Drewniane meble na metalowych nogach i płozach — inspiracje dla Twojego wnętrza
Drewniane meble na metalowych nogach i płozach kojarzą się przede wszystkim z loftami i stylem industrialnym. Jednak estetyczne połączenie drewna i metalu sprawdza się również w innych aranżacjach. Przyjrzyjmy się zatem, jakie są największe zalety mebli na metalowych nogach i gdzie można je wykorzystać.
Drewniane meble na metalowych nogach i płozach — największe zalety
Drewniane meble na metalowych nogach lub płozach mają liczne zalety związane nie tylko z ich estetyką, ale również funkcjonalnością.
Metal i lite drewno, szczególnie twarde, np. bukowe lub dębowe, to przede wszystkim gwarancja solidności. Materiały te są bardzo wytrzymałe na obciążenia, ale także na uszkodzenia mechaniczne czy czynniki zewnętrzne. Zapewnia to trwałość mebli i ich długie użytkowanie.
Zarówno metalowe nogi, jak i drewniane blaty czy korpusy mebli łatwo jest odrestaurować i odświeżyć. Można je też malować na różne kolory, dzięki czemu łatwo zmienimy charakter mebli, kiedy będziemy mieli na to ochotę.
Nie bez znaczenia jest również wygląd. Połączenie ciepłej barwy i intrygującej faktury drewna z chłodniejszym, malowanym proszkowo metalem daje wyjątkowy efekt. Widoczny jest tu kontrast struktury, koloru i charakteru obu materiałów, co wprowadza do wnętrza pewną głębię.
Industrialne meble na metalowych nogach i płozach — skąd się wzięły?
Drewniane meble na metalowych nogach i płozach wywodzą się ze stylu industrialnego. Jego kolebką są nowojorskie lofty z lat 50 i 60. Były to przestrzenie postprzemysłowe (opuszczone fabryki, magazyny czy warsztaty), które zaadaptowano na mieszkania i pracownie artystyczne.
Pierwotnie lofty były niskobudżetowymi mieszkaniami, w których często brakowało wody czy prądu. Ich główną zaletą była jednak bardzo niska cena i otwarte przestrzenie. Z tych powodów lofty upodobali sobie artyści, drobni rzemieślnicy i inni przedstawiciele ówczesnej awangardy, którzy bardziej niż luksusy cenili wolność, niezależność i niskie koszty życia.
Estetyka loftów ma swoje źródła w zastanej przestrzeni postindustrialnej. Betonowe posadzki, nieotynkowane ściany, ogromne okna i otwarte, przestronne pomieszczenia to typowe cechy starych fabryk i magazynów. Wyposażenie takich mieszkań również było niskobudżetowe. Składało się z mebli pozostawionych — regałów magazynowych, stołów roboczych czy charakterystycznych stalowych szafek na dokumenty — oraz elementów znalezionych, pozyskanych niskim kosztem lub zrobionych samodzielnie.
W pierwszych loftach liczyła się przede wszystkim funkcjonalność. Przy jednym stole stawały krzesła o całkowicie odmiennym charakterze. Obok prostych, metalowych szafek szatniowych stawały znalezione na śmietniku i odnowione własnym sumptem antyki, a ściany czy półki ozdabiano rękodziełem własnym i znajomych artystów.
Współczesne lofty i meble industrialne
Dzisiejsze lofty to już zupełnie inna historia. Z niskobudżetowych mieszkań-pracowni artystycznych zmieniły się w ekskluzywne i bardzo luksusowe apartamenty. Industrial nie jest już koniecznością wynikającą z zastanych warunków, a świadomie wybieraną estetyką.
Wnętrza loftowe zmienił swoją rolę, ale nie charakter. Wciąż są to przestrzenie otwarte i surowe. Królują w nich takie materiały jak nagi beton, odkryta cegła, widoczne elementy konstrukcyjne oraz drewniane meble na metalowych nogach i płozach. Widoczna jest też duża różnorodność wyposażenia. Łączy się nowe meble od producenta z elementami w stylu retro czy wykonanymi w duchu DIY (zrób to sam).
Forma industrialnych mebli na metalowych nogach i płozach często nawiązuje do minimalizmu i wysokiej funkcjonalności pierwotnych loftów. Są to proste bryły geometryczne pozbawione nadmiaru elementów ozdobnych. Widzimy to m.in. w kolekcjach Golo i Steel.
Minimalizm nie jest tu jednak priorytetem. Zdarzają się więc meble na metalowych nogach i płozach o bardziej wybujałej formie. Przykładem może być stół Oxide o ciekawej konstrukcji.
W aranżacjach industrialnych doskonale sprawdza się wszystko, co naturalne, pierwotne i surowe. Świetnie pasują tu zatem stoły z naturalnym blatem live edge. Cechuje je wykonanie z pojedynczego kawałka drewna, z zachowaniem jego oryginalnych krawędzi.
Oczywiście lofty to nie tylko meble na metalowych nogach. Obok typowo industrialnego wyposażenia postawić możemy meble minimalistyczne, np. te z kolekcji Greg czy Minimal. Ich forma doskonale współgra z typowym dla loftów umiarem i funkcjonalnością.
Z drugiej strony ciekawym urozmaiceniem i kontrapunktem dla minimalizmu będą meble drewniane w stylu klasycznym. Elegancki kredens Bona, witryna Paris czy komoda Retro doskonale przełamią surowość typowo industrialnych mebli na metalowych nogach. Widoczne w tych meblach elementy ozdobne podkreślą elegancki charakter wnętrza i będą świetnym nawiązaniem do eklektycznego charakteru pierwotnych loftów.
Nie tylko lofty, czyli gdzie jeszcze pasują drewniane meble na metalowych nogach i płozach?
Drewniane meble na nogach z metalu to oczywiście nie jest wyłączna domena wnętrz industrialnych. Ze względu na solidność i świetny wygląd doskonale wpiszą się również w inne style wystroju.
Typowo industrialne meble na metalowych nogach to formy minimalistyczne, więc wykorzystamy je w takich właśnie wnętrzach. Relatywnie cienkie, umieszczone pod kątem nogi kolekcji Golo sprawiają, że nawet duże meble, takie jak trzyczęściowy kredens czy wysoki regał, nabierają lekkości. Doskonale pasuje to do delikatnych, jasnych i przejrzystych wnętrz skandynawskich.
Z kolei masywne szyny stalowe w kolekcji Steel mocno zakotwiczają meble w podłożu. Dzięki temu zarówno sporych rozmiarów łóżko, czy wysoka komoda, jak i malutka szafka nocna nabierają mocy i wyrazistości. Takie wyposażenie pasuje do nowoczesnych wnętrz minimalistycznych, w których chcemy jasno zaznaczyć każdy element.
Jednak drewniane meble na metalowych nogach i płozach to nie tylko minimalizm. Proste profile metalowe można umieścić pod odpowiednim kątem, tworząc pajęczą, przecinającą się podstawę, jak np. w stole Adao. Metal można też kształtować w różne, nawet bardzo skomplikowane formy, dzięki czemu powstają sprzęty o złożonej konstrukcji i bardzo ciekawym charakterze. Takie wyraźnie dekoracyjne meble na metalowych nogach i płozach wykorzystać można z powodzeniem w aranżacjach klasycznych, w których każdy mebel to osobne dzieło sztuki.
Właściwie dobrane drewniane meble z metalowymi nogami pasują więc do różnych stylów wystroju. Ich wytrzymałość, stabilność i solidność gwarantuje długą żywotność, a łatwość odświeżenia lub przemalowania mebla sprawia, że może on się zmieniać wraz z nowymi pomysłami na wnętrze. Jest to więc wybór idealny dla każdego, komu zależy na najwyższej jakości i doskonałym wyglądzie.
Komentarze