Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Stoły drewniane z blatem Live Edge — naturalne piękno do jadalni, salonu i kuchni

Stoły drewniane z blatem Live Edge to nietuzinkowe meble, które swoją ciekawą, unikatową formą wzbogacą kuchnię, jadalnię czy salon. Czym konkretnie jest blat Live Edge, jakie są jego największe zalety i do jakich wnętrz pasuje? O tym przeczytać można w poniższym artykule.

Stoły drewniane z blatem Live Edge — charakterystyka

Blaty typu Live Edge wykonuje się z jednego kawałka drewna z zachowaną naturalną krawędzią. Nadaje im to ciekawego i unikatowego wyglądu, który świetnie uzupełni aranżacje różnego typu.

Stoły drewniane Live Edge zachowują naturalną krawędź blatu
Blaty Live Edge wykonuje się z jednego kawałka drewna, zachowując jego oryginalną krawędź

Stoły drewniane z blatem Live Edge pozwalają wydobyć to, co w drewnie najpiękniejsze —  jego naturalną fakturę i rysunek drewna. Warto zauważyć, że każdy blat będzie inny. Inaczej wyglądać będzie nie tylko krawędź, ale również powierzchnia stołu, na której dostrzeżemy inny układ słojów czy sęków. Dzięki temu stoły drewniane z blatem Live Edge są niepowtarzalne i stanowią doskonałą przeciwwagę dla produkowanych masowo, jednakowych mebli wykonanych np. z płyty laminowanej.

Meble z litego drewna wyróżniają się nie tylko unikatowym, pięknym wyglądem. Drewno jest też materiałem bardzo trwałym i odpornym na uszkodzenia. To gwarancja, że stół z litego drewna posłuży przez długi czas. Stosunkowo łatwa jest też renowacja drewnianych mebli. Ewentualne zarysowania, a nawet mocniejsze zabrudzenia można łatwo usunąć przez delikatne zeszlifowanie powierzchni i ponowne olejowanie, lakierowanie czy malowanie. Dzięki temu mebel można bez trudu odświeżyć, zachowując jego walory estetyczne.

Olejowane stoły drewniane z blatem Live Edge

Blaty Live Edge urzekają swoją naturalnością zarówno ze względu na oryginalną krawędź, jak i sam wygląd powierzchni. Aby tę naturalność podkreślić jeszcze bardziej, najlepiej wykończyć je poprzez olejowanie. To zabieg, który doskonale chroni drewno przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie uwypukla jego oryginalną barwę i fakturę.

Stół drewniany z widocznym rysunkiem usłojenia
Stoły z litego drewna urzekają naturalnym rysunkiem usłojenia

Piękno mebli z litego drewna zależy więc w dużej mierze od zastosowanego gatunku drewna. Najlepiej prezentują się blaty wykonane z gatunków szlachetnych, o wyraźnej, mocno zaznaczonej strukturze, licznych warstwach i przerostach. Idealnie sprawdzą się więc stoły drewniane z blatem Live Edge wykonanym ze szlachetnego dębu.

Dębowe stoły drewniane to zarówno piękny wygląd, jak i solidność. To jeden z najtwardszych i najbardziej wytrzymałych gatunków drewna, który gwarantuje długie użytkowanie mebla i jego nienaganny stan przez lata.

Do jakich aranżacji pasują stoły drewniane z blatem Live Edge?

Poza wspomnianymi już naturalnością, unikatowością i solidnością stoły drewniane z blatem Live Edge wyróżniają się również uniwersalnością. Te piękne meble pasują do bardzo wielu aranżacji i znajdą swoje miejsce niemal w każdym wnętrzu.

Stół z litego drewna i z zachowaną oryginalną krawędzią będzie idealnym dodatkiem do pomieszczeń w stylu ekologicznym. Surowy charakter blatu doskonale podkreśla naturalność takich aranżacji i pasuje do popularnej obecnie filozofii zero waste. Również wykończenie olejem zamiast sztucznymi farbami czy lakierami wpisuje się w ekologiczne trendy.

Drewniane stoły z blatem Live Edge będą też świetnym dodatkiem do wystroju rustykalnego, w którym również króluje naturalność i stosowanie surowych materiałów. Blaty z litego drewna i oryginalną krawędzią przywodzą na myśl samodzielnie robione stoły i ławki widywane na wiejskich podwórkach, co idealnie wpisuje się w rustykalny klimat.

Stół Breno z naturalnym blatem Live Edge
Ciepła barwa i naturalna struktura blatu Live Edge doskonale przełamuje chłód minimalistycznych aranżacji

Drewno o ciepłej barwie i intrygującej strukturze wprowadza do pomieszczenia familiarną, przytulną atmosferę. Meble z litego drewna można więc wykorzystać do złagodzenia surowych i chłodnych wnętrz minimalistycznych. W zależności od tego, jak bardzo chcemy złamać minimalistyczną konwencję, możemy wybrać stół z blatem Live Edge o prostej lub bardziej rozbudowanej formie. Tam, gdzie chcemy zachować formalną prostotę, nadadzą się  więc stoły Golo czy Davi. Jeśli natomiast zależy nam na mocniejszym akcencie, warto zwrócić uwagę na bardziej fantazyjne modele. Dobrym wyborem będzie np. stół Adao osadzony na metalowej konstrukcji z krzyżujących się profili czy Breno na nietypowych, umieszczonych pod kątem i rozszerzających się ku górze nogach.

Połączenie drewna z metalem jest też bardzo charakterystyczne dla mebli w stylu loftowym. Drewniane stoły z blatem Live Edge na metalowych nogach będą więc idealnym dodatkiem do aranżacji industrialnych.

Stoły z litego drewna z oryginalną krawędzią dopasować można więc do wielu różnych wystrojów. Ich naturalne piękno doskonale uzupełnia wnętrza nowoczesne i klasyczne, a solidność i odporność na uszkodzenia to gwarancja długiego użytkowania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu z naturalnym blatem Live Edge?

Przy wyborze każdego stołu istotne są takie kwestie jak estetyka i dopasowanie do aranżacji czy wielkość.

Rozmiar stołu zależy to przede wszystkim od jego funkcji, ale również od dostępnej przestrzeni. Stół jadalniany — czy to w osobnym pomieszczeniu, czy wyznaczonej strefie w kuchni lub salonie — powinien być możliwie duży. Warto postawić przynajmniej na stoły 6-osobowe, które bez trudu pomieszczą domowników i ich gości.

Stoły drewniane to świetne meble do jadalni
Wymiary stołu należy dobrać odpowiednio do posiadanego miejsca i indywidualnych potrzeb domowników

Warto też wiedzieć, ile miejsca potrzeba na wygodne ustawienie stołu i krzeseł. Uznaje się na przykład, że najlepiej jest, kiedy krzesło można odsunąć przynajmniej 65-70 cm od blatu. Zapewnia to miejsce do wygodnego wstawania i siadania, jak i odpowiednią przestrzeń do poruszania się za plecami osoby siedzącej.

Jeśli mamy już duży stół do jadalni i chcemy osobny mebel do kuchni, wystarczy nam prawdopodobnie mniejszy model. Stół dla 2 lub 4 osób będzie idealny na poranną kawę czy spotkanie z koleżanką. Wytrzymały mebel tego typu w razie potrzeby posłuży też jako dodatkowy blat roboczy do przygotowywania posiłków.

Wybierając stół, warto też dopasować go do aranżacji pomieszczenia. Wiemy już, że drewniane stoły z blatem Live Edge pasują do wnętrz w różnym stylu, warto jednak dokładnie przemyśleć formę i wybór konkretnego modelu. W przypadku naturalnych blatów dobrze jest też zwrócić uwagę na konkretny, unikatowy układ słojów czy sęków. Do jednych wnętrz bardziej będzie pasował blat z gęstszym i bardziej wyrazistym rysunkiem, a do innych z delikatniejszym.

Ostateczna decyzja zależy więc od charakterystyki konkretnego stołu — jego wymiarów, formy, stylu czy indywidualnej estetyki i unikatowego, niepowtarzalnego wyglądu naturalnego blatu Live Edge.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

STół DO JADALNI – 4 SPOSOBY NA ZACHWYCAJąCą DEKORACJę SALONU
STół DREWNIANY – CZYM PIELęGNOWAć LITE DREWNO, ABY NA DłUGO ZACHOWAłO SWOJE PIęKNO?
DREWNIANE STOłY DO JADALNI — JAKIE WYBRAć, BY BYłY PIęKNE, FUNKCJONALNE I SOLIDNE?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum