Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Styl kawaii – nowy sposób na wnętrza

Styl kawaii jest nasycony pozytywnymi emocjami i dziecięcą beztroską. Swoje początki ma w Japonii, gdzie jest używany zarówno jako przymiotnik, jak i… cecha charakteru. Kawaii mieści w sobie takie znaczenia, jak: słodki, uroczy, czarujący, ujmujący, miły. W jaki sposób ten nurt przeniknął do świata wnętrzarskiego i czy ma szansę zostać w nim na długo?

Przedstawiamy krótką historię stylu kawaii i podpowiadamy, jak wprowadzić go do aranżacji wnętrz!

Styl kawaii - sypialnia w dwóch opcjach
Dwie różne opcje stylu kawaii w sypialni - minimalistyczna oraz bazująca na stylu glamour.

Styl kawaii, japandi oraz filozofia wabi-sabi

Japonia usilnie stara się wyjść spod presji perfekcjonizmu. To zamknięte, wyspiarskie społeczeństwo słynie ze swojej surowości, zamiłowania do kultury pracy (tym samym odbierając sobie odpoczynek!) oraz sprecyzowanych wytycznych odnośnie wychowania. To wszystko powoduje silną presję, która spada na młode osoby.

Jednak od pewnego czasu możemy zaobserwować pojawiające się zmiany w wyżej wymienionych kwestiach. Kilka lat temu Japonię zawojowała filozofia wabi-sabi, która w wielkim skrócie uczy, że to, co mamy jest w zupełności wystarczające. Natomiast minimalizm wokół nas, pozwala na odkrycie i bezwarunkową akceptację prawdziwego “ja”. Z filozofii wabi-sabi wyrósł jeden z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich 2021 roku, styl japandi.

Kawaii idzie o krok dalej i jest wyrazem… buntu. Tak, buntu. Słodkie kreskówkowe postaci, zabawne stroje, pastele i kolory tęczy są wyrazem buntu wobec skrajnego perfekcjonizmu. Dlaczego? Ponieważ jednoznacznie wskazują na wszelkie niedoskonałości, które zgodnie z tym nurtem są… słodkie. Są więcej, niż “ok”, stają się pożądanymi cechami. Aparat na zębach, dziura w skarpetce, notes oblany kawą są właśnie kawaii.

Obserwujemy tu zatem przejście od wyważonej i pokornej akceptacji wabi-sabi do chęci posiadania cech, które do tej pory uznawane były za wady.

Wyposażenie domu wypełnione po brzegi słodyczą

Prawdziwy festiwal domowego wyposażenia w stylu kawaii można zaobserwować na azjatyckich serwisach sprzedażowych. Można tam zaopatrzyć się w ekspres do kawy w formie kotka, mini kuchenkę do przyrządzania śniadań, przesłodzone tostery czy kubeczki-jednorożce.

Zresztą, jeśli chodzi o aranżację kuchni w stylu kawaii, sprawa wydaje się dość prosta i również w marketach ze sprzętem AGD można znaleźć wyposażenie, które z łatwością można nazwać kawaii. W Polsce bardzo popularne są sklepy typu Flying Tiger Copenhagen, które zachwycają fikuśnymi sprzętami codziennego użytku.

Salon w stylu kawaii to przede wszystkim pastele, kokardy, falbany przy ozdobnych poduszkach, lampy z brokatowymi zdobieniami, puchate dywaniki. Warto także postawić na ciekawe uchwyty szafek, np. w formie motylków lub zwierzątek, jak również zadbać o elementy popkultury na ścianach, np. plakaty z postaciami z mangi, muzyczne inspiracje czy zdjęcia słodkich deserów.

Natomiast sypialnia kawaii musi mieć przede wszystkim duże łóżko na drewnianej ramie. Najlepiej niech meble będą białe, aby całość pomieszczenia wydawała się przestronna. Do białych mebli pasuje cała gama pastelowych kolorów, tak bardzo pożądanych w stylu kawaii. Może się także znaleźć w niej toaletka z szufladami, czyli mebel, która już sam w sobie jest bajkowy. Niezbędny jest również… baldachim nad łóżkiem.

Z elementów przewodnich, które można wybrać do aranżacji salonu bądź sypialni wystarczy wymienić kilka tj:

  • kot Pusheen,
  • jednorożce,
  • słodycze,
  • lata 90-te,
  • Hello Kitty,
  • roboty oraz futurystyczne przedmioty.

Hello Kitty
Doskonale znany kreskówkowy kot Hello Kitty jest prawdziwą gwiazdą w Japonii.

Oraz kilka, które mogą być postrzegane jako nieco bardziej “poważne”:

  • gejsze oraz teatr japoński,
  • kwiaty kwitnącej wiśni (sakura),
  • manga (np. filmy Hayao Miyazakiego),
  • drzewka bonsai,
  • zdjęcia ulic Tokyo lub innych większych miast Japonii.

Japonia
Różowe kwiaty sakury są bardzo kawaii.

Każdy z wybranych motywów przewodnich można ze sobą łączyć w oryginalny sposób, tworząc własne pomysły. Na tym przecież polega kawaii.

Kawaii, czyli styl który wyskoczył z pokoju najmłodszej córki?

Absolutnie nie. Należy stanowczo odsunąć kawaii od tego typu retoryki. Odpowiednio poprowadzony styl kawaii potrafi być bardzo wyważony, a nawet minimalistyczny. Co więcej, doskonale komponuje się z niektórymi trendami wnętrzarskimi roku 2022. Brak ostrych kątów w meblach, trendujące kolory, zwrócenie się w stronę miękkich materiałów (typu welur), które nadają wnętrzom przytulnego wyrazu.

Urokliwe wnętrza są przecież zaprojektowane harmonijnie. Panuje w nich porządek oraz spokój, z którego słynie Japonia. Warto podkreślić, że ten styl wnętrzarski wyewoluował i poniekąd kopiuje charakter danej grupy. Jednak łącząc się z projektowaniem wnętrz i designem, zyskuje na elegancji.

Styl kawaii to także porządek oraz harmonia. Źródło: Sztuka Wnętrza

Ten styl pełen słodyczy to również świetny moment, żeby wprowadzić do aranżacji wnętrz bardzo modne gradienty, materiały opalizujące lub perłowe (np. blat stołu). To z pewnością nie są ponadczasowe trendy, aczkolwiek są niezwykle ciekawe dla oka i gdy wyjdą z mody może okazać się, że ich fani długo będą musieli czekać na nowości w tych nietypowych barwach.

Aranżacja wnętrz w stylu kawaii
Obłe kształty, pastele i ciekawe oświetlenie świetnie oddają stonowaną wersje stylu kawaii. Źródło: Sztuka Wnętrza

Kilka minusów

Może się wydawać, że ten nurt to eklektyczne zestawienia, do których pasuje niemal wszystko. Jednak ma to swoje minusy. Z przykrością musimy przyznać, że styl kawaii odrzuca funkcjonalność (zdecydowanie obserwujemy w nim przerost formy nad treścią) oraz naturalne materiały (plastik jest często używany w dekoracjach, chociaż nie jest to regułą).

Gdzie sprawdzi się styl Kawaii?

Ten trendujący styl można wykorzystać wszędzie tam, gdzie pasuje scandi, nowoczesne scandi lub boho. Oba style bazują na swoistej przytulności wnętrza, zatem jeżeli zastanawiasz się, jak odświeżyć swój salon lub sypialnię, możesz przemyśleć kawaii. Pastele oraz puchate tekstylia ładnie zgrają się z beżami, roślinami oraz dodatkami w stylu boho.

Sypialnia - kolekcja mebli drewnianych VENTO
Nieco mocniejsze uderzenie barw, meble drewniane oraz odpowiednia ekspresja na ścianach są świetną propozycją dla młodzieży. Na zdjęciu: meble z kolekcji VENTO

Stosunkowo łatwo wyprowadzić go także ze stylu glamour, ponieważ wiele mieniących się dekoracji mieści się w zainteresowaniach kawaii. Przeszkodą mogą natomiast okazać się ludwikowskie wersalki oraz fotele, które o wiele zgrabniej byłoby wymienić na wygodne krzesła w bardziej nowoczesnym stylu o opływowych kształtach.

Czy masz ochotę odkryć styl kawaii w swojej codziennej przestrzeni?

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

URBAN JUNGLE, CZYLI DżUNGLA W SALONIE - INSPIRUJąCE WNęTRZA Z ROśLINAMI I KWIATAMI
ROśLINY BEZPIECZNE DLA ZWIERZąT DOMOWYCH - KTóRE GATUNKI Są NAJLEPSZE?
W RYTMIE RETRO - SALON (PANORAMA 360°)

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum