Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Mała kuchnia to nie problem! 10 rad, jak dobrze i stylowo zorganizować niewielką przestrzeń

Mała kuchnia jest zmorą wielu z nas. Często metraż mieszkania nie pozwala na zaaranżowanie oddzielnego pomieszczenia na kuchnię, czasem sami z niego rezygnujemy na rzecz dodatkowego pokoju, a kuchnię wydzielamy w formie aneksu w salonie. Są też i tacy, którzy celowo decydują się na niewielkich rozmiarów wnętrze – dlaczego? Czy mała kuchnia może mieć jakieś zalety?Plusy posiadania małej kuchni

Mała kuchnia, to mniej sprzątania. To niezaprzeczalny argument. Mamy mniej rzeczy do mycia, mniej szafek do sprzątania, mniej blatu do ścierania i mniej podłogi do mycia. W dodatku jeśli urządzimy ją sensownie, według poniższych rad, organizacja pracy czy zachowanie czystości w takiej kuchni będzie znacznie prostsze niż mając wielki pokój do gotowania. Mała kuchnia nie jest jednak dla wszystkich. Jeśli kochasz gotować i często urządzasz wielkie przyjęcia, potrzebujesz dużo miejsca na dodatkowe talerze, kubki, szklanki, duże garnki oraz oczywiście długi blat, na którym wygodnie przygotujesz posiłki. Jeśli jednak nie ma zbyt wielu domowników, nie zależy Ci na posiadaniu kilku zastaw stołowych, nie lubisz marnować czasu na gotowanie, tym bardziej sprzątanie, a gości zapraszasz rzadko – to zdecydowanie propozycja dla Ciebie!

Jak urządzićmałą kuchnię
Małą kuchnię lepiej zorganizować w salonie, jako aneks kuchenny, niż wydzielać oddzielny, maleńki, typowo kuchenny pokój

Jak urządzić małą kuchnię?

Oto kilka naszych propozycji, jak mając małe wnętrze urządzić dobrze wyglądającą i praktyczną kuchnię.

1. Mała kuchnia z szafkami do sufitu

Jeśli potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania, dodatkowe półki tuż przy suficie będą idealne na trzymanie rzadko używanych przedmiotów. Dobrze sprawdzi się część mebli kuchennych w całości zabudowanych, tzn. od podłogi po sufit, bez blatu roboczego. Można tam umieścić piekarnik czy mikrofalę, a dodatkowo mieć bardzo dużo miejsca na codziennie używane produkty. Taka opcja sprawdzi się wtedy, gdy będziemy mieli dodatkowy blat roboczy, np. przy wyspie.

Wysoka zabudowa będzie dobrze wyglądać w aneksie kuchennym. Gdy mamy oddzielną, małą kuchnię, zbyt dużo szafek może ją dodatkowo pomniejszyć. Można złagodzić ten efekt wykorzystując inne nasze rady lub jeszcze bardziej ograniczyć ilość naczyń, garnków i produktów, aby zwyczajnie nie potrzebować aż tylu półek.  

meble kuchenne do sufitu
Wysoka zabudowa kuchenna to rozwiązanie dla potrzebujących dużo miejsca do przechowywania

2. Wyspa oddzielająca małą kuchnię od salonu to stół i blat roboczy w jednym

Wyspa to fantastyczne rozwiązanie dla małych mieszkań, w których kuchnia wydzielona jest w formie aneksu w salonie. To blat roboczy oraz stół w jednym. Dodatkowo wygląda bardzo nowocześnie, szczególnie gdy dopasujemy do niej stylowe hokery. Piękna wyspa oddziela część kuchenną od salonowej, pozwala całkowicie zabudować resztę mebli, co jest praktycznym rozwiązaniem. Co więcej, można na niej zamontować zlew lub płytę kuchenną. Piękne, drewniane blaty wysp dadzą namiastkę stołu oraz stworzą klimatyczne wnętrze.

małą kuchnia z wyspą
Wyspa to świetne rozwiązanie, gdyż łączy miejsce do przechowywania, z blatem roboczym oraz stołem

3. Jasne kolory optycznie powiększą małą kuchnię

Ciemny kolor w małej kuchni uczyni ją jeszcze mniejszą. Najlepiej wybrać gładką lub bardzo delikatnie żłobioną biel frontów i ewentualnie przełamać ją drewnianymi akcentami. W małej kuchni i tak zwykle będzie wiele się działo. Czajnik elektryczny, kubek, młynek do przypraw, chlebak czy doniczka z ziołami to często goszczące elementy na blatach kuchennych, które w małej kuchni szybko mogą wprowadzić chaos. Jeśli dodatkowo występuje w niej kilka kolorów frontów czy uchwytów – zyskujemy jeszcze większy wizualny bałagan.

4. Proste, mało urozmaicone fronty pomogą zachować porządek

Gładka powierzchnia frontów pozwala na ciut więcej szaleństwa na blacie lub przy wyborze osłony ściany nad blatem. Jeśli szafki kuchenne stworzą jedną, nierzucającą się w oczy taflę, można pokusić się o ciekawe płytki międzyszafkowe lub klimatyczną fototapetę osłoniętą szybą. Pamiętaj, że wszystko, co znajdzie się na blacie, a zwykle jest tego sporo, to dodatkowe elementy zaburzające porządek.

Gładkie, białę fronty na wysoki połysk w małej kuchni
Mając małą kuchnię postawmy na jeden, jasny kolor frontów, najlepiej takich, które delikatnie odbijają światło

5. Mała kuchnia bez odkrytych półek i przeszklonych szafek

Kolejny punkt mający na celu wprowadzenie wizualnej harmonijności. Odkryte półki ładnie wyglądają, jednak trzeba dużo częściej je sprzątać i wycierać niż zabudowane, mieści się na nich mniej niż w szafce, a do tego wprowadzają chaos. Z kolei przeszklone szafki powinny stanowić element na pół praktyczny, a na pół dekoracyjny. Zwłaszcza, gdy dodatkowo je podświetlimy. Są więc dobre do przechowywania eleganckiej zastawy czy jednolitych kolorystycznie pojemników. Zupełnie nie sprawdzą się, jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać ich pojemność lub trzymać w nich wielokolorowe akcesoria czy produkty w kolorowych torebkach.

6. Mała kuchnia - mało naczyń, sprzętów i dekoracji

To chyba jeden z kluczowych punktów. Jeśli dysponujesz kilkoma zastawami stołowymi, wszelkimi rodzajami kieliszków, ogromem garnków i do tego lubisz mieć spore zapasy żywności – ciężko będzie pomieścić się w małej kuchni. Pora pozbyć się wyszczerbionych, choć sentymentalnych kubków, używane raz na rok kieliszki zanieść do piwnicy, a nadmiar żywności przełożyć na regularne zakupy mniejszych porcji. Podobna sytuacja jest z dekoracjami oraz tak aromatycznymi ziołami w kuchni. Ciężko zachować porządek, jeśli za każdym razem musisz głowić się, gdzie zmieścić poszczególne przedmioty oraz nie masz miejsca na blacie, bo hodujesz tam wszelkiego rodzaju zieleninę.

Prosta kuchnia
Im prostsza zabudowa kuchenna, tym więcej możemy poszaleć w kwestii przedmiotów ustawionych na blacie czy wyspie

7. Składany blat zamiast stołu w małej kuchni

Jak wspomnieliśmy, wyspa oddzielająca salon od kuchni to idealny pomysł typu 2 w 1. Co jednak, gdy mamy oddzielną, ale nadal małą kuchnię? W dodatku jeśli chcemy mieć w niej miejsce na zjedzenie szybkiego, porannego śniadania?

Mamy dwie propozycje na stół w kuchni. Jedną jest stworzenie stołu-blatu pod oknem, gdzie nie jest możliwe umiejscowienie szafek, np. poprzez obecny tam kaloryfer. Takie rozwiązanie umożliwia wypicie porannej kawy z widokiem przez okno, a dodatkowo zwiększa blat roboczy.

Inną opcją jest zastosowanie składanego blatu. W ciągu dnia dyskretnie wisi przy ścianie, z kolei gdy napada nas głód, jednym ruchem czynimy z niego niewielki stół. Można też znaleźć składane krzesła, które nieużywane wsuniemy między ścianę a meble lub za drzwi.

8. Rozważ umiejscowienie płyty kuchennej i okapu na wyspie

Standardowy okap umieszczony przy ścianie zabiera tak cenną przestrzeń w szafkach. Rozwiązaniem może być zastosowanie płyty na wyspie i dodanie do niej bardzo nowoczesnego i stylowego okapu sufitowego.

wyspa w kuchni
Zabudowana szafkami ściana dostarczy dużo miejsca do przechowywania, a wyspa z kuchenką i okapem sufitowym oszczędzi miejsce

9. Lustra i materiały odbijające światło optycznie powiększą małą kuchnię

Pora na optyczne sztuczki zwiększające wizualnie kuchnię. Wszelkiego rodzaju materiały odbijające światło, jak lustra oraz fronty lakierowane na wysoki połysk dają wrażenie większej przestrzeni. Może warto zasugerować się obecnymi trendami i zaaranżować lustrzaną przestrzeń między szafkami ściennymi?

10. Światło dzienne i solidne, wielopunktowe oświetlenie małej kuchni

Taka sama przestrzeń dobrze doświetlona będzie wydawać się większa niż urządzona w ciemnych barwach i posiadająca słabe oświetlenie. Dostęp do światła dziennego to pierwszy krok. Zrezygnujmy więc z zaciemniających firan czy rolet. Na wieczór przygotujmy dość mocne, najlepiej wielopunktowe oświetlenie. Nie zapomnijmy o odpowiednich kloszach. Sugerując się poprzednim punktem, można użyć lamp wykorzystujących elementy luster lub eleganckich kryształków i szyb.

stół przy aneksie kuchennym
Mając małą kuchnie warto zachować jak największą jasność i prostotę wszystkich mebli, także krzeseł

Komentarze

  • mieciu
    16 Październik 2021 o 23:23
    U nas w pierwszym wspólnym gniazdku zainwestowaliśmy w piekarnik combiquicka pamiętam, bo to była jedyna opcja, żeby jakieś normalne jedzenie przygotować w tej klitce.
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

MAłA KUCHNIA Z WYSPą: CZY WARTO?
URZąDZENIA I ROBOTY KUCHENNE, KTóRE ZAOSZCZęDZą TWóJ CZAS
KUCHNIA OTWARTA, PółOTWARTA CZY ZAMKNIęTA? WADY I ZALETY KAżDEGO Z TYCH ROZWIąZAń

Najnowsze wpisy

STOłY — TYPY, FUNKCJE, MATERIAłY, ZASTOSOWANIA I WSZYSTKO, CO CHCESZ O NICH WIEDZIEć
LAMELE DREWNIANE – śCIANKI, KTóRE OTWIERAJą PRZESTRZEń
POLSKIE MEBLE DREWNIANE — CZY WARTO KUPOWAć MEBLE OD RODZIMYCH PRODUCENTóW?

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum