Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Pokój gracza — jak urządzić idealny kącik gamingowy nie tylko dla dziecka?

Pokój gracza lub chociaż wydzielony kącik gamingowy to marzenie niejednego nastolatka. Okazuje się jednak, że w gry komputerowe gra również coraz więcej dorosłych, którzy też chcą zadbać o komfort, ergonomię i klimat rozgrywek. Sprawdźmy więc, jak stworzyć idealny gamingowy pokój gracza.

Kącik gracza
Klimatyczny i wygodny kącik lub oddzielny pokój do grania to marzenie nie tylko nastolatków, ale i wielu dorosłych

Gamingowy pokój gracza — marzenie nastolatków i nie tylko

Wydawać by się mogło, że gamingowy pokój gracza to marzenie głównie nastolatków. Granie w gry komputerowe wciąż wielu osobom kojarzy się bowiem z rozrywką dla najmłodszych. Okazuje się jednak, że sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Opublikowany w 2019 roku raport Polish Gamers Research przeprowadzony na osobach w wieku od 15 do 55 lat wskazuje, że najliczniejszą grupą graczy są osoby w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat — stanowią oni aż 32%. Następni są gracze w wieku od 35 do 44 lat (29%), a dopiero za nimi osoby w wieku 16 - 24 lata (24%). Raport pomija niestety grupy wiekowe poniżej 15 i powyżej 55 roku życia, jasno wskazuje jednak, że gry są rozrywką dla wszystkich grup wiekowych.

To nie powinno dziwić. Obecne pokolenie 30+ to osoby, które wychowały się na grach i najwyraźniej nie porzuciły tego hobby po wejściu w dorosłość. Co ciekawe, raport dowodzi też, że grają nie tylko mężczyźni. Odsetek kobiet wśród graczy wyniósł w 2019 roku aż 47%.

Okazuje się zatem, że wydzielony kącik gamingowy, a jeszcze lepiej osobny pokój gracza, to rozwiązanie nie tylko dla dzieci czy młodzieży. Również dorośli chętnie tworzą w swoich domach miejsca, w których mogą w pełni oddawać się swojemu cyfrowemu hobby.

Mężczyzna grający w grę komputerową
Gry komputerowe to rozrywka nie tylko dla najmłodszych. Badania pokazują, że największą grupę graczy stanowią osoby dorosłe

Idealny kącik lub pokój gamingowy

Odpowiednio wyposażony i urządzony gamingowy pokój gracza może znacząco przyczynić się do komfortu i klimatu rozgrywek. Po pierwsze gramy zazwyczaj w pozycji siedzącej (choć nieco inaczej w przypadku konsol i komputerów osobistych). Wygodne i ergonomiczne siedziska to zatem jeden z podstawowych elementów. Zapewniają przyjemność z rozgrywki, ale przede wszystkim pozwalają zadbać o zdrowie. Wszyscy bowiem wiemy, że siedzenie w nieprawidłowej pozycji mocno obciąża kręgosłup i może prowadzić do poważnych problemów z układem ruchowym.

Dla wygody — tak gracza, jak i innych mieszkańców — duże znaczenie ma też właściwe oświetlenie i nagłośnienie w miejscu rozgrywki. Gamingowy pokój gracza, czy nawet kącik wydzielony w salonie, powinien być urządzony tak, by gracz mógł w pełni doświadczyć świata gry (również od strony audiowizualnej), ale by jego zabawa nie przeszkadzała innym.

Współczesne gry są też bardzo immersyjne, czyli tworzone tak, by gracz mógł niejako wejść do świata przedstawionego. Gra ma pochłaniać i pozwolić przenieść się do alternatywnej rzeczywistości. W pełnym “zanurzeniu” pomaga oczywiście odpowiedni klimat w kąciku gamingowym, a ten tworzony jest również przez wystrój wnętrza i dobrze dobrane wyposażenie.

Podsumowując — gamingowy kącik czy pokój gracza to miejsce, które powinno pozwalać na wygodną, zdrową i immersyjną rozgrywkę, która nie będzie przeszkadzała innym domownikom. Jak urządzić takie miejsce? Sprawdźmy!

Pokój gracza - klimatyczna aranżacja
Odpowiednio urządzony pokój lub kącik do grania powinien być wygodny i klimatyczny

Osobny pokój gracza, czy wydzielony kącik gamingowy w innym pomieszczeniu?

Zacznijmy od tego, że osobny pokój gracza to rozwiązanie idealne, ale raczej rzadko spotykane. Niewiele osób może sobie pozwolić na wydzielenie specjalnego pomieszczenia tylko na takie rozrywki. Dlatego znacznie częściej wydziela się kąciki gamingowe w innych pomieszczeniach — pokoju młodzieżowym, salonie, czasem nawet w sypialni.

Zanim jednak zabierzemy się do urządzania pokoju gracza lub kącika gamingowego, zastanówmy się nad kilkoma kwestiami.

Po pierwsze istotne jest to, na jakiej platformie gramy. Inne wyposażenie jest przecież potrzebne konsolowcom, a inne PC-towcom. W pierwszym przypadku najważniejsza będzie sofa i telewizor, w drugim dobre biurko i wygodny fotel gamingowy.

Z tego względu gracze konsolowi (ci, którzy nie mają miejsca czy możliwości tworzenia osobnego pokoju gier) przeważnie trafiają do salonu, bo to właśnie tutaj w większości domów znajduje się telewizor. Gracze PC-towi mogą się natomiast “schować”, np. w sypialni, dzięki czemu mają nieco więcej prywatności i nie przeszkadzają innym mieszkańcom w ich zajęciach. Ponadto PC często wykorzystywany jest nie tylko do gier, ale i do pracy, przeglądania internetu, nauki i nie gamingowych rozrywek. Dlatego lepiej stworzyć dla niego miejsce bardziej zaciszne i prywatne, szczególnie kiedy mowa o komputerach stacjonarnych, a nie mobilnych laptopach, z którymi zawsze można “uciec” od domowego zgiełku.

Młodzieżowy pokój gracza
Osobny pokój gracza to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Częściej więc wydziela się kąciki gamingowe w innych pomieszczeniach

Oświetlenie i nagłośnienie

Niezależnie od tego, czy urządzamy gamingowy pokój gracza, czy tylko kącik w innym pomieszczeniu, zadbać powinniśmy o oświetlenie i odpowiednie nagłośnienie.

Światło

Ekran (telewizora lub monitora) powinien stać tak, by nie odbijało się w nim światło — zarówno to naturalne, które wpada przez okna, jak i to sztuczne, zapalane po zmroku. Granie w ciemności ma oczywiście swoje atuty (zwłaszcza gdy lubimy gry z gatunku horror), ale może szybko zmęczyć oczy. Dlatego niewielkie światło z boku, a nawet za ekranem pomaga zmniejszyć kontrast między jasnym monitorem i ciemnym otoczeniem, co zdecydowanie wpływa na komfort wieczornych i nocnych rozgrywek.

Do grania za dnia przydadzą się natomiast dobre rolety lub zasłony, szczególnie kiedy nie ma możliwości ustawienia ekranu tyłem do okna. Gamingowy kącik można też wydzielić lekkimi parawanami, które nie tylko pomogą zapewnić więcej prywatności, ale też przysłania światło padające na monitor.

Pamiętajmy też, że szczególnie w przypadku PC-tów dobrze oświetlone powinny być kontrolery — klawiatura i myszka. Sprawdzą się tu nie tylko odpowiednie lampki na biurko, ale również podświetlane akcesoria. Obecnie nawet klawiatury gamingowe z niższej półki zazwyczaj mają świecące klawisze.

Kącik gracza - oświetlenie
Światło jest doskonałym narzędziem tworzenia niepowtarzalnego klimatu i atmosfery w kąciku gamingowym

Dźwięk

Druga istotna sprawa to dźwięk. W wielu grach odgrywa on niezwykle istotną rolę. Nie tylko pomaga w immersji i dodaje klimatu, ale jest też kluczowy dla samej rozgrywki (np. we wspomnianych horrorach czy skradankach). Najprostszym, a przy tym dosyć wygodnym rozwiązaniem są oczywiście dobrej jakości słuchawki. To świetny wybór szczególnie dla tych, którzy chcą grać bez przeszkadzania innym domownikom.

W osobnym pokoju gracza można się jednak pokusić o systemy głośników surround, które zapewnią przestrzenny dźwięk wysokiej jakości. Taki pokój warto oczywiście wyciszyć odpowiednimi panelami akustycznymi lub piankami pochłaniającymi dźwięk. Dzięki temu nie tylko zapewnimy komfort innym domownikom, ale też poprawimy akustykę pomieszczenia i podniesiemy jakość doznań dźwiękowych. Takie wygłuszone pomieszczenie możemy zresztą wykorzystać nie tylko jako pokój gracza. Doskonale sprawdzi się w roli domowego kina czy pokoju muzycznego.

Warto zaznaczyć, że odpowiednie nagłośnienie i oświetlenie to kwestie nie tylko wygody, ale też klimatu rozgrywki. Szczególnie światło pomaga stworzyć niezwykle ciekawe i atmosferyczne aranżacje. Rozmieszczenie, kształt oraz kolor lam, głośników, jak i dekoracji czy innych dodatków warto więc dopasować do konkretnego wystroju. Można stworzyć np. futurystyczny pokój gracza w stylu cyberpunkowym czy średniowieczną aranżację dla fanów fantasy. Możliwości jest bez liku i warto tu kierować się np. swoim ulubionym gatunkiem gier.

Kącik gracza - nagłośnienie
Dźwięk w grach jest niezwykle istotny, dlatego dobre nagłośnienie - czy to w postaci porządnych słuchawek, czy zestawu głośników - jest bardzo istotny

Gamingowy pokój gracza komputerowego

To, jak urządzony i wyposażony będzie idealny pokój gracza lub kącik gamingowy, zależy w dużej mierze od platformy, na jakiej gramy. Wspomniałem już, że PC-towcy i konsolowcy potrzebują innych mebli oraz sprzętów. Wynika to po prostu ze specyfiki obu platform. Konsolowe kontrolery trzyma się w dłoniach, natomiast do gier na PC potrzebna jest klawiatura i myszka, a więc i biurko, na którym będą leżeć. Skoro biurko, to i odpowiednie krzesło, najlepiej gamingowe.

Przyjrzyjmy się zatem, jak urządzić idealny kącik lub pokój gracza komputerowego.

Biurko

Podstawowym meblem dla graczy PC-towych jest odpowiednie biurko. Przyda się mebel z dużym blatem. Jeśli monitor ma stać na biurku (coraz częściej wiesza się go na ścianie), istotna będzie nie tylko szerokość, ale i głębokość blatu.

Pamiętajmy, że chodzi nie tylko o to, by zmieścić tu ekran, klawiaturę i myszkę, ale też o to, by zachować odpowiedni dystans od monitora. Przy dużych ekranach (20-24 cale) powinno się siedzieć minimum 50-75 cm od nich. Dla mniejszych monitorów (poniżej 19 cali) odległość ta może wynosić około 40 cm.

Oczywiście większy monitor, to większa wygoda grania, a przecież urządzamy specjalny kącik lub pokój gracza i nie ma co się ograniczać. W związku z tym odpowiednie będą np. takie biurka jak Odys, Steel czy Koli z blatami głębokimi na minimum 50 cm.

Warto zauważyć też, że modele te mają szuflady pod blatami. To idealne miejsce do przechowywania drobiazgów — baterii do myszy bezprzewodowych, słuchawek, ładowarek, kabli czy innych akcesoriów przydatnych w czasie korzystania z komputera i rozgrywki.

Jeśli jednak miejsca jest zbyt mało, wybrać można biurko z kontenerkiem lub postawić gdzieś w pobliżu dodatkowy mebel. Świetnie sprawdzi się np. niska, wąska komoda. Taki dodatek będzie też idealny tam, gdzie komputer wykorzystywany jest nie tylko do gier. Dobrze dobrana komoda posłuży np. na akcesoria biurowe lub szkolne, papiery, podręczniki i inne przybory potrzebne do pracy lub nauki. Odpowiednio dobrana niska komoda będzie też doskonałym miejscem na drukarkę lub skaner.

Biurko w pokoju gracza
Biurko to najważniejszy mebel w pokoju gracza komputerowego. Powinno być odpowiednio duże, by pomieściło monitor, klawiaturę, myszkę i dodatkowe akcesoria

Fotel

Dla wygody i zachowania prawidłowej postawy (a więc dla zdrowia) w czasie grania najważniejsze jest dobrze dobrane siedzisko. Jeśli z naszym kącikiem gamingowym czy pokojem gracza idziemy na całość, warto zainwestować w profesjonalny fotel gamingowy.

Nie twierdzę, że od razu trzeba porywać się na futurystyczne wynalazki, takie jak fotel Cluvens Scorpion IW-SK, który w zasadzie jest nie tyle siedziskiem, ile całą stacją gamingową. Ma nie tylko miejsce na 3 monitory, ruchomy blat na klawiaturę i mysz, oświetlenie i pełną regulację ustawienia w zasadzie wszystkich komponentów. Wyposażono go również w funkcję masażu i podgrzewane siedzisko. Taki fotel gamingowy to jednak wydatek około 3300 dolarów. Dlatego pozostańmy przy bardziej klasycznych modelach.

Po pierwsze warto zaznaczyć, że fotel gamingowy od biurowego różni się w zasadzie tylko designem. Jedne i drugie są obrotowe, profilowane, ergonomiczne i mają regulację różnych ustawień (wysokości siedziska, kąta oparcia czy ustawienia podłokietników). Fotele gamingowe utrzymane są jednak zazwyczaj w bardziej wybujałej, często futurystycznej estetyce. Ich kształt często wzorowany jest też na fotelach z samochodów sportowych. Modele biurowe są z kolei spokojniejsze, bardziej stonowane i eleganckie.

Wybór zależy zatem głównie od estetyki i wystroju, jaki tworzymy w pokoju gracza, choć warto podkreślić, że klasyczne fotele biurowe to zazwyczaj mniejsza cena niż te gamingowe, o ciekawszym designie.

Fotel gamingowy Secret Lab
Gamingowe fotele wyróżniają się designem wzorowanym często na siedzeniach ze sportowych samochodów. Funkcjonalnością nie różnią się jednak znacząco od dobrej jakości biurowych foteli obrotowych

Jak wybrać dobry fotel do pokoju gracza?

Wybierając fotel, zwróćmy uwagę na jak największy zakres regulacji i właściwe profilowanie. Ergonomia ma tu kluczowe znaczenie dla zachowania odpowiedniej postawy i uniknięcia negatywnych konsekwencji długiego siedzenia. Duży zakres regulacji wysokości, ustawienia podłokietników, zagłówka czy profilowania w odcinku lędźwiowym przyda się szczególnie tam, gdzie z pokoju gamingowego korzystają różne osoby — np. rodzice i dzieci. Pozwoli to ustawiać siedzisko adekwatnie do potrzeb każdego z nich.

Istotna będzie też odpowiednia tapicerka i wypełnienie. Fotel do pokoju gracza powinien być miękki i miły w dotyku. Materiał obiciowy powinien też być “oddychający”. Dobra wentylacja i odprowadzenie wilgoci jest kluczowe, jeśli chcemy tu spędzić dłuższy czas i uniknąć nadmiernego pocenia się.

Pokój gracza konsolowego

Pokój gracza konsolowego to zupełnie inne wyposażenie niż w przypadku PC-towców. Tu najważniejsza jest dobra sofa lub fotel i miejsce na telewizor, samą konsolę oraz rozmaite akcesoria.

Gracze konsolowi znacznie częściej grają też wspólnie przy jednym ekranie. Takie rozgrywki urządza się z rodziną i przyjaciółmi, więc są to ciekawe spotkania towarzyskie. A skoro tak, to przyda się np. stolik kawowy na przekąski i napoje dla uczestników imprezy.

Osobny pokój gracza konsolowego to te same atuty co w przypadku PC-towców — spokój, wyciszenie pomieszczenia i niepowtarzalny klimat. Jednak wyposażenie takiego gaming-roomu w dużej mierze pokrywa się z meblami do salonu. Dlatego przeważnie kącik gracza konsolowego łączy się z salonowym miejscem wypoczynku o klasycznym układzie sofa — stolik kawowy — szafka RTV.

Meble do salonu z kolekcji Kula
Kącik graczy konsolowych w zasadzie składa się z tych samych elementów, co miejsce wypoczynku w salonie. Ma więc klasyczny układ sofa - stolik kawowy - szafka RTV

Szafka RTV

Szafki RTV do kącika lub pokoju gracza konsolowego powinny być pojemne, szczególnie w przypadku łączonego kącika gamingowego i wypoczynkowego w salonie. Poza samą konsolą trzeba tu bowiem zmieścić dekodery telewizji i inny sprzęt audiowizualny.

Taka szafka jest też świetnym miejscem na przechowywanie kontrolerów, baterii, różnych akcesoriów czy dodatków przydatnych przy rozgrywkach. Dlatego powinna łączyć przestrzenie otwarte i zamykane. Idealnym wyborem są np. modele Golo, Greg czy Cubic z półkami i szufladami lub drzwiczkami.

Wybór szafki RTV zależy też od tego, czy telewizor ma na niej stać, czy też ma być zawieszony na ścianie. Dla telewizorów stojących odpowiednie są bowiem wyższe szafki. Takie, by stojący na nich ekran był na wysokości wzroku osób siedzących na sofie lub fotelach. W przypadku telewizorów wiszących lepsza może się okazać niska szafka, która zajmie mniej miejsca i nieco odciąży wystrój.

Niska szafka RTV z kolekcji Pola
Obszerna szafka RTV z przestrzeniami otwartymi i zamkniętymi to idealny mebel dla graczy konsolowych

Sofa lub fotele

Kolejna istotna kwestia to siedziska. Wybrać warto oczywiście wygodną sofę lub fotele. Pamiętając przy tym, że rozgrywki konsolowe to często zabawa w większym gronie. Przyda się zatem wygodne, ale i pojemne siedzisko lub ich komplet.

Dobrą opcją może być połączenie sofy z fotelem, np. z kolekcji Retro. Pierwszy mebel będzie do rozgrywek rodzinnych i przyjacielskich, drugi posłuży do wygodnego grania solo. Z takiego zestawu zadowoleni będą więc wszyscy.

Wybierając sofę i fotele, zadbajmy nie tylko o komfort, ale też o łatwe sprzątanie. Każdemu graczowi zdarzyło się przecież na szybko coś zjeść przy rozgrywce czy wylać ulubiony napój, kiedy zza rogu nagle wyskoczył przeciwnik. Łatwa w czyszczeniu tapicerka będzie więc znacznym ułatwieniem przy sprzątaniu. Tak samo jak przy fotelu gamingowym dla PC-towców, tu również istotne jest, by tapicerka przepuszczała powietrze i “oddychała”.

Sofa Retro z funkcjonalnymi konsolami
Wygodna i funkcjonalna sofa to podstawa zarówno salonowego miejsca wypoczynku, jak i kącika gracza konsolowego

Dodatkowe meble

Szafka RTV i wygodne siedziska to w zasadzie wystarczające wyposażenie pokoju gracza konsolowego. Warto jednak zadbać o jeszcze większą wygodę. 

Wspomniany już stolik kawowy przyda się zarówno przy rozgrywkach towarzyskich, jak i samotnych. PC-towcy mogą przecież odstawić napoje czy przekąski na biurko, konsolowcy potrzebują do tego właśnie stolika lub chociaż wysokiej konsoli przy siedzisku. Komfort poprawić może też puf lub podnóżek, na którym wyciągniemy nogi w czasie rozgrywki.

Warto też, by te dodatkowe meble były lekkie, a przez to mobilne. W końcu coraz popularniejsze są ruchowe gry na konsole. Ważne więc, by szybko można było stworzyć miejsce do aktywnej zabawy — tańca, gier sportowych z kontrolerami ruchowymi czy do grania epickich solówek w klasycznym Guitar Hero.

Dobrze urządzony i przemyślany kącik lub osobny pokój gracza z pewnością zapewni wygodę. A jeśli jeszcze zaaranżujemy go w klimacie ulubionych gier, będzie nie tylko komfortowy, ale też bardzo klimatyczny.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum