
Godzinami przeglądasz witryny różnych sklepów meblarskich, ale nie możesz znaleźć nic dla siebie. Kiedy już oglądany mebel wydaje się być odpowiedni, okazuje się, że nie wszystko jest idealne. Innymi słowy, posiada jakąś cechę, która przeszkadza ci w nim na tyle, że koniecznie chciałbyś ją skorygować. Poziom frustracji wzrasta, a wraz z nim urządzanie mieszkania z przyjemności stopniowo staje się przykrą koniecznością. Wszyscy to znamy – w końcu to, co produkowane masowo odpowiada potrzebom ogółu, a nie naszym indywidualnym. Wyszukiwanie produktów najlepiej odzwierciedlających nasze potrzeby i gust, z czasem staje się żmudne i męczące.
Od masowej produkcji do kastomizacji
Pewnie dlatego w obecnych czasach, po tym jak rynek wystarczająco zachłysnął się niesamowitymi możliwościami zapewnionymi przez globalizację szablonowych produktów, wraca moda na wykonywanie wszystkiego samodzielnie. I chociaż idea jest kusząca i zabawna, to niekoniecznie sprawdza się w przypadku mebli – zmiana koloru, postarzenie drewna czy dodanie kilku elementów takich jak nowe uchwyty i klamki nie stanowi większego problemu, jednak co zrobić, jeśli nasze zastrzeżenia dotyczą ich konstrukcji?
Niewiele osób ma wystarczające umiejętności, aby wykonać własne meble – DIY w tym zakresie to dużo bardziej skomplikowana kwestia niż fantazyjne składanie serwetek na spotkanie z gośćmi. Rzadko zdarza się również, aby szeregowy mieszkaniec miasta miał własny warsztat lub chociażby znajomego, który podjąłby się wykonania bardziej skomplikowanych mebli dla niego. Czy mimo wszystko istnieje możliwość, że nasze większe i drobniejsze życzenia dotyczące mebli zostaną wzięte pod uwagę? Okazuje się, że tak!
Zaprojektuj meble w sklepie!
Nowa technologia Nieograniczonej Masowej Kastomizacji (UMC – z angielskiego Unlimited Mass Customization) znosi bariery między klientem a wytwórcą już na poziomie pracy koncepcyjnej i twórczej. Dzięki temu ty sam może decydować jak będą wyglądały twoje meble – czy i jakie wzornictwo na nich się pojawi, jakie elementy z przedstawionego projektu zostaną odrzucone, a które zachowane. Jak dokładnie to działa? Technologia ta jest efektem prac badawczych nad elementami nieopatentowanej wiedzy technicznej, połączonych z doświadczeniem własnym twórców.
W Polsce pionierem w wykorzystywaniu tej techniki jest marka The Beds – która pozwala na uczestniczenie klienta w projektowaniu mebli, poprzez wdrożenie modułu personalizacji – platformy, pozwalającej indywidualnym jednostkom nanosić na zdjęcia gotowych produktów własne pomysły. Nasze idealne łóżko, komoda czy stół będą gotowe już w 2-3 tygodnie i, o ile ilość materiałów potrzebnych do produkcji nie zwiększy się w znacznym stopniu w porównaniu do mebla, na którym będą bazować – nie zapłacimy ani złotówki więcej niż za produkt z podstawowej oferty. Biorąc pod uwagę fakt, iż to ogromne wyjście naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, otrzymanie przez firmę tytułu Diamentu Meblarstwa 2016 zupełnie nie dziwi.
Dlaczego technologia UMC jest przełomowa?
Technologia UMC to przykład pomysłowego wykorzystania techniki, w celu dopasowania rzeczy tak istotnych i podstawowych dla naszego komfortu życia jak meble. Sprawia, że zakup idealnych elementów wyposażenia staje się równie prosty jak dostosowanie dań w karcie menu do naszych dietetycznych potrzeb. Jeżeli zatem czujesz, że przez brak występowania twoich wymarzonych produktów w masowej ofercie, urządzanie zajmuje ci zbyt wiele czasu…. Teraz już wiesz co zrobić, by to zmienić. Dwa tygodnie oczekiwania w zamian za pełną satysfakcję z zakupu? Cena wydaje się być niewiarygodnie niska.
Pojawianie się takich rozwiązań na rynku to znak, że przemysł meblarski wchodzi w nowy wymiar, i udaje mu się to robić bez uszczerbku na jakości – drewno, najbardziej przyjazny zdrowiu materiał, nie zostaje zastąpiony tańszymi zamiennikami, które słabiej wypadałyby również pod względem estetycznym. Zamiast tego dostajemy połączenie technologii z tradycją w widowiskowym, funkcjonalnym stylu.