Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Meble ekologiczne — czy wnętrza w stylu eko to pieśń przyszłości?

Meble ekologiczne, naturalne materiały i żywe rośliny to charakterystyczne cechy stylu eko. W czasach kiedy rośnie ogólna świadomość ekologiczna, trend ten zyskuje coraz większą popularność. Jak zatem urządzić przyjazne i zdrowe wnętrze w stylu eko?

Przytulna sypialnia urządzona w stylu ekologicznym
Wnętrza w stylu eco są jasne, przytulne i pełne naturalnych materiałów

Wnętrza w stylu eko, czyli jakie?

Ekologiczny styl wystroju wnętrz to przede wszystkim harmonia, spokój i dbałość o środowisko naturalne na każdym etapie projektowania i urządzania mieszkania. Widzimy tu wyraźne wpływy minimalizmu oraz trendu less, a nawet zero waste. Tego typu wnętrza pełne są naturalnych materiałów, takich jak drewno, ekologiczne tkaniny, wiklina czy rattan. Do dekoracji wykorzystuje się również rośliny, najlepiej żywe, doniczkowe.

W stylu eko istotny jest minimalizm przejawiający się nie tyle w formie mebli czy wyposażenia, ale w umiarze. Filozofia eko stanowi alternatywę dla wszechobecnego konsumpcjonizmu, w związku z czym każdy element jest tu przemyślany i ma ściśle określoną funkcję. Chodzi o to, aby z wnętrza wyeliminować wszystko to, co zabiera czas, miejsce i energię.

Ekologiczne wnętrzą są więc bardzo praktyczne i ergonomiczne, ale wcale nie surowe czy ascetyczne. Wręcz przeciwnie, bogactwo faktur, materiałów czy wzorów wprowadza ciepło i przytulność.

Meble ekologiczne urzekają naturalnym rysunkiem i przyjemną barwą litego drewna, intrygującą, fakturą plecionego rattanu lub wikliny oraz grubymi, ciepłymi materiałami obiciowymi o wyraźnej strukturze.

Odwołania do natury widzimy również w kolorach. Stosuje się ziemiste brązy, soczyste zielenie, ale również dużo bieli i delikatnych szarości, które mają doświetlić pomieszczenia.

retro salon w stylu eco
W aranżacjach ekologicznych królują barwy natury

Drewniane meble w stylu eko — na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Filozofia eko przejawia się nie tylko w powierzchownym wyglądzie wnętrz, mebli i dodatków. Dbałość o środowisko naturalne widzimy tu już na poziomie produkcji wyposażenia. Meble ekologiczne produkuje się z materiałów naturalnych, wykorzystując bezpieczne dla środowiska kleje, farby i lakiery.

Wspiera się również lokalnych producentów i dostawców, dbając o zminimalizowanie tzw. śladu węglowego czy zasady fair trade. Obok nowych mebli ekologicznych od producentów stają sprzęty odrestaurowane i wykonane w nurcie DIY (zrób to sam). Popularne są więc łóżka czy stoliki kawowe wykonane z palet oraz samodzielnie tworzone lub kupowane od rękodzielników dekoracje z recyklingu i upcyklingu. 

Naczelną zasadą wnętrz, dodatków i mebli ekologicznych jest więc poszanowanie natury i minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko.

Drewniane meble ekologiczne

Wybierając meble ekologiczne, uwagę należy więc zwrócić przede wszystkim na materiały i sposób wykonania. Króluje tu oczywiście lite drewno, które jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również wytrzymałe, solidne i niezwykle estetyczne. Jego zaletami są również właściwości antystatyczne i antyalergiczne, które sprawiają, że meble ekologiczne są idealne dla dzieci czy alergików.

Komoda drewniana i półka wisząca - meble ekologiczne Cubic
Meble ekologiczne to przede wszystkim naturalne materiały i proste, minimalistyczne formy

W filozofii eko liczy się również to, aby niczego nie marnować. Przejawia się to nie tylko w umiłowaniu do rzeczy z recyklingu czy upcyklingu oraz mebli czy dekoracji robionych samodzielnie, ale również w dbałości o jak najdłuższe użytkowanie każdego elementu wyposażenia. Dlatego meble ekologiczne powinny być trwałe.

Warto zatem wybierać wyposażenie wykonane z twardego drewna. Idealne będą bukowe i dębowe meble ekologiczne. Te gatunki drewna wyróżnia duża twardość i gęstość. Zapewnia to odporność na uszkodzenia mechaniczne, jak i warunki zewnętrzne. Drewniane meble można też bardzo łatwo odrestaurować lub odświeżyć. Drobne rysy i uszkodzenia usuwa się poprzez szlifowanie i ponowne olejowanie lub lakierowanie powierzchni.

Forma mebli ekologicznych

W kwestii formy istnieje pewna dowolność. Do ekologicznych wnętrz pasują przede wszystkim meble minimalistyczne o prostej konstrukcji i małej ilości detali. Sprawdzą się np. kolekcje Vento, Vigo czy Cubic, w których najważniejszy jest naturalny rysunek drewna, a nie dekoracyjne dodatki.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby urozmaicić i wzbogacić wnętrze o bardziej ozdobne elementy. Pojedyncze meble z kolekcji Bona czy Paris o ozdobnych nóżkach dodadzą uroku i wprowadzą ciekawy kontrast dla minimalistycznych form.

Komoda Paris
Komoda Paris wzbogaci wnętrze o elegancki, dekoracyjny akcent

W roli takiego mocnego akcentu ozdobnego doskonale sprawdzają się komody, szczególnie, kiedy na ich górnym blacie zorganizujemy wystawę eleganckich bibelotów, rodzinnych pamiątek lub fotografii i drewnianych ramkach.

Wnętrza w stylu eko mają też wiele wspólnego z tymi w stylu rustykalnym. Mocne nawiązania do sielskiego życia wiejskiego uzyskamy dzięki meblom stylizowanym. Doskonale sprawdzą się tu kolekcje Retro lub Odys. Stylizowane nóżki, wyraźne podziały i tłoczenia frontów dodają im uroku, który pamiętamy z domów naszych babć.

Świetnym pomysłem są też meble, a szczególnie stoły z naturalnymi blatami live edge. Takie modele jak Adao, Davi czy Golo wykonane są z jednego kawałka drewna osadzonego na metalowych nogach lub płozach. Blaty mają zachowaną oryginalną, nieregularną krawędź, co nadaje im wyraźnie naturalnego, swojskiego charakteru.

Meble ekologiczne to oczywiście nie tylko drewno, ale także odpowiednie materiały obiciowe. Pasuje tu wszystko, co naturalne, a więc len, wełna, bawełna, płótno oraz naturalna skóra. Zastosowanie znajdą one nie tylko w sofie, fotelach czy krzesłach, ale też w dodatkach.

Nie tylko meble ekologiczne, czyli baza i dodatki w stylu eko

O charakterze aranżacji w stylu eko decydują nie tylko meble. Bardzo istotna jest też baza (podłoga ściany i sufit) oraz dodatki i dekoracje.

Naturalna roślinność - wnętrze w stylu eco
W wystroju ekologicznym nie może zabraknąć żywych roslin doniczkowych

Baza we wnętrzach eko to przede wszystkim jasne barwy. Doskonale sprawdza się biel, ewentualnie lekkie szarości lub delikatne beże. W tych wnętrzach liczy się duża ilość światła słonecznego, a jasne barwy pomagają doświetlić pomieszczenia. Doskonale wygląda też drewniana podłoga czy panele ścienne. Przy ich wyborze warto jednak poznać zasady łączenia bazy i mebli z drewna.

Niezwykle ważne są też prawidłowo dobrane dodatki. Pomagają one ocieplić wnętrze, dodają przytulności oraz indywidualnego charakteru dopasowanego do osobowości mieszkańców.

Zacząć można od tekstyliów — na podłodze sprawdzą się naturalne dywany, najlepiej grubo tkane i puszyste. Sofę czy łóżko ozdobią ręcznie robione koce, pledy czy poduchy. Z kolei na półkach i regałach sprawdzi się rękodzieło z drewna, gliny, rattanu czy kamienia. Na ścianach powiesić można popularne makramy, a także oprawione w drewniane ramy zdjęcia i grafiki.

Przy wyborze dodatków zwróćmy uwagę na to, by były ręcznie robione z materiałów naturalnych. W żadnym wypadku nie pasuje tu masowo produkowana tandeta z popularnych sieciówek. Pamiętajmy też o umiarze i wybierajmy estetyczne, pojedyncze ozdoby zamiast masy kiepskiej jakości bibelotów.

Ostatnim elementem jest naturalna zieleń. We wnętrzach ekologicznych nigdy jej za wiele, dlatego wolne miejsca warto zagospodarować żywymi roślinami. Doniczki można podwieszać pod sufitem, stawiać na komodach czy półkach lub bezpośrednio na ziemi. Roslinność z powodzeniem zastępuje wszelkie inne dekoracje i nadaje bardzo naturalny ton całej aranżacji.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

KUCHNIA W STYLU EKO — JAK STWORZYć NATURALNą, FUNKCJONALNą I ZDROWą ARANżACJę KUCHNI?
EKOLOGICZNE MIESZKANIE — JAK STWORZYć DOM PRZYJAZNY śRODOWISKU?
EKOLOGICZNE MEBLE DREWNIANE DO SYPIALNI, CZYLI JAK URZąDZIć PRZYJAZNE I ZDROWE WNęTRZE

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum