Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Sypialnia w stylu boho — jak wybrać idealne meble i dodatki?

Sypialnia w stylu boho to idealny sposób na przytulną, bardzo wygodną, a do tego mocno zindywidualizowaną i intymną przestrzeń. Boho jest bowiem synonimem komfortu, przyjemności, ciepła, ale również kreatywności, nonszalancji i romantyzmu. Jak zatem wybrać idealne meble i dodatki do sypialni w stylu boho? Sprawdźmy!

Sypialnia boho - charakterystyczne dodatki i dekoracje
Styl boho kojarzy się z lekkością, ekspresją, zmysłowością, komfortem i indywidualizmem. To idealny wybór do sypialni.

Krótka charakterystyka stylu boho

Boho narodziło się w Paryżu w drugiej połowie XIX wieku. Znudzenie, a wręcz odraza do gnuśniejącej, napuszonej i w rzeczywistości pozbawionej smaku burżuazji przerodziła się w prawdziwy antyestablishmentowy ruch artystyczny — La Bohème.

Bohema inspirowała się nieco romantyczną wizją życia Cyganów — wiecznych nomadów, podróżników i wagabundów. Ich styl życia utożsamiano z wolnością, swobodą wyrazu i odrzuceniem restrykcyjnych norm społecznych. Bohema szukała wyzwolenia od ciasnych i nieco już stęchłych ram, w które wtłaczała ich ówczesna sztuka wysoka. Cygańskie życie poza społecznym systemem nakazów, norm i ograniczeń było więc dla artystów tego nurtu bardzo pociągające.

Ten pęd ku wolności i podążaniu własnymi drogami szybko rozprzestrzenił się na wszelkie formy wyrazu. Charakterystyczną nonszalancję bohemy widzimy w ówczesnej prozie i poezji, sztukach plastycznych, muzyce, a także w rękodziele, dekoratorstwie i wystroju wnętrz.

Styl boho charakteryzuje więc pewien romantyzm przejawiający się w fascynacji orientem, lekkością i swobodą wyrazu, dużą ekspresyjnością oraz mocnym naciskiem na doświadczenia osobiste. Z drugiej strony pojawiają się w nim również mroczniejsze akcenty związane z trudami życia na społecznym marginesie czy też brakiem korzeni i wieczną tułaczką.

Aranżacja sypialni - dodatki i dekoracje boho
Boho to niekoniecznie tylko jasne i radosne barwy. Spotykamy tu także mroczniejsze akcenty nawiązujące do życia poza społecznym mainstreamem

Sypialnia w stylu boho, czyli jaka?

Sypialnia w stylu boho będzie więc kolarzem doznań i wrażeń wyrażonym w różnych kolorach, fakturach i wzorach. Zwiewność i lekkość łączy się tu z ciepłem i przytulnością. Dozwolone jest właściwie wszystko, co wpływa na subiektywny komfort i dobre samopoczucie. Piękne jest zatem to, co po prostu się podoba.

Jednak sypialnia w stylu boho to znacznie więcej niż nonszalancja i eklektyzm. To również wyraźne nawiązanie do natury. Wyraża się ono w materiałach i wzorach. Dominują więc meble z litego drewna (również egzotycznego), rattanu, bambusa czy wikliny. Pojawią się też kamień i metale, szczególnie mosiądz oraz miedź. Tkaniny to przede wszystkim włókna roślinne — bawełna, len, juta, ale również zwiewne i delikatne muśliny czy jedwab. Współcześnie styl boho bardzo mocno łączy się z ruchami ekologicznymi, dlatego futra zwierzęce, mimo że estetycznie pasujące i historycznie obecne w tych aranżacjach, raczej się już nie pojawiają.

Sypialnia w stylu boho wyróżnia się bogactwem faktur, wzorów i kolorów. Tu znów widzimy odwołania do natury — ceniony jest więc oryginalny rysunek usłojenia drewna, żyłkowanie kamienia czy wyraziste sploty tkanin. Meble tapicerowane (ale również tapety, dywany i tekstylne dodatki) często ozdabia się roślinnymi deseniami.

Meble do sypialni z kolekcji Retro
Boho obfituje w faktury, wzory i kolory,. To styl, który pozwala uwolnić pełnię kreatywności

Kolorystyka sypialni w stylu boho nie powinna być zbyt przesadzona, bo to jednak miejsce wypoczynku i nadmiar bodźców może tu przeszkadzać. Dlatego warto postawić na paletę pastelową, lekkie żółcie i ziemiste brązy przełamane jedynie akcentami mocnego pomarańczu, różu, czerwieni czy złota.

Boho jest kwintesencją indywidualizmu. To nie nurt minimalistyczny, w którym musimy się ograniczać. Sypialnia w stylu boho powinna być mocno spersonalizowana. Mile widziane są pamiątki z podróży, rodzinne fotografie, sentymentalne bibeloty czy dodatki kupione na pchlim targu. Duszą stylu boho jest bowiem to, co osobiste, własne, co przywodzi na myśl dobre wspomnienia i ciepłe skojarzenia. Bardziej niż jakikolwiek inny styl wnętrzarski boho jest projekcją osobowości mieszkańców.

Meble do sypialni w stylu boho — co wybrać?

Meble do sypialni w stylu boho nie mają określonego, jednego stylu. Istnieje więc duża swoboda w wyborze wyposażenia, trzeba tylko pamiętać o naturalnych materiałach.

Można więc zdecydować się formy klasyczne — doskonale sprawdzi się kolekcja Bona z mocnymi nogami i zaokrąglonymi frontami czy kolekcja Odys o nieco prowansalskim charakterze. Równie dobrze wykorzystać można meble stylizowane — kolekcję Parys z dekoracyjnymi detalami, a nawet nawiązujący do czasów PRL-u zestaw Retro. Poza meblami stylizowanymi mile widziane są też autentyczne antyki.

Meble do sypialni - kolekcja Greg
Nie ma określonego stylu mebli boho. Ważne są natomiast naturalne materiały i ich charakterystyczne faktury

Boho świetnie prezentuje się również w wersji z meblami o bardziej minimalistycznym charakterze. Klimat tworzą tu bowiem dodatki i dekoracje. Bogate faktury i wzornictwo owych dodatków skomponować można więc z prostymi formami mebli James, Bingo czy Vigo.

Sypialnia w stylu boho (prawie) nie zna zatem ograniczeń. Swoboda pozwala dopasować wystrój zarówno do dużych, jak i małych metraży. Samo boho ma też swoje odcienie. W wersji brytyjskiej pojawiają się np. liczne akcenty kolonialne, z kolei francuskie boho nawiązuje do trendów pałacowych i paryskich. Znajdzie się miejsce nawet na akcenty skandynawskie, widoczne np. w białych frontach z kolekcji Bianco.

Wyraźnie widoczne są też akcenty regionalne. Na meblach i w dodatkach pojawiają się elementy folklorystyczne — charakterystyczne dla regionu desenie i wzory. Mile widziane są także meble z naturalną, oryginalną krawędzią typu Live Edge.

Meble do sypialni boho — wygoda i funkcjonalność

Ponieważ sypialnia w stylu boho powinna obfitować w dodatki i dekoracje, warto przy jej urządzaniu zapewnić na nie miejsce. Otwarte regały, wiszące półki, eleganckie witryny oraz blaty komód to doskonałe sposoby na organizację wystaw bibelotów, pamiątek i fotografii.

Boho to również kwintesencja komfortu, dlatego poza tradycyjnymi meblami stosuje się tu również takie elementy jak hamaki, siedziska typu gniazdo czy bujane fotele. Świetnie sprawdzi się też duże łóżko, koniecznie z wygodnym materacem.

Łóżko z półką
W boho liczy się wygoda. Meble mają być funkcjonalne i komfortowe, a forma jest mniej istotna - jej niedostatki maskuje np. piękna faktura drewna

Trzeba oczywiście pamiętać, że wygoda płynie nie tylko z ciepłej atmosfery, ale też z wysokiej funkcjonalności oraz trwałości. Meble do sypialni w stylu boho powinny więc być wysokiej jakości, dobrze zaprojektowane, wykonane z porządnych materiałów i z wykorzystaniem odpowiednich technologii.

Z drugiej strony doskonale sprawdzają się również meble zrobione samodzielnie, w koncepcji DIY. Możemy je bowiem dopasować do indywidualnych potrzeb tak pod względem gabarytów i konstrukcji, jak i wzornictwa. Samodzielnie zdobione meble (np. wzorami z lokalnego folkloru) to w ogóle doskonały pomysł, nawet jeśli kupujemy wyposażenie nowe, prosto od producenta.

Sypialnia w stylu boho — klimatyczne dodatki i dekoracje

Dekoracje i dodatki to kwintesencja aranżacji Boho. To właśnie w nich wyrażają się charakterystyczne cechy tego stylu. Przede wszystkim powinny to być przedmioty sentymentalne, osobiste, przywołujące wspomnienia własnych doświadczeń. Pojawiają się zatem fotografie i pamiątki. Kluczem jest indywidualizm, ale też podążanie za własnym poczuciem estetyki. Dekoracje wybiera się więc, przede wszystkim uwzględniając to, co się nam podoba.

Istnieją jednak pewne elementy charakterystyczne, których nie powinno zabraknąć w sypialni w stylu boho. Jest to przede wszystkim oryginalne rękodzieło.

Sypialnię w stylu boho ozdabia się więc użytkowymi lub czysto dekoracyjnymi makramami. To rzeczy plecione ręcznie ze sznurków. Mogą to być kwietniki, abażury lamp, makatki, łapacze snów czy ścienne ornamenty.

Makramy ścienne w aranżacji sypialni
Typową dekoracją boho są makramy - użytkowe lub czysto ozdobne elementy plecione ręcznie ze sznurków

Boho to także ciepło i wygoda, a więc ręcznie robione koce, pledy i narzuty. Lekkość i zwiewność wprowadzimy z kolei przez ażurowe, plecione z wikliny kosze i koszyczki czy koronkowe serwety.

Tego rodzaju dodatki to nie tylko naturalne materiały, ale też charakterystyczne faktury. Sypialnia w stylu boho powinna w nie obfitować. Grube sploty markam, koszy czy wełnianych pledów łączy się z delikatnymi tkaninami bawełnianymi oraz zwiewnym muślinem i jedwabiem.

Ważne są też desenie — doskonale sprawdzają się motywy roślinne, ale z powodzeniem można je łączyć ze wzorami geometrycznymi. Jest tu więc miejsce na pasy, grochy, kraty, jak i na bardziej abstrakcyjne grafiki, motywy folklorystyczne i oczywiście orientalne.

Sypialnia w stylu boho to także naturalna zieleń. Rośliny wpisują się w te aranżacje doskonale. Umieszcza się je nie tylko w makramowych kwietnikach, ale również w ozdobnych doniczkach i osłonach na parapetach czy meblach.

Boho — styl artystów i wolnomyślicieli

Nie można zapominać, że boho to styl artystycznej awangardy z drugiej połowy XIX wieku. Niezwykle ważna jest tu zatem sztuka i wartość estetyczna. Przejawia się to zarówno w ogólnej kompozycji wnętrz, jak i w charakterze wyposażenia czy dodatków.

Z jednej strony mamy więc swobodę wyrazu i nacisk na to, co trafia do indywidualnego poczucia estetyki, z drugiej jednak ważna jest wysoka jakość i autentyczne piękno wszystkich elementów.

W sypialni w stylu boho nie ma więc miejsca na tandetę z sieciówek (jedynym wyjątkiem jest wysoka wartość sentymentalna takich rzeczy). To aranżacje, w których liczy się autentyczność i oryginalność. Dlatego dekoracje to przede wszystkim rękodzieło, ale również dzieła sztuki — prawdziwe obrazy i grafiki, ręcznie tworzona ceramika, dmuchane szkło itp.

Sypialnia w stylu boho - akcenty kolonialne / afrykańskie
Boho to styl o wielu odcieniach, m.in. kolonialnym czy orientalnym. Zawsze jednak są to aranżacje autentyczne, zindywidualizowane i z wyraźną nutą artyzmu

Również meble do sypialni w stylu boho powinny być jak najlepszej jakości. Lite drewno jest tu idealne, bo zawsze będzie unikatowe. Nie ma przecież dwóch kawałków o identycznym usłojeniu. Dzięki temu nawet najprostsze formy mebli minimalistycznych nabierają ciekawego i oryginalnego charakteru.

Ostatecznie może się wydawać, że boho to styl przesadny, wręcz karykaturalny przez natłok faktur i dodatków. Wcale jednak tak nie jest. Ponieważ wywodzi się ze środowiska artystycznego, piękna forma i dobra kompozycja zawsze były tu istotne. Trzeba więc znaleźć pewien balans między kreatywnym szaleństwem i umiarem oraz dobrą organizacją przestrzeni.

Sentymentalizm tych aranżacji, wbrew pozorom, bardzo w tym pomaga. Jeśli bowiem postawimy wyłącznie na to, co ważne i piękne dla nas, łatwiej będzie nam eliminować to, co zbędne. Zamiast więc szukać uniwersalnego przepisu na sypialnię w stylu boho, warto po prostu zaufać własnej intuicji i osobistemu poczuciu estetyki. W końcu sypialnia to najbardziej prywatne i intymne miejsce w domu, dlatego nie ma sensu dbać o opinię innych — to nam ma się podobać i to my mamy się tutaj czuć dobrze.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

DREWNO WE WNęTRZACH W STYLU BOHO — JAK I GDZIE JE STOSOWAć?
WNęTRZA W STYLU BOHO — CZYM CHARAKTERYZUJE SIę NAJPOPULARNIEJSZY STYL MINIONEGO SEZONU?
MIESZKANIE W STYLU BOHO, CZYLI NONSZALANCJA, NATURA I SWOBODA W JEDNYM

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum