Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Jak dobrać meble do ciemnej podłogi?

Szukasz odpowiednich mebli do ciemnej podłogi? A może od podstaw projektujesz wnętrze i marzy Ci się posadzka w głębokich, mocnych tonacjach, ale nie wiesz, z czym ją zestawić? W poniższym artykule podpowiadam, jak dobrać idealne meble do ciemnej podłogi, aby stworzyć elegancką, harmonijną aranżację.

Jasne meble do ciemnej podłogi w salonie
Ciemna podłoga w zestawieniu z odpowiednio dobranymi meblami i kolorami bazy to przepis na wyjątkowo elegancką aranżację

Czy ciemna podłoga to dobry pomysł?

Ciemne podłogi nadają wnętrzom ciekawego, wyraźnie eleganckiego charakteru. Ciemne kolory ściągają wzrok ku dołowi, dają poczucie stabilności i trwałości, ale również ciepła i przytulności. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pomniejszają pomieszczenia optycznie. Ciemna podłoga nie sprawdzi się zatem wszędzie.

Odradza się więc zastosowanie ciemnej posadzki na małych metrażach, ale również w aranżacjach, które mają mieć lekki, delikatny charakter. Jeśli jednak masz więcej przestrzeni, ciemna posadzka może być strzałem w dziesiątkę. W salonie i sypialni wprowadzi przytulną, intymną atmosferę. Z kolei w kuchni ciemna podłoga nie tylko stworzy ciekawy kontrast dla (najpopularniejszych) jasnych szafek, ale też pomoże nieco zamaskować ewentualne zabrudzenia. W łazience ciemne wybarwienie podłogi zrównoważą białe urządzenia sanitarne, co daje bardzo elegancki efekt.

Ciemna podłoga to zatem dobry wybór właściwie do każdego pomieszczenia w domu, o ile masz na to odpowiednio dużo przestrzeni i dobrze przemyślisz całą aranżację. Na początku powinieneś zastanowić się nad tym, z jakiego materiału będzie podłoga.

Kolekcja Steel do salonu Drewniane meble do ciemnej podłogi
Ciemna podłoga sprawdza się przede wszystkim w przestronnych i dobrze doświetlonych pomieszczeniach

Materiały

Najpopularniejsze jest oczywiście ciemne drewno — w formie desek, parkietu lub paneli. Drewniana podłoga wygląda świetnie właściwie w każdym pomieszczeniu — salonie, przedpokoju, sypialni czy jadalni. Rzadziej wybierana jest do kuchni i łazienki z obawy o szkodliwe działanie wilgoci.

Do kuchni częściej wybiera się zatem płytki ceramiczne. Mogą one mieć w zasadzie dowolne wzory. Istnieją płytki gładkie i fakturowane, imitujące drewno i inne materiały. Wybór jest właściwie nieograniczony. Płytki to także świetny wybór (do każdego pomieszczenia), jeśli masz ogrzewanie podłogowe. Stosunkowo dobrze przewodzą i długo trzymają ciepło.

Ciemna podłoga może być wykonana również z betonu w różnej postaci. Betonowe posadzki zyskały znaczenie na fali popularności aranżacji loftowych i zdaje się, że mogą pozostać modne przez dłuższy czas. Okazuje się bowiem, że beton daje sporo możliwości — można go zacierać lub szlifować, może być bardziej lub mniej porowaty, z dodatkiem żwiru różnych frakcji itd. Wszystko to daje nieco inny wygląd posadzki, odmienną strukturę i wzory. Ciemny beton można tworzyć poprzez dodatki do samej zaprawy lub przez malowanie powierzchniowe, co też daje odmienne efekty.

Ciemna podłoga w salonie
Drewno, płytki, beton, a może wykładzina? Ciemna podłoga może mieć różne oblicza

Ostatnią opcją na ciemną podłogę są wykładziny, które też mogą mieć rozmaite faktury i struktury, różną długość włosia, nadruki itd. Daje to spore możliwości dopasowania do różnych aranżacji. Tekstylia wprowadzają też przytulność, kojarzą się z miękkością i komfortem — świetnie pasują więc do sypialni, ale też do salonu czy pokoju dziecięcego.

Materiał ma bezpośredni wpływ nie tylko na wygląd samej posadzki, ale również na to, jakie meble do ciemnej podłogi będą odpowiednie. Materiały odbijające światło (np. ceramika i lakierowane drewno) można bowiem zestawiać z ciemniejszymi barwami, podczas gdy wykładziny czy beton, które pochłaniają światło, w zasadzie wymuszają zastosowanie jasnych mebli. Chodzi tu przede wszystkim o optyczne pomniejszenie pomieszczenia wywoływane przez ciemne barwy. Powierzchnie odbijające światło pozwalają nieco zmniejszyć ten efekt, dlatego można sobie przy nich pozwolić na ciemniejszą paletę.

Kolory

Ciemna posadzka wpływa na dobór kolorów na ściany czy sufit. Odpowiednie zestawienie barw w bazie to podstawa dla uzyskania spójnego wnętrza, które nie będzie zbyt przytłaczające.

Po pierwsze odradza się zestawienia bardzo ciemnych, głębokich barw na podłodze z czystą bielą ścian. Tak mocne kontrasty są bowiem trudne w odbiorze i większość osób postrzega je negatywnie. Znacznie lepszym pomysłem przy ciemnej podłodze będą ściany w lekkich odcieniach beżowych i pastelowych. W wyjątkowo dużych pomieszczeniach (np. przestronnych salonach) sprawdzi się też pomalowanie jednej czy dwóch ścian na mocny, ciemny kolor. Trzeba tu jednak uważać, żeby pomieszczenie nie stało się zbyt mroczne.

Nieco ekscentryczne, ale zdecydowanie zaskakujące i ciekawe może być zestawienie ciemnej posadzki z mocno wysyconymi, jaskrawymi barwami. Nie chodzi o to, by cały pokój pomalować intensywną żółcią, ale by zastosować detale w żywych kolorach. Należy to jednak robić ostrożnie, łatwo bowiem o przesadę, która da komiksowy, kiczowaty efekt. Niemniej dwie, trzy poduchy w ciepłych, mocnych kolorach, barwne zasłony i kolorowa grafika w prostej ramie na ścianie zestawione ze spokojną, elegancką bazą i stonowanymi kolorami mebli to przepis na coś niebanalnego.

Meble Greg do salonu - aranżacja z ciemną podłogą
Ciemna podłoga, jasne meble i mocne, kolorowe akcenty to sposób na eleganckie, a jednocześnie niebanalne wnętrze

Drewniane meble do ciemnej podłogi — wybór idealny!

Przejdźmy w końcu do tego, jakie meble do ciemnej podłogi będą najlepsze. Poszukiwania warto zacząć od materiału. Lite drewno będzie odpowiednie do podłogi w każdym stylu. Pasuje zarówno do podłóg drewnianych, jak i do betonu, wykładziny czy ceramicznych płytek. Meble drewniane są po prostu uniwersalne i żadna płyta meblowa ich nie zastąpi.

Naturalna faktura drewna doskonale wpisuje się zarówno we wnętrza klasyczne, jak i nowoczesne. Rysunek usłojenia jest ciekawy wizualnie, ale nienachalny. Nie narzuca się i nie dominuje w przestrzeni, choć wzbogaca ją i urozmaica.

Warto rzecz jasna dobrać odpowiedni gatunek drewna na meble do ciemnej podłogi. Jeśli posadzka na mocną fakturę, meble powinny być bardziej stonowane, jeśli jednak podłoga jest gładsza, można postawić na drewno o wyraźniejszym rysunku.

Do ciemnej posadzki z wyraźną fakturą odpowiednie będą więc meble bukowe. Mają one “lejący się”, delikatniejszy wzór usłojenia. Linie są tu lekkie i płynące — wyraźne, ale nie narzucające się. Z kolei meble dębowe doskonale pasują do podłóg o spokojniejszej fakturze, bo same mają mocny rysunek o bardziej kontrastowej palecie. Są tu mocne, ciemne linie, a sam wzór jest bardziej “szarpany” niż w drewnie bukowym. Widać tu też ostrzejsze przejścia tonalne i ogólnie bardziej wyrazisty, wybijający się deseń.

Meble Retro do sypialni
Drewniane meble świetnie pasują do ciemnych podłóg z każdego materiału

Jasne meble do ciemnej podłogi — sposób na harmonię we wnętrzu

Meble do ciemnej podłogi to przede wszystkim jasne kolory, które równoważą paletę i niwelują efekt ciężkości tworzony przez ciemną posadzkę. Warto stawiać przede wszystkim na naturalne kolory drewna, czyli meble olejowane lub lakierowane bezbarwnym lakierem. W niektórych aranżacjach (np. rustykalnych) sprawdzi się też drewno pobielane, ale z widocznym usłojeniem. We wnętrzach skandynawskich można zastosować nawet drewniane meble z całkiem białymi frontami (takie jak w kolekcji Bianco).

Jasne meble będą “wyrastać” z ciemnej podłogi i wyraźnie się na niej odznaczać. Odpowiednio dobrane, piękne meble z drewna same w sobie staną się więc dekoracją pomieszczenia. Będą elegancko wyeksponowane na ciemnym tle posadzki, co pozwoli wysunąć je na pierwszy plan. Dzięki temu aranżacja może być bardziej minimalistyczna i uporządkowana, oparta o dobry wybór proporcji i detali samego wyposażenia, a nie o dodatkowe dekoracje.

Wybór jasnych mebli do ciemnej podłogi będzie odpowiedni w zasadzie niezależnie od stylu aranżacji. Takie rozwiązanie sprawdzi się w wystrojach klasycznych, stylizowanych i nowoczesnych.

Kolekcja James do salonu - jasne meble do ciemnej podłogi
Jasne meble na ciemnej podłodze wyraźnie się wyróżniają i wybijają na pierwszy plan

Ciemne meble na ciemne podłogi — czy to może działać?

Ciemne meble do ciemnej podłogi to ryzykowne rozwiązanie, które sprawdza się tylko w szczególnych sytuacjach. Trzeba jednak przyznać, że nie zawsze jest to zły pomysł. W niektórych przypadkach zestawienie ciemnych mebli do ciemnej podłogi może dać doskonałe efekty.

Pierwszym warunkiem jest bardzo dobre doświetlenie i duży metraż pomieszczenia. Przypominam, że ciemne barwy to gwarantowany efekt optycznego zmniejszenia powierzchni. Z drugiej strony taka paleta tworzy atmosferę elegancji, ciepła i intymności. Na bardzo dużych metrażach można więc sobie pozwolić na ciemne meble do ciemnej podłogi bez obaw o klaustrofobiczny efekt.

Ciemne meble do ciemnej podłogi można też wykorzystać w formie pojedynczych akcentów. Jeśli wśród jasnego wyposażenia pojawi się jeden element w ciemniejszych barwach, z pewnością będzie się wyróżniał. Jest to więc doskonały sposób na stworzenie centralnych punktów aranżacyjnych.

Taką rolę może pełnić np. ciemna komoda lub witryna w salonie czy kredens w jadalni. Takie wyróżnione kolorem meble są doskonałym miejscem na ekspozycję eleganckich bibelotów, pamiątek, fotografii czy kolekcji szkła, ceramiki lub porcelany. Słowem — tego, co chcemy pokazać i z dumą zaprezentować w danym pomieszczeniu.

Ciemne meble do ciemnej podłogi w salonie
Ciemne meble sprawdzą się na dużych metrażach i jako elementy centralne, wyróżniające się w aranżacji

Forma i styl mebli do ciemnej podłogi to nie tylko kwestia gustu

Meble do ciemnej podłogi należy wybierać nie tylko ze względu na kolor. Bardzo istotna jest też ich forma. Po pierwsze ciemna podłoga jest ciężka i ściąga wzrok w dół. Dlatego świetnie pasują do niej meble lekkie i delikatne, najlepiej na nóżkach, które podniosą punkt ciężkości.

Świetnym pomysłem do ciemnej podłogi są meble na cienkich nogach, np. takie jak w kolekcjach Golo, Odys i Retro. Cienkie nóżki i lekka konstrukcja tych mebli sprawiają, że na ciemnej podłodze wyglądają na jeszcze lżejsze. To z kolei sprawia, że całe pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne.

Z drugiej strony mamy meble o masywniejszej budowie. Ciężkie meble do ciemnej podłogi to dobry wybór na dużych metrażach, gdzie nie ma obaw o przytłoczenie aranżacji. Nisko osadzone, masywne korpusy mebli z kolekcji Seti i Vinci czy mocne, “umięśnione” nogi z kolekcji Bona na ciemnej podłodze wyróżnią się jeszcze bardziej. Zyskają dodatkową masywność, a to przekłada się na mocniejsze wrażenie solidności, trwałości i wysokiej elegancji. Nie bez podstaw masywne (i ciemne) meble do ciemnej podłogi stosowane są w biurach, które mają wywierać wrażenie na petentach — np. w kancelariach prawniczych czy gabinetach dyrektorskich.

Meble Golo do sypialni
Na ciemnej podłodze doskonale sprawdzą się meble o lekkiej konstrukcji, najlepiej na cienkich nóżkach

Minimalistyczne, jasne meble do ciemnej podłogi pasują doskonale, bo się na niej wyraźnie odznaczają. Prosta forma w zestawieniu z kontrastowym wybarwieniem odcina się na tle podłogi z pełną mocą. Pozwala to dokładnie uwidocznić i podkreślić wszelkie detale designu. Dzięki temu nawet najprostsze sylwetki, takie jak w meblach Steel, Vigo lub Minimal, nabierają uroku i nie “giną w tłumie”.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum