Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Łóżko drewniane do sypialni — na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Żadna sypialnia nie może obejść się bez łóżka — to ono definiuje funkcję pomieszczenia oraz zapewnia zdrowy i komfortowy sen. Łóżko drewniane to wybór trafiony w dziesiątkę. Jest nie tylko wygodne, ale i estetyczne, doskonale odnajdzie się w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych. Ważne jednak, by wybrać model dopasowany do indywidualnych potrzeb, jak i wystroju. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę, kupując łóżko drewniane do sypialni? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Jakie wymiary powinno mieć wygodne łóżko drewniane?

Podstawowym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, wybierając łóżko drewniane, są jego wymiary. Najważniejsza jest oczywiście powierzchnia do spania, czyli wymiary materaca, ale warto uwzględnić również wysokość mebla.

niskie łóżko w stylu japońskim
Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni - to ono definiuje funkcję pomieszczenia

Wymiary materaca

Komfort snu w dużej mierze zależy od rozmiarów materaca. Dla jednej osoby najczęściej wybiera się łóżko drewniane z materacem o wymiarach 80 x 200 lub 90 x 200 cm. Na rynku dostępne są również większe jednoosobowe łóżka, np. o wymiarach 120 x 200 cm, jednak zabierają one sporo miejsca i nie są odpowiednie do małych sypialni.

Najpopularniejsze łóżka drewniane dla dwóch osób (tzw. łóżka małżeńskie) przeznaczone są na materace o wymiarach 140 x 200, 160 x 200, lub 180 x 200 cm, choć i tu spotyka się większe modele o wymiarach 190 x 200, a nawet 210 x 200 cm.

Warto przy tym zauważyć, że podane wartości dotyczą wielkości materaca, a nie samego łóżka. To może być większe nawet o kilkadziesiąt cm. Kupując łóżko drewniane, zwróćmy więc uwagę na rzeczywistą wielkość mebla.

To, jak duże łóżko do sypialni wybierzemy, zależy nie tylko od tego, ile osób będzie na nim spało. Uwzględnić trzeba też wymiary i wagę tych osób, ich osobiste preferencje, jak i metraż samej sypialni. Za komfortowe łóżko małżeńskie uznaje się takie, na którym dwie osoby mogą wygodnie leżeć z rękoma splecionymi za głową bez stykania się łokciami. 

Najczęściej wystarczy więc łóżko drewniane 160 x 200 lub 180 x 200 cm. Te mniejsze, o wymiarach 140 x 200, poleca się do małych sypialni i dla osób o drobniejszej budowie. Nie ma jednak ograniczeń górnych, a wręcz, jeśli mamy miejsce, zaleca się kupno większego łóżka — 190 x 200, a nawet 210 x 200 cm. Wiadomo przecież, że im więcej miejsca do snu, tym lepiej.

łóżko drewniane z półką
Łóżko to miejsce, w którym zaczynamy i kończymy każdy dzień

Wysokość łóżka

Większość osób, wybierając łóżko drewniane do sypialni, koncentruje się wyłącznie na powierzchni materaca. Jednak wysokość mebla również ma duże znaczenie.

Przyjmuje się, że optymalna wysokość, na której powinniśmy spać to 40-50 cm od podłogi. Ma to duże znaczenie dla komfortu siadania i wstawania z łóżka, ale zapewnia też prawidłowy przepływ powietrza i wentylację materaca od spodu. To z kolei nie tylko przedłuża żywotność materaca, ale ma też znaczenie dla higieny snu, pozwala bowiem uniknąć rozwoju szkodliwych patogenów — grzybów, bakterii, roztoczy itp.

Odpowiednia wysokość łóżka do sypialni sprawia też, że nie wdychamy kurzu z podłogi. To ważne nie tylko dla alergików, ale dla wszystkich, którzy cenią sobie komfort.

Dobierając wysokość łóżka drewnianego do sypialni, pamiętajmy, aby uwzględnić nie tyle wysokość ramy, ile ostateczną wysokość spania. Materace mają bowiem różne grubości i często wystają ponad ramę.

Stelaż i materac — jakie wybrać, by się wyspać?

Chcąc kupić łóżko drewniane do sypialni, koncentrujemy się w dużej mierze na ramie mebla i jej wyglądzie. Jednak dla komfortu i higieny snu zasadnicze znaczenie ma nie rama, a stelaż i materac. To właśnie te elementy są sercem łóżka, więc ich wybór trzeba dokładnie przemyśleć.

Materac

Materac to najważniejszy element łóżka. To właśnie jego parametry i budowa wpływają na ułożenie ciała i pozycję podczas snu, warto więc wiedzieć, jak wybrać materac o odpowiedniej konstrukcji i właściwościach.

Materac do do łóżka
Odpowiedni materac to podstawa komfortowego i zdrowego snu

Najważniejszą kwestią przy wyborze materaca jest jego twardość. Powinna ona być dopasowana do indywidualnej budowy i masy ciała śpiącego. Chodzi o to, by materac dobrze podpierał każdy fragment ciała śpiącego tak, by kręgosłup nie był nienaturalnie wygięty. 

Materac nie może więc być zbyt miękki, bo będziemy się w niego zapadać. Cięższe części ciała, (np. biodra) będą zbyt wciśnięte w dół, co doprowadzi do nienaturalnej i niewygodnej pozycji. Z drugiej strony materac zbyt twardy nie ugnie się pod ciałem i nie podeprze jego naturalnych krzywizn. To prowadzi do napięcia mięśni, co będzie przyczyną bólu i poczucia sztywności po przebudzeniu.

Oczywiste jest zatem, że wybór twardości materaca zależy od masy ciała śpiącego. Osoby cięższe będą potrzebowały twardszych materacy niż te o drobnej budowie.

Kwestię wymiarów materaca omówiliśmy w poprzednim akapicie. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku łóżek małżeńskich nie musimy wybierać jednego dużego materaca. Do łóżka o wymiarach 180 x 200 cm możemy przecież kupić dwa materace 90 x 200 cm. To korzystne rozwiązanie szczególnie dla par o różnej budowie i masie ciała. Dzięki temu można bowiem dobrać parametry do indywidualnych potrzeb obu osób.

Stelaż

Niemniej ważny od materaca jest stelaż łóżka. Drewniane stelaże to najlepszy wybór ze względu na wysoką elastyczność i trwałość. Wyprofilowane konstrukcje z mocnych listewek doskonale podpierają materac na całej jego powierzchni. Wygięte listewki uginają się pod ciężarem osoby leżącej, dodatkowo zwiększając komfort snu.

stelaż łóżka R-Z STE0004
Dobry stelaż jest równie ważny jak odpowiednio dobrany materac

Stelaż drewniany pozwala też na dobrą wentylację materaca od spodu, co jak wspomniałem wcześniej, ma duże znaczenie dla higieny.

Przy wyborze stelaża do łóżka, tak jak w przypadku materaca, ważna jest jego twardość i elastyczność. Zależy ona od materiału, z którego wykonane są listewki, jak i od ich grubości, gęstości rozmieszczenia oraz napięcia. To ostatnie można w niektórych modelach regulować, dopasowując twardość do własnych potrzeb.

Podstawowa konstrukcja stelaża jest bardzo prosta, jednak na rynku spotkać można również bardziej funkcjonalne stelaże z regulacją zagłówka i podnóżka. To świetny wybór dla tych, którzy chcą jeszcze bardziej zadbać o swój komfort. Trzeba tylko pamiętać, że nie każdy materac będzie do takich stelaży odpowiedni.

Praktyczne łóżko drewniane, czyli rzut oka na funkcje dodatkowe

Łóżko to z pozoru prosty mebel o oczywistej funkcji spania. Jednak jego funkcjonalność można łatwo zwiększyć.

łóżko drewniane z tapicerowanym zagłówkiem z kolekcji Bianco
Łóżko drewniane z tapicerowanym zagłówkiem zapewnia wygodne podparcie pleców podczas siedzenia

Łóżko drewniane z pojemnikiem lub z szufladami  stanie się dodatkowym miejscem do przechowywania pościeli, ubrań i innych przedmiotów. To świetny wybór szczególnie do małych pomieszczeń, gdzie liczy się zagospodarowanie każdego skrawka przestrzeni.

Na bardzo małym metrażu doskonale sprawdzą się łóżka drewniane z podnoszonym stelażem, pod którym umieszczony jest pojemnik na pościel. Takie modele nie wymagają dodatkowego miejsca na pojemnik wysuwany spod łóżka.

Dodatkową funkcjonalność zapewni też zagłówek. Pełni on nie tylko funkcję estetyczną. Odpowiednio dobrany osłoni również ścianę za głową przed zabrudzeniem. Pozwoli też wygodnie usiąść i się oprzeć, co umożliwi np. wygodne czytanie w łóżku.

Łóżko drewniane w dobrym stylu — jak dopasować mebel do aranżacji sypialni?

Wybór odpowiedniego łóżka to kwestia nie tylko funkcjonalności, wygody i higieny snu, ale również estetyki. Jest to centralny, najważniejszy mebel w sypialni i to wokół niego w dużej mierze buduje się aranżację.

Łóżko drewniane jest świetnym wyborem zarówno ze względu na praktyczność i solidność, jak i świetny wygląd. Twarde, lite drewno dębowe lub bukowe to gwarancja odporności mebla i jego długowieczności, a także niepowtarzalnego stylu.

Naturalny rysunek usłojenia drewna i ciepła barwa litego drewna wprowadzają do pomieszczenia atmosferę przytulności i komfortu. Drewniane łóżko staje się więc nie tylko funkcjonalnym, ale i estetycznym centrum sypialni. Przykuwa wzrok, intryguje swoją fakturą i zbliża nas do natury.

Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem — pozwala na tworzenie rozmaitych form i kształtów, można je tłoczyć, ornamentować i ozdabiać. Doskonale łączy się też z innymi materiałami — szkłem, metalem czy materiałami obiciowymi. Dzięki temu w sprzedaży dostępne są łóżka drewniane dostosowane do różnych stylów wnętrzarskich.

Bez trudu znajdziemy więc nowoczesne łóżko drewniane, takie jak Vento A, Bingo lub Pau idealne do aranżacji minimalistycznych, jak i modele bardziej futurystyczne, takie jak Fantasy, które dzięki ciekawej konstrukcji wydaje się lewitować nad ziemią.

łóżko drewniane Fantasy o nowoczesnej, futurystycznej formie
Łóżko Fantasy urzeka nowoczesną, futurystyczną formą i miękkimi, zaokrąglonymi liniami

Problemem nie będą też modele klasyczne, np. Paris lub Bona o ozdobnych nogach, czy Odys z ażurowym zagłówkiem i szczytem przy nogach.

Mnogość form i modeli pozwala dobrać łóżko drewniane idealne do każdej aranżacji. Trzeba jedynie pamiętać, by styl i kolorystyka mebla była spójna z resztą wyposażenia sypialni. Jeśli chcemy mieć absolutną pewność, że poszczególne elementy będą do siebie pasować, warto zdecydować się na jedną kolekcję mebli do sypialni.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

IDEALNE łóżKO DREWNIANE — JAK WYBIERAć NAJLEPSZE RAMY STELAżE I MATERACE?
ŁóżKA DREWNIANE — WSZYSTKO, CO MUSISZ O NICH WIEDZIEć
ŁóżKA DREWNIANE DO RóżNYCH ARANżACJI — JAKIE WYBRAć I JAK O NIE DBAć?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum