czytania ( wyrazy)

Meble industrialne z litego drewna — idealny wybór do aranżacji loftowych

Meble industrialne świetnie wpisują się we wnętrza w stylu loftowym, ale nie tylko. Ich prosty, czasem wręcz surowy charakter i wysoka funkcjonalność sprawiają, że doskonale pasują również do aranżacji minimalistycznych. Czym zatem wyróżniają się meble industrialne, skąd się wzięły i jak stworzyć idealne wnętrze loftowe?

Krótka historia loftów

Aby zrozumieć, czym są lofty i skąd wzięły się meble industrialne, należy sięgnąć do jego korzeni, czyli do Nowego Jorku lat 50 i 60 XX wieku. Masowe przenoszenie produkcji przemysłowej z centrum na obrzeża miasta spowodowało opuszczenie wielu industrialnych budynków, które sprzedawano lub wynajmowano właściwie za bezcen.

Budynek postprzemysłowy
Pierwotnie lofty powstawały w opuszczonych budynkach fabrycznych i magazynowych

Pierwotne lofty były więc bardzo tanie i cieszyły się popularnością głównie wśród artystów o niskich dochodach. Otwarte przestrzenie pofabrycznych hal w nowojorskiej dzielnicy SoHo zaczęto wykorzystywać jako pracownie malarskie, rzeźbiarskie czy studia dla muzyków. Przestrzenie te nie były wcale idealnym miejscem do życia. Często brakowało w nich bieżącej wody czy ogrzewania, a same budynki bywały mocno zaniedbane.

Wyposażenie loftów również było niskobudżetowe. Składało się zazwyczaj z odświeżonych czy naprawionych mebli znalezionych na śmietnikach lub skonstruowanych samodzielnie z tego, co było pod ręką. Oczywiście wykorzystywano również meble industrialne zastane na miejscu. Popularne były magazynowe regały, charakterystyczne metalowe szafki na dokumenty czy biurka i stoły z opuszczonych biur i fabrycznych stanowisk pracy.

Jako że lofty zamieszkiwali artyści, nieliczne dekoracje i dodatki często robione były samodzielnie lub pozyskiwane na zasadzie wymiany od innych artystów. Ściany z gołej cegły ozdabiało więc lokalne rękodzieło. We wnętrzach z jednej strony panowały prostota i minimalizm wynikające z braku środków, z drugiej pewien chaos i duża różnorodność będąca konsekwencją kompletowania wyposażenia o różnym charakterze, stylu i z różnych źródeł. Były to prawdziwie awangardowe wnętrza, w których liczyła się przede wszystkim funkcjonalność, a estetyka schodziła często na dalszy plan.

Lofty nowoczesne

Współczesny loft
Wspólczesne lofty to luksusowe apartamenty o wyraźnie industrialnym charakterze

Współczesne lofty to zupełnie inna historia. W większości przypadków nie są to już oryginalne przestrzenie postprzemysłowe, a mieszkania od podstaw projektowane w tym właśnie stylu. Jednak charakterystyczne cechy industrialu dostrzegamy w tych aranżacjach bardzo wyraźnie. Duże, otwarte przestrzenie, ogromne okna, surowość wykończenia czy widoczne instalacje — np. kable i rury — pierwotnie były elementami zastanymi, związanymi z charakterystyką budynków industrialnych. Dziś są wyborem świadomym, nadającym wnętrzom unikatowego charakteru.

Lofty zmieniły więc swój status. Przestały być wynikającą z przyczyn ekonomicznych koniecznością, a stały się wręcz elitarnym i bardzo pożądanym trendem. Z niskobudżetowych i niezbyt wygodnych ruder przekształciły się w luksusowe i wyrafinowane apartamenty. Stylistyka loftowa oczywiście ewoluowała w stronę komfortu czy wizualnej spójności, jednak jej sedno pozostaje niezmienione. W loftach wciąż chodzi o minimalizm, wysoką funkcjonalność i niepowtarzalny, industrialny charakter. Wnętrza te zachwycają surowością, a jednocześnie pobudzają wyobraźnię i mają swój niepowtarzalny klimat.

Meble industrialne — czym się charakteryzują?

Meble industrialne nawiązują do loftowej tradycji swoją formą, wykończeniem i materiałami, z których się je robi. Najczęściej wykonuje się je z litego drewna, stali i szkła w różnych konfiguracjach. Formy przeważnie są oszczędne, minimalistyczne, a wykończenie surowe — nie jest to jednak regułą. Pamiętajmy, że pierwotnie w loftach pojawiało się wszystko, co mieszkańcy mogli łatwo zdobyć. Dziś obok nowoczesnych mebli industrialnych stają więc odrestaurowane antyki czy meble stylizowane.

Golo - kolekcja mebli drewnianych z metalowymi nogami
Widoczne w kolekcji Golo połączenie naturalnego drewna i metalu to charakterystyczna cecha mebli industrialnych

Popularne w loftach pozostają również sprzęty w konwencji DIY (zrób to sam). Spotyka się więc nie tylko stoliki kawowe czy łóżka od producenta, ale również samodzielnie robione meble z palet oraz materiałów z recyklingu.

Nowoczesne meble industrialne, choć nawiązują do minimalizmu, wcale nie muszą być zimne i surowe. Wykorzystanie naturalnego, litego drewna wprowadza do wnętrza ciepłe kolory i przyjemne dla oka faktury. Dzięki temu wnętrza stają się przytulniejsze, a jednocześnie zachowują loftowy charakter.

Baza (ściany, podłogi i sufity) w loftach często wykonane są z surowych materiałów. Odkryty beton, wyeksponowana cegła czy z pozoru niedbale nałożony tynk o wyraźnej fakturze często oziębiają wnętrze. Aby przełamać ten klimat, warto wykorzystać meble dębowe lub bukowe o ciepłym odcieniu.

Meble industrialne nie tylko do loftów

Jednak loftowe meble mają charakter uniwersalny i pasują nie tylko do przestrzeni poprzemysłowych. Doskonale sprawdzają się we wszelkiego typu aranżacjach minimalistycznych i nowoczesnych. Świetnym przykładem jest kolekcja Steel. Proste formy geometryczne oraz brak wybujałej ornamentacji sprawiają, że to idealne meble do każdego nowoczesnego wnętrza.

meble industrialne z kolekcji Steel
Meble industrialne z kolekcji Steel to proste, symetryczne formy i idealne połączenie drewna z metalowymi nogami

Na uwagę zasługuje również kolekcja Golo. To meble drewniane z metalowymi nogami, które idealnie wpisują się w loftowe wnętrza. Szczególnie interesującym dodatkiem do salonu, jadalni czy kuchni w stylu industrialnym będzie stół Golo z naturalnym blatem w stylu live egde.

Oczywiście meble industrialne nie muszą koniecznie łączyć drewna z metalem. W loftach wspaniale prezentują się również proste formy z samego litego drewna. Można więc postawić na kolekcję Minimal o ciekawej, ramowej budowie, a nawet na stylizowane meble z kolekcji Retro.

Nie tylko meble industrialne, czyli jak dobrać dodatki do loftowej aranżacji

Meble industrialne to jeden z głównych elementów odpowiadających za estetykę loftów. Jednak, jak w każdej innej aranżacji, tu również liczą się dodatki i detale. To one ostatecznie ugruntowują stylistykę wnętrza i spajają ją w całość.

Industrialne wnętrze z dekoracyjnymi elementami instalacji
Rury, zawory, przewody, elementy maszyn i urządzeń - idealne dekoracje do wnętrz loftowych

W loftach istotne są szczegóły, które powinny mieć wyraźnie industrialny charakter. Za dekoracyjne uchodzą choćby odsłonięte elementy instalacji — wyeksponowane rury czy przewody elektryczne, a nawet przewody wentylacyjne. Uzupełnia się je surowymi, metalowymi i szklanymi dodatkami.

Do oświetlenia pomieszczeń często wykorzystuje się gołe żarówki na długich, zwisających z sufitu kablach. Jednak w industrialny klimat wpiszą się również metalowe oprawy i stojące lampy w loftowym stylu.

Typową dla loftów, surową paletę kolorów przełamać można żywymi roślinami umieszczonymi na spawanych ze stalowych elementów kwietnikach. Na podłodze z kolei świetnie sprawdzi się stonowany kolorystycznie dywan z naturalnych materiałów.

Do loftów doskonale pasują też wszelkie przedmioty kojarzące się z przemysłem i produkcją. Zegary z odsłoniętym i widocznymi kołami zębatymi oraz większe czy mniejsze elementy starych maszyn podbiją industrialny klimat i wzbogacą wnętrze.

Na ścianach zawisnąć mogą kolorowe obrazy, które ocieplą wnętrze barwnymi akcentami. Jednak równie dobrze sprawdzą się minimalistyczne grafiki lub czarno-białe zdjęcia.

Na półkach, komodach i szafkach stanąć może natomiast rękodzieło. Drobne rzeźby, bibeloty ze szkła i betonu czy artystyczne konstrukcje ze stali będą eleganckim nawiązaniem do pierwotnej funkcji loftów jako miejsc pracy i życia nowojorskich artystów.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

DREWNIANE GADżETY NA BIURKO — PROSTY SPOSóB NA ORGANIZACJę I DEKORACJę MIEJSCA PRACY LUB NAUKI
DREWNIANE SZAFKI WISZąCE — JAK ZAARANżOWAć Z NIMI SALON I NIE TYLKO
RODZAJE DREWNA WYKORZYSTYWANE W PRZEMYśLE MEBLARSKIM

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum