Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Aranżacja sypialni – 5 kreatywnych sposobów na projekt od zera

„Nie wiem od czego zacząć!” - czy te słowa brzmią znajomo? Jeśli tak, absolutnie się tym nie przejmuj. Wiele osób jest zdezorientowanych, kiedy mają przed sobą świeżą, nieumeblowaną przestrzeń. Aranżacja sypialni od zera nie jest taka trudna, gdy zdecydujesz się na pierwszy krok. Jak go zrobić? Przedstawiamy 5 podpowiedzi!

Aranżacja sypialni od zera
Przestrzeń przygotowana? Zaczynamy!

Znajdź punkt centralny

W każdym prawidłowo zaprojektowanym pomieszczeniu znajduje się punkt centralny. Jak go odnaleźć? To proste. Punktem centralnym jest ten przedmiot, stół, fotel, drewniane łóżko czy szafka nocna, która najbardziej przyciąga wzrok. Jeśli analizujesz teraz aranżację sypialni swoich znajomych lub rodziny, zapewne jako pierwszy na myśl przychodzi Ci właśnie punkt centralny. Tak działa podświadomość.

Zanim podejmiesz jakąkolwiek ważną decyzję dotyczącą układu pomieszczenia lub rozmieszczenia mebli drewnianych, wybierz ścianę, która stanie się tłem centralnego punktu pokoju. Nie oznacza to jednak, że masz pomalować ją innym kolorem, niż pozostałe.

Jeżeli centralnym punktem jest kominek, duże dzieło sztuki, ściana z deskami dębowymi czy boazeria - zrób wszystko, aby wybrana ściana była dla nich dobrym tłem. Kiedy podejmiesz decyzję, zaplanuj układ mebli. Pamiętaj, to punkt centralny i ściana na której tle się znajduje są wyznacznikiem rozmieszczenia mebli.

Nie ustawiaj całego wyposażenia sypialni z dala od centralnego punktu. Postaraj się także nie przysłonić ściany eksponującej niepotrzebnymi gadżetami.

Punkt centrallny pokoju - meble drewniane
W tym przykładzie punktem centralnym jest kominek, wszystkie meble są skierowane w jego stronę.

Aranżacja sypialni – łącz ze sobą meble drewniane

Kolekcje mebli drewnianych to bezpieczny sposób na to, żeby aranżacja była spójna. Drewno jest wdzięcznym materiałem, który wkomponuje się każdy styl, który przyjdzie Ci na myśl. Warto jednak poeksperymentować. Zwłaszcza, jeżeli skupisz się na ofercie jednej manufaktury meblarskiej.

Meble drewniane, które uzupełniają się nawzajem, mogą pochodzić z różnych kompletów. Nie tylko meble do sypialni, ale także salonu czy kuchni mogą łączyć się ze sobą i tworzyć miłą dla oka całość. Sparuj ze sobą te same odcienie drewna lub wyposażenie na metalowych płozach i nogach. Baw się kolorami dzięki zestawieniu ze sobą tego samego gatunku drewna zaimpregnowanego różnymi.

Tak skomponowany zestaw z pewnością urozmaici aranżację sypialni, wprowadzając do niej kontrolowany eklektyzm. A co z resztą mebli z kompletów? Rozmieść je w innych pomieszczeniach, a uzyskasz spójną aranżacyjnie całość wystroju mieszkania.

ARanżacja sypialni - kolekcja STEEL
Meble na metalowych nogach i płozach mozna dowolnie ze sobą łączyć. Na zdjęciu: meble drewniane z kolekcji STEEL.

Aranżacja sypialni - kolekcja GOLO
Miksowanie metalowych nóżek i płoz pozwoli Ci utrzymać przyjemny balans i harmonię w sypialni.

Podkreśl swój indywidualizm za pomocą koloru!

Wybór farby może wydawać się trudny, jednak mamy dla Ciebie kilka prostych sztuczek, które pchną proces do przodu. Po pierwsze, gdy patrzysz na próbki farb, zawsze oglądaj je w pokoju, który mają ozdobić. Zwróć szczególną uwagę na oświetlenie – może drastycznie zmienić wygląd koloru.

Przetestuj kolor farb, zamawiając próbki i wypróbuj odcień na ścianie. Tak, na ścianie sypialni. Jest to idealny sposób na uzyskanie dokładnego obrazu aranżacji sypialni w tym kolorze. W markecie budowlanym możesz spotkać białą ścianę do wypróbowania farb – skorzystaj z tej opcji. Kolor pokazany na opakowaniu nigdy nie oddaje barwy idealnie.

Jeśli zamierzasz pomalować swoją sypialnię na odważny kolor, w markecie kup bardziej stonowany odcień. Nasycone kolory w zaciszu domowym wydają się o wiele bardziej intensywne.

Przydatny trik! Jeśli zakochasz się w kolorze, który w rzeczywistości okaże się zbyt ciemny lub jaskrawy, rozważ rozcieńczenie go białą farbą tego samego producenta. Dodając białą farbę rozjaśnisz, złagodzisz i odrobinę zmienisz odcień nietrafionego koloru.

Kolor ścian
Intensywne kolory potrafią zaskoczyć, jeżeli nie sprawdzisz ich barwy dokładnie.

Aranżacja sypialni – dywan potrafi zdziałać cuda

Może nie będzie aż tak magiczny, jak w bajce o Alladynie, ale może skutecznie przyspieszyć podjęcie decyzji o aranżacji sypialni. Niektórzy projektanci proponują swoim klientom najpierw wybrać dywan, który najbardziej pasuje do ich wyobrażenia o własnej sypialni i na jego podstawie tworzą projekt!

Jak to działa? Dywan potrafi być cennym nośnikiem informacji. Kolor, wzór, długość włókien… z wszystkich tych cech można wywnioskować co najbardziej podoba się klientowi. Wybierz się na wycieczkę do marketu z dywanami, sprawdź który wpadł Ci w oko i zastanów się, jakie dekoracje możesz do niego dobrać.

W sypialni idealny dywan występuje w dwóch konfiguracjach. Pierwsza to aranżacja, w której łóżko drewniane, szafki nocne oraz (opcjonalnie) ława znajdują się na dywanie. Druga to dywanik, który spoczywa zaraz przy łóżku i nie dba o to, żebyś nie dotknął stopami zimnej podłogi.

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, pamiętaj – wybór dywanu to dobry początek!

Aranżacja sypialni - wybieramy dywan
Wybór dywanu to kreatywny sposób na rozpoczęcie projektu.

Porozmawiajmy o dziełach sztuki

Sztuka w aranżacji wnętrz jest niezbędna, to nie podlega wątpliwości. We wcześniejszych wpisach podrzuciliśmy kilka skutecznych rad, jak zaopatrzyć się w dzieła sztuki na każdą kieszeń. Teraz pora na kilka słów o tym, jak je wieszać. Obraz lub grafika mogą być świetnym źródłem inspiracji, która poruszy Twoją wyobraźnie i pozwoli na rozrysowanie reszty projektu aranżacji sypialni!

Jednym z podstawowych sposobów na wyeksponowanie pięknych fotografii, grafik i obrazów jest właściwa odległość od komody, toaletki, krzeseł czy łóżka z zagłówkiem. Oto, jakie rady możesz wziąć pod uwagę:

  • jeśli wieszasz ramę nad komodą lub zagłówkiem, umieść ją na wysokości ok. 15-20 cm nad meblami drewnianymi. Ramka i meble stworzą wówczas całość,
  • sztuka na pustej ścianie może działać jak punkt centralny aranżacji sypialni. Rama będzie dobrze wyeksponowana, jeżeli powiesisz ją na wysokości ok. 170 cm od podłogi,
  • wykorzystanie kilku grafik, plakatów lub mniejszych obrazów to znakomity pomysł. Rozmieść je w odległości 10-12 cm od siebie. Ułożenie ramek blisko siebie pomoże oczom widzieć je jako całość.

Warto dodać, że większe obrazy wieszane nad meblami, powinny być równe ⅔ szerokości wyposażenia znajdującego się pod nimi. Natomiast nigdy nie decyduj się na półki, ramki czy oświetlenie bezpośrednio nad Twoją głową. Nawet najlżejsze przedmioty potrafią złośliwie spaść z haczyka, kiedy najmniej się tego spodziewasz.

Jak wieszać dzieła sztuki - kolekcja STEEL
Zobacz, jak wiele zmienia sztuka w aranżacji wnętrz.

Poznałeś 5 sposobów na to, jak skutecznie zacząć projekt swojej nowej sypialni. Spróbuj każdego z nich lub jednego, który najbardziej do Ciebie przemówił. Warto!

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

LOFT & SOFT - PANORAMA 360°
Z AżUROWYMI PODZIAłAMI - PANORAMA 360°
OTWARCI NA śWIAT. SYPIALNIA XXI WIEKU - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum