Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Meble na nóżkach, czy bez? Wady i zalety obu rozwiązań

Meble na nóżkach, czy bez nóżek? A jeśli na nóżkach, to jakich? Pytania te zadaje sobie wiele osób urządzających mieszkanie. To, jak wysoko nad podłogą osadzone będą korpusy mebli, nie jest jedynie kwestią estetyki. Od obecności i rodzaju nóżek zależy też funkcjonalność wyposażenia. Sprawdźmy więc, kiedy i gdzie sprawdzą się meble na nóżkach i bez nich.

Komoda Retro - meble na nóżkach wysokich
Nóżki wysokie, czy niskie, a może ich brak? Jak wybrać odpowiednie meble i czym się kierować?

Nóżki nóżkom nierówne, czyli meble na nóżkach (i płozach) w różnym stylu

Podział na meble na nóżkach i bez nóżek należy na wstępie uznać za zbyt prosty. Nóżki nóżkom bowiem nierówne. Różne mogą być materiały, z których nóżki będą zrobione, ich forma, a przede wszystkim wysokość. Wszystko to wpływa zarówno na funkcjonalność, jak i wygląd wyposażenia.

Najczęściej spotykamy meble na nóżkach drewnianych. To absolutna klasyka, znana od wieków. Drewno jest wdzięcznym materiałem, który można stosunkowo łatwo kształtować. Drewniane nóżki mają więc różne formy, wymiary i kształty. 

Mogą to być proste, minimalistyczne elementy bez dekoracyjnych dodatków, jak w kolekcjach Koli, Bingo lub Vinci. Drewniane nóżki mogą być też cienkie, z pozoru delikatne, ale w rzeczywistości bardzo wytrzymałe, jak w zestawach Bianco i Retro. Mogą to być w końcu elementy mocno dekoracyjne, o fantazyjnych kształtach i niebanalnym charakterze podkreślającym wyjątkowość formy, jak to ma miejsce w meblach Paris, Bona i Odys.

Stół bona - dekoracyjna noga
Drewniane nóżki mebli mogą mieć rozmaite formy - zarówno minimalistyczne, jak i mocno dekoracyjne

Meble na nóżkach (i płozach) metalowych

W ostatnich latach rośnie popularność mebli na nóżkach (i płozach) metalowych. To przede wszystkim zasługa mody na styl industrialny, ale takie wyposażenie pasuje również do innych nowoczesnych typów wystroju. Metalowe nóżki to nie tylko wyjątkowa estetyka, ale również bardzo wysoka wytrzymałość. Materiał ten pozwala na tworzenie nawet bardzo cienkich i ażurowych konstrukcji podpierających korpusy i blaty mebli. Dodaje to wyposażeniu lekkości i delikatności, co widzimy np. w kolekcji Golo.

Meble na nóżkach metalowych to nie tylko filigranowe konstrukcje czy fantazyjne podpory z cienkiej stali. To również prostsze rozwiązania o charakterze minimalistycznym, np. meble na płozach z mocnych, szerokich profili. Przykładem jest zestaw Steel, czyli idealnie wyważone proporcje i bardzo proste, geometryczne kształty o zdecydowanie nowoczesnym charakterze.

Krzesło i stół na metalowych nogach, w stylu loftowym
Metalowe nogi znajdziemy przede wszystkim w loftowych krzesłach i stołach, ale również w innych meblach w stylu industrialnym

Jak zatem widać, meble na nóżkach to bardzo szeroka kategoria, w której mieszczą się rozmaite formy, wzory i style. Ale estetyka to tylko jedna z kwestii, które należy brać pod uwagę, wybierając meble na nóżkach lub bez. Element ten wpływa bowiem również na funkcjonalność samych mebli, jak i całej aranżacji.

Meble na nóżkach wysokich — aspekt funkcjonalny

Meble na nóżkach wysokich to absolutna klasyka i nie mówię tu o stołach czy stolikach kawowych, które z założenia mają wysokie podpory blatu. Mocno podniesione nad podłogę korpusy komód i szafek, barków, kredensów i sof spotykamy m.in. w meblach barokowych, ludwikowskich, w stylu Empire czy Biedermeier.

Wysokie nóżki nie są więc niczym nowym. Przeniknęły również do mebli współczesnych — zarówno tych o klasycznej, jak i nowoczesnej formie. Mocno podniesiony korpus dostrzeżemy więc m.in. w stylizowanej komodzie, kredensie, a nawet wysokim regale Paris. Znajdziemy je również w witrynie i szafce RTV z prowansalskiej serii Odys, a także w typowo nowoczesnych, skandynawskich meblach Bianco. Mamy tu zatem przekrój różnych stylów i estetyk, ale co z tą funkcjonalnością?

Praktyczne i estetyczne meble na nóżkach wysokich

Meble na nóżkach wysokich powiększają pomieszczenia optycznie. Wysoko podniesione korpusy pozwalają otworzyć przestrzeń nad podłogą i dają wrażenie większej przestronności. Ten efekt wykorzystują zresztą współcześni projektanci, tworząc meble podwieszane, umieszczane stosunkowo nisko, ale jednak nad podłogą (przykładem może być m.in. szafka Vigo).

Odkurzacz automatyczny / robot sprzątający pod sofą
Automatyczny odkurzacz bez trudu wjedzie pod meble na wysokich nóżkach, ale i my łatwo dotrzemy tam z mopem czy zmiotką

Uniesienie mebli na wysokich nogach nadaje im też lekkości. Pozwala to “złagodzić” często dosyć surowe formy mebli nowoczesnych, ale również ciężkie, masywne korpusy klasyczne czy stylizowane. Nóżki mogą więc być elementem, który równoważy całą konstrukcję i design. Nadanie lekkości wpływa oczywiście na odbiór wyposażenia — łagodne formy są mniej przytłaczające, więc lepiej komponują się np. na małych metrażach.

Meble na nóżkach wysokich mają jeszcze jedną ważną zaletę — łatwo pod nimi posprzątać. Odpowiednio długie nóżki to możliwość dotarcia pod korpusy z odkurzaczem, zmiotką czy mopem. Z tego względu meble na nóżkach wysokich idealnie pasują nie tylko do salonu czy sypialni, ale także do jadalni, a nawet kuchni.

Meble na niskich nóżkach — czy to ma sens?

Meble na nóżkach niskich to takie, które mają korpusy osadzone maksymalnie kilka centymetrów nad ziemią. Idealnym przykładem jest kolekcja James czy nieco wyżej podniesione meble Seti. Niskie nóżki mają przede wszystkim wartość estetyczną. Funkcjonalnie, choć oferują kilka ważnych zalet, mają też swoje wady i od nich zaczniemy.

Wady mebli na niskich nogach

Pod nisko osadzonymi korpusami ciężko coś zmieścić. W przypadku mebli na nóżkach wysokich pod spodem można np. przechowywać pudła czy kosze z różnymi drobiazgami. Komoda na wysokich nóżkach w przedpokoju — np. model Retro lub Odys — to świetny mebel na buty, pod którym postawimy obuwie noszone na co dzień. To niemożliwe w przypadku niżej osadzonych korpusów.

Komoda James
Meble z nisko osadzonymi korpusami mogą być niezwykle estetyczne, ale mogą sprawiać problemy np. przy sprzątaniu pod nimi

Dużym problemem jest też sprzątanie pod meblami na nóżkach niskich. Zbiera się pod mini kurz i inne zabrudzenia, ale nie ma możliwości (a przynajmniej jest to bardzo trudne), by dostać się pod spód z odkurzaczem lub mopem. Przy sprzątaniu trzeba więc takie meble podnosić lub przestawiać.

Niskie nóżki są też szczególnie uciążliwe, kiedy w domu są małe dzieci. Ginące pod meblami zabawki są prawdziwą zmorą rodziców i maluchów.

Zalety mebli na nóżkach niskich i wysokich

Istnieją jednak pewne zalety, które są wspólne dla mebli na nóżkach niskich i wysokich. Podniesienie korpusów nad podłogę zapewnia swobodny przepływ powietrza. Ta cyrkulacja jest istotna w kilku przypadkach.

Po pierwsze meble na nóżkach są doskonałym wyborem tam, gdzie zamontowane jest ogrzewanie podłogowe. Dzięki podniesieniu korpusów ciepło może swobodnie krążyć po pomieszczeniu, co zwiększa efektywność podłogówki.

Przepływ powietrza między podłogą i spodem mebli pozwala też uniknąć problemów z pleśnią czy gniciem drewna. To ważne szczególnie w starym budownictwie, w którym problemy z wilgocią są nagminne. W nowych budynkach również mogą zdarzyć się zalania związane choćby z awarią pralki czy zmywarki. Warto Meble na nóżkach pomogą w szybszym i skuteczniejszym osuszeniu podłogi.

Meble bez nóżek — korpusy osadzone wprost na podłodze

Omówiłem powyżej meble na nóżkach wysokich i niskich, ale wyposażenie może też być ich całkowicie pozbawione. Kolekcja Vento to przykład nowoczesnych mebli o skrzyniowej, prostej formie, gdzie korpusy osadzone są bezpośrednio na podłodze. Nie ma tu zatem żadnej przestrzeni między meblem i podłogą, co widzimy np. w komodzie, regale czy szafie.

Meble drewniane - kolekcja Vento do salonu
Meble bez nóżek ściśle przylegają do podłoża całym korpusem. To ciekawe, funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie

Do tej kategorii zalicza się też meble z (czasem dosyć wysokimi) listwami maskującymi u dołu. Korpusy są więc lekko podniesione na bocznych panelach, ale z przodu montowana jest listwa, która szczelnie zabudowuje dół.

Meble bez nóżek mają zazwyczaj cięższą formę od tych z podniesionymi korpusami, choć wiele zależy tu od proporcji i wzornictwa. Brak nóżek spotykamy często w klasycznych meblach. Dolne i górne blaty są tu wysunięte poza obrys korpusów i elegancko tłoczone, co dodatkowo dodaje wyposażeniu masywności. Na frontach pojawiają się intarsje, rzeźbienia czy tłoczenia, a całość ma bardzo mocny, solidny charakter.

Jednak meble bez nóżek pojawiają się również w nowoczesnym designie. Brak nóżek pozwala bowiem osiągnąć zwartą, minimalistyczną formę. W tym przypadku widzimy równo ścięte blaty, proste, geometryczne kształty i gładkie fronty.

Meble bez nóg — przede wszystkim łatwe sprzątanie

Funkcjonalność mebli bez nóżek to przede wszystkim łatwiejsze zachowanie czystości. Nie ma tu oczywiście dostępu dla odkurzacza czy mopa, ale być go nie musi. Ponieważ dół ściśle przylega do podłoża, pod korpusami nie zbiera się kurz i brud. Takie meble często wybierają rodziny z małymi dziećmi. Nie ma bowiem problemu z zabawkami wpadającymi pod szafy i regały.

Zabudowa kuchenna - meble bez nóżek, z listwą maskującą
Meble bez nóżek, zabudowane u dołu to klasyczne rozwiązanie w kuchniach, gdzie ważne jest zachowanie czystości i łatwość sprzątania

Formę bez nóżek stosuje się też chętnie w kuchniach, gdzie ważna jest czystość i łatwe sprzątanie. W kuchniach szczególnie ważny jest materiał, z którego zrobione są meble. Ponieważ dosyć często coś się tutaj rozlewa, a woda rozpryskuje się np. ze zlewu w czasie zmywania, dół mebli musi być przed nią zabezpieczony. Płyta meblowa szybko się niszczy w takich warunkach, więc lepiej postawić na meble drewniane.

Meble bez nóg sprawdzą się też do zasłonięcia mało efektownej podłogi i narożników. To dobry wybór w starszych mieszkaniach, np. w podniszczonych kamienicach czy w lokalach na wynajem. Możliwość zakrycia niedoskonałości pozwala bowiem na odroczenie remontu przy zachowaniu wysokiej estetyki.

Meble na nóżkach, czy bez — co w końcu wybrać?

Jak widać, zarówno meble na nóżkach, jak i bez nich, to wyposażenie, które może pasować do dowolnej aranżacji. Oferta sklepów meblowych jest na tyle szeroka, a wzornictwo tak bogate, że każdy znajdzie coś dla siebie. Bez trudu dostaniemy więc nowoczesne, klasyczne czy stylizowane meble na nóżkach wysokich i niskich, jak i bez nich.

Wybór zależy zatem w dużej mierze od funkcjonalności. Uwzględnić trzeba cyrkulację powietrza, łatwość sprzątania i dodatkowe miejsce do przechowywania pod meblami. Ważny może być również metraż pomieszczenia, bo meble na nóżkach pomagają powiększyć je optycznie. Dopiero po przeanalizowaniu praktycznych aspektów mebli na nóżkach i bez nich należy szukać wyposażenia w odpowiednim stylu i o pasującej nam estetyce.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum