Stymulujące poddasze z japońskimi motywami - PANORAMA 360°
Loading...
W dzisiejszym odcinku naszego cyklu o aranżacjach wnętrz zapraszamy Państwa do urządzonej na poddaszu sypialni. Dobrze urządzone poddasze stanowi idealne miejsce na sypialnię.
Skosy nie tylko zapewniają niebanalną geometrię, ale również nadają pomieszczeniu pewnej przytulności i intymności.
Pomieszczenie, mimo pojedynczego okna, jest bardzo jasne, a to dzięki bielonym deskom podłogowym i obiciu skosów. Użycie naturalnego drewna i szerokie fugi sprawiają, że wnętrze jest niezwykle bogate w faktury, rozrzeźbione i stymulujące dla wzroku. Użycie takiego drewna – długie lamele i wychodząca spod farby naturalna barwa drewna – oraz wyeksponowanie belek konstrukcyjnych nadaje wnętrzu familiarnego, delikatnie ziemiańskiego charakteru
Ściany szczytowe zostały otynkowane, ale nie są pomalowane, dzięki czemu również wzbogacają wnętrze swoją fakturą, a ich surowość doskonale zgrywa się z drewnem podłogowym i zabudową skosów. Warto tutaj zwrócić uwagę na dobrze dobrane drzwi osadzone w eleganckiej, czarnej ościeżnicy. Czarna stolarka wyraźnie odcina drzwi, które dzięki swojej matowej, stalowej barwie i prostej formie świetnie komponują się na tle rozrzeźbionej faktury tynku.
W takim wnętrzu, które ma bardzo bogatą wizualnie bazę (ściany i podłogę), najlepiej prezentuje się proste wyposażenie o minimalistycznej formie oraz naturalne materiały, takie jak drewno i stal. Zbyt wybujałe wzornictwo sprawiłoby wrażenie natłoku elementów ozdobnych, które w tak bogatym wnętrzu jest niewskazane.
Zacznijmy zatem od centralnego elementu wyposażenia, jakim jest łózko. Widzimy tutaj mebel bardzo solidny, o prostej formie, z szerokim szczytem, który nadaje wrażenia ciężkości i mocno osadza łóżko na podłodze. Taka forma doskonale sprawdza się na poddaszu, przenosząc środek ciężkości bliżej podłogi, dzięki czemu skosy nie są przytłaczające. Rozciągnięcie nóg na całą szerokość mebla również mocno kotwiczy łóżko, nadając mu niebanalnej formy. Dobrze dobrano także dwie, symetrycznie umieszczone szafki nocne, które dzięki odpowiedniej skali, oraz grubej ramie konstrukcyjnej doskonale uzupełniają kompozycję, zapewniając jednocześnie funkcjonalność.
Naprzeciw łóżka umieszczono szafkę RTV i sprzęt audiowizualny, co sugeruje, że sypialnia jest nie tylko miejscem snu, ale generalnie odpoczynku i relaksu. Długa szafka RTV jest bardzo funkcjonalna, zapewniając miejsce zarówno na sprzęt audiowizualny, jak i przestrzenie zamknięte, których w sypialni nigdy za wiele.
Pod oknem urządzono natomiast kącik roboczy, którego centralnym elementem jest proste, ale solidne biurko. Stanowi ono doskonałe miejsce do pracy lub nauki. Dwie pojemne szuflady zapewniają przestrzeń na niezbędne do tych celów przybory, a obszerny blat umożliwia komfortowe korzystanie z komputera, pracę papierkową lub czytanie książki.
Nisko zawieszona, przeszklona szafka po prawej stronie biurka jest doskonałym miejscem na książki lub dokumenty i stanowi naturalne rozszerzenie kącika roboczego. Dzięki niskiemu osadzeniu jej blat może posłużyć jako półka, dając dodatkową przestrzeń, która jest tu niezwykle istotna.
Umieszczona na lewo od biurka komoda nada się idealnie na przechowywanie pościeli, bielizny lub innych, podstawowych elementów garderoby.
Przy okazji omawiania tego mebla warto zwrócić uwagę na jego charakterystyczne elementy cechujące całą przedstawianą tutaj kolekcję. Są to meble bardzo proste formalnie, o równych podziałach, elegancko łączące linie poziome i pionowe. Grube ramy konstrukcyjne, których przedłużeniem są nogi, nadają tym meblom ciężkości i solidności, mocno osadzając je w podłodze. Tak jak mówiliśmy w przypadku łóżka, jest to niezwykle korzystna cecha na poddaszu, dzięki której punkt ciężkości umieszczony jest nisko, a wnętrze nie jest ‘ściśnięte’ przez skosy. Interesującym elementem są również eleganckie, proste, czarne uchwyty do otwierania, które, poprzez kontrast, doskonale wydobywają barwę drewna, stawiając ją na pierwszym planie. To właśnie ta barwa i naturalny rysunek usłojenia stanowią główny element dekoracyjny tych mebli i są esencją ich charakteru.
Oświetlenie zrealizowano w bardzo interesujący sposób, poprzez umieszczone na belkach, przerobione lampy olejowe. Wspaniale podkreślają one delikatnie ziemiański klimat i nie zaburzają oryginalnej struktury sufitu. Takie oświetlenie warto uzupełnić o wolnostojące lampki, jak ta, którą widzimy na jednej z szafek nocnych.
Aranżacji dopełniają dobrze dobrane, wzorzyste tekstylia w odcieniach niebieskiego. Wzorzysta pościel prezentuje się tutaj doskonale, przełamując surowość naturalnych materiałów i prostotę minimalistycznego wyposażenia. Tak bogate wzornictwo dodatkowo przyciąga uwagę do łóżka i podkreśla jego centralność, wyraźnie zaznaczając główną funkcję tego pomieszczenia.
Przedstawiona propozycja jest doskonałym przykładem dobrej aranżacji sypialni na poddaszu. Łączy elementy nowoczesności z poszanowaniem dla zastanej struktury, wydobywając z obu to, co najlepsze.
Komentarze