czytania ( wyrazy)

Zdjęcia na ścianie - aranżacje ze smakiem, dopasowane do Twojego wnętrza

Zdjęcia na ścianie w postaci spójnej (lub eklektycznej!) galerii wprowadzą do wnętrza… odrobinę Ciebie. To najprostszy sposób na spersonalizowanie przestrzeni. Umieszczając osobiste zdjęcia na ścianie, pozbędziesz się sieciówkowych koszmarków, ale przede wszystkim sprawisz, że Twoje samopoczucie poszybuje w górę. Jak stworzyć ciekawą galerię zdjęć na ścianie? Kawka w dłoń i zapraszamy do lektury!

Ramki na ścianę - jakie wybrać?

Tutaj oczywiście kłania się styl, w jakim przygotowałeś aranżację mieszkania. Do najbardziej uniwersalnych ramek należą te zrobione z drewna, lustrzanego metalu. Antyramy natomiast nigdy nie wychodzą z mody.

Jeśli chcesz, aby galeria była wyjątkowa, przejdź się po antykwariatach lub lumpeksach - można tam znaleźć skarby vintage w bardzo dobrej jakości! Jednak na samym początku przygotuj sobie układ, jaki mają przybrać ramki na ścianie, żeby wiedzieć czego szukać. W tym celu rozrysuj swój pomysł na kartce A4, biorąc pod uwagę wymiary ramek na zdjęcia. Wymiary ramek, które dostaniesz w niemal każdym sklepie lub markecie budowlanym to:

 • 50 x 70 cm;
 • 30 x 40 cm;
 • 21 x 30 cm;
 • 13 x 18 cm.

Pamiętaj! Twoja aranżacja nie musi być w idealnym prostokącie. Liczy się estetyka, odległość, jaka dzieli zdjęcia na ścianie od siebie, a także wielkość czy kształt ramek.

zdjęcia na ścianie - galeria obrazów
Bierz przykład z największych światowych galerii sztuki - nawet tam galerie obrazów nie są przywieszone na planie idealnego prostokąta.

Jeżeli nie masz własnego pomysłu na układ zdjęć na ścianie, skorzystaj z gotowych szablonów, zainspiruj się Pinterestem lub postaw na usługi dekoratora wnętrz.

Ramki na zdjęcia - poprawna odległość
Jak widzisz, układ może być dowolny. Jedyna wyznacznik rozmieszczenia zdjęć na ścianie to estetyka.

Aby zdjęcia na ścianie stały się czymś więcej niż tylko przypadkową galerią, skorzystaj z kilku naszych rad aranżacyjnych:

 • wyraź siebie;
 • wskaż motyw przewodni galerii na ścianie (dzieciństwo, podróże, sztuka, rodzinny czas);
 • znajdź środek i zdjęcie główne wokół którego rozegra się cała akcja historii, którą chcesz pokazać;
 • nie wieszaj zdjęć poniżej 1,5 m.

Ramki na ścianach - jak wpływają na przestrzeń?

Korzyści, jakie wnoszą do wnętrza zdjęcia na ścianie jest wiele. Najważniejsze jest jednak to, że działają na Twoją podświadomość - w ich towarzystwie po prostu czujesz się lepiej. Dodatkowe zalety to m. in:

 • podkreślenie spójnej kolorystyki wnętrza;
 • ożywienie koloru ścian do salonu;
 • nadanie przestrzeni osobistego wydźwięku;
 • dobre samopoczucie (szczęśliwe chwile zatrzymane na fotografiach);
 • zaspokojenie potrzeby przynależności i bliskości;
 • dopełnienie wnętrza;
 • wyznaczanie funkcji przestrzeni otwartych (kuchnia z salonem i jadalnią).

Galeria na ścianie wymaga wbicia wielu gwoździ, ale nie martw się - możesz uniknąć zbytniej ilości dziur. Dzięki gumie lub taśmie, która nie pozostawia śladów (udźwignie ciężar do 7 kg), pozbędziesz się problemu. Nie będziesz musiał się ograniczać, jeżeli zapragniesz powiększyć lub zmienić układ galerii.

Zdjęcia na ścianie - stolik RIKO
Czarno-białe plakaty to gwarancja dopasowanej galerii, niezależnie od kolorów wnętrza. Na zdjęciu: stolik RIKO.

Uwaga! Decydując się na taśmę koniecznie sprawdź, co mówi instrukcja producenta i przetestuj osobiście, jaki ciężar taka taśma może faktycznie utrzymać. Nie warto ryzykować, że szklana antyrama spadnie na dziecko lub domowego pupila. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Zdjęcia na ścianie - spójna kolorystyka

Jak uniknąć rozpraszającego rozgardiaszu na ścianie? Najprostszym sposobem jest utrzymanie dopasowanej kolorystyki. Do najpopularniejszych w sezonie 2021 ziemistych barw ścian w salonie, dobierz beżowe, ciepłe zdjęcia z dodatkiem całej palety brązów. Aby uzyskać przyciągający oko kontrast, spróbuj dodać głębi czarnym elementom, umieszczając zdjęcia w czarnych ramkach.

Galeria na ścianę - presety
Przykład zdjęcia poddanego zmianie kolorów poprzez presety. Kolory są lekko "odrealnione", co dodaje fotografii tajemniczości.

Wiadomo, że to, co dzieje się na zdjęciach na ścianie jest ważniejsze, niż ich kolorystyka. Aby dopasować do siebie zdjęcia wykonane o różnych porach dnia, możesz nieco podciągnąć kolory w programie graficznym. Do bezpłatnych należą GIMP czy PhotoScape (bardzo orientacyjny w obsłudze). Jeżeli ktoś z Twoich znajomych dysponuje profesjonalnym programem graficznym, np. Lightroom, użyj presetów, które bardzo ingerują w kolorystykę zdjęć właściwie już przy pierwszym kliknięciu. To rozwiązanie jest dla osób, które lubią wszystko zrobić samemu, na zasadach DIY. Do stworzenia eleganckiej galerii, najlepsze będzie powierzenie pracy nad zmianą kolorystyki fotografii, profesjonalnemu grafikowi.

Co powiesić na ścianę w salonie - inspiracje

Mamy dla Ciebie kilka gotowych pomysłów na kreatywną galerię. Możesz je modyfikować, dopasowywać do siebie i zmieniać. po prostu potraktuj te pomysły jako bazę.

Druk wielkoformatowy

Drukując zdjęcie wysokiej jakości w formacie A0, A1 lub A2 będziesz mógł podzielić je mniejsze części i umieścić detale w poszczególnych ramkach. Całość stworzy dużą, przestrzenną fotografię i designerską, spójną galerię. To jeden z najprostszych sposobów na efektowne zdjęcia na ścianie.

Ujęcie artystyczne

Równie prostym, choć nieco bardziej kosztownym pomysłem, jest przemiana graficzna oryginalnych zdjęć w grafiki lub obrazy. W tym pomyśle nie ma granic - możesz poprosić artystę o przerobienie swoich zdjęć na komiks lub przedstawić rodzinę jako drużynę superbohaterów. Nie jesteś także ograniczany kolorystyką - nad sztukami graficznym masz w tej kwestii pełną kontrolę.

Zdjęcia na ścianie - zaprezentuj swoje hobby

Jesteś bardzo towarzyską osobą, ale nie lubisz, kiedy prywatne zdjęcia z wakacji wiszą na widoku? Znakomicie to rozumiemy. W tym wypadku możesz stworzyć galerię na ścianie, która zaprezentuje Twoje hobby - potrawy kulinarne, misternie sporządzone drinki z palemką lub meble drewniane własnoręcznej roboty. Zdjęcia na ścianę to nie tylko twarze i prywatne chwile w najbliższym gronie.

Muzyka

Muzyka odgrywa w naszym życiu ważną rolę. Utrwala wspomnienia, jest nośnikiem emocji i przyznamy szczerze - nie znamy nikogo, kto odcinałby się od tej formy sztuki. Galeria ze grafik płyt ulubionych zespołów to coś, przez co możesz się wyrazić.

Zdjęcia na ścianie - inspiracje bez ramek

Ostatnio do łask powróciły polaroidy. Instaxy czy aparaty vintage to świetny pomysł na stworzenie galerii zdjęć bez kupowania ramek. Zawieszenie kompozycji zdjęć na żyłce, dodanie światełek i małych dekoracji (drewniane “żabki”, bilety z koncertów, zasuszone kwiaty) to idealna propozycja na zagospodarowanie ściany nad biurkiem nastolatki.

Galeria bez ramek
Polaroidy znów powracają jako trendy.

Pamiętaj, że istotnymi elementami galerii zdjęć na ścianie są dodatki. Cytaty namalowane akrylami na ścianie, półeczki na małe kwiaty doniczkowe, lustra i płytkie, zamykane szafeczki drewniane sprawią, że twoja galeria będzie niepowtarzalna. A przecież o to w niej chodzi.

lustro GREG - zdjęcia na ścianie
Lustro w drewnianej ramie to uniwersalny element ścian. Na zdjęciu: lustro GREG.

Komentarze

 • To pole jest wymagane
 • To pole jest wymagane
 • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

MINIMALIZM — NA CZYM POLEGA I CZEMU WARTO WPROWADZIć GO DO SWOJEGO żYCIA I DOMU?
DREWNIANE ZABAWKI DLA DZIECKA - CZY WYSZłY Z MODY?
MODNY, PRAKTYCZNY I W ODPOWIEDNIM ROZMIARZE – WYBIERAMY DYWAN DO SALONU

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum