Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Dekoracje bożonarodzeniowe — jak przystroić dom na święta?

Dekoracje bożonarodzeniowe pomagają stworzyć unikatową atmosferę i niepowtarzalny świąteczny klimat. Odpowiednio dobrane mogą pojawić się w domach już z początkiem grudnia i zostać w nich nawet do lutego. Tylko jak wybrać najlepsze dekoracje bożonarodzeniowe i jak przystroić nimi dom na święta?

Choinka, przystrojony kominek i inne dekoracje bożonarodzeniowe
Świąteczny wystrój powinien być klimatyczny -- ciepły, przytulny i radosny

Świąteczna atmosfera w Twoim domu!

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób najpiękniejszy czas w roku. Kojarzą się z rodzinnymi spotkaniami, wspólnym spędzaniem czasu, pysznymi potrawami i prezentami. Jest to radosny okres, w którym staramy się stworzyć ciepłą, przytulną atmosferę dla siebie i swojej rodziny.

Magia świąt wynika oczywiście w dużej mierze ze wspólnoty — przygotowań, w których uczestniczy cała rodzina i przyjaciele, wspólnego gotowania, ubierania choinki i oczywiście biesiadowania. Jednak nie bez znaczenia są też dekoracje bożonarodzeniowe, które pomagają wprowadzić ten niepowtarzalny klimat do mieszkania.

Świąteczną atmosferę tworzą więc charakterystyczne materiały, kolory czy wzory, ale także zapachy i smaki. To czas, który kojarzy się z wonią choinki, piernika i cynamonu, ze smakiem tradycyjnego barszczu i kapusty z grzybami, ale też z pewną symboliką wizualną, do której nawiązują dekoracje bożonarodzeniowe.

Półki i komody zdobią więc figurki aniołków, reniferów, Mikołaja i jego skrzatów. Wyraźne są nawiązania do lasu — prawdziwe i sztuczne choinki, wieńce i stroiki z gałązek oraz szyszek. Dużą rolę odgrywa też światło i to zarówno różnorodnych lampek, jak i eleganckich świec, często zapachowych.

Boże narodzenie - rodzinne święta przy stole
Magia świąt to płynie przede wszystkim ze wspólnoty, ale odpowiedni wystrój zdecydowanie pomaga stworzyć odpowiedni nastrój

Dekoracji bożonarodzeniowych jest więc całe multum i bardzo łatwo przesadzić, przystrajając dom na święta. Zamiast eleganckiego dekoru możemy wtedy uzyskać efekt graciarni. Dobrze więc znać umiar, ale też odpowiednio dobierać poszczególne elementy i ozdoby. Warto zawsze mieć na uwadze cały obraz aranżacji i odpowiednie miejsce dekoracji w ogólnym wystroju wnętrza. Pomoże to stworzyć prawdziwie świąteczny klimat — ciepły, przytulny, miły dla oka i duszy.

Bożonarodzeniowe kolory i wzory

Zacznijmy od tego, jakie kolory, wzory i motywy pasują do dekoracji bożonarodzeniowych. Przede wszystkim będą to wszelkie elementy kojarzące się z zimą, lasem, Mikołajem i jego kompanią, a także z symboliką chrześcijańską — żłóbkiem, aniołami itp.

Kolorystycznie dominuje choinkowa zieleń i charakterystyczna czerwień Mikołajowego stroju, często na tle śnieżnej bieli lub beżu i brązów kojarzących się z sianem i drewnem. Dodatkowo popularna jest barwa złota i srebra. Widzimy tu zatem dużo kolorów natury. Jeśli więc masz np. meble z litego drewna, warto je wyeksponować, zamiast zakrywać nadmiarem dekoracji bożonarodzeniowych.

Dekoracje bożonarodzeniowe to także odpowiednie kształty i desenie. Półki czy komody ozdabiają motywy płatków śniegu, charakterystyczny wzór choinki, szyszki, bombki, a także realistyczne, jak i bardziej “kreskówkowe” renifery, skrzaty i Mikołaje. Na ścianach pojawiają się wieńce, najczęściej z sosnowych, jodłowych lub świerkowych gałązek, w które wplata się szyszki, wstążki, łańcuchy choinkowe i inne ozdoby. Dekoracje bożonarodzeniowe często przyprósza się też sztucznym śniegiem.

Dekoracje bożonarodzeniowe
Zieleń, czerwień, brązy, beże i biele -- to typowa bożonarodzeniowa paleta kolorystyczna

Mamy tu więc pewne z pozoru paradoksalne połączenia. Symbole mroźnej zimy zestawia się z lasem i ciepłym światłem świec lub lampek. Typowo chrześcijańskie elementy umieszcza się tuż obok symboli, których korzenie sięgają tradycji pogańskich. A wszystko to w otoczeniu cukierkowej, nieco tandetnej estetyki mikołajowo-prezentowej.

Wyważenie i dobra kompozycja tak odmiennych elementów może sprawiać trudności. Dlatego przystrajając dom na święta, warto zdecydować się na motyw dominujący. Może to być estetyka bajkowa czy typowo religijna, ale równie dobrze możemy postawić na klimat zimowego lasu. Ważne tylko, by wybierać dekoracje bożonarodzeniowe, które będą spójne ze sobą nawzajem.

Choinka i dekoracje bożonarodzeniowe na nią

Podstawowy element wystroju świątecznego w niemal każdym polskim domu to odpowiednio przystrojona choinka. Co ciekawe, tradycja ubierania drzewka w domu pochodzi z Francji, a do nas trafiła dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku i to za sprawą niemieckich protestantów. Mimo tego dziś choinka jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Bożego Narodzenia.

Na drzewko bożonarodzeniowe najczęściej wybiera się sosnę, świerk lub jodłę. Rekordy popularności w ostatnich latach bije jodła kaukaska. Ma gałęzie skierowane lekko ku górze i bardzo gęste igliwie w ciemnozielonym kolorze.

Jeśli jednak zależy Wam przede wszystkim na pięknym zapachu lasu, lepiej wybrać świerk pospolity. To choinka o jaśniejszych, krótszych igłach. Wydziela bardzo intensywny, żywiczny zapach, ale jest też nietrwała. Podobnie jak sosna, ma też mniej symetryczny i regularny kształt od jodły.

Choinka przystrojona na Boże Narodzenie
Przystrojona choinka to najbardziej charakterystyczny symbol Świąt Bożego Narodzenia

Choinka sztuczna, czy prawdziwa?

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że coraz więcej mówi się o zaletach drzewek sztucznych. Niestety, tego rodzaju choinki wcale nie są takie przyjazne dla środowiska. Przede wszystkim robi się je z tworzyw sztucznych (plastiku), a obecnie ograniczenie jego użycia jest jedną z głównych kwestii w dyskusjach o ekologii.

Niemniej choinka sztuczna jest wielosezonowa. Tradycyjne drzewko po świętach zazwyczaj ląduje na śmietnisku, co też bywa sporym problemem. Istnieją jednak pewne sposoby, by zminimalizować negatywny wpływ korzystania z naturalnych choinek. Po pierwsze, stare drzewka powinno się odpowiednio utylizować. Dobrym pomysłem jest przekazanie ich do przetworzenia. Drzewko można rozdrobnić i ześciółkować, a następnie wykorzystać w ogrodzie — takie usługi są coraz bardziej dostępne, ale wciąż nie wszędzie.

Jeśli w Twoim mieście jest zoo, warto sprawdzić, czy nie przyjmuje choinek po świętach. Stare drzewka mogą być tam wykorzystane w różnych celach, w tym jako pokarm dla niektórych zwierząt.

Najprostszym sposobem jest oczywiście wyrzucenie choinki na śmieci. Jednak i tu należy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim drzewko powinno trafić do odpadów bio. Powinno być pozbawione wszelkich ozdób choinkowych i najlepiej pocięte na mniejsze kawałki. W niektórych gminach choinki traktuje się jednak jak odpady gabarytowe odbierane zazwyczaj do połowy lutego. Wtedy całą choinkę wystawia się do zabrania przez odpowiednie służby. Jak to wygląda u Ciebie — musisz to sprawdzić w gminie.

Choinka w doniczce
Żywa choinka w doniczce to ekologiczne rozwiązanie na wiele sezonów

Ciekawą opcją jest żywa choinka w donicy. To chyba najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy chcą zadbać o środowisko, a jednocześnie mieć drzewko wielosezonowe. Choinki doniczkowe po świętach wystawia się na zewnątrz — do ogrodu lub na balkon, gdzie spokojnie czekają na kolejne święta. Oczywiście na przechowanie drzewka trzeba mieć miejsce, więc nie jest to rozwiązanie dla każdego.

Dekoracje choinkowe

Niezależnie od gatunku drzewka trzeba je przystroić. Dekoracje bożonarodzeniowe na choinkę to przede wszystkim bombki. Te tradycyjne są kuliste, ale spotyka się też inne kształty. Mogą być zdobione na najróżniejsze sposoby i występują w zasadzie w dowolnych kolorach. Co ważne, bombki robi się już nie tylko ze szkła. Coraz popularniejsze są plastikowe — znacznie trwalsze, choć niektórzy uważają, że mniej urokliwe.

Kolorystyka i wzornictwo bombek powinny być spójne z resztą wystroju. Można jednak postawić na rozwiązania uniwersalne. Będą to np. gładkie, jednolite bombki w intensywnie czerwonym wybarwieniu. Dobrze sprawdza się też barwa złota, srebra, a nawet granat. Jeśli szukacie ciekawszych akcentów, wybrać można bombki o nieregularnym kształcie lub malowane w świąteczne wzory. Mogą to być produkty masowe, z fabryki lub robione ręcznie — opcji naprawdę jest bez liku.

Bombki i inne dekoracje choinkowe
Dekoracje na choinkę to nie tylko bombki, ale również podwieszane figurki, wstążki, lampki czy łańcuchy

Choinkowe dekoracje bożonarodzeniowe to również łańcuchy czy lampki, a także wieszane na gałęziach gwiazdki, śnieżynki czy różne figurki. Fanom naturalnych ozdób polecam jednak własnoręczne ich wykonywanie. To nie tylko ekologiczny sposób na pozyskanie dekoracji, ale też świetna zabawa dla całej rodziny. Doskonale sprawdzają się ciasteczka w różnych kształtach, kolorowe cukierki, szyszki, a nawet suszone lub kandyzowane owoce. W dekoracje bożonarodzeniowe tego rodzaju można też wpleść laski cynamonu lub wanilii czy woreczki z wonnymi ziołami i przyprawami.

Naturalne dekoracje bożonarodzeniowe

Naturalne dekoracje bożonarodzeniowe sprawdzą się nie tylko na choince. Różnego rodzaju wieńce oraz stroiki mogą przyozdobić meble i ściany.

Najpopularniejsze są rozmaite plecionki z gałązek drzew iglastych. Wzbogaca się je o szyszki, bombki i inne elementy ozdobne. To świetny sposób, by nawiązać do choinki w różnych elementach aranżacji. Rozmieszczenie naturalnej zieleni w wielu punktach pomaga spiąć aranżację. Nadaje jej spójności i wyraźnie podkreśla świąteczny klimat. 

Stroiki z gałązek mają jeszcze jedną zaletę — pięknie pachną. Doskonale wiadomo, że zapachy odgrywają ogromną rolę w budowaniu nastroju. Warto więc w stroiki i dekoracje bożonarodzeniowe wprowadzić wonne elementy. To nie tylko igliwie czy żywiczny zapach drewna, ale również wspomniane wcześniej cynamon, wanilia oraz zioła.

Naturalne (a przede wszystkim jadalne) dekoracje bożonarodzeniowe warto też wystawić na stół. Kolorowe owoce kandyzowane, lukrowane ciastka, pierniczki czy cynamonowe bułeczki są nie tylko piękne i klimatyczne, ale też aromatyczne i smaczne. To idealna opcja na dekoracje bożonarodzeniowe, których po świętach nie trzeba chować i magazynować, bo wszystkie znikną w brzuchach zadowolonych domowników i gości.

Ciasteczka świąteczne - naturalne dekoracje bożonarodzeniowe
Świąteczne pieczenie ciasteczek to świetny sposób na rodzinną aktywność i stworzenie własnych, pysznych dekoracji

Lampki, figurki, stroiki i inne dekoracje świąteczne

Oczywiście dekoracje bożonarodzeniowe to nie tylko elementy naturalne. W sklepach znajdziemy całe multum ozdób różnego typu.

Kolorowe lampki możemy rozwiesić nie tylko na choince. Świetnie przyozdobią też okna czy staną się elementem stroików. Na regałach, komodach i szafkach mogą wylądować eleganckie świeczniki (z wonnymi świecami), figurki i różne kompozycje z drewna, ceramiki, metalu i tekstyliów.

Popularne są np. skrzaty i zwierzęta w charakterystycznych spiczastych czapeczkach, drewniane domki (i pracownie) Mikołaja, choineczki z dekoracjami itp. Takie elementy mogą mieć bardzo różną formę i wzornictwo. Dlatego znów tak ważne jest trzymanie się jednej estetyki. Jeśli np. wolisz elementy realistyczne, zrezygnuj z kreskówkowego bałwanka w kapeluszu, a zamiast tego wybierz np. drewnianego renifera z okazałym porożem.

Pamiętaj też, że dekoracje bożonarodzeniowe warto dobierać do aranżacji wnętrza. Wiadomo, że nie przemalujesz i nie przemeblujesz mieszkania z okazji świąt. Łatwiej będzie dopasować ozdoby do aktualnego wystroju.

Salon przystrojony na święta
Pamiętaj, by Twoje dekoracje były spójne z wystrojem wnętrza. Wybierz coś, co pasuje do Twojego mieszkania, ale też do siebie nawzajem

We wnętrzach nowoczesnych czy minimalistycznych postaw więc na proste dekoracje i ograniczoną paletę kolorów. Idealnie sprawdzą się tu ozdoby drewniane czy ceramiczne z akcentami czerwieni, brązu i zieleni. W aranżacjach stylizowanych możesz poszaleć bardziej. Złoto, srebro i skomplikowane formy świetnie wpiszą się np. we wnętrza glamour, ale też w pomieszczenia klasyczne.

Zasada jest więc prosta — przy przystrajaniu domu na święta kieruj się zasadami odpowiednimi dla Twojego stylu aranżacji. Dobieraj dekoracje bożonarodzeniowe, które wpiszą się w ten styl i będą spójne ze sobą nawzajem. Przede wszystkim jednak działaj zgodnie z własnym poczuciem estetyki i po prostu baw się dobrze — o to przecież chodzi w świętach!

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

JAK UDEKOROWAć CHOINKę? PRZEDSTAWIAMY TRENDY 2021 ROKU

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum