Jak udekorować choinkę? Przedstawiamy trendy 2021 roku
Grudzień rozpoczął się istnym wybuchem świątecznych zdjęć w social mediach. Wiele osób dosłownie pognało po choinkę wczesnym rankiem, aby koło południa umieścić pierwsze zdjęcia udekorowanego drzewka. To pokazuje, jak bardzo tęsknimy za ciepłą atmosferą, która wlewa się do naszych domów i charakterystyczną aranżacją salonu. Jak udekorować choinkę 2021? Czy trendy zmieniły się od zeszłego roku?
Jak udekorować choinkę – kilka modnych dodatków
W tym roku zachęcamy do większego nacisku na całokształt bożonarodzeniowych dekoracji. O tym, jak udekorować choinkę, decyduje także reszta ozdób i ogólny wystrój wnętrza. Jeśli wybierzesz nietypowe drzewko, np. stworzone z wiązanego chrustu czy jemioły, warto aby reszta dekoracji nie odbiegała klimatem od tej formy wyrazu.
Drzewko świąteczne jest symbolem i bywa symbolicznie wyrażane. Zwłaszcza, jeśli jednym z lokatorów jest kot polujący na choinkę. Właściciele energicznych futrzaków uruchamiają pokłady kreatywności, aby móc cieszyć się świątecznym nastrojem. I tak widzieliśmy już udekorowane choinki na balkonach, choinki podwieszane pod samym sufitem (zalecane), choinki otoczone płotem, a nawet drzewka oklejone przeźroczystą folią.
Z nowoczesnych sposobów na zaakcentowanie choinki bożonarodzeniowej jest oświetlenie. Oświetlenie zaaranżowane w odpowiedni sposób, z pomocą cieni lub specjalnych nakładek może „rzucić” świerk lub jodłę na ścianę. Taką choinkę jednak trudno ubrać i dobrać do niej resztę dekoracji. A potrzebujesz ich niemało:
- jemioła,
- wieniec,
- pudełka na prezenty,
- girlandy,
- lampki wewnętrzne i zewnętrzne,
- skarpety,
- a także… świąteczne swetry (ten trend wyrasta na jedną z tradycji polskich świąt).
Sprytny trik
Do dekorowania choinki możesz użyć lampek choinkowych, natomiast aby przystroić resztę domu, wybierz fairy lights. To drobne zróżnicowanie sprawi, że drzewko świąteczne pozostanie unikatowe, wyróżniające się i jedyne w swoim rodzaju.
Jak udekorować choinkę – palety kolorów
Sprawa kolorów roku 2022 jest już rozstrzygnięta. W nadchodzących sezonach królować będzie żółty, błękitny oraz… lawendowy (a konkretnie Very Peri, zaproponowany przez Pantone). Podmieniając żółty na klasyczny złoty masz już najmodniejsze kolory jak na talerzu.
Aranżacja mieszkania na święta rządzi się jednak swoimi prawami i słusznie możesz zapragnąć wczuć się w klimat bożonarodzeniowy, a co za tym idzie, używać tylko palet świątecznych. Z tej okazji mamy dla Ciebie kilka miłych dla oka propozycji.
Choinka w salonie i… sypialni
Fantastycznym trendem jest drzewko świąteczne w sypialni. Oczywiście jako drugie, ponieważ jedno niezmiennie musi stać w centralnym miejscu w salonie. Naprawdę warto utonąć na kilka dni w takim bajkowym klimacie, ponieważ jedyny czas w roku na takie podróże do magicznego świata to właśnie początek grudnia do początku lutego.
Dzięki udekorowaniu choinki w sypialni możesz zmieścić dwie aranżacje drzewka w jednym mieszkaniu. To także świetny sposób na kompromis, gdy nie możesz podjąć decyzji co do dekoracji z dziećmi lub mężem. Choinka w sypialni to również wprowadzenie nastrojowego klimatu do miejsca odpoczynku, co znacznie szybciej pozwoli Ci się zregenerować.
Jak zabezpieczyć drzewko przed milusińskimi?
Niestety zwierzaki uwielbiają „bawić” się z choinka. Jeśli akurat jej nie atakują, to trącają ogonem, a jeśli nie to, kładą się dokładnie w miejscu bożonarodzeniowej szopki. Nie wszystkie drzewka są dla zwierzaków dobre. Warto zadbać przede wszystkim, aby nie podjadały igieł i uniknąć gałązek cisu, który jest toksyczny dla kotów.
Warto zadbać również o bombki, które łatwo się nie tłuką. Jeśli w towarzystwie jest kot, choinka z dużą dozą prawdopodobieństwa runie na podłogę. Szklane bombki mogą się potłuc i rozproszyć po całym mieszkaniu.
Kolejną istotną sprawą są ostre dekoracje. Szpic można z powodzeniem zastąpić papierową gwiazdą, a inne dekoracje w kształcie sopli lodu wymienić np. na pluszowe lub plastikowe odpowiedniki.
Zawsze elegancka trendy choinka 2021 – jak udekorować choinkę w klasyczny sposób?
Drzewko, które nigdy nie wyjdzie z mody, to eleganckie drzewko. Gwiazdka lubi, gdy wszystko wokół skrzy się brokatem, jednak prawdziwie wyważona dekoracja jest… matowa i opiera się na nieco droższych materiałach. Sprawdzą się tutaj bordowe welury, miękka wełna i jedwab. W sklepach od początku listopada można znaleźć miłe w dotyku bombki, kokardki oraz inne elementy tekstylne (skarpety, czapki św. Mikołaja czy poszewki na poduszki).
Odpowiadając na pytanie: jak udekorować choinkę, nie można zapomnieć o naturalnych akcentach. Jutowe worki na prezenty, suszone plastry pomarańczy, ozdoby z litego drewna, szklane witraże i dekoracyjne klosze na świece sojowe to dekoracje, których nie może zabraknąć pod bożonarodzeniowym drzewkiem.
Klasyka podpowiada nam, żeby użyć koloru czerwonego. To przecież symbol miłości, piękna, a przede wszystkim życia. Rzadko decydujemy się na czerwony kolor w codziennych aranżacjach wnętrz, co dodatkowo podkreśla uroczysty charakter grudnia.
Styl aranżacji mieszkania determinuje wygląd drzewka!
Klasyka zawsze się obroni. O tym, jak ubrać choinkę w sposób elegancki, czyli klasyczny, pisaliśmy w poprzednim akapicie. I tutaj nie ma absolutnie żadnego problemu, jeśli chodzi o aranżację mieszkania.
Problem może zrodzić się wówczas, gdy masz ochotę na odrobinę rococo mieszkając w industrialnym apartamencie. Lub przyszła Ci na myśl dekoracja bardzo nowoczesna, wręcz taką, którą widziałeś w jednym z modnych biur. Wówczas ciężko będzie połączyć te dwa style, a w dłuższej perspektywie możesz męczyć się w tak niedopasowanym wnętrzu.
Harmonia, spokój i relaks powinny towarzyszyć Ci przez cały świąteczny okres. Nie warto eksperymentować i potencjalne zaburzać swój dobry nastrój.
Szybkie pytanie: wierzysz, że niektórzy przygotowują się do świąt bożonarodzeniowych już w lipcu?
Komentarze