Wnętrza z duszą – zaprojektuj przestrzeń w zgodzie ze swoim wewnętrznym dzieckiem!
Wnętrza z duszą… co to oznacza? Niestety, często cofamy się przed fantazyjnym projektem wystroju mieszkania, ponieważ koncept może być niezbyt dobrze zrozumiany przez najbliższych. Tymczasem wielu dorosłych przyznaje, że wręcz marzy o huśtawce w pokoju, skomplikowanych modelach z klocków lego na drewnianej komodzie czy lampce nocnej w kształcie duszka.
Wnętrza z fantazją to wszystko to, co w duszy gra. Jeżeli wpleciesz nietypowe elementy dekoracyjne do przestrzeni zgodnie z zasadami designu, Twoje wnętrze z duszą zbierze same pozytywne recenzje!
Wnętrza z duszą wpływają na zdrowie
Wkraczając w dorosłość, często myślimy że nasze życie musi być… poważne. Deadliny, rytm dnia, który wyznaczają spotkania w kalendarzu, odpowiedzialność za rodzinę. To wszystko sprawia, że kumulujemy w sobie niepotrzebne napięcia, które przeradzają się w stres.
Jedynym sposobem na jego rozładowanie, jest nauka odpuszczania i relaksu. Tak! Nauka relaksu. To w dzisiejszych czasach coraz częściej nie brzmi abstrakcyjnie.
Warto zauważyć, że dom to nie tylko schronienie przed niskimi temperaturami i deszczem. To oaza, miejsce w którym po całym dniu złożonych interakcji możemy odpuścić, założyć znoszony dres i zatopić się w fotelu. Wyobrażasz sobie, że takie miejsce, Twoje własne cztery kąty, są często projektowane wyłącznie pod najnowsze trendy?
Brakuje w nich wówczas elementów, które kojarzą nam się z dzieciństwem, rodziną, podróżami, hobby, inspirującą sztuką lub chociażby ulubionymi grami! To odbiera poczucie tożsamości i sprawia, że dzień upływa na tzw. “automacie”, powodując wielkie zmęczenie. Nic dziwnego, że to właśnie pokoje hotelowe, zaprojektowane z myślą o uniwersalnym charakterze, wydają nam się być puste i bez wyrazu. Brakuje w nich duszy.
Pamiętaj, że nadając aranżacji wnętrza charakter, oddajesz część siebie przestrzeni i to właśnie we wnętrzach z duszą jest cudowne!
Odważni dekoracji nie liczą – ozdobne wnętrza z duszą
Jest tak wiele sposobów, aby wnieść radość do swojego świata – może zaistnieć w Twojej garderobie, aranżacji salonu, sypialni czy ogrodzie. Dlaczego nie włączyć odrobiny fantazji do projektu lub przedmiotów w domu?
Dobrze jest wybrać motyw przewodni dla dekoracji, dzięki temu otrzymasz spójność, która zadziała na podświadomość. Dzięki temu w tym lekkim eklektyzmie znajdzie się nuta harmonii. Szalone i modne w ostatnich latach motywy przewodnie to m.in:
- kosmos (figurki, wazony, lampy w kształcie astronauty, plakaty z drogą mleczną, neony, kurtyny świetlne imitujące gwiazdy),
- egzotyka (różowe flamingi, rośliny tropikalne, tapety z wzorem hibiskusa, meble drewniane lub rattanowe, plecione kosze, balijskie fotele podwieszane),
- kwiaty (kwiaty suszone zdobiące stół drewniany do jadalni, kwieciste patterny na meblach tapicerowanych, obrazy, żywa roślinność kwitnąca, intensywne kolory, głównie róż),
- industrial (geometryczne lampy bez klosza, duże żarówki, metalowe ławy lub szafki, odsłonięta cegła, meble drewniane z buku lub dębu, futurystyczne modele z klocków, grube materiały o ciekawej fakturze).
Warto rozważyć także możliwość umieszczenia baśniowego krajobrazu na ścianie w sypialni, aby łóżko drewniane prezentowało się magicznie. To może być zarówno fototapeta, na której widnieje zamek Eltz, tajemniczy ogród bądź fikcyjny krajobraz znany z kultowego filmu, jak również nietypowa… mozaika.
Wybierz to, co aktywuje w Tobie wewnętrzne dziecko i uwolni pokłady kreatywności.
Zabawne przedmioty codziennego użytku
Nic tak nie dopełnia aranżacji wnętrza z duszą, jak przyciągające oko, funkcjonalne przedmioty. Zaparzacz do herbaty w kształcie brontozaura, zastawa stołowa o finezyjnych kształtach, patchworkowe fronty szuflad i drewnianych szafek. Mogą to być również pojemniki na kosmetyki w stylu kawaii, wesołe kapcie, lampka stołowa lub finezyjny stojak na donice.
Czy jest jakiś przedmiot, zabawka, książka lub gra, którą chciałeś mieć w dzieciństwie, ale nigdy nie udało Ci się jej zdobyć? Własne mieszkanie to idealny moment, aby spróbować znaleźć taki przedmiot i użyć go do dekoracji wnętrza z duszą. Może w salonie znajdzie się kącik na półkę z komiksami. A może… samowar to coś, co sprawi, że poczujesz magię dzieciństwa?
Przedmioty, które wiele osób wspomina z sentymentem, to na przykład:
- kasety VHS i kasety magnetofonowe (można je świetnie wykorzystać i przerobić na lampki!),
- malowane garnki emaliowane (aranżacji kuchni),
- kryształowe wazy lub ceramika z Bolesławca (fabryka nadal istnieje, a ich wyroby są na topie),
Mogą z powodzeniem odnaleźć się we współczesnej aranżacji wnętrza z duszą. Pamiętaj także, że to nie muszą być stare przedmioty. Jak wiemy, moda wraca cyklicznie i bardzo często to, co królowało w naszych mieszkaniach 30 lat temu, dziś pojawia się na sklepowych półkach w odmienionej formie.
Meble drewniane, meble z duszą
Wnętrza z duszą potrzebują mebli, które podkreślą ich indywidualny charakter. Asortyment sieciówek może okazać się w tym wypadku niewystarczający. Warto zastanowić się nad tym, co przybliża nas do natury, ponieważ jesteśmy z nią nierozerwalnie złączeni.
W tym wypadku na uwagę zasługują meble drewniane, stworzone z litego drewna. Surowość materiału idealnie wtopi się w niemal w każdy styl, a wybór odpowiedniej kolekcji, pomoże (chociażby w maleńkim stopniu) odtworzyć aranżację domu rodzinnego.
Żeby zrozumieć wnętrza z duszą, trzeba być odrobinę odważnym i nie przejmować się opinią innych. W ten sposób możesz stać się nawet trendsetterem. Odpowiednie dobranie kolorystyki, szafowanie rozmiarem (od absurdalnego maxi rodem ze świata Alicji w Krainie Czarów po mini wersje wyposażenia, np. fotel uszak) i tłem, pozwoli Ci stworzyć wysmakowane aranżacje wnętrz.
Takie, w którym Twoje wewnętrzne dziecko poczuje się jak w parku zabaw!
Komentarze
-
11 Grudzień 2022 o 19:38Jak z duszą to wykończone Cegłą. U mnie w salonie jest właśnie cegła z Cegmaru retro położona i wygląda to fantastycznie. Aż chce się przebywać w tym wnętrzu i chłonąć jego energię :) U siebie jeśli kiedykolwiek będę zmieniał jeszcze stare panele ścienne to na bank postawię na cegłę.