Industrial + recycling - PANORAMA 360°
Loading...
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu kolejną aranżację wnętrza, tym razem jest to loft -apartament urządzony w zaadaptowanej przestrzeni postindustrialnej.
Aranżację wykonano z dużym poszanowaniem zastanych struktur. Wyeksponowanie elementów konstrukcyjnych i surowość materiałów podkreślają charakterystyczną dla postindustrialnych przestrzeni masywność i pewną "szorstkość".
Odsłonięta konstrukcja stropu w postaci regularnych stalowych belek pomalowanych na czarno dobrze współgra z równie regularnymi, gęstymi szprosami w wysokich oknach. Nadaje to mieszkaniu pewnej rytmiki. Cienkie, delikatne pionowe podziały okien prezentują się tutaj doskonale, łagodząc masywność belek stropowych, a jednocześnie podkreślając postindustrialny charakter aranżacji.
Takie duże okna są charakterystyczne dla loftów i sprawdzają się w nich doskonale ponieważ mieszkania tego typu zazwyczaj są bardzo przestronne i wymagają dobrego doświetlenia.
Jak dobrać meble do postindustrialnego wnętrza?
Postindustrialny klimat podkreślony jest również przez surowe, cementowe tynki i posadzkę przemysłową. Mimo, że są one zacierane na gładko, widoczna jest charakterystyczna faktura skomponowana z różnego rodzaju przebarwień. Jest to dość odważne rozwiązanie, które sprawdza się jedynie w przestrzeniach postindustrialnych, ochładza bowiem atmosferę, a bogata faktura sprawia, że niełatwo do takiego wnętrza dobrać odpowiednie wyposażenie. Tutaj jednak, dzięki wysokiemu sufitowi i dużej przestrzeni, znajduje swoje miejsce i sprawdza się doskonale, a odpowiednio dobrane meble z naturalnego drewna skutecznie ocieplają aranżację.
Wyposażenie takiego mieszkania należy dobierać z dużą ostrożnością. Wprowadzenie nowoczesnych materiałów może bardzo łatwo zakłócić aranżację, w związku z czym naturalne drewno, stal i proste tekstylia były doskonałym wyborem.
W prezentowanym pomieszczeniu możemy wyróżnić dwie główne strefy funkcjonalne – strefę jadalną i wypoczynkową.
Ocieplenie aranżacji - drewno
Strefę jadalna konstytuuje formalnie prosty drewniany stół i sześć również bardzo prostych krzeseł. Masywność stołu o grubych nogach łagodzi filigranowa, stalowa konstrukcja krzeseł wyglądających trochę jak krzesła ogrodowe. Jasne, ciepłe drewno z widocznym rysunkiem usłojenia ociepla atmosferę, nie zatracając przy tym naturalności i surowości użytych tutaj materiałów.
Ciekawym elementem jest wisząca nad stołem lampa z licznymi oprawami zrobionymi z metalowych garnków. Jej bogata kompozycja bardzo korzystnie prezentuje się w tym surowym, masywnym wnętrzu, a wykorzystanie starych garnków nie tylko podkreśla postindustrialny charakter aranżacji, ale również wpisuje się w popularny trend recyklingu.
Strefa wypoczynkowa ma klasyczne ustawienie kanapa – stolik kawowy – szafka RTV. Wydzielona jest z całego pomieszczenia przez ten układ oraz niską ściankę działową. Takie półformalne wydzielenie sprawia, że tworzy się tutaj intymny, ciepły kąt. Jednocześnie przestrzeń pozostaje otwarta, zachowując przestronność charakterystyczną dla loftów.
Meble z recyklingu
Stelaż kanapy zrobiony z palet, podobnie jak lampa z garnków wpisuje się w trendy recyklingu i formalnej prostoty, a miękkie, głębokie pufy zapewniają komfort. Warto w tym miejscu wspomnieć o tekstyliach. Zarówno tapicerka kanapy, jak i dywany o grubym splocie bardzo dobrze pasują do naturalnych materiałów wykorzystanych w tym mieszkaniu i kolorystycznie wpisują się w resztę wystroju, pozwalając, aby głównym akcentem kolorystycznym pozostały drewniane meble.
Tego typu mieszkanie można bardzo łatwo ‘przeładować’ wyposażeniem, jednak należy na to uważać, jedną z najciekawszych cech loftów jest ich przestronność, którą można łatwo utracić przez nadmierne umeblowanie. Ważne jest zatem, żeby tych mebli było niewiele, ale żeby wykorzystać je w pełni. W tym kontekście stolik kawowy z półką pod blatem jest doskonałym rozwiązaniem gwarantującym, że czytana akurat książka, pilot do telewizora i inne niezbędne w salonie akcesoria zawsze będą pod ręką.
W mieszkaniach o tak bogatej tektonice i fakturach ważne jest również, żeby wyposażenie nie było nazbyt "pstrokate" i przeładowane elementami dekoracyjnymi. Przedstawiona tutaj kolekcja mebli, poprzez bardzo prostą konstrukcję, sprawdza się doskonale. Przykładem jest szafka RTV, która pozbawiona jest jakichkolwiek dekoracyjnych dodatków. Jej charakter wynika z jej konstrukcji i naturalnego rysunku drewna. Szerokie poziome podziały nadają jej interesującej tektoniki, zachowując przy tym elegancką prostotę i minimalizm.
Widzimy to również w stojącym obok kredensie – jego piękno wynika z naturalności drewna a nie z wybujałej wyobraźni dekoratora. Dzięki temu szklana gablota w tym kredensie jest idealnym miejscem do wyeksponowania pięknej zastawy, czy rodzinnych pamiątek.
To bardzo charakterystyczne, wyraźnie postindustrialne mieszkanie urządzono w sposób niezwykle przemyślany, ze smakiem unikając wielu pułapek, które niesie tego typu aranżacja. Dobór odpowiedniego wyposażenia oraz wprowadzenie zieleni skutecznie ocieplają wnętrze, tworząc z tego formalnie zimnego i surowego środowiska prawdziwy dom.
Komentarze