Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Oświetlenie - 6 sposobów na elegancki salon

Bez dobrego oświetlenia nawet najbardziej przemyślana aranżacja wnętrza pozostanie niezauważona. Oświetlenie jest istotną częścią wystroju, ponieważ bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie. Nieprawidłowo oświetlone pokoje mogą być przyczyną pogorszenia wzroku, a nawet… przyczynić do depresji.

Wybór odpowiedniego schematu oświetlenia nie jest prosty. Jeśli nie pasuje do funkcji danej przestrzeni, pokój wyda się przytłaczający. Koniecznie sprawdź nasze pomysły na eleganckie oświetlenie salonu, a może któryś sprosta Twoim potrzebom!

Rozproszone punkty światła

Utarło się, że pokój dzienny powinien mieć jedno, główne źródło światła sztucznego. Duża lampa lub żyrandol to stały element wyposażenia większości salonów. Warto odejść od tego schematycznego myślenia i zaopatrzyć się w lampę podłogową, kinkiety, lampkę stołową i kilka dekoracyjnych światełek.

Zadbaj o to, żeby natężenie światła różniło się od siebie, natomiast barwa pozostała możliwie w tym samym odcieniu. Każdy z punktów świetlnych musi mieć przydzieloną funkcję:

  • akcentu,
  • tła,
  • zadania.

Małe lampki typu fairy lights, będą pełniły funkcję akcentu. Są niewielkie, dają mało światła, równocześnie pozostając zauważalne. Doskonałym oświetleniem o funkcji tła będzie światło płynące spod abażuru lub klosza lampy podłogowej. Jest to zazwyczaj mleczne światło, które ociepla pomieszczenie. Funkcję zdaniową będą miały te punkty w salonie, które są niezbędne np. do czytania, oświetlenia stołu w trakcie posiłku czy zmycia naczyń w kuchni otwartej na salon.

Zauważ, że włączając wszystkie te elementy oświetlenia jednocześnie, w przestrzeni tworzą się warstwy. Otulają pokój, spokojnie przenikając się między sobą. Przewagą oświetlenia warstwowego nad punktowym jest możliwość stworzenia przytulnej atmosfery, sprzyjającej relaksacji.

Oświetlenie warstwowe
Wiele różnych źródeł światła tworzy niepowtarzalny klimat.

Nowoczesne kinkiety

Jeśli chcesz nadać salonowi artystycznego charakteru, kinkiety sprawdzą się idealnie. Trochę zapomniany typ lamp powraca w nowoczesnej formie.

Dla minimalistów ciekawą koncepcją może okazać się nawiązanie do ścian muzeów, które zazwyczaj są oświetlone od góry, za pomocą rampy z reflektorami, które przypominają kinkiety. Wszystko po to, by jak najlepiej wyeksponować dzieła sztuki.

Jeżeli interesuje Cię ten styl, kinkiet należy zawiesić na ścianie nieco wyżej i zadbać o jego ascetyczny design. Pomysł jest szczególnie wart wykorzystania, jeżeli masz w salonie rzeźbę bądź obraz sympatyzujący z Młodą Sztuką.

Natomiast miłośnicy przytulnych wnętrz z powodzeniem mogą wykorzystać ażurowy klosz, który tuż po zapaleniu kinkietu, rzuci na pomieszczenie finezyjny wzór.

Lampa podłogowa jako centralne źródło światła

Kilka lat temu do świata designu szturmem wdarły się ogromne lampy podłogowe o łukowej konstrukcji. Wówczas był to trend, który wskazywał na nowoczesne podejście do aranżacji salonu. Dzisiaj pomysł w dalszym ciągu jest stosowany, jednak lampy o konstrukcji łukowej są już znacznie bardziej popularne. O tym, że na dobre weszły do mainstreamu świadczy chociażby asortyment popularnego sklepu ze Skandynawii.

Lampa podłogowa pokaźnych rozmiarów może z powodzeniem stać się głównym źródłem światła w salonie. Umieszczając ją w centrum, dasz wszystkim do zrozumienia, że salon jest Twoim miejscem na odpoczynek, gdzie wyciszasz się po męczącym dniu. Klosz zawieszony jest o wiele niżej niż żyrandol. Z tego powodu pamiętaj, że decydując się na lampę podłogową, dajesz znak, że w Twoim salonie ruch powinien być ograniczony.

Łukowa konstrukcja pasuje do wnętrz współczesnych, minimalistycznych oraz industrialnych.

Oświetlenie salonu - lampa podłogowa
Lampa podłogowa pokaźnych rozmiarów.

Podwójne oświetlenie stołu w jadalni

Salon o kompozycji otwartej na kuchnię i jadalnię może mieć także podwójne oświetlenie rodzinnego stołu. W tym rozwiązaniu to właśnie długi stół do jadalni będzie punktem kulminacyjnym projektu. Montując nad nim żyrandol nie zapomnij o lampce (lub lampkach!) stołowych. Tak wyraźne, zrównoważone i jasne oświetlenie przyda się podczas uroczystości rodzinnych i spotkań w licznym gronie znajomych.

Oświetlenie w jadalni
Stół do jadalni ODYS jest wystarczająco sługi, by zawiesić nad nim dwie lampy.

Do tego rozwiązania najlepiej dobrać ściany w beżowych kolorach oraz wyposażenie w odcieniach bieli. Ciekawym pomysłem będzie także odcięcie części jadalnianej od wypoczynkowej. W tym celu warto wybrać kanapę w delikatne linie o nieco bardziej intensywnej barwie.

Pasiasta sofa
Mleczna sofa w miodowe pasy w mgnieniu oka wpasuje się w jasną aranżację salonu. Zdjęcie: Rachel Claire

Mieszaj style i epoki

Zainstalowanie nietypowego oświetlenia w salonie może okazać się niezwykle ciekawe, jeśli odważysz się na jakiś kontrastowy element. Nie musisz ograniczać się do jednego stylu. Jednym z trendów 2021 r. jest maksymalizm oraz eklektyzm, które pozwalają na użycie wyobraźni.

Jeżeli nie masz wprawy w łączeniu ze sobą pozornie niepasujących do siebie dekoracji i lamp, zdaj się na tę prostą wskazówkę. Minimalistyczny salon z białymi ścianami połącz z finezyjnymi kloszami wiszących lamp. Nie ograniczaj się do jednego egzemplarza. Nietypowe wnętrza charakteryzują się odważnymi pomysłami. Trzy solidne szklane klosze mogą zawisnąć w różnych częściach salonu lub jedynie nad stołem w części jadalnianej.

Dzięki temu do przestrzeni możesz przemycić klasycystyczne fotele z rzeźbionymi poręczami lub komodę wprost ze sklepu z antykami. Elegancki eklektyzm zaczyna się od oświetlenia.

Wentylator sufitowy z zestawem oświetleniowym

Zainstalowanie wentylatora sufitowego z zestawem oświetleniowym może być najlepszym sposobem na zmaksymalizowanie funkcjonalności przestrzeni. Trzeba przyznać, że ten styl lampy jest dość staromodny, jednak… Dla koneserów designu z lat 50-tych stanie się prawdziwą perełką!

Należy podkreślić, że w ciągu upalnego lata, oświetlenie z wentylatorem sprawdzi się o wiele lepiej, niż szkodliwa dla dróg oddechowych klimatyzacja. Zapewnienie ruchu powietrza w pomieszczeniu obniży temperaturę, a sam wentylator będzie głównym źródłem światła w salonie. W zimie natomiast, praca wentylatora zepchnie ciepłe powietrze w kierunku podłogi, a dzięki temu salon będzie ciepłym i przytulnym miejscem nawet wówczas, gdy uchylisz okna.

Oświetlenie sufitowe w tej postaci możesz śmiało łączyć z pomysłami na tworzenie warstw świetlnych aranżacji salonu. Lampy stołowe i kinkiety idealnie zgrają się ze sobą, ponieważ we wspomnianym eklektyzmie nie musisz martwić się o perfekcjonizm.

Wentylator z oświetleniem
Lampa stojąca i lampa stołowa utrzymane w tym samym klimacie będą oświetleniem wspierającym.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

URBAN JUNGLE, CZYLI DżUNGLA W SALONIE - INSPIRUJąCE WNęTRZA Z ROśLINAMI I KWIATAMI
W RYTMIE RETRO - SALON (PANORAMA 360°)
PORZąDEK W CHAOSIE - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum