Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Ażurowe meble – lekka konstrukcja wyposażenia wnętrz boho

Boho to obecnie jeden z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich. Eklektyczny, naturalny, bezpretensjonalny. Można zinterpretować go na wiele sposobów. Rynek wciąż poszukuje idealnego wyposażenia do mieszkań współczesnej cyganerii. Jednak wszystko wskazuje na to, że je znaleźliśmy. To ażurowe meble, które zachwycają lekkością konstrukcji.

Meble drewniane ażurowe

Długo poszukiwaliśmy mebli z litego drewna, które nadadzą przestrzeni lekkości. W kolekcji RETRO manufaktury The Beds ten efekt został osiągnięty poprzez charakterystyczne nóżki. Nóżki nachylone pod odpowiednim kątem podtrzymują bryłę komody, szafek RTV czy łożek w sposób, który jakby unosi mebel w powietrzu.

Ażurowe fotele nadają się zarówno do przestrzeni wewnętrznej, jak i ogrodu.

To bardzo dobre rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że kolekcja RETRO bezpośrednio nawiązuje do mebli vintage, które urzekają prostotą i trafnością konstrukcji.

Innym, równie dobrym, sposobem na osiągnięcie lekkości dość ciężkiego materiału, jakim jest lite drewno, są ażurowe wstawki. Ażurowy oznacza zdobiony wycięciami w danym materiale. Mogą to być otwory okrągłe bądź o finezyjnym kształcie. Najważniejszą cechą mebli ażurowych jest możliwość przepuszczania promieni słonecznych bądź kolorów i faktury tła, które znajduje się za perforowaną ścianką.

Fotele i stoliki kawowe ażurowe.

Dziurkowane drzwiczki szaf, szafek i komódek nadają im niecodziennego szyku. Dodatkowo sprawiają, że konstrukcja mebla staje się łagodniejsza. Ażurowe zdobienia widzimy często na parawanach, ogrodzenia ogrodowych czy dekoracjach z naturalnych materiałów (np. wiklina, serwety robione na drutach).

Oprócz lekkości, ażurowe meble w mistrzowski sposób bawią się światłocieniem. Promienie słoneczne, które wpadają do pomieszczenia tworzą mini spektakl, który nigdy się nie nudzi. O każdej porze dnia i w trakcie każdej pory roku, wzory, które ażur rzuca na ściany są inne. Ta zaleta wpuszcza życie do przestrzeni.

Światłocień odgrywa ważną rolę w aranżowaniu przestrzeni w stylu boho.

Styl boho i ażurowe meble – co trzeba o nich wiedzieć?

Same zdobienia to nie wszystko. Chociaż odgrywają znaczącą rolę w funkcji dekoracyjnej ażurowych mebli, i one potrzebują wsparcia. Jedną z opcji są np. okrągłe nóżki mebli drewnianych.

Odpowiedni dobór nóżek może odmienić nie tylko całą kolekcję mebli w danym stylu, ale wpływać bezpośrednio na wnętrze pokoju. Solidne nogi oparte na planie kwadratu będą idealne dla stabilnego łóżka o wymiarach 200x200 cm. Nadają się także na podpory wielopoziomowych komód i stołów live edge.

Okrągłe nóżki natomiast są świetne dla otwartych mebli do salonu, taboretów, stołków barowych, stolików na kawę lub niskich komód drewnianych. Ich kształt może nawiązywać do kształtu pałek bambusa, co stanowi bardzo dobry pomost do wprowadzenia dekoracji z podróży. Ten motyw styl boho po prostu uwielbia!

Na lekkość konstrukcji mebla składa się także grubość desek na półeczki czy dna szuflady. Luźna i niezobowiązująca linia mebli w stylu boho powinna mieć stosunkowo cienkie, ale i wytrzymałe, deski. Takie, żeby mogły unieść wszystkie książki, które macie zamiar przeczytać.

Czy ażurowe meble mogą mieć pełne drzwiczki?

To bardzo dobre pytanie, ponieważ trzeba gdzieś trzymać skarpetki (one nie mogą być na widoku gości). Pełne drzwi mebli to dobre rozwiązanie, które nie tylko pozwala schować prywatne rzeczy przed wzrokiem współlokatorów, ale także urozmaica design mebla.

Klasyczny salon z elementami boho.

Kolejnym punktem, które muszą mieć idealne ażurowe meble boho jest zróżnicowanie wysokości wyposażenia. Być może jest to rzecz, o której nigdy nie słyszałeś, ale jest bardzo prosta do wychwycenia.

Meble często są konstruowane na bazie bryły. W meblach industrialnych może to być zwykły prostopadłościan, ponieważ industrial lubi proste formy. Jednak we wnętrzach boho prostota polega na delikatności, dlatego fajnie jeżeli półeczki mebla będą na różnej wysokości.

Balijski fotel jako pamiątka z podróży.

To pomoże także odpowiednio zadbać o aranżację ścian. Zdjęcia z podróży, makramy, ręcznie malowane obrazy, lustra w ciekawych ramach, kwietniki i kinkiety - wszystko, co tylko złapie wspólny vibe z ażurowymi meblami może znaleźć się na ścianie.

Czy aby na pewno tylko boho?

Absolutnie nie! Styl boho obecnie święci triumfy w aranżacji wnętrz, dlatego zdecydowaliśmy się wrzucić go na pierwszy ogień. Ażurowe meble sprawdzą się także w stylu:

  • marokańskim - ażurowe wstawki są w nim obecne od wielu lat. Wystarczy spojrzeć na panele dekoracyjne w wymyślne wzory oraz tradycyjne marokańskie mozaiki,
  • sawanna - ten styl także nawiązuje do Afryki, jednak kieruje się bardziej w stronę jej dzikiej natury. Ażurowe meble w połączeniu ze zwierzęcymi printami oraz kolorami ziemi pasują do siebie niemal idealnie,
  • scandi - tutaj należy postępować nieco bardziej ostrożnie i oszczędnie. Zdecydowanie rozety nie będą pasować do wnętrza skandynawskiego. Jednak delikatne ażurowe wstawki w komodzie jak najbardziej,
  • prowansalskim - wiejski styl w eleganckim wydaniu. Króluje w nim biel oraz błękit, a ażurowe meble podkreślą swojskość pokoju dziennego.

Ażurowe meble pasują także do ogrodu i tarasu. Wspomniane wcześniej parawany bardzo dobrze poradzą sobie przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Natomiast krzesła z siateczki lub metalowe ławki w ażurowy wzór kwiatowy szybko wysuszą się po wiosennym deszczu.

Ażurowe dodatki i lamele świetnie się dopełniają.

Mogą być wykorzystane również do umeblowania małych przestrzeni. Dzięki prześwitom, cienkim nogom i lekkiej konstrukcji mebli, nadadzą małemu wnętrzu optyczną przestrzeń.

Gdzie szukać?

Przeważnie meble z ażurowymi wstawkami są wykorzystywane w ogrodzie. Zatem od sklepów z tego typu wyposażeniem można zacząć. Innym źródłem są portale, gdzie rękodzielnicy wystawiają swoje meble na sprzedaż. Można tam znaleźć prawdziwe perełki, które są jedyne w swoim rodzaju lub zamówić mebel jako produkt indywidualny.

Możesz także regularnie zaglądać na stronę manufaktury The Beds. Specjalizujemy się w tworzeniu mebli z litego drewna. Już niedługo premiera naszej nowej kolekcji POLA, która może skraść serca osób, które urządziły swoje mieszkanie w stylu boho.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum