confirm
close
confirm
close
close

RAZEM 0,00 zł

RAZEM 0,00 zł

INFOLINIA:
PN - PT: 7:00 - 15:00
TEL: 535 410 810
SALON FIRMOWY:
PN - PT: 9:00 - 17:00 / SB: 9:00 - 14:00
TEL: 664 974 668
UL. WIŚLANA 25, BYDGOSZCZ
UE
Nowoczesne meble drewniane - The Beds
drewno, łączenie materiałów, okleina, płyty drewnopochodne, drewno vs płyta, stal z drewnem, szkło z drewnem, nowoczesne projekty mebli, projektant, Greg Klassen

Jakie meble opłaca się kupować?

czytania ( wyrazy)

Urządzając dom lub mieszkanie, często stajemy przed dylematem: czy wybrać drogie drewniane meble, czy tańsze z płyt drewnopochodnych? Jakie są ich wady i zalety? Czy warto płacić dużo więcej za meble z litego drewna?

Meble są produkowane z różnych surowców: drewno, płyty drewnopochodne (wiórowa, pilśniowa, MDF, HDF), stal, szkło, tworzywa sztuczne. Często są łączone ze sobą różne materiały i powstają meble, w których korpusy są z płyt, a fronty z litego drewna lub szkła. Coraz częściej spotykamy meble wykonane ze stali i drewna albo z tworzywa sztucznego. Płyty drewnopochodne wykorzystywane w meblach są pokrywane okleiną sztuczną lub naturalną (zwaną też fornirem). Mebli wykonanych w całości z litego drewna jest stosunkowo niewiele. Pojęciem meble drewniane określane są także meble mające spody szuflad oraz tył z płyt drewnopochodnych.

Zakup mebli z jakiego drewna najbardziej się opłaci?

Do produkcji mebli są wykorzystywane różne gatunki drewna. Najtańszym i najpopularniejszym materiałem jest sosna. Meble wyprodukowane z drzew liściastych kosztują więcej. Wśród nich najdroższym surowcem jest dąb, a najtańszym – brzoza. Drogimi materiałami są także drzewa egzotyczne, jak na przykład mahoń, palisander czy heban. Meble z litego drewna są uważane, zresztą słusznie, za najtrwalsze. Niejednokrotnie jeden produkt służy wielu pokoleniom. Są to meble w pełni ekologiczne, które ładnie się starzeją. Możemy je, bez przeszkód i bez szkody dla ich wyglądu, wielokrotnie odnawiać i przemalowywać. Podczas użytkowania musimy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i systematycznej konserwacji – wtedy posłużą nam jeszcze dłużej.

Drewniane meble w kuchni odnowione za pomocą farby Źródło: centsationalgirl.com

Uwaga na producentów mebli!

Drewniane meble są trwałe, jednak kupując konkretne produkty, powinniśmy zwracać uwagę na to, czy są solidnie zrobione. Samo drewno nie gwarantuje wytrzymałości. Równie ważny jest sposób wykonania i zastosowane okucia: zawiasy, prowadnice szuflad. Powyższe dotyczy wszystkich produktów – również tych wyprodukowanych z mniej szlachetnych materiałów.

SOlidnie wykonany stół rozkładany Źródło: www.beds.pl

A gdy budżet nie pozwala na zakup solidnych mebli...

Można skorzystać z tańszego rozwiązania, które jednak nie będzie nam służyło przez lata. Do produkcji mebli zazwyczaj są wykorzystywane płyty: wiórowe, pilśniowe, bakelitowe, sklejka, MDF, HDF. Powstają one z rozdrobnionego drewna. Płyty HDF są bardzo trwałe i odporne na wilgoć. Trochę gorsze pod tym względem, ale wciąż jednak wytrzymałe i dobrze radzące sobie w wilgotnym środowisku, są płyty MDF. Płyty wiórowe, pilśniowe i sklejka są mało odporne na wilgoć i zmiany temperatury. Z tego powodu nie powinniśmy ich stosować w pomieszczeniach mokrych, chociaż niektórzy producenci oferują płyty zabezpieczone przeciwwilgociowo. Najdroższe i najbardziej odporne na wilgoć są płyty z rdzeniem bakelitowym – możemy je bez problemu stosować w łazienkach, czy nawet saunach.

Wnętrze wyłożone płytami osb Źródło: www.pinterest.com

Okleina vs lite drewno

Płyty drewnopochodne, aby mogły być wykorzystane do produkcji mebli, muszą zostać polakierowane lub pokryte okleiną. Okleiny są wykonywane z tworzyw sztucznych (folia, laminat, melamina) albo z drewna (nazywa się je wtedy okleinami naturalnymi lub fornirem). Okleiny sztuczne mogą być matowe, błyszczące, mogą imitować drewno. Forniry są wykonywane z różnych gatunków drewna krajowego i egzotycznego. Fornir naturalny dobrze imituje drewno i starzeje się tak samo jak ono - zmienia kolor wraz z upływem czasu. Często, w celu zabezpieczenia przed tym zjawiskiem, pokrywa się go specjalnym lakierem z filtrem UV. Jednak taka okleina z pewnością nie zastąpi litego drewna - zarówno pod względem estetycznym, jak i wytrzymałościowym.

Słoje drewna litego Źródło: www.beds.pl

Jak łączyć drewno, stal, szkło i płyty?

Z płyt drewnopochodnych są wykonywane całe meble (korpusy i fronty) albo tylko korpusy. W drugim przypadku mamy do wyboru fronty z drewna litego lub ze szkła. Coraz częściej w meblach możemy też spotkać nietypowe połączenia, jak na przykład stal z drewnem. Fronty drewniane są wykonywane z różnych gatunków drewna krajowego: sosna, buk, olcha, brzoza, dąb oraz egzotycznego. Zwykle są one lakierowane albo woskowane. Dostępne są także fronty drewniane fornirowane. Są one zrobione z drewna tańszego gatunku, pokrytego fornirem z droższego gatunku. Jest to rozwiązanie tańsze, niż fronty w całości wykonane z drogiego gatunku drewna.

W meblach z płyt drewnopochodnych często są wykorzystywane fronty ze szkła. Mamy tutaj do wyboru wiele różnych produktów: od szkła matowego po kolorowe lakierowane. Szkło jest mocowane w drewnianej lub metalowej ramie, która może być gruba i masywna lub cienka i słabo widoczna. Fronty szklane bardzo łatwo jest utrzymać w czystości, dlatego często są wykorzystywane w meblach kuchennych. Coraz częściej łączenia drewna z innymi materiałami występują w nietypowej formie, jak na przykład jeden z najnowszych projektów Grega Klassena, gdzie szkło imituje...piękną rzekę!

Nowoczesny stolik drewniany autorstwa Grega Klassena, ze szkłem imitującym rzekę Źródło: www.boredpanda.com

Meble z jakiego tworzywa wybrać?

Meble z litego drewna są bardzo wytrzymałe i posłużą nam wiele lat – na pewno dłużej niż te z płyt drewnopochodnych. Możemy je bez przeszkód odnawiać i przemalowywać. Niestety są to meble drogie. Meble z płyt drewnopochodnych są tańsze od tych z litego drewna, ale też o wiele mniej wytrzymałe. Decydując się na konkretny surowiec, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – jak długo meble mają nam służyć? Jeśli jesteśmy osobami, które lubią często zmieniać wystrój wnętrza – wybierzmy tańsze rozwiązanie z płyt drewnopochodnych. Jeśli chcemy, by nasz dom miał niepowtarzalny klimat, a meble służyły nam wiele lat – wybierzmy lite drewno. Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na solidność wykonania i zastosowane okucia.

drewno, łączenie materiałów, okleina, płyty drewnopochodne, drewno vs płyta, stal z drewnem, szkło z drewnem, nowoczesne projekty mebli, projektant, Greg Klassen
Komentarze
Najpopularniejsze
Archiwum

ROZMAWIAMY, DORADZAMY, DAJEMY RABATY

NASI KONSULTANCI SĄ DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI

OBSŁUGA KLIENTA
PATRYK RULEWSKI
535 410 810
PON-PT
07:00 - 15:00
 
 
GODZINY PRACY
PON-PT
07:00 - 15:00
 
SALON FIRMOWY
ŁUKASZ LEWANDOWSKI
664 974 668
PON-PT
09:00 - 17:00
SB
09:00 - 14:00
 
 
GODZINY PRACY
PON-PT
09:00 - 17:00
SOB
09:00 - 14:00
 
 
INFORMACJE O DOSTAWIE
DAWID JENDRASZAK
535 410 755
PON-PT
07:00 - 15:00
 
GODZINY PRACY
PON-PT
07:00 - 15:00
 
PŁATNOŚCI I FAKTURY
AGATA BILECKA
(52) 360 61 61
PON-PT
07:00 - 15:00
 
 
GODZINY PRACY
PON-PT
07:00 - 15:00
 
 
 
MOŻESZ RÓWNIEŻ SKORZYSTAĆ Z NASZEGO FORMULARZA KONTAKTOWEGO
PRZEJDŹ DO FORMULARZA KONTAKTOWEGO
OPINIE NASZYCH KLIENTÓW
OCENA:
AUTOR: Małgorzata
DODANO: 30-04-2016

Zakupiliśmy z moim mężem, łóżko VINCI, buk olejowany. przepiękne łóżko, świetnie wykonane. Jesteśmy z mężem z zawodu technologami drewna. Widzieliśmy wiele fajnych mebli, jednak wyroby z The Beds to świetne meble. Jeśli ktoś chce stworzyć sobie odrobinę luksusu pod swym dachem, to gorąco polecam The Beds. pełen profesjonalizm, obsługa na wysokim poziomie. Pozdrawiam

OCENA:
AUTOR: Włodzimierz
DODANO: 05-02-2016

Zakupiłem u Państwa łóżko TI wysokie. Mebel spełnia moje oczekiwania, jest dokładnie taki jak w opisie, sama obsługa i dostawa na bardzo wysokim poziomie. Na podstawie mojego doświadczenia mogę polecić współpracę z Państwa Firma. Pozdrawiam życząc wszelkiej pomyślności w nadchodzącym i przyszłych latach.

LUB