czytania ( wyrazy)

Meble z litego drewna — idealne uzupełnienie stylowych wnętrz

Meble z litego drewna to świetny wybór do wnętrz w różnym stylu. Aranżacjom nowoczesnym dodają przytulności i ciepła, a do klasycznych wnoszą szlachetność. Drewno jest więc materiałem uniwersalnym, który sprawdzi się w każdych okolicznościach. Jakie są największe zalety stosowania litego drewna we wnętrzach i jak dobrać odpowiednie formy do różnych aranżacji? O tym można przeczytać w poniższym artykule.

Meble drewna i ich największe zalety

Meble z litego drewna towarzyszą ludziom od niepamiętnych czasów. Wynika to z powszechnej dostępności, ale również z solidności i doskonałej prezencji tego materiału. Naturalny rysunek usłojenia i ciepła barwa sprawiają, że nawet proste formy nabierają wyrazu i unikatowego charakteru.

Stylowy salon z drewnianymi meblami
Drewno doskonale nadaje się na meble nowoczesne, jak i te w stylu retro

Faktura drewna przykuwa uwagę, intryguje i wprowadza do wnętrz pewną dynamikę. Jego ciepła barwa zapewnia natomiast poczucie przytulności, ale i elegancji. Istotne jest również to, że każdy kawałek drewna jest inny. Inaczej układają się słoje i sęki, tworząc naprawdę niepowtarzalny rysunek. Dzięki temu możemy mieć pewność, że każdy mebel z drewna będzie unikatowy i jedyny w swoim rodzaju.

Meble z litego drewna bukowego czy dębowego są też bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Twarde drewno to gwarancja, że mebel posłuży przez długie lata, zachowując swoje walory estetyczne i funkcjonalne. Nawet w przypadku lekkich uszkodzeń — zarysowań i zadrapań, meble z litego drewna można bez trudu odświeżyć i przywrócić im dawny blask. Wystarczy lekko zeszlifować uszkodzenia i zastosować jedną z technik wykończenia, czyli użyć odpowiedniego lakieru, farby czy oleju.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że drewno jako materiał naturalny jest bezpieczne dla alergików i po prostu zdrowe, czego nie można powiedzieć o wielu tworzywach syntetycznych. Lite drewno wykazuje też właściwości antystatyczne, dzięki którym nie przyciąga kurzu, co również ma duże znaczenie dla osób podatnych na uczulenia i alergie.

Drewno jest też niezwykle wdzięcznym materiałem do obróbki. Można je kształtować na wiele sposobów, wycinać z niego różne kształty, tłoczyć, rzeźbić i ornamentować. Umożliwia to tworzenie rozmaitych form o różnym charakterze.

Ponadto drewno doskonale łączy się z innymi materiałami — metalem, szkłem, a nawet z tekstyliami. Pozwala to na tworzenie mebli, które znajdą swoje miejsce w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu aranżacji.

Do jakich wnętrz pasują meble z litego drewna?

Drewno jest materiałem uniwersalnym, który sprawdza się właściwie w każdym wnętrzu. Wybierając meble z drewna, trzeba jednak zwrócić uwagę na formę, barwę czy stylistykę, które muszą być spójne z całą aranżacją.

W zależności od konkretnego modelu mebel z drewna może być “cichym” dodatkiem do aranżacji, który doskonale uzupełni wystrój i wtopi się w tło. Może jednak być również centralnym punktem i mocnym akcentem, który wyróżni się w pomieszczeniu, będzie przykuwał wzrok czy przełamywał jednolity charakter wnętrza.

Aranżacja w drewnie
Meble z litego drewna znajdą swoje miejsce w każdej aranżacji

Klasyczne meble z drewna

Meble z litego drewna to absolutna klasyka. Materiał ten wykorzystywany jest w meblarstwie od niepamiętnych czasów i gościł zarówno na salonach możnych, jak i wiejskich chatach najuboższych. Historia meblarstwa jest więc historią drewna. Przez tysiące lat dopracowywano metody obróbki tego materiału i jego ozdabiania. Zmieniały się formy, style czy technologia produkcji mebli, ale drewno nigdy nie wyszło z mody. Dziś również doskonale sprawdza się we wnętrzach w stylu klasycznym.

W aranżacjach klasycznych nacisk kładzie się na budowanie poczucia luksusu, ekskluzywności i elegancji. Klasyczne meble z drewna często mają więc wybujałe formy, efektowne, dekoracyjne detale i tłoczenia. Cechuje je jednak klasa, doskonałe proporcje i pewien umiar, który sprawia, że mimo przepychu, nie wpadają w kiczowaty, nadmierny przepych.

Doskonałym przykładem klasycznych mebli z litego drewna jest kolekcja Bona z pięknie tłoczonymi nogami i zaokrąglonymi frontami. Te proste detale nadają meblom wyjątkowego charakteru, nie odbierając im jednak funkcjonalności. Stonowana forma pozwala też, aby pierwsze skrzypce grał naturalny rysunek drewna, a nie ozdobniki.

Podobnymi walorami cechują się meble z litego drewna z kolekcji Paris. Proste, symetryczne ramy skrzynkowych komód i szafek przełamano tu dekoracyjnym wyglądem nóg. Tłoczenia dodają meblom ekskluzywnego charakteru, przywodząc na myśl paryskie apartamenty.

Z kolei w kolekcji Odys widzimy typowe dla klasycznych mebli tłoczenia drzwiczek i górnych blatów. Nóżki rozszerzają się lekko ku górze, co nadaje im dekoracyjnego charakteru. To również proste formy, którym detale dodają charakteru, ale nie przytłaczają i nie odciągają uwagi od naturalnego piękna samego drewna.

Nowoczesne meble z drewna

Meble z litego drewna to doskonały wybór nie tylko do wnętrz klasycznych. Sprawdzą się doskonale również w aranżacjach nowoczesnych, nawet tych o bardzo minimalistycznym charakterze.

Kolekcja Binco - meble z litego drewna z białymi frontami
Drewniane meble z białymi frontami z kolekcji Bianco są idealne do minimalistycznych aranżacji

Proste formy z małą ilości detali idealnie wpisują się w styl skandynawski, szczególnie kiedy zastosujemy białe fronty, jak w kolekcji Bianco. Połączenie bieli i naturalnej barwy drewna bukowego lub dębowego daje niesamowity efekt. Meble o minimalistycznej formie nabierają eleganckiego, a jednocześnie ciepłego charakteru. Świetnie przełamią pewną monochromatyczność typowo skandynawskich wystrojów.

Ciekawa jest również nowoczesna kolekcja Vigo. To piękne meble z litego drewna o skrzyniowej formie. Ich prostotę przełamują asymetrycznie rozmieszczone szafki, szuflady i półki. Dzięki takiemu układowi meble intrygują i przykuwają wzrok, a jednocześnie doskonale wpisują się w minimalistyczne wnętrza.

Nowoczesność to jednak nie tylko minimalizm czy styl skandynawski. Na popularności wciąż nie tracą aranżacje industrialne. Amatorzy tego stylu również znajdą meble z litego drewna idealne dla siebie. Doskonale sprawdzi się połączenie dębu lub buku z metalem widoczne w typowo loftowej kolekcji Steel czy równie ciekawej kolekcji Golo, w której znajdziemy m.in. stoły z blatem Live Edge idealne nie tylko do loftu, ale i wystroju w stylu eko czy rustykalnym.

Drewno we wnętrzach to nie tylko meble

Dekoracje ścienne z drewna
Dekoracje i akcesoria z drewna to piękne i eleganckie uzupełnienie aranżacji

Drewno do wnętrz możemy wprowadzić nie tylko w meblach. Ten naturalny i piękny materiał sprawdzi się również na podłogach, czy w wyeksponowanych elementach konstrukcyjnych, np. belkach stropowych, słupach czy schodach. Istnieje wiele możliwości wybarwiania drewna bez utraty jego naturalnej faktury i rysunku usłojenia, dzięki czemu można dobierać tonację kolorystyczną tych elementów do własnych potrzeb.

Lite drewno sprawdzi się również w dodatkach, akcesoriach i dekoracjach. Komody i szafki można przyozdobić drewnianymi misami, świecznikami, wazonami czy bibelotami. Na ścianach mogą zawisnąć zdjęcia, obrazy i grafiki w bardziej lub mniej ozdobnych ramach z drewna oraz modne obecnie drewniane plastry, krążki i inne dekoracje.

Drewno jest uniwersalne i ponadczasowe, znajdzie więc swoje miejsce w każdym pomieszczeniu. Wprowadzi do niego ciepło i przytulność, a także elegancję i ponadczasowość, zmieniając wnętrze w prawdziwy dom.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

DREWNIANE GADżETY NA BIURKO — PROSTY SPOSóB NA ORGANIZACJę I DEKORACJę MIEJSCA PRACY LUB NAUKI
DREWNIANE SZAFKI WISZąCE — JAK ZAARANżOWAć Z NIMI SALON I NIE TYLKO
RODZAJE DREWNA WYKORZYSTYWANE W PRZEMYśLE MEBLARSKIM

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum