Lampy z drewna - idealne wykończenie przytulnej sypialni
Natura i przytulny klimat wytworzony przez delikatne, ciepłe światło to dokładnie to, czego potrzeba w sypialni. W odpowiedzi na te pragnienia proponujemy lampy z drewna lub z drewnianymi elementami. Ciepłe światło żarówki lub większej ich ilości jest delikatnie rozpraszane, a po części przytłumione dzięki naturalnej strukturze drewna. Każda lampa jest unikalna i nie do podrobienia. Może mieć delikatnie inny odcień, w innych miejscach być usłojona czy też wykazywać różne cechy szczególne. Lampy z drewna to doskonałe rozwiązanie nie tylko do sypialni, ale o tym za chwilę.
Drewniana lampa do sypialni i nie tylko
Dlaczego warto postawić lampę z drewna właśnie w miejscu, gdzie śpimy? Tak jak wspomnieliśmy, sypialnia to pomieszczenie, na którego przytulności zwykle zależy nam najbardziej. Żadne metalowe, kryształowe, plastikowe czy szklane lampy nie dadzą tak dobrego efektu jak model z drewna. Co więcej, już sama jego struktura czyni go atrakcyjnym, przez co wcale nie trzeba szukać bardzo wyimaginowanej formy. Obecna moda z chęcią przyjmie tego typu przedmioty. Im więcej natury, tym bliżej trendom wnętrzarskim 2021. Dodatkową zaletą lamp z drewna jest fakt, że wiele z nich można wykonać samodzielnie. Pomysły przychodzą same lub można korzystać z potężnej bazy inspiracji w Internecie. Z kolei do wykonania wcale nie potrzebujesz specjalistycznych maszyn czy umiejętności technicznych.
Lampy z drewna to także dobre rozwiązanie do jadalni, gdzie w pięknym stylu uzupełnią aranżację zapoczątkowaną drewnianym stołem. W kuchni dobrze prezentować się będą w otoczeniu drewnianych akcesoriów kuchennych lub blatu w podobnym odcieniu. Z kolei w pokoju dziecięcym mamy już olbrzymie pole do popisu. Drewno to najprzyjemniejszy surowiec, z którego tworzone są przedmioty użytku i zabawki dla dzieci. Nie brakuje oczywiście fantazyjnych, drewnianych lamp. Choć w tym wypadku są one pięknie wyszlifowane, wycięte w odpowiednie kształty i pomalowane, nadal pozostają wysoko jakościowym i przytulnym drewnem.
Sufitowe lampy z drewna
Istnieje wiele abażurów drewnianych, jednak pamiętajmy, że drewno nie jest materiałem przezroczystym. W związku z tym zbyt zabudowany klosz może zaciemnić pokój. Jest to kolejny argument, aby takie lampy umieścić w sypialni, gdzie zwykle nie potrzebujemy silnego światła sufitowego, a jedynie klimatyczną poświatę oraz mocniejszą żarówkę do czytania w łóżku. Klosze lamp mogą być w jednym kawałku, ale bardzo modne są te składające się z wielu elementów. Tworzą wewnątrz pomieszczenia nieco tajemniczą atmosferę.
Bardzo modne są lampy z drewna wykorzystujące duże, efektowne żarówki. W ich przypadku nie montujemy klosza, a jedynie stylowy uchwyt lub inny element dekoracyjny. Żarówka często przewieszona jest na grubym sznurze. Inspiracja sprawdzi się w nowoczesnych, loftowych sypialniach, albo też tych, urządzonych na styl modern country. Ciekawą propozycją jest zamocowanie na suficie grubego i dużego przekroju pnia drzewa (lub kilku), z którego wychodzi kilka, nawet różnych żarówek. Tak przygotowana lampa może doświetlić nawet duże wnętrza, gdyż drewno nie zaburza rozprowadzania promieni. Inspiracje znajdziesz tutaj.
Pomysłem do wykorzystania nad stołem jest powieszenie długiej kłody drewnianej, a na niej zaplecenie sznura z kilkoma żarówkami. Ta niebagatelna ozdoba podobnie jak wspomniana wcześniej lampa dostarczy dużo światła, a drewno będzie dodatkową, mocno widoczną ozdobą. Przykładową lampę wykonaną w omawianym stylu znajdziesz tutaj . Zaraz po rewelacyjnym efekcie wizualnym widzimy kolosalną cenę, którą jednak można znacznie obniżyć podejmując się samodzielnego wykonania modelu.
Stojące lampy z drewna – lampki nocne
Mniejsze lampy z reguły mają tworzyć nastrój. Ich zadaniem nie jest doświetlenie całego pokoju. W związku z tym możemy bardziej poszaleć, jeśli chodzi o wymyślanie kloszy. Umieszczenie żarówki wewnątrz wydrążonego pnia z pewnością da zachwycający efekt. Jednak nikt nie powiedział, że lampa z drewna musi być wykonana z niego w 100%. Eleganckie i znajdujące większe zastosowanie są delikatne lampki ze szklanymi lub plastikowymi kloszami, których jedynie podstawa wykonana została z drewna. Duży ich wybór znajdziesz w Internecie.
Naścienne lampy z drewna
To zupełnie inna kategoria lamp – typowo ozdobna. Przecież lampy naścienne, poza kinkietami przy lustrze, są ostatnio bardzo rzadko montowane. Drewniane lampy ścienne mają za zadanie uczynić przytulny klimat, lekki półmrok, a przez to być wyjątkową i niepowtarzalną dekoracją domu lub mieszkania. Głównym i chyba najciekawszym rodzajem takich lamp jest źródło światła umieszczone za drewnianą płytą o odpowiednim kształcie. Może być to koło, belka, półka, a może być coś dużo bardziej skomplikowanego, np. kształt jelenia lub drzewa. Wszystko zależy od naszej wizji i możliwości osoby, która podejmie się wykonania takiego dzieła.
Drewniane lampy do ogrodu i na taras
W tej kategorii od lat królują bardzo klimatyczne latarnie – świeczniki. Często spotkać można modele wykonane z metalu i szkła, jednak nie ukrywajmy, te drewniane ze szklanymi szybkami prezentują się dużo lepiej. Oczywiście wybierając pokaźnych rozmiarów latarnie musimy się liczyć z dużymi kosztami, jednak czy błogie wieczory na tarasie przy takim oświetleniu nie są tego warte?
Wspomniane latarnie z drewna mogą mieć źródło światła na prąd, a mogą także mieć umieszczony wewnątrz sznur ledów na baterie. Ostatnią opcją, dodatkowo podkręcającą nastrój, są klasyczne świece.
Na co zwrócić uwagę wybierając lampy z drewna?
Drewno choć jest bardzo solidnym materiałem, w rękach niewłaściwej osoby może utracić część swoich właściwości. Nie zapominajmy, że jest to naturalny materiał, który w niewielkiej skali zmienia się na przestrzeni lat. W zbyt suchym pomieszczeniu może nieestetycznie pękać, a źle zaimpregnowany ulegać niszczeniu na skutek drobnoustrojów czy warunków atmosferycznych. Do tego naturalne drewno często delikatnie zmienia swój odcień. Mając na uwadze powyższe cechy, przede wszystkim wybierajmy sprawdzony sklep lub rzemieślnika, który zna się na rzeczy. Za podejrzanie niską ceną może chować się złej jakości drewno, którego nie będziemy w stanie rozpoznać nie znając się na nim.
Designerskie lampy z drewna, jak już się przekonaliśmy, mają zwykle bardzo wysokie ceny. Płaci się jednak głównie za pomysł. Sam materiał wart jest znacznie, znacznie mniej. Dlatego zachęcamy do wykonania lamp z drewna samodzielnie. Z pewnością będzie to niepowtarzalny model, który zachwyci domowników i gości, a nam zostanie w kieszeni sporo pieniędzy. Jeśli jednak robimy sami lampę, zasięgnijmy nieco informacji na temat tego, jak impregnować drewno, czy jak go pielęgnować. Warto rozeznać się też w rodzajach drewna, które warto użyć w zależności od warunków, w jakich lampa ma stać/wisieć. Różne gatunki wykazują różne kolory, cechy oraz stopnie odporności. Nawet jeśli wydaje Ci się to teraz dość skomplikowane, efekt, który zamierzasz otrzymać jest tego warty!
Komentarze