Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Tapetowanie — wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym, jak kłaść tapety

Tapetowanie jest popularnym sposobem na wykończenie ścian. Pozwala szybko i w miarę łatwo odświeżyć aranżację. Tapety maskują niedoskonałości ścian, wprowadzają do wystroju ciekawe wzory, kolory i faktury. Estetyczne położenie tapety wcale nie wymaga wielkich umiejętności i można to zrobić samemu, trzymając się kilku prostych zasad. Sprawdź więc, jak kłaść tapety!

Tapeta w kwiaty - aranżacja jadalni
Źródło - www.fengshuidana.com
Tapety pozwalają w prosty sposób wprowadzić do aranżacji ciekawe wzory, kolory i faktury

Tapetowanie — zalety tego sposobu wykończenia ścian

Tapetowanie jako sposób wykończenia ścian ma wiele zalet. Współczesne tapety kładzie się szybko i w miarę łatwo. Wyróżnia je duża trwałość i wysoka estetyka. Tapetowanie jest też znacznie czystsze od malowania, więc remont nie wymaga zabezpieczania mebli i podłóg czy intensywnego sprzątania.

Współczesne tapety to produkty wysokiej klasy. Starsi czytelnicy mogą jeszcze pamiętać PRL-owskie tapety wątpliwej jakości. Nie dość, że były one niezbyt ładne, to jeszcze miały tendencje do odklejania się na łączeniach i brzydkiego “pocenia się” klejem. 

Nowoczesne tapety to już zupełnie inna historia. Do wyboru są produkty różnego typu, dostosowane do rozmaitych potrzeb, warunków i wymagań. Dostępne są tapety papierowe, na flizelinie, tekstylne, z włókna szklanego, a nawet natryskowe. Wybierać można tapety gładkie lub strukturalne, a od ilości kolorów, wzorów i deseni może rozboleć głowa.

To właśnie mnogość wzorów, kolorów i faktur jest największą zaletą tapet. Pozwala dobrać idealne wykończenie ścian do konkretnej aranżacji, mebli i klimatu pomieszczenia.

Po dokładniejszy opis różnych rodzajów tapet i modnych obecnie wzorów odsyłam do artykułu pt. “Tapety — jak je wybrać, czyli o różnych rodzajach i modnych wzorach tapet”.

Tapety w sypialni - aranżacja z meblami Paris
Elegancka tapeta sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Odpowiednio dobrany rodzaj tapety wykorzystamy nie tylko w sypialni czy salonie, ale nawet w łazience

Co jest potrzebne do położenia tapety?

Tapetowanie należy rozpocząć od przygotowania niezbędnych materiałów i narzędzi.

Rodzaj tapety i kleju

Przede wszystkim wybrać trzeba konkretny rodzaj tapety. To decyzja, która ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Poszczególne rodzaje tapet dopasowane są bowiem do odmiennych warunków i pomieszczeń.

O ile w pomieszczeniach suchych, takich jak salon, sypialnia czy przedpokój, zastosować możemy dowolny rodzaj tapety, o tyle w kuchni czy łazience powinniśmy wybierać wodoodporne, najlepiej zmywalne. Dobrze sprawdzą się więc tapety winylowe i z włókna szklanego.

Rodzaj tapety powinniśmy dobrać również do podłoża. Na ściany gładkie, równo otynkowane czy gładziowanie odpowiednie są wszystkie rodzaje tapet. Na nierówne i popękane powierzchnie, których niedoskonałości chcemy zamaskować, lepsze będą tapety z tłoczeniami i głęboką fakturą.

Do konkretnego rodzaju tapety dobrać należy też odpowiedni klej. Tapety papierowe kładzie się na klej uniwersalny, do winylowe, głęboko tłoczone i inne tzw. tapety specjalne kładzie się na odpowiednie kleje, wedle instrukcji, która powinna być dołączona do produktu.

Meble do sypialni z kolekcji Vigo na tle strukturalnej tapety
Tapety to nie tylko płaskie arkusze z różnymi nadrukami, ale też trójwymiarowe, tłoczone struktury

Narzędzia niezbędne do tapetowania

Do tapetowania potrzeba też odpowiednich narzędzi. Przed rozpoczęciem prac warto przygotować właściwą ilość tapety i kleju, pędzel do nakładania kleju, wałek lub szczotkę do wygładzania tapety, ostry nożyk z łamanym ostrzem, miarę, poziomnicę, ołówek, drabinę, schodki lub podest, który pozwoli nam sięgnąć aż pod sufit. To oczywiście narzędzia do samego tapetowania. Jeśli konieczne jest czyszczenie lub wygładzenie ścian, potrzebne będą dodatkowe narzędzia i materiały, o czym piszę dalej.

Przed przystąpieniem do działania warto przygotować też miejsce, w którym będziemy mogli rozwinąć i równo dociąć tapetę na potrzebną długość. Wykorzystać można tu stół, ale równie dobrze sprawdzi się podłoga. Pamiętajmy tylko, by zabezpieczyć przed uszkodzeniem powierzchnię, na której tniemy tapetę.

Przygotowanie ściany do tapetowania

Przygotowanie ścian może zająć chwilę albo być znacznie poważniejszym zadaniem. Zależy to od rodzaju i stanu podłoża. Ściany tynkowane i wykonane z płyt gipsowo-kartonowych wymagają szpachlowania, a przynajmniej gruntowania. Preparat gruntujący należy kłaść minimum 24 godziny przed rozpoczęciem tapetowania.

Jeśli kładziemy tapetę w miejscu wilgotnym — kuchni lub łazience — ścianę warto zabezpieczyć wodoszczelną zaprawą klub odpowiednimi preparatami.

Przygotowania wymagają też ściany malowane. Jeśli tapetujemy na farbę, powierzchnię trzeba najpierw odtłuścić preparatami myjącymi. Farbę olejną konieczne trzeba zmatowić papierem ściernym. Na śliskiej powierzchni tapeta nie będzie się bowiem dobrze trzymała. Warto tu przy okazji wspomnieć, że tapeta nie utrzyma się też na innych śliskich powierzchniach — np. na płytkach. Kafelki należy więc zbić, a ścianę wyrównać przed tapetowaniem.

Przygotowanie ściany pod tapetowanie - gładziowanie
Tapety papierowe powinno się kłaść na gładką powierzchnię. Konieczne może więc być gładziowanie ścian

Ubytki, dziury, rysy i pęknięcia w ścianie dobrze jest zakleić przed tapetowaniem. To szczególnie istotne w przypadku tapet papierowych. Tapety winylowe, flizelinowe, lateksowe czy raufazy można kłaść na ścianę z drobnymi niedoskonałościami, ale nie oczekujmy cudów. Jeśli tynk leci całymi płatami, nawet najlepsza tapeta nie pomoże i konieczne będzie zbicie tego, co odpada i położenie nowej warstwy wyrównującej.

Jesli chcemy wymienić tapetę (czyli tapetujemy ścianę już wytapetowaną), nigdy nie kładźmy jednej warstwy tapety na drugą. Starą tapetę należy zerwać. Pomocne będą przy tym specjalistyczne środki do usuwania tapet. Smaruje się nimi starą tapetę, czeka określony czas, po czym tapeta powinna dosyć łatwo odchodzić. Przy zrywaniu można sobie pomóc szeroką szpachelką, uważając, by nazbyt nie podrapać tynku.

W przypadku tapet winylowych konieczne może być jedynie zerwanie wierzchniej warstwy. Odpowiednie informacje na ten temat znajdziemy na opakowaniu tapety.

Przygotowanie tapety do klejenia

Tapetowanie wielu osobom wydaje się trudne głównie ze względu na konieczność dokładnego przycinania i dokładnego dopasowywania wzorów na kolejnych pasach tapety. Nie jest to jednak problemem, o ile podejdziemy do zadania z głową i będziemy trzymać się pewnych zasad.

Na początek należy przygotować sobie miejsce na docinanie tapety. Można w tym celu wykorzystać specjalne stoły do tapetowania, ale równie dobrze sprawdzi się zwykły stół do jadalni, a nawet równa, czysta podłoga.

Jeśli mamy odpowiednie miejsce, przechodzimy do pomiaru wysokości ściany. Wymiar przenosimy na rozwiniętą rolkę tapety, dodając kilka (5-10) cm zakładu.

Tapetowanie - przycinanie brytów
Dokładne przycinanie tapety to jeden z kluczowych kroków. Ważne jest, by odpowiednio przygotować do tego miejsce i narzędzia

Docinanie kolejnych pasów (tzw. brytów) tapety zależy od wzoru. Jeśli wzór jest nieregularny i nie musi się zgrywać na kolejnych brytach, możemy wszystkie pasy na ścianę dociąć od razu, przymierzając je do pierwszego.

Jeśli jednak wzór powtarza się w pewnych odstępach lub jego elementy łączą się na kolejnych pasach tapety, lepiej jest docinać na bieżąco, w miarę tapetowania. Pomoże to w uniknięciu błędów. Istotne jest, aby przy zakupie tapety z takim wzorem do dopasowania, nabyć więcej rolek. Zgranie wzoru na kolejnych pasach wymaga bowiem przesunięć i część materiału idzie na straty.

Przed tapetowaniem warto też wyznaczyć sobie, gdzie mają być położone kolejne pasy. Możemy użyć poziomnicy lub pionu murarskiego. Na ścianie, za pomocą ołówka, należy wyrysować pionowe linie wyznaczające krawędzie kolejnych pasów tapety. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że tapetujemy równo.

Teraz wystarczy przygotować klej wedle instrukcji na jego opakowaniu i można przejść do tapetowania.

Tapetowanie, czyli klejenie tapety

Tapetowanie zaczynamy od posmarowania pierwszego brytu klejem. Robimy to zawsze od środka do zewnątrz. Dzięki temu klej rozprowadzany jest równomiernie, a na krawędziach brytu nie ma go zbyt wiele.

Ważna uwaga — w przypadku tapet na flizelinie klejem smaruje się tylko ścianę! To znacznie ułatwia całe tapetowanie.

Pas tapety z klejem przykładamy równo do ściany, zostawiając kilka cm zakładu u góry (nadmiar tapety dotniemy później). Trzymając się wyznaczonej wcześniej linii pionowej na ścianie, kleimy tapetę od góry, usuwając specjalną szczotką do wygładzania wszelkie pęcherzyki powietrza i nierówności. Wygładzanie tapety przeprowadza się od środka do brzegów brytu, kierując się z góry na dół.

Meble do jadalni z kolekcji Steel
Tapetowanie to doskonały sposób na szybki remont. Tapetę położysz samodzielnie, a efekty będą naprawdę spektakularne!

Jeśli odpowiednio odcięliśmy bryty, u góry i na dole powinno zostać kilka nadmiarowych cm tapety. Docinamy ją na równo dopiero teraz, najlepiej wspomagając się płaską listwą do tapetowania lub poziomnicą. To wbrew pozorom jeden z trudniejszych etapów tapetowania. Trzeba bardzo uważać, by nie uszkodzić wilgotnej tapety. Nożyk do docinania musi być bardzo ostry i należy go prowadzić równo, tuż przy przyłożonej listwie, najlepiej pod kątem 90 stopni do ciętej tapety.

W kolejnych krokach przyklejamy następne pasy tapety wedle tej samej instrukcji, dokładnie dopasowując do siebie krawędzie i wzór. Bryty nie mogą na siebie nachodzić ani od siebie odstawać. Muszą być ułożone na styk. Nie trzeba się przy tym spieszyć. Kleje do tapet nie schną szybko, źle dopasowany bryt możemy bez problemu odkleić i dopasować ponownie. Ewentualne zabrudzenia klejem usuniemy wilgotną gąbką lub szmatką. Ważne jednak, by obcinanie nadmiaru tapety i usuwanie zabrudzeń przeprowadzić, zanim klej zaschnie.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

TAPETY — JAK JE WYBRAć, CZYLI O RóżNYCH RODZAJACH I MODNYCH WZORACH TAPET

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum