Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Skandynawskie meble do salonu — co je wyróżnia i jak dopasować je do aranżacji?

Skandynawskie meble do salonu to doskonały wybór dla osób szukających sposobu na przytulne, jasne i bardzo estetyczne, a przy tym funkcjonalne i wygodne wnętrze. Sprawdź, co wyróżnia skandynawskie meble i jak wprowadzić ten styl wystroju do Twojego domu!

Salon w stylu skandynawskim
Prostota, funkcjonalność, wygoda i ciepła, domowa atmosfera to charakterystyczne cechy skandynawskiego stylu aranżacji

Na czym polega skandynawski styl aranżacji wnętrz?

Skandynawski styl aranżacji wywodzi się — jak sama nazwa wskazuje — z północy Europy. Jego charakterystyczne cechy są odzwierciedleniem skandynawskiej mentalności, w której prym wiedzie funkcjonalność, komfort i zamiłowanie do minimalistycznej estetyki.

Filozofia Hygge

W skandynawskim podejściu do designu i wystroju wnętrz wyraźnie widzimy inspiracje filozofią Hygge. To duńskie słowo oznacza wygodę, komfort i przytulność. Używany jest również na określenie podejścia do życia, w którym liczy się wewnętrzny spokój, harmonia, bezpieczeństwo i szczęście.

Filozofia Hygge jest niematerialistyczna, stoi w opozycji do konsumpcjonizmu. Zakłada, że kluczem do szczęścia jest odnajdywanie radości i przyjemności w drobnych, codziennych chwilach i czynnościach. Hygge to zatem spokojny wieczór przy lampce wina czy rodzinne spotkanie przy wspólnym stole.

Skandynawskie wnętrza mają zatem dawać komfort, budować nastrój  przytulnego, domowego ogniska. Są to aranżacje bardzo zharmonizowane, spokojne, wysoce funkcjonalne, pozbawione kiczu, nadmiaru i wszystkiego, co zbędne. Wyraźny minimalizm idzie tu jednak w parze z umiłowaniem komfortu. Pojawiają się zatem miękkie, puszyste tkaniny, nastrojowe oświetlenie i designerskie dodatki, przede wszystkim z obszaru sztuki użytkowej.

Hygge - skandynawska filozofia szczęścia
Styl skandynawski czerpie z filozofii Hygge, która źródeł szczęścia doszukuje się w docenianiu codziennych, prostych sytuacji, ciepła i komfortu

Skandynawskie wnętrza odpowiedzią na skandynawski klimat

Skandynawski wystrój wnętrz jest również odpowiedzią na północne warunki naturalne — klimat i pogodę. To regiony dosyć ciemne, często deszczowe i ponure. Skandynawskie wnętrza są (skuteczną) próbą odejścia od tej szarości. Dominują w nich jasne barwy (z bielą na czele), które powiększają optycznie i doświetlają pomieszczenia. Biele uzupełnia się lekkimi beżami, pastelami i brązami, a przełamuje słoneczną żółcią, błękitem nieba i soczystą zielenią roślin doniczkowych.

Odniesienia do natury widzimy zresztą nie tylko w palecie kolorystycznej. Skandynawski styl to również naturalne materiały — przede wszystkim drewno, ale też wiklina, tkaniny roślinne (głównie len i bawełna), ceramika, kamień i metal. Takie aranżacje są zatem bardzo ekologiczne, co jest jednym z elementów odpowiedzialnych za ich wysoką popularność w ostatnich latach.

Podsumowując — styl skandynawski to ergonomia i funkcjonalność połączone z wygodą oraz minimalistyczną estetyką. Mamy tu jasną paletę kolorystyczną inspirowaną naturą, naturalne materiały i wyraziste geometryczne wzory i faktury. Wnętrza są nastrojowe, wygodne i pełne pozytywnej energii.

Skandynawskie meble do salonu - kolekcja Vigo
Jasne kolory, dużo przestrzeni i lekkość wystroju to sposób na pozytywną i przyjemną aranżację nie tylko w deszczowym klimacie północnej Europy

Skandynawskie meble do salonu — co je wyróżnia?

Jakie zatem są skandynawskie meble do salonu? Co je wyróżnia na tle innych stylów i czy pasują wyłącznie do północnoeuropejskich aranżacji?

Zgodnie z założeniami stylu skandynawskie meble do salonu to wyposażenie wysoce funkcjonalne, a przy tym bardzo wygodne. Mamy tu proste, minimalistyczne formy, miękkie, przyjemne w dotyku tapicerki, lekkie konstrukcje, jasne kolory i naturalne materiały.

Jeśli te cechy (a przynajmniej część z nich) kojarzą Ci się z innymi stylami wnętrzarskimi — np. z estetyką boho czy rustykalną — masz rację. Meble skandynawskie doskonale pasują nie tylko do typowo skandynawskich wnętrza. Świetnie odnajdują się we wszystkich stylach, w których pierwsze skrzypce gra komfort i ciepła atmosfera lub funkcjonalność i ergonomia. Wykorzystasz je zatem m.in. we wnętrzach minimalistycznych, w stylu eko czy wspomnianych aranżacjach boho lub rustykalnych.

Materiały

Wspomniałem już, jak ważne dla tego stylu są inspiracje i odniesienia do natury. Skandynawskie meble do salonu to zatem przede wszystkim materiały naturalne. Główną rolę gra oczywiście lite drewno, ale pojawia się także wiklina, metal, szkło czy kamień.

Drewniane meble skandynawskie to absolutna klasyka tego stylu. Wykonywane są przede wszystkim w jasnych odcieniach, najlepiej z delikatnym rysunkiem usłojenia. Doskonale pasują tu meble bukowe, które mają lekką, “lejącą się” fakturę słojów i ciepłą barwę z delikatnymi przejściami tonalnymi między odcieniami.

Niekiedy jednak można pokusić się o mocniejsze akcenty, które wprowadzą meble dębowe. Mają one głębsze kolory i mocniejszy, bardziej kontrastowy rysunek. Linie usłojenia dębu są też bardziej szarpane niż w przypadku buku, co nadaje meblom mocniejszego charakteru i większej wyrazistości.

Komoda drewniana z kolekcji Vigo
Drewno to materiał dominujący w meblach skandynawskich. Jego naturalność, ciepła barwa i intrygujący rysunek usłojenia doskonale wpisują się w założenia tego stylu

Meble skandynawskie do salonu to jednak nie tylko drewno. Do łask wraca również wyposażenie z wikliny, które pomaga urozmaicić wnętrze, wprowadzając charakterystyczną fakturę plecionki. W skandynawskim salonie wykorzystać można również meble metalowe lub z metalowymi elementami. Najlepiej sprawdzą się formy lekkie, ażurowe i malowane na biało lub, dla wprowadzenia kontrastu, na czarno.

Ważnym materiałem jest także szkło, które pojawia się zarówno w witrynach, jak i stolikach (jako blaty), ale też w formie luster oraz dekoracji i dodatków. Szkło cenione jest tu przede wszystkim ze względu na właściwości optyczne — pięknie odbija, rozprasza lub załamuje światło, co pomaga rozświetlić wnętrza.

Oczywiście skandynawskie meble do salonu to także sprzęty tapicerowane — sofy, fotele i krzesła. Jako materiały obiciowe wykorzystuje się przede wszystkim tkaniny roślinne — len i bawełnę. W aranżacjach tego typu jest jednak miejsce również na tekstylia zwierzęcego pochodzenia. Ze względów ideologicznych coraz częściej rezygnuje się co prawda z futer i skór (które były tu popularne jeszcze kilka lat temu), ale wełniane pledy, koce i poduchy wciąż są mile widziane ze względu na unikatowe faktury, miękkość i ciepło.

Kolory i faktury

Skandynawskie meble do salonu to także charakterystyczna kolorystyka. Przede wszystkim są to barwy natury — biele, beże, lekkie brązy, błękity oraz zieleń.

Drewniane meble skandynawskie do salonu to głównie naturalne barwy samego materiału. Popularne jest więc wykończenie olejami lub bezbarwnymi lakierami (koniecznie ekologicznymi!). Jednak do stylu skandynawskiego pasują także meble rozjaśniane, a nawet malowane na biało.

Bardzo charakterystycznym rozwiązaniem są skandynawskie meble do salonu z białymi frontami i korpusami drewnianymi z zachowaną oryginalną barwą. Przykładem jest tu m.in. kolekcja Bianco.

Drewniana komoda z białymi frontami z kolekcji Bianco
Drewniany korpus i białe fronty to znak rozpoznawczy mebli skandynawskich

Popularne są także skandynawskie meble w całości utrzymane w ciepłych barwach drewna, jak np. w kolekcjach Golo i Greg. Ważne przy tym, by wybierać jasne odcienie, głównie naturalne, a więc drewno olejowane lub pokryte bezbarwnym lakierem.

W tapicerowanych skandynawskich meblach do salonu dominują z kolei szarości i beże, choć czasem pojawiają się także odcienie błękitu lub zieleni czy lekkie brązy.

Forma

Skandynawskie meble to konstrukcje lekkie, proste i minimalistyczne. Forma jest tu w wyraźnej służbie funkcjonalności. Skandynawskie meble do salonu to zatem skrzyniowe sylwetki, proste linie i kąty, czasem lekko zaokrąglone ranty.

Popularne są tu meble na nóżkach, zazwyczaj cienkich, czasem zwężających się ku dołowi i umieszczonych pod lekkim kątem. Przykładem są wspomniane już kolekcje Bianco, Greg i Golo, ale także kolekcja Retro o nieco bardziej dekoracyjnej formie, która mimo wszystko świetnie tu pasuje — może nie jako dominanta, ale w formie pojedynczych elementów, mających przykuwać wzrok i nieco łamać prostotę minimalistycznych form.

Meble do salonu z kolekcji Retro - sofa, fotel i stolik kawowy
Meble skandynawskie to zazwyczaj formy bardzo proste. Nie oznacza to jednak, że w tych aranżacjach nie ma miejsca również na nieco bardziej dekoracyjne akcenty

Niemniej typowo skandynawskie meble do salonu będą raczej pozbawione ozdobnych detali. Nie ma tu miejsca na tłoczenia, intarsje, kabriolowe nóżki czy masywne, rzeźbione cokoły.

Nie oznacza to, że skandynawskie meble są nudne i surowe. Wręcz przeciwnie, doskonale wyważone proporcje, proste, ale eleganckie sylwetki, a przede wszystkim naturalny i unikatowy rysunek usłojenia drewna sprawiają, że wyposażenie ma nieodparty urok. Jest proste, ale nie prostackie, wysoce funkcjonalne, ergonomiczne i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Skandynawskie meble do salonu — jak je wybrać?

Przedstawiłem główne założenia stylu i ogólną charakterystykę mebli skandynawskich do salonu. Czas zatem na konkrety.

Salon to miejsce o dwoistej naturze. Z jednej strony powinien być oazą spokoju, miejscem wypoczynku i relaksu, Z drugiej strony jest to serce domu, w którym toczy się życie rodzinne i towarzyskie.

Połączyć trzeba zatem intymność i atmosferę domowego, przytulnego ogniska z funkcją reprezentacyjną. Skandynawska aranżacja salonu radzi sobie z tym doskonale. Mariaż funkcjonalności, wysokiej estetyki i przytulności jest przecież kwintesencją tego stylu.

Przyjrzyjmy się zatem temu, jakie konkretnie elementy wyposażenia powinny się tu znaleźć.

Klasyczny kącik wypoczynkowy

Podstawą każdego salonu jest kącik wypoczynkowy, który klasycznie tworzą trzy elementy — wygodne miejsce do siedzenia, stolik kawowy i szafka RTV.

Sofa i stoliki nocne - skandynawskie meble do salonu
Prosta, ale miękka i bardzo wygodna sofa to podstawa kącika wypoczynkowego w stylu skandynawskim

Skandynawskie meble wypoczynkowe to przede wszystkim komfortowe sofy tapicerowane. Stawia się głównie na modele proste, bez pikowania czy wybujałych podłokietników. Idealnie pasują tu sofy na nieco wyższych nóżkach. Otwierają one powierzchnię nad podłogą, co wizualnie dodaje wnętrzu przestronności.

Dobrze sprawdzają się gładkie, proste powierzchnie podbite miękkim wypełnieniem i otulone tapicerką z tkanin roślinnych o lekkiej fakturze. Materiały obiciowe utrzymane są w jednolitych barwach, głównie w odcieniach szarości lub bieli. Rzadziej wprowadza się tapicerki błękitne, zielonkawe lub jasnobrązowe i desenie geometryczne. Znacznie częściej takie urozmaicenia pojawiają się w dodatkach — pledach, kocach i poduchach.

Kolejny element to stoliki kawowe. W stylu skandynawskim są to przede wszystkim bardzo proste formy na planie kwadratu lub koła. Unika się skomplikowanych podstaw — cokołów, giętych nóg czy geometrycznych konstrukcji. Stoliki mogą być w całości drewniane, jak np. modele Faber, Mas lub Irde, ale również z metalowymi nogami czy prostymi płozami, jak w modelach Pini, Bros i Mago.

Dopełnieniem kącika wypoczynkowego jest szafka RTV. Tego rodzaju meble skandynawskie do salonu to oczywiście formy bardzo proste. Sprawdzają się modele o funkcjonalnej konstrukcji skrzyniowej bez dekoracyjnych detali, takie jak James lub Steel oraz szafki na wyższych nóżkach dodających im lekkości, jak w modelu Golo, Bianco lub Greg.

Zgodnie z założeniami stylu skandynawskiego i powiązanego z nim minimalizmu szafkę RTV należy dobrze dopasować do indywidualnych potrzeb. Nie powinna być zbyt duża, by niepotrzebnie nie zabierała miejsca. Z drugiej strony nie może też być za mała, bo nie pomieści niezbędnego sprzętu i akcesoriów, a to prowadzi do bałaganu.

Stolik kawowy Bros
Sofa, stolik kawowy i szafka RTV - klasyczny układ kącika wypoczynkowego

Skandynawskie meble do przechowywania

Skandynawskie meble do salonu to, rzecz jasna, nie tylko wyposażenie kącika wypoczynkowego. To także liczne elementy wyposażenia służące przechowywaniu, porządkowaniu, jak i ekspozycji przedmiotów.

Regały, witryny oraz komody i szafki w stylu skandynawskim cechuje wspomniana już wielokrotnie prostota form i funkcjonalność. 

W przypadku mebli do przechowywania liczy się dobra, ergonomiczna organizacja układu funkcjonalnego — półek, szafek i szuflad. Podobnie jak szafkę RTV, te meble również trzeba dobrze dopasować do indywidualnych potrzeb. Mają pomieścić wszystko to, co chcemy w nich schować, ale nie mogą zabierać zbyt wiele miejsca.

Chodzi nie tylko o ergonomię i funkcjonalność samego wyposażenia, ale też o ograniczenie jego ilości. W skandynawskich aranżacjach przestrzeń jest niezwykle istotna, to klasyczny przykład sytuacji, w której  mniej znaczy więcej.

Meble skandynawskie do ekspozycji — czyli głównie meble z przeszkleniem, ale też regały czy wiszące półki — nie powinny dominować. Ważniejsze od nich samych jest to, co chcemy pokazać — pamiątki, dekoracje, bibeloty itp. Oczywiście nie znaczy to, że same meble mogą być byle jakie.

Wąska witryna Vinci
W aranżacjach skandynawskich liczy się przestrzeń, ważne więc, by meble doskonale dopasować do indywidualnych potrzeb, co pozwoli ograniczyć ich ilość

Skandynawskie meble do salonu bezwzględnie muszą być wysokiej jakości. Powinny być wykonane z solidnych materiałów i z dbałością o szczegóły. W prostych formach wyraźnie widać bowiem wszelkie mankamenty, które w przypadku dekoracyjnych mebli łatwiej ukryć. Wysoka jakość to także dłuższa żywotność mebli skandynawskich, a więc dbałość o rozsądne gospodarowanie zasobami, czyli o ekologię. Ta, jak wspomniałem, odgrywa tu dużą rolę.

Meble skandynawskie do salonu powinny być zatem dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb, solidne i długowieczne. Mają to być formy proste, ale estetyczne, wykonane w zgodzie z naturą — tak pod względem materiałów, jak i procesów produkcji.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

SYPIALNIA W STYLU SKANDYNAWSKIM — JAK Ją URZąDZIć I UMEBLOWAć?
SKANDYNAWSKIE MEBLE I DODATKI — CZY TEN STYL WCIąż JEST MODNY?
BIAłO I PRZYTULNIE - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum