Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Meble drewniane na wymiar, kastomizacja, personalizacja – na czym polega różnica?

Stwierdzenie, że meble drewniane to najważniejsza część wyposażenia przytulnego domu, może wydać się błahe. Jednak kryje w sobie wiele prawdy. Każdy z nas chciałby dopiąć budżet na aranżację wnętrz w zadowalającej kwocie, a dodatkowo cieszyć się trwałym wyposażeniem przez długie lata. Aby zrealizować te cele, sprawdź czy meble drewniane na wymiar są dla Ciebie, ponieważ istnieje także możliwość ich kastomizacji lub personalizacji.

Czy meble drewniane na wymiar są drogie?

Oczywiście tutaj odpowiedź będzie płynna i zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest Twój budżet całkowity, a kolejne to m.in. wymiary mebli oraz stopień skomplikowania projektu.

Najbardziej kosztowna opcja to meble drewniane na wymiar, wykonane według Twoich wskazówek (czyli indywidualna realizacja mebli pod konkretnego zamawiającego). Wówczas w cenę wlicza się nie tylko pracę profesjonalnego stolarza, ale także projektanta lub architekta, który stworzy i rozrysuje funkcjonalny projekt.

Meble drewniane na wymiar

To nie wszystko. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę materiał: meble drewniane bukowe, dębowe, a może lekkie sosnowe lub egzotyczne z… mango? Opcji jest naprawdę wiele, a oprócz ceny materiału różni je także kolor, wytrzymałość, odporność na urazy mechaniczne czy wilgotność.

Zatem zanim udasz się do stolarza lub manufaktury meblarskiej, przemyśl swoją decyzję odnośnie mebli drewnianych na wymiar. Bez ustalenia priorytetów w zaciszu domowym, proces zamawiania i tworzenia wyposażenia domu może znacząco się wydłużyć.

Przerażony? Spokojnie, masz jeszcze inne opcje.

Kastomizacja i personalizacja – podobieństwa i różnice

W procesie tworzenia dobrych mebli z drewna na wymiar (i nie tylko), bardzo ważna jest domowa przestrzeń klienta. I oczywiście klient wraz z rodziną, ponieważ to oni mają czuć się dobrze, użytkując meble drewniane.

Meble drewniane na wymiar to jedna z najdroższych opcji zakupu wyposażenia. Jeżeli Twój budżet remontowo-dekoracyjny nie przewiduje tak wysokiej kwoty na meble, możesz skorzystać z równie dobrych, innych opcji.

Należą do nich personalizacja i kastomizacja. Z pewnością spotkałeś się z pierwszym terminem, drugi może brzmieć dość podobnie. Jednak WARTO poznać różnice, jakie kryją.

Kastomizacja mebli drewnianych

Personalizacja mebli drewnianych

W tej opcji, wybierasz spośród wielu gotowych projektów i decydujesz się na ten, który najbardziej Ci odpowiada. Projekty są gotowe, nie możesz w nich wprowadzać żadnych zmian. Po prostu szukasz mebla, który na stronie producenta jest prezentowany w naprawdę WIELU opcjach i wybierasz tę, która skradnie Twoje serce.

Niewątpliwą zaletą personalizacji mebli drewnianych jest dostępność produktu od ręki. Wszystkie zaprezentowane wzory w sklepie czy showroomie producenta są gotowe, dzięki czemu znacznie skraca się logistyka dostarczenia wyposażenia do Twojego domu.

Meble drewniane na wymiar i personalizacja to opcje, które już znasz, ale… co z kastomizacją?

Kastomizacja mebli drewnianych

Tutaj sam dokładasz swoją cegiełkę do procesu tworzenia mebla. Kastomizacja leży dokładnie pośrodku osi: meble drewniane na wymiar -> personalizacja. Co to oznacza? To oznacza, że producent lub manufaktura mebli drewnianych prezentuje Ci opcje swoich produktów.

Brzmi znajomo, prawda?

Różnica między personalizacją a kastomizacją polega na szczegółowości wyboru. Kastomizacja daje o wiele więcej opcji. Możesz wybierać nie tylko spośród wielu modeli i ich wariantów, ale masz także wpływ na:

 • materiał obić tapicerowanych,
 • kolor materiału,
 • wypełnienie,
 • wymiary mebla drewnianego (stołu, krzesła, łóżka do sypialni, kanapy, fotela),
 • sposób zabezpieczenia drewna,
 • rodzaju zagłówka (bądź jego brak),
 • rodzaj drewna, z którego jest wykonany mebel

Meble drewniane na wymiar, kastomizacja i personalizacja - Beds.pl
Drewniana rama łóżka GREG, bez zagłówka.

tych myślników może być o wiele, wiele więcej! To tylko przykłady, które można sypać z rękawa. Jak zatem kastomizacja przebiega w praktyce? Weźmy prosty przykład i sprawdźmy meble do sypialni.

Jak wygląda kastomizacja mebli drewnianych w praktyce?

Łóżko drewniane małżeńskie – to rodzaj mebla, którego szukasz. Meble drewniane na wymiar wykraczają poza Twój budżet, więc decydujesz się na kastomizację. Na stronie beds.pl masz do wyboru łóżka małżeńskie w wymiarach:

 • 140 x 200 cm
 • 160 x 200 cm
 • 180 x 200 cm
 • 200 x 200 cm

Powiedzmy, że do gustu wyjątkowo przypadł Ci model łóżka drewnianego GREG. To otwiera przed Tobą kolejne opcje wyboru:

 • rama bez zagłówka
 • z pojedynczym zagłówkiem drewnianym,
 • podwójnym, wysokim zagłówkiem drewnianym,
 • lub z zagłówkiem tapicerowanym (którego kolor również możesz wybrać w drodze kastomizacji).

Łożko drewniane do sypialni - model GREG
Drewniane łóżko GREG z wysokim zagłówkiem.

Następnie pojawiają się NOWE opcje, czyli wybór drewna, z którego będzie wykonana rama Twojego nowego łóżka. Tu możesz wybrać między bukiem i dębem w wersji dzikiej lub czystej.

Mało? Przechodzimy zatem do kolejnych opcji kastomizacji mebli drewnianych. Na tym etapie wybierzesz sposób zaimpregnowania materiału. Pamiętaj, że impregnat znacząco wpływa na wygląd oraz kolor wyposażenia. Może to być:

 • olej naturalny lub bielony,
 • lakier bezbarwny, orzech lub wenge.

Meble do sypialni - łózko drewniane GREG
Łóżko do sypialni GREG z podwójnym zagłówkiem.

Istnieje jeszcze możliwość dobrania pojemnej szuflady pod łóżko, która pomieści dodatkowe koce, kołdry, poduszki dla gości czy swetry i kurtki na zimę.

rama drewniana łóżka GREG
Łóżko GREG z zagłówkiem tapicerowanym.

Meble drewniane na wymiar, personalizacja i kastomizacja – która opcja jest dla Ciebie?

Jak zauważyłeś, ten krótki poradnik przybliża trzy najważniejsze opcje, spośród których możesz wybierać podczas zakupu mebli drewnianych. Staraliśmy się w jak najprostszy sposób wytłumaczyć znaczenia personalizacji i kastomizacji, które często są ze sobą mylone lub używane synonimicznie.

Kastomizacja jest w naszej opinii najwygodniejszą opcją, ponieważ łączy ze sobą bieguny (meble na wymiar i personalizację), a przy tym jest dostępna cenowo.

W manufakturze mebli drewnianych Beds.pl nie czekasz na wyposażenie sypialni, salonu, biura, pokoju dziecięcego. A dodatkowo wszystko jest skrojone niemal na miarę tak, aby jak najlepiej wypełnić przestrzeń Twojego przytulnego, rodzinnego domu.

Komentarze

 • To pole jest wymagane
 • To pole jest wymagane
 • To pole jest wymagane

Polecamy również

SZAFA WOLNOSTOJąCA DO SYPIALNI – PRAKTYCZNA, POJEMNA I łADNA
MEBLE DO SYPIALNI Z DREWNA LITEGO – DLACZEGO Są LEPSZE OD TYCH Z PłYT WIóROWYCH?
EKOLOGICZNE MEBLE DREWNIANE DO SYPIALNI, CZYLI JAK URZąDZIć PRZYJAZNE I ZDROWE WNęTRZE

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum