nie zostawiamy wilgotnych przedmiotów na blatach!

Czyszczenie stołu drewnianego lakierowanego

Czyszczenie stołu lakierowanego z pozoru może wydawać się łatwiejsze. Gładka powierzchnia nie wchłania przecież zabrudzeń i łatwiej ją przetrzeć niż naturalnie chropowatą deskę. Zacznijmy jednak od tego, że kupując meble na wysoki połysk najpierw potrzebują one około miesiąca, aby lakier dobrze się utwardził. W tym czasie powierzchnie są bardziej podatne na zarysowania i odkształcenia. Jeśli zdarzy się poważniejsze zabrudzenie w tym okresie, do czyszczeni najlepiej użyć suchej i miękkiej ściereczki z mikrofibry. Do czasu utwardzenia się lakieru unikajmy różnego rodzaju detergentów.

Meble lakierowane, podobnie jak olejowane należy chronić przed wilgocią. W przypadku pierwszych, dodatkowo trzeba bardziej zwracać uwagę, aby nie stawiać na nich gorących garnków czy kubków. Rozlane płyny czy posiłki o intensywnych kolorach należy od razu wyczyścić używając dedykowanych do tego celu produktów i miękkiej gąbki. Jeśli nie mamy pod ręką specjalnego środka czyszczącego, można wyjątkowo użyć płynu do naczyń. Gdy plama będzie czekać aż zakupimy preparat, może być już za późno. na jej całkowite usunięcie.

Stół z drewna do jadalni
Drewniany stół może być elegancki, nowoczesny, a zarazem pasować do przytulnych wnętrz

Lakierowane powierzchnie można łatwo uszkodzić stosując silne detergenty, które powodują matowienie lub nieestetyczne odbarwienie. Aby stół drewniany lakierowany wykazywał swój wysoki połysk, można go delikatnie polerować. Również i tu pomocne będą specjalne środki przeznaczone wyłącznie do tego celu, np. zestaw Polermix. Płyn do szyb nie jest dobrym zastępnikiem.

Choć na pierwszy rzut oka codzienna pielęgnacja powierzchni drewnianych wydaje się być skomplikowana, to wspomniane zasady szybko zapadają w pamięć, a szybkie reagowanie na zabrudzenia wchodzi w nawyk.

Jak impregnować stół drewniany

Codzienna pielęgnacja to nie wszystko. Co jakiś czas warto bardziej zatroszczyć się o wygląd naszego stołu. Zwykle raz na tydzień lub kilka tygodni – w zależności od eksploatacji. Preparaty pielęgnacyjne do mebli olejowanych zabezpieczają powierzchnię czyniąc ją bardziej odporną na zabrudzenia, wilgoć i uszkodzenia. Przykładem polecanego preparatu jest Osmo nr 3029. Raz na rok zaleca się konkretniejszą impregnację, czyli nałożenie nowej warstwy oleju/wosku.

Powierzchnia stołu drewnianego
Stół drewniany ma tę zaletę, że nie znajdziemy drugiego identycznego modelu

Blatu lakierowanego nie da się tak zabezpieczać, jak olejowanego. Tu ważne są codzienne czynności i unikanie ekspozycji na promienie UV, gorących przedmiotów, wspomnianych wcześniej szkodliwych detergentów i uszkodzeń mechanicznych. Zarysowania na lakierze są możliwe do usunięcia tylko poprzez zeszlifowanie całej powierzchni ochronnej i nałożenie nowej.

Stół drewniany to nie tylko blat

To logiczne, że najwięcej zabrudzeń powstaje na powierzchni blatu, jednak nie zapominajmy, że stół ma także nogi oraz cały stelaż, który utrzymuje wspomniany blat. Jeśli całość wykonana jest z drewna, od czasu do czasu należy zabezpieczyć specjalnym środkiem cały mebel. Częstym problemem są nogi stołu, które podczas mycia podłóg mają kontakt z wilgocią. Pamiętajmy więc, aby przy zmywaniu unikać dotykania mopem mebli, które dodatkowo można „podkuć” specjalnymi, mało widocznymi podkładkami.

Stół drewniany z nogami
Pielęgnując powierzchnię stołu drewnianego nie zapominajmy też o nogach

A co w sytuacji, gdy stół posiada elementy metalu lub szkła?
Wtedy należy zastosować techniki pielęgnacji odpowiednie dla danego materiału. Preparaty do drewna mogą pozostawiać nieestetyczne smugi na powierzchniach metalowych czy szklanych.

Renowacja stołów drewnianych

Drewno jest na tyle wdzięcznym materiałem, że nigdy nie jest za późno na jego odnowienie. Zdarty lakier można z łatwością nałożyć na nowo, a gdy się znudzi zedrzeć i pokryć stół woskiem lub olejem. Jeśli decydujesz się na całkowite odnowienie mebla, w tym np. zmianę koloru, powierz tą sprawę specjaliście albo skonsultuj się z producentem lub dobrym fachowcem. Nie wszystkie preparaty do drewna (zwłaszcza te barwiące) są banalne w użyciu. Ich prawidłowe nakładanie jest często uzależnione od konkretnego sposobu lub urządzenia. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, powierz swój stół specjaliście.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

STół DO JADALNI – 4 SPOSOBY NA ZACHWYCAJąCą DEKORACJę SALONU
DREWNIANE STOłY DO JADALNI — JAKIE WYBRAć, BY BYłY PIęKNE, FUNKCJONALNE I SOLIDNE?
STOłY DREWNIANE Z BLATEM LIVE EDGE — NATURALNE PIęKNO DO JADALNI, SALONU I KUCHNI

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum