Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Pokój kąpielowy w wersji lux. Plusy i minusy wanny w sypialni

Pokój kąpielowy nasuwa nam dwa mocne skojarzenia - luksusowa łazienka urządzona tak, by funkcjonowała jako małe domowe SPA lub… wanna w sypialni. Wanna w salonie, chociaż jest przez niektórych rozważana, może już uchodzić za awangardę i można pozostawić ten temat na osobny artykuł. Nie oznacza to jednak, że historia nie zna przypadków, kiedy damy brały kąpiel w trakcie odwiedzin gości.

Tymczasem skupmy się na ekskluzywnym rozwiązaniu, jakim jest pokój kąpielowy w sypialni.

Pokój kąpielowy. Krótka historia

Kiedy za pierwszym razem słyszysz słowa “wanna w sypialni”, możesz pomyśleć, że to z pewnością współczesny pomysł na luksusowy wystrój wnętrza. Fanaberia lub nawet… żart. Jednak po chwili przypominają Ci się liczne obrazy Edgara Degas, na których uwiecznił damy w pokojach kąpielowych i tu pomysł zaczyna być coraz mniej innowacyjny.

Mimo, iż malarz żył na przełomie XIX i XX wieku, historia salonu kąpielowego sięga czasów sprzed naszej ery, kiedy to w Knossos wynaleziono kamienną wannę. Nie miała oczywiście odpływu ani kranu, zatem umieszczano ją w pałacowej komnacie i wypełniano po brzegi wodą.

“Twarzą” salonowych kąpieli została jednak Maria Antonina. Sztukę publicznej kąpieli doprowadziła do perfekcji i nakrywając wolnostojącą wannę kopułą, prowadziła ożywione konwersacje z gośćmi urzędującym w jej komnacie. Dzisiaj cały rytuał odbywa się w bardziej kameralnej atmosferze, można jednak przez chwilę poczuć się jak Maria Antonina, urządzając pokój kąpielowy we własnej sypialni.

Stylowa wanna wolnostojąca pasuje do wielu wystrojów wnętrz (www.babingtonhouse.co.uk; 01373 812 266)

Wanna wolnostojąca w sypialni - zalety

Niewątpliwym plusem posiadania wanny w pokoju jest niecodzienny relaks. Skołatane intensywnym dniem nerwy potrzebują wyciszenia i odrobiny luksusu, by móc się zregenerować. Atmosfera intymności, jaka tworzy się podczas relaksujących kąpieli, zyska na sile w sąsiedztwie wygodnego łóżka. Wysoka temperatura, która wyciąga z ciała napięcie, z pewnością sprawi że zapragniesz krótkiej drzemki.

Mocny efekt wizualny. Wanna wolnostojąca w sypialni to elegancki element wprowadzający do przestrzeni funkcjonalny przepych. Mimo, iż taki zabieg wymaga wyczucia i dozy minimalizmu, sam pomysł narzuca sypialni szykowny styl. Któż nie chciałby poczuć się jak wspomniana Maria Antonina i zamówić śniadanie “do wanny”?

Drewniane akcenty bardzo dobrze łączą się z wiejskim przepychem (Źródło: Country Life Magazine)

Komfort. Rano wyskakujesz z pościeli, bierzesz szybką kąpiel i wchodząc do salonu jesteś wypoczęta, świeża oraz dobrze nastawiona do rozpoczynającego się dnia. Takie sąsiedztwo wanny może być sporym urozmaiceniem i alternatywą dla łazienkowego prysznica.

Kąpiel z widokiem na łóżko - esencja relaksu. Źródło: Grand Design Magazine
Wanna: BC Designs Boat Bath.

Salon kąpielowy - z jakimi wyzwaniami się zmierzysz?

Przede wszystkim decyzja o posiadaniu wanny w sypialni, powinna zostać podjęta na samym początku (na etapie wylewki), ponieważ bateria musi zostać wmontowana w podłogę. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt podłączenia wody z posadzki.

Cena. Wanna wolnostojąca jest stosunkowo droga, a wraz z nią szybują w górę również ceny akcesoriów, o które musisz zadbać. Słuchawka, korek, zestaw przelewowo-odpływowy… Wszystko to podwyższa koszty zamontowania wanny w sypialni. Tutaj jednak nie należy oszczędzać - pokój kąpielowy w wersji lux musi być dopracowany co do milimetra.

Wilgoć. Dobrze, jeśli projekt będzie uwzględniał dobre rozmieszczenie grzejników. Łazienka z pewnością lepiej radzi sobie z wilgocią i parą wodną niż przestrzeń sypialniana, ale tutaj rozwiązaniem będzie uwzględnienie dodatkowego lub po prostu większego grzejnika. W innym przypadku, w pomieszczeniu może pojawić się pleśń, która zostanie z Tobą na długo.

Wodoodporne sąsiedztwo wanny. Wokół wanny wolnostojącej powinna pojawić się podłoga z materiału, który nie będzie absorbował wody (z oczywistych powodów).

3 złote zasady projektowania pokoju kąpielowego

Wanna w sypialni jest na tyle eleganckim pomysłem, że należy dopasować go co do szczegółu. Jeden mały błąd i może wyglądać… tandetnie. A designu, który jedynie udaje luksusową łazienkę na pewno nikt nie chce w swoim domu.

Zasada nr 1: PRZESTRZEŃ
Wanna wolnostojąca potrzebuje przestrzeni. Tak jak wszystko, co znajdzie się wokół niej. Elementy nie mogą na siebie wchodzić, nie staraj się też zagospodarować całego pokoju zbędnymi pomysłami aranżacyjnymi. Przykładowy stojak na książki niech będzie minimalistyczny, zamiast budować wokół wanny całą bibliotekę. Unikaj też łączenia funkcji pokoju. Łóżko z wanną wystarczy, nie próbuj upychać pod ścianą rowerka treningowego.

Dobre rozplanowanie przestrzeni pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy nie wiemy, czy to sypialnia z wanną czy łazienka z łóżkiem.

Zasada nr 2: OKNO
Zaaranżuj wystrój okna. Może być doskonałym, naturalnym źródłem światła, które wpada na Ciebie podczas popołudniowej kąpieli. Oglądanie zachodów słońca z ciepłej wanny wypełnionej pianą staje się niezapomnianym przeżyciem, pozytywnie wpływającym na Twój nastrój. Nie pozwól, aby okno zostało zasłonięte roletami. Jeśli obawiasz się ciekawskiego wzroku sąsiadów, sprawdzą się tu bardziej subtelne metody, jak np. wielowarstwowe, lecz dość prześwitujące firany.

Zasada nr 3: WYEKSPONUJ WANNĘ
Oczywiście może zdarzyć się pokój kąpielowy, który ma niewielki metraż, jednak jeśli jesteś szczęściarzem i możesz pozwolić sobie na prawidłowe prezentowanie wanny - zrób to! Niewielki podest, oświetlenie, ascetyzm w aranżacji, czyli wszystko, co sprawi, że Twoja sypialnia będzie jeszcze bardziej wyjątkowa!

Pokój kąpielowy aranżacje - jakie meble i dodatki dobrać?

Pozwól wannie odetchnąć i postaw na minimalizm. Drewniany stojaczek na ręcznik, marmurowa taca na płyn do kąpieli będą idealnym uzupełnieniem łazienkowej aranżacji. Kilka roślin również spełni swoją funkcję, pochłaniając powstałą podczas kąpieli wilgoć.

Dobra wiadomość jest taka, że wanna wolnostojąca pasuje niemal do każdego wnętrza. Nie ważne czy będzie to styl industrialny, retro czy barokowy - wszędzie, gdzie się pojawi przyniesie ekskluzywny powiew dobrej zabawy lub głębokiego relaksu.

Jeżeli nie jesteś jeszcze do końca przekonany do pomysłu, jakim jest pokój kąpielowy w sypialni, postaraj się wybrać do hotelu, który uwzględnił takie rozwiązanie w swoich apartamentach. Sprawdzisz na własnej skórze, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie!

Boutiquowe hotele często proponują pokój z wanną, lub dwiema. Źródło: Hotel Foxhill Manor, Wielka Brytania

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

O DREWNIE - SUBIEKTYWNY PRZEGLąD PRASY, PORTALI, FOR I BLOGóW
PółKI NA KSIążKI, REGAłY, KREDENSY… CZYLI JAK STWORZYć DOMOWą BIBLIOTECZKę
CZARNA, ZłOTA, MOSIężNA CZY CHROMOWANA? ARMATURA łAZIENKOWA – JAKą WYBRAć I JAK O NIą DBAć?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum