Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Styl toskański – włoska prowincja w Twoich czterech ścianach

Nie masz pojęcia, jak łatwo urządzić mieszkanie w stylu toskańskim i jak ten styl dobrze prezentuje się w polskich czterech ścianach. Mimo, że słoneczne Włochy są oddalone o ok. 1500 km, styl toskański jest nam bliski. Kremowa cegła, pelargonie i drewniane meble – jak dopasować je do siebie, aby żyć własnym dolce vita?

Z czego słynie Toskania?

Spokojny i malowniczy region środkowych Włoch to kwintesencja gościnności, z której słyną mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego. To właśnie stąd pochodzą wybitne nazwiska świata sztuki i nauki. Dość wymienić takie sławy, jak: Leonardo Da Vinci i jego największy rywal Michał Anioł, Dante Alighieri, Fibonacci, Galileo…

To niesamowite, że każdy z nich przechadzał się brukowanymi uliczkami Florencji, Pizy czy Sieny.

Sławą cieszy się także kuchnia toskańska. Dojrzałe pomidory, soczyste oliwki i cała gama warzyw strączkowych doskonale miksuje się z dziczyzną i drobiem, które są obecne w większości potraw. Aby żyć w prawdziwie włoskim stylu, warto nauczyć się przyrządzać tradycyjną Fagioli All’uccelletto (toskańską fasolę po bretońsku) oraz Cecinę (pizza na cieście z ciecierzycy). Oczywiście sącząc przy tym domowe wino.

Architektura Toskanii opiera się malowniczych zabytkach. Zabytkach umieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Chociażby z tego powodu warto zastanowić się nad zaadoptowaniem stylu toskańskiego do wnętrza mieszkania w bloku. Odtworzenie i przystosowanie kilku charakterystycznych elementów nie zajmie Ci wiele czasu!

Styl toskański – lista niezbędnych elementów

Aby wyręczyć Cię w tworzeniu checklisty niezbędnych rzeczy, dzięki którym odtworzysz styl toskański, zrobiliśmy zestawienie bazowych elementów. Nie musisz wprowadzać wszystkich na raz, ale im więcej z listy znajdzie się w Twojej przestrzeni, tym bliżej stylu toskańskiego będziesz. Avanti!

Styl toskański to:

  • cyprysy na tarasie (nawiązujące do Val d’Orcia),
  • ściany z odsłoniętą cegłą (jasną, beżową, kremową),
  • naturalny kamień (który trzyma przyjemną temperaturę w upalne lato),
  • meble z drewna (łóżka, stół do jadalni, krzesła, komody czy nawet stropy),
  • metalowe kwietniki, barierki balkonowe, latarenki dekoracyjne,
  • czerwone pelargonie, ogródek świeżych ziół w kuchni,
  • wiklina (od koszów na magazynowanie po wyplatane krzesła),
  • fikusy, drzewka oliwkowe i cytrusy,
  • terakota (doniczki, figurki).

Dolina cyprysów
Cyprysy na toskańskich pagórkach pną się w stronę nieba.

Wszystkie z wymienionych elementów są dostępne na wyciągnięcie ręki. To oczywiście lista, która ma za zadanie pomóc w dekoracji i aranżacji wnętrz. Projekt domu czy mieszkania toskańskiego z prawdziwego zdarzenia musiałby uwzględniać np. kuchnię pokaźnych rozmiarów. Ale teraz konkretnie mówimy o aranżacji wnętrz oraz dekoracjach.

Paleta kolorystyczna

Styl toskański lubi naturalność. Kremowa cegła wyznacza bazę palety kolorystycznej. Jako drugi kolor dobiera się do niej zazwyczaj czerwień w płowym odcieniu terakoty. Pasują do nich również błękity, odcienie żółtego, cała gama ziemistych zieleni oraz brudne pomarańcze.

Bardzo łatwo zestawić ze sobą te kolory, używając naturalnych szarości, które potrafią połączyć ze sobą najbardziej odległe barwy na kole kolorystycznym.

Bardzo dobrze we wnętrzach toskańskich czuje się przybrudzona miedź i różnego typu metale. Jeżeli planujesz kroplę stylu glamour w swojej toskańskiej aranżacji, miedź będzie wyglądać naprawdę ciekawie.

Styl toskański - kremowa cegła
Jasna cegła, bluszcz i czerwone pelargonie.

Drewniane meble w stylu włoskiej prowincji

Meble, które kochają styl toskański to meble drewniane. Generalnie naturalne materiały wiodą prym w aranżacjach tego typu. Mogą to być meble dębowe lub bukowe, ale możesz także skorzystać z innych materiałów, np. sosny fińskiej.

Salon w stylu toskańskim
Salon w stylu toskańskim.

Styl toskański mieszaj ze stylem rustykalnym i wiejskim. Elementy i dekoracje mogą się przenikać i nic nie stoi na przeszkodzie, aby tchnąć we włoskie wnętrze odrobinę funkcjonalności.

Wnetrza - włoska prowincja
Odsłonięty kamień jest mile widziany w każdym wydaniu.

Meble, które z pewnością przydadzą się podczas projektowania mieszkania, to m.in. łóżko o solidnej ramie, ciekawe komody i toaletki, a także długi stół do jadalni (na 12 osób) rozkładany lub z blatem live edge.

Łóżko drewniane

Rama łóżka z trwałego drewna musi wspierać na szerokich nogach. Meble w stylu toskańskim powinny nadążać za mocnym w wyrazie kamieniem i odsłoniętą cegłą. Dodatkowo, styl toskański ma w sobie ducha tradycji, zatem wszystko, co wygląda na postarzone (np. szczotkowane drewno) czy odziedziczone po dziadkach będzie piękną ozdobą wnętrza.

Stół do jadalni

Włoskie rodziny są zazwyczaj liczne. Dlatego sercem domu musi stać się jadalnia i najlepiej jeśli będzie to osobny pokój, a nie kącik wydzielony z powierzchni salonu. Bardzo dobrze, jeżeli uda się postawić duży stół drewniany tuż obok drzwi tarasowych. Jedzenie na świeżym powietrzu nadaje potrawom niebywałego smaku.

Stół do jadalni
Stół dla rodziny powinien zająć centralne miejsce w domu.

Plecione fotele

Plecionki są lekkie wygodne. Jedynym ich minusem może stać się walka z kurzem, który z pewnością osadzi się w otworach między splotami. Plecione fotele możesz od czasu do czasu polać wodą z węża, jednak materiał musi zostać szybko i skutecznie osuszony. To niezawodny sposób na wymycie kurzu i brudu z zakamarków wyposażenia.

Ceramika, plecionki i dekoracje
Ceramika i terakota przeniosą Cię do Toskanii w mgnieniu oka.

Styl toskański – dekoracje

Piękną dekoracją wnętrza toskańskiego będą różnorodne mozaiki. Krajobrazy, jedzenie, cytat w języku włoskim, roślinność przywiodą na myśl słoneczne lato i beztroskie chwile urlopu.

Warto uważać na fototapety w salonie. Być może przyszło Ci do głowy, aby ogromne zdjęcie okna z drewnianymi okiennicami ozdobiło ścianę pokoju dziennego. To nie jest zły pomysł, jednak trzeba zadbać o proporcje, by aranżując styl toskański omyłkowo nie wrócić do lat 90-tych.

Styl toskański - pelargonie
Jak dekorować, by nie przesadzić?

Rewelacyjnie sprawdzą się grube zasłony wieszane na tzw. żabki. Szyna, która przywiera bezpośrednio do sufitu jest pomysłem spoza podium. Zdecydowanie lepiej zawiesić kotary (np. z lnu) na drewnianych kółeczkach, które wyglądają klimatycznie i swojsko, niż silić się na maskowanie klipsów.

Styl toskański
Oszczędne dekoracje przekładają się na ich funkcjonalność.

Wnętrza stylu toskańskiego są dość oszczędne w dekoracje, jednak na ceramikę zawsze znajdzie się miejsce. Czy to w witrynie, czy na drewnianej komodzie. Zestaw ozdobnych talerzy i kilka artystycznych filiżanek tchną we wnętrze domowy klimat!

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

DEKORACJE OKIEN - WIELKI POWRóT FIRANEK I ZASłON, KTóRE OZDOBIą NASZE WNęTRZA 2021
URBAN JUNGLE, CZYLI DżUNGLA W SALONIE - INSPIRUJąCE WNęTRZA Z ROśLINAMI I KWIATAMI
W RYTMIE RETRO - SALON (PANORAMA 360°)

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum