czytania ( wyrazy)

Jak połączyć drewno we wnętrzach z innymi materiałami?

Drewno we wnętrzach wykorzystywane jest od niepamiętnych czasów. Popularność tego materiału wynika z jego dużej dostępności, jak i doskonałych właściwości. Drewno jest wytrzymałe, trwałe, stosunkowo łatwe w obróbce, a do tego po prostu piękne. Jednak nie wszystko da się z niego zrobić. Dlatego dobrze wiedzieć, gdzie wykorzystać i jak łączyć drewno z innymi materiałami, by tworzyć estetyczne i funkcjonalne aranżacje.

Drewno we wnętrzach i jego wykorzystanie. Aranżacja sypialni
Drewno można wykorzystać we wnętrzu na różne sposoby. Ważne jednak, by odpowiednio je dobrać i prawidłowo łączyć z innymi materiałami

Podłoga, ściany i sufit — gdzie wykorzystać drewno we wnętrzach?

Podstawą każdego wystroju jest tzw. baza, czyli podłoga, ściany i sufit. To właśnie baza jest tłem dla eleganckich mebli, wyposażenia i dodatków i to ona w dużej mierze decyduje o charakterze aranżacji.

Drewno we wnętrzach możemy wykorzystać do wykończenia bazy w rozmaity sposób. Najczęściej spotyka się drewniane podłogi, które są nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. Drewno jest bowiem dobrą izolacją cieplną. Drewniana podłoga może mieć różne formy i być wykonana m.in. z długich, szerokich desek lub drobnych klepek parkietowych. 

Ciekawie prezentują się też podłogowe mozaiki w formie drewnianych płytek. Mogą one imitować klasyczny parkiet ułożony w kwadraty, romby czy jodełkę, ale mogą też przybierać bardziej wyszukane formy z dekoracyjnymi ornamentami w formie gwiazd, skomplikowanych wielokątów i innych kształtów.

Drewno we wnętrzach sprawdzi się też na ścianach. Niekoniecznie musi to być klasyczna boazeria, która wielu osobom kojarzy się z minioną epoką i PRL-owskim kiczem. Nowoczesne panele ścienne z drewna to bardzo szeroki wybór kształtów, kolorów i wzorów, które można dopasować do aranżacji o różnym charakterze. Znajdą się nie tylko drewniane okładziny na całą ścianę, ale też eleganckie lamperie czy mozaiki do wykorzystania w formie dekoracyjnych akcentów.

Panele ścienne w jadalni
Podłoga, ściany, meble, a nawet sufit i dodatki - drewno we wnętrzach ma wiele zastosowań

Jeśli mało nam drewna na podłodze i ścianach, wykorzystać możemy je również na suficie. Drewniane podbitki doskonale sprawdzają się na poddaszach, dodając pomieszczeniom rustykalnego charakteru, ale wykorzystamy je też na sufitach płaskich w formie paneli i kasetonów.

Możliwości jest więc bardzo dużo. Jeśli chcemy, możemy całe wnętrze wyłożyć drewnem od podłogi aż po sufit. Warto jednak dobrze przemyśleć taką decyzję, a przede wszystkim odpowiednio dobrać wszystkie elementy. Drewno we wnętrzach to przecież nie tylko różne kształty i układy. Odmienne gatunki mają swój unikatowy rysunek usłojenia i barwę, które należy łączyć w odpowiedni, przemyślany sposób.

Jak łączyć ze sobą różne rodzaje drewna?

Drewno we wnętrzach może prezentować się pięknie i bogato, o ile będzie dobrze dobrane. Nadmiar elementów drewnianych w większości przypadków wcale się nie sprawdza. Zamiast przytulnego efektu rustykalnej, wiejskiej czy górskiej chaty możemy uzyskać wnętrze, które przypominać będzie szopę, stodołę czy ciasną dziuplę w drzewie.

Aranżacja w drewnie
Drewno wprowadza do wnętrza przytulny, rustykalny klimat, musi jednak być prawidłowo dobrane

Aby uniknąć takiego przytłoczenia drewnem, należy stosować się do kilku podstawowych zasad przy jego wyborze:

  1. Do wnętrza wprowadzajmy nie więcej niż 3 gatunki drewna. Pozwoli to zachować spójność aranżacji. 
  2. Drewno bogato usłojone łączmy z takim o delikatnym rysunku. Jeśli więc na podłodze mamy sękate deski z mocną fakturą, na ścienną lamperię czy meble wybierzmy drewno o lekkiej strukturze.
  3. Wybierajmy gatunki o podobnej temperaturze i tonacji koloru. Należy unikać łączenia drewna o ciepłej i zimnej barwie, jak i odcieni zielonkawych z czerwonymi oraz szarych i bielonych z bordowymi i żółtawymi.
  4. Nie przesadzajmy z efekciarstwem. Jeśli np. na podłodze mamy ozdobną mozaikę, na ścianę lepiej wybrać proste panele bez wybujałego wzoru.

Te kilka prostych zasad pozwoli idealnie dobrać poszczególne elementy i sprawi, że drewno we wnętrzach będzie do siebie świetnie pasowało. Trzymając się powyższych wytycznych, nie tylko dopasujemy do siebie poszczególne elementy bazy, ale również wybierzemy odpowiednie meble z litego drewna.

Z czym najlepiej łączyć drewno we wnętrzach?

Wybór dodatkowych materiałów, jak i gatunków czy kolorów samego drewna we wnętrzach zależy przede wszystkim od stylu wystroju. Takich stylów jest bardzo wiele, a każdy rządzi się swoimi prawami, można je jednak ująć w dwie ogólne kategorie — aranżacje klasyczne i nowoczesne

Z czym łączyć drewno we wnętrzach klasycznych?

Klasyczne aranżacje cechuje ponadczasowość, ciepło i elegancja. Meble i wyposażenie mają często dekoracyjne formy, czasem wpadające wręcz w przepych (np. we wnętrzach glamour czy art deco).

Doskonale pasują tu ciemne barwy — czernie i brązy — zestawione z bielą, beżami, a także złotem i purpurą. Do klasycznych aranżacji warto więc wybierać drewno ciemne, o ciepłej tonacji. Zestawić można je ze skórą — prawdziwą lub sztuczną, ale wysokiej jakości — naturalnymi tekstyliami, elegancką ceramiką i kryształami.

Drewno we wnętrzach klasycznych
We wnętrzach klasycznych sprawdza się drewno w ciepłych tonacjach łączone m.in. z wzorzystymi tkaninami czy tapetami.

Do drewnianej podłogi doskonale pasują wzorzyste tapety, a także lamperie z paneli ściennych, niekoniecznie drewnianych. Na samej podłodze rozłożyć można miękki dywan lub wykładzinę w stonowanych barwach.

Ciekawym, dobrze komponującym się z drewnem akcentem w aranżacjach klasycznych jest naturalny kamień, szczególnie marmur i granit. Wykorzystamy go nie tylko w kuchni na blaty. W salonie pięknie prezentują się np. kamienne parapety, ozdobne gzymsy czy kominki.

Z czym połączyć drewno we wnętrzach nowoczesnych?

Aranżacje nowoczesne nie mają jednego, spójnego charakteru. Podążają za aktualnymi trendami i zmieniają się z czasem. Stylistyka wnętrz skandynawskich jest dalece inna od tych w stylu eko, a jednak można znaleźć pewne elementy wspólne.

Przede wszystkim nowoczesne aranżacje skłaniają się ku minimalizmowi i naturze. Estetyka płynie tu nie tyle z dekoracyjnych akcentów, sztukaterii i ornamentów, ile z prostoty, wyważonych proporcji i “czystości” formy. We wnętrzach nowoczesnych, szczególnie skandynawskich i typowo minimalistycznych, stosuje się dużo jasnych barw, które nie tylko rozjaśniają i “oczyszczają”, ale też powiększają optycznie pomieszczenia. Mile widziane są biele, szarości, delikatne beże i pastele.

Drewno we wnętrzach nowoczesnych - kolekcja Minimal
W aranżacjach nowoczesnych dominują proste formy, a drewno łączy się z naturalnymi tkaninami, metalem czy gładkimi, maklowanymi na biało ścianami

Drewno we wnętrzach nowoczesnych to przede wszystkim gatunki jasne lub bielone. Stosuje się je na podłogach i ścianach, a także w meblach i dodatkach. Zestawia się je przede wszystkim z innymi materiałami naturalnymi — wikliną, rattanem, roślinnymi i zwierzęcymi tkaninami (wełną, bawełną czy lnem), ale również kamieniem, gliną czy ceramiką, szczególnie w dodatkach i bibelotach.

Ważne jest, aby wnętrza nowoczesne nie były wizualnie przeładowane. Minimalizm ma być widoczny zarówno w oszczędnym wyborze mebli i wyposażenia, jak i w formach, fakturach czy kolorach. Bogato usłojone drewno i kamień o mocnej fakturze wykorzystuje się więc raczej w pojedynczych akcentach, które chcemy wyróżnić. 

Minimalizm i natura we wnętrzach nowoczesnych

Dla ocieplenia atmosfery stosuje się np. grubo plecione i puszyste tekstylia o stonowanej kolorystyce. Świetnie sprawdzają się m.in. ręcznie robione koce czy narzuty.  Ponieważ tak duży nacisk kładzie się na minimalizm, każdy element jest tu starannie dobrany i wyjątkowy. Nieliczne bibeloty i dodatki wybiera się więc z wielką uwagą, stawiając raczej na oryginalne rękodzieło niż masówkę z popularnych sieciówek.

Drewno we wnętrzach nowoczesnych pojawia się w różnym wydaniu, w zależności od konkretnego stylu. Poszczególne typy aranżacji nowoczesnych mają bowiem swoje unikatowe oblicza. 

Dla stylu loftowego charakterystyczne jest np. łączenie drewna z metalem. Pojawiają się więc meble na metalowych nogach, takie jak w kolekcji Steel, ale również stalowa obróbka okien, wyeksponowane elementy konstrukcji budynku czy metalowe dodatki.

Meble industrialne - kolekcja Steel. Aranżacja jadalni
Kolekcja Steel to doskonałe połączenie drewna i metalu. Idealnie sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach, szczególnie industrialnych

Z kolei w nurcie ekologicznym duży nacisk kładzie się na wykorzystanie surowców wtórnych i samodzielne tworzenie wyposażenia w nurcie DIY (zrób to sam). Obok łóżek czy stolików kawowych wykonanych z palet z odzysku stają odrestaurowane antyki, a także nowe meble drewniane. Doskonale wyglądają też elementy rustykalne, np. stoły z blatem naturalnym Live Edge.

Nowoczesne aranżacje mogą mieć skrajnie różne oblicza. Łączy je jednak minimalizm oraz odpowiedzialne podejście do ekologii przejawiające się m.in. w wykorzystaniu drewna i innych materiałów naturalnych.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

MINIMALIZM — NA CZYM POLEGA I CZEMU WARTO WPROWADZIć GO DO SWOJEGO żYCIA I DOMU?
DREWNIANE ZABAWKI DLA DZIECKA - CZY WYSZłY Z MODY?
MODNY, PRAKTYCZNY I W ODPOWIEDNIM ROZMIARZE – WYBIERAMY DYWAN DO SALONU

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum