Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Idealne łóżko drewniane — jak wybierać najlepsze ramy stelaże i materace?

Idealne łóżko drewniane powinno być estetyczne, solidne i trwałe, a przede wszystkim komfortowe. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dobrać nie tylko ramę, ale również stelaż i materac. To od kompozycji tych trzech elementów zależy, jak łóżko będzie się prezentowało, czy będzie wygodne i czy zapewni prawidłową, zdrową pozycję podczas snu. Sprawdźmy więc, na co warto zwrócić uwagę, wybierając łóżko drewniane i jego elementy.

Łóżko drewniane Fantasy
Porządne łóżko to kompozycja trzech elementów - ramy, stelaża i materaca

Łóżko drewniane, czyli rama z litego drewna

Łóżko drewniane to przede wszystkim rama wykonana z tego naturalnego materiału. Meble z litego drewna, szczególnie twardego, jak dąb czy buk, mają wiele zalet. Są bardzo solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, np. zadrapania i uderzenia, ale również na obciążenia, co ma szczególne znaczenie w przypadku łóżka.

Łóżko drewniane to gwarancja solidności, ale również świetnego stylu. Naturalny rysunek usłojenia i ciepła, przyjemna barwa sprawiają, że łatwo znaleźć łóżko drewniane do dowolnej aranżacji.

Meble do sypialni z kolekcji Minimal
Prosta, pozbawiona zdobień konstrukcja łóżka Minimal świetnie pasuje do aranżacji nowoczesnych, np. w stylu skandynawskim.

W wystrojach minimalistycznych sprawdzą się proste ramy pozbawione elementów ozdobnych — tłoczeń, intarsji oraz rzeźbień. Dobrym przykładem są m.in. modele Greg, Natura czy Minimal. Idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz, np. w stylu skandynawskim.

Do aranżacji bardziej dekoracyjnych, np. w stylu klasycznym, dobrze pasują bardziej wybujałe formy z różnymi elementami ozdobnymi. Mogą to być głębokie wcięcia modelu Vinci, dekoracyjne nogi łóżka Paris czy ażurowe wykończenie szczytów w modelu Odys.

Coraz popularniejszym trendem są też łóżka w stylu japońskim. Charakteryzują się niskimi ramami i osadzeniem materaca tuż nad podłogą. Widzimy to np. w modelach Toma, Rasta czy Tokio.

Wymiary i funkcjonalność łóżka

Konstrukcja łóżka (czyli głównie jego rama) określa wygląd, styl i charakter mebla. Wpływa jednak również na funkcjonalność. Przede wszystkim wielkość ramy determinuje, jaki materac się w nią zmieści.

Wymiary łóżka to jeden z najważniejszych elementów wpływających na komfort snu. Łóżka jednoosobowe powinny mieć przynajmniej 90x200 cm. Zapewnia to odpowiednią powierzchnię spania niezależnie od budowy ciała. Na rynku dostępne są też mniejsze modele jednoosobowe, ale one sprawdzą się raczej wyłącznie jako łóżka młodzieżowe czy przeznaczone dla osób o drobnej budowie.

Łóżko drewniane dla dwóch osób powinno mieć minimum 140x200 cm. Nie ma tu jednak górnej granicy szerokości mebla. Spotyka się więc łóżka 160x200, 180x200, a nawet 200x200 cm. Wybór konkretnych wymiarów powinien być podyktowany gabarytami sypialni, budową ciała użytkowników, a przede wszystkim indywidualnymi preferencjami i wygodą.

Aranżacja sypialni - łóżko i szafka nocna
Jednym z najważniejszych parametrów łóżka są jego wymiary. Dobiera się je, uwzględniając metraż sypialni, budowę ciała użytkowników i ich indywidualne preferencje

Łóżko drewniane poza funkcją spania może oferować dodatkowe opcje. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na łóżka z zagłówkiem, który pozwala wygodnie usiąść i np. poczytać książkę. Zagłówek chroni też ścianę przed zabrudzeniami i wpływa na wygląd mebla.

Funkcjonalność gwarantują też łóżka z pojemnikiem czy z szufladami na pościel. Zapewniają wygodne i praktyczne miejsce do przechowywania. Doskonale sprawdzają się na małych metrażach i w aranżacjach minimalistycznych, w których chcemy efektywnie wykorzystać przestrzeń.

Co ciekawe, nie trzeba wcale decydować się na z góry określony wygląd mebla. Łóżka modułowe, takie jak model Vento, to zestawy wymiennych komponentów, które można dostosować do własnych potrzeb i wymagań. Wybierać można więc np. różnego typu i rozmiarów zagłówki, różnie wyglądające ramy czy opcję z szufladami lub bez.

Łóżko drewniane — jak dobrać do niego materac?

Najważniejszym elementem łóżka zawsze jest materac. To jego budowa, konstrukcja czy zastosowane materiały najbardziej wpływają na ułożenie ciała, a więc na wygodę podczas snu.

Właściwy wybór materaca to kluczowa sprawa dla wygody i zdrowia. Głównie od niego zależy bowiem ułożenie ciała podczas snu

Najistotniejszym parametrem materaca jest jego twardość. Powinna ona być dostosowana do indywidualnej budowy ciała użytkownika — przede wszystkim masy, ale również wzrostu. Odpowiednio dobrany materac podpiera ciało leżącej na nim osoby na całej długości, dzięki czemu kręgosłup nie jest nienaturalnie wygięty. Aby tak było, materac nie może być zbyt twardy, bo nie ugnie się pod ciężarem ciała i nie dopasuje do jego krzywizn. Z kolei w materac zbyt miękki będziemy się nadmiernie zapadać. Twardość materaca należy więc dobrać do wagi śpiącego — osoby o większej masie powinny wybierać materace twarde. Modele miękkie będą natomiast odpowiednie dla osób o drobniejszej budowie.

Twardość to nie wszystko. Przy wyborze materaca uwagę trzeba zwrócić również na konstrukcję i materiały. Dobrym wyborem są materace kieszeniowe, takie jak modele Visco, Active i Rodos. Ich zasadniczym elementem jest rdzeń ze sprężyn umieszczonych w specjalnych materiałowych powłokach (kieszeniach). Ponieważ sprężyny nie są połączone ze sobą, każda z nich pracuje samodzielnie, co zapewnia doskonałe dopasowanie do ciała.

Wygodę i odpowiednią pozycję w czasie snu zapewnią też dobrze dobrane materace wysokoelastyczne (np. modele Borneo, Elba lub Kos) i termoelastyczne (m.in. Malta, Samos czy Grenada). Ich rdzenie wykonuje się ze specjalnych pianek dopasowujących się do kształtów ciała.

Materac kieszeniowy Rodos
Materace składają się z rdzenia - np. ze sprężyn kieszeniowych lub elastycznej pianki - oraz zewnętrznych powłok z różnych materiałów

Niezależnie od konstrukcji rdzenia ważny jest też wybór powłok zewnętrznych. Robi się je z różnych materiałów o odmiennych właściwościach, w tym różnej twardości czy poziomie izolacji termicznej. Istotne jest, aby powłoki przepuszczały powietrze i dobrze odprowadzały wilgoć. Pozwoli to uniknąć nadmiernego pocenia się.

Drewniane łóżko i odpowiedni stelaż

Łóżko drewniane wymaga również odpowiedniego stelaża. Najlepiej sprawdzają się konstrukcje z drewnianych listewek, ponieważ zapewniają dobrą elastyczność, a jednocześnie wytrzymałość na obciążenia.

Listewki stelaża, na których leży materac, powinny być wygięte w lekkie łuki. Dzięki temu będą pracować — uginać się — pod obciążeniem. Rozstaw listewek też jest istotny. Umożliwia wentylację materaca od spodu, ale wpływa też na twardość konstrukcji.

Stelaż regulowany z oferty The Beds
Regulowane stelaże elektryczne pozwalają automatycznie podnosić zagłówek i podnóżek, gwarantując maksimum komfortu

Twardość i elastyczność to dwa najważniejsze parametry stelaża do łóżka. Zależy ona od gatunku drewna, grubości i rozłożenia listewek oraz ich napięcia, które można regulować w niektórych modelach.

Poza prostymi stelażami nieregulowanymi spotkać można również modele z regulacją zagłówka czy podnóżka. Pozwalają one na podniesienie niektórych elementów stelaża, co zapewnia np. wygodną pozycję siedzącą. Regulacja może być manualna, ale spotyka się też wygodne stelaże elektryczne. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy materac jest odpowiedni do regulowanych stelaży.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

ŁóżKA DREWNIANE — WSZYSTKO, CO MUSISZ O NICH WIEDZIEć
ŁóżKO DREWNIANE DO SYPIALNI — NA CO ZWRóCIć UWAGę PRZY JEGO WYBORZE?
ŁóżKA DREWNIANE DO RóżNYCH ARANżACJI — JAKIE WYBRAć I JAK O NIE DBAć?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum