Kolekcje mebli do wnętrz w stylu industrialnym
Meble zaprojektowane jako uzupełnienie aranżacji wnętrz w stylu industrialnym są doskonałym pomysłem. Począwszy od użytych materiałów, poprzez bryłę mebla, aż po detale – zwykle są pomyślane tak, aby jak najlepiej oddać klimat loftowych przestrzeni i styl industrialny.
Od starej fabryki po klimatyczne mieszkanie
Styl industrialny swoje źródło ma w niedziałających, opustoszałych fabrykach. Kiedy w latach 50. w Stanach Zjednoczonych masowo upadały wielkie przedsiębiorstwa, ich budynki zaczęły przekształcać się w lokale mieszkalne. Wyobraźmy więc sobie starą fabrykę. Obszerne i wysokie przestrzenie mogące pomieścić maszyny produkcyjne, wielkie okna doświetlające hale oraz surowy beton lub cegła jako podstawowy budulec. Do tego dorzućmy widoczne instalacje, rury, kable oraz stalowe konstrukcje. To jest właśnie pierwowzór stylu industrialnego.
Może nie każdy chciałby mieszkać mając pod stopami tylko beton, a na ścianach zardzewiałe rury, jednak czerpiąc inspirację z tamtego klimatu, można stworzyć surowe, a jednocześnie bardzo przytulne i opowiadające pewną historię wnętrze w stylu industrialnym.
Styl industrialny- materiały
Materiałami dominującymi we wnętrzach industrialnych są beton, cegła, metal, ale także drewno. Solidne, jak najmniej przetworzone i ujęte w prostych formach. Właśnie taka jest stylistyka mebli Steel. Piękna linia słojów nawiązuje do prostoty. Podobnie jak gładkie blaty bez wystających klamek i udziwnień. Tak jak w fabryce głównym celem elementów wyposażenia była ich użyteczność, tak i w kolekcji mebli z litego drewna Steel nie znajdziemy zbędnych zdobień, zaokrągleń czy źle przemyślanego rozkładu szafek. Z tym wyjątkiem, że meble oprócz jakości i praktyczności są dodatkowo bardzo urokliwe.
Aby jeszcze lepiej wpasować kolekcję w styl industrialny, projektant zaproponował metalowe nogi – płozy. Ich niestandardowa, a jednak minimalistyczna forma subtelnie zwraca na siebie uwagę, a jednocześnie stanowi odniesienie do szyn i taśm będących elementem wyposażenia fabryk.
Uzupełnieniem drewna i stali jest szkło. Bez niego nie byłoby klimatycznych witryn Steel – kolejnego miejsca do przechowywania przedmiotów użytku codziennego lub elementów dekoracyjnych w stylu industrialnym. Pamiętając, że taki wystrój wiąże się z minimalizmem i prostotą, nie możemy więc wypełnić widocznych przestrzeni czymkolwiek. Warto pozostawić nieco pustego miejsca na półkach, dodać przedmiot nawiązujący do zeszłego wieku oraz zachować umiar kolorystyczny wśród przedmiotów znajdujących się wewnątrz.
Funkcjonalny design i oryginalna forma
Mając na uwadze fakt, że nie aranżujemy fabryki, a jednak klimatyczne mieszkanie, zwróćmy uwagę na wygląd i dopasowanie mebla do przestrzeni. Jednym z charakterystycznych elementów mieszkań loftowych są duże okna. Często o unikalnych wysokościach. Aby dobrze wykorzystać przestrzeń, a jednocześnie podkreślić wizualny efekt industrialny, nasze meble skrzyniowe z kolekcji Steel posiadają niestandardową wysokość. Niska komoda będzie się świetnie prezentować na tle potężnego okna. Wybierając ją zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania oraz do uwidaczniania elementów dekoracyjnych, podkreślających wystrój.
W zależności od wnętrza, które planujesz urządzić, zawsze znajdziesz rozwiązania niestandardowe i zaskakujące. Aranżując jadalnię mamy do dyspozycji ciekawe ławki do stołu. Podobnie jak pracownicy fabryki podczas przerwy spożywali posiłki na wspólnych ławkach, tak teraz ten element meblowy idealnie podkreśli charakter wnętrza i nawiąże do historii.
Styl industrialny przenieść można też do sypialni. Dzięki kolekcji Steel oraz odpowiedniej aranżacji ścian i podług, możesz przenieść się pół wieku wstecz do cichej, opuszczonej hali, w której nastrój tworzy światło i jakość detali. Sypialnia w stylu industrialnym nie powinna być mała. Wiadomo też, że zwykle właśnie w sypialni mamy mnóstwo ubrań i gadżetów do schowania. Przeciwko masywnym zabudowom pod sufit i ogromnym szafom, wychodzą lekkie komody, regały i szafki o wspomnianych już, niestandardowych wysokościach. W kolekcji Steel znajdziesz też toaletkę, która uzupełni wystrój nawiązując nieco do biurka pracowniczego, jednak dużo bardziej wyrafinowanego. Ciekawym zestawieniem z wysokimi sufitami wnętrz będą łóżka osadzone na niskich, stalowych nogach.
Solidne meble niczym z dawnych lat
Starsze pokolenie lubi powtarzać, że to co dawne, było lepsze, bardziej solidne i wytrzymałe. W wielu przypadkach jest to prawda. Dziś produkcja ma iść szybko, zużywać jak najmniej i jak najtańszych surowców. Ideologia marki Beds jest zupełnie inna. Nasze meble produkujemy niczym w dawnych fabrykach – solidnie, z najlepszych materiałów, dbając o każdy szczegół. To kolejna cecha czyniąca kolekcję Steel adekwatną do wnętrz inspirowanych starymi fabrykami. Lite drewno, którego używamy, pochodzi ze sprawdzonych źródeł. Najlepsze maszyny pozwalają na precyzyjną obróbkę i idealne wygładzenie krawędzi. Z kolei substancje impregnujące i pokrywające drewno zabezpieczają je przed czynnikami środowiska oraz upływem czasu, a jednocześnie pozwalają wydobyć piękno naturalnego drzewa.
Kolor ma znaczenie
W stylu industrialnym dominującymi barwami są szarości, czerń, biel, beż, grafit, a także kolory naturalnego drewna. Dlatego właśnie warto wybrać kolekcję Steel, która łączy czerń stali z prawdziwym kolorem i fakturą drzewa. Możesz jednak personalizować swoje meble począwszy od rodzaju drewna: bukowe lub dębowe, poprzez sposób budowy płyt blatowych, dopasowanie wymiarów, a skończywszy na odcieniu lakieru. Do wnętrz industrialnych dobrze pasować będą też ciemne meble, zwłaszcza, jeśli zestawimy je z jaśniejszymi dodatkami i ustawimy je np. na tle ściany z czerwonej cegły.
Jak podkręcić industrialny klimat?
Wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. Prosta, minimalistyczna bryła mebla to świetna baza, aby podkreślić charakter wnętrza używając do tego odpowiednich dodatków. Jakich? Przede wszystkim lamp w metalowych lub drucianych kloszach. Ciekawym rozwiązaniem jako źródła światła mogą być też same żarówki. Oczywiście z ciepłym światłem. Na niskich komodach i szafkach dobrze prezentować się będą przedmioty nawiązujące do minionego wieku, np. gramofon, patefon czy maszyna do pisania. Ozdobą mogą też być figurki, rzeźby, wazony oraz różnego rodzaju druciane kosze lub świeczniki. Pamiętajmy jednak, że styl industrialny wymaga minimalizmu oraz względnej jednolitości kolorystycznej.
Biorąc pod uwagę prostotę mebli Steel, warto zaaranżować ścianę w sposób niestandardowy. Oprócz cegieł, można wykorzystać stalowe płyty, ciemne szkło, tynk ozdobny lub charakterną tapetę. Mnogość materiałów oraz ich dostępność jest zachwycająca. Zacznij jednak od przyjrzenia się, co zaoferować może kolekcja Steel!
Komentarze