Mała kuchnia z wyspą: czy warto?
Jeżeli planujesz niewielkie zmiany w organizacji mieszkania, zacznij od serca domu. Mała kuchnia z wyspą przynosi wiele korzyści, nawet na małej przestrzeni mieszkalnej! W małej kuchni zwykle nie ma miejsca na blacie, brakuje również szafek na przechowywanie. Wyspa jest świetnym rozwiązaniem, a przy tym wygląda bardzo nowocześnie.
Mała kuchnia z wyspą zalety
Być może architekci wnętrz odradzą Ci wyspę do małej kuchni. Jednak pamiętaj, że mogą mieć przed oczami obraz pokaźnej wyspy, która zwykle jest domeną dużych, otwartych kuchni. Na potrzeby mieszkania w bloku warto zorganizować coś mniejszego, nawet w sposób DIY. Mała kuchnia z wyspą to szereg zalet, z których można wymienić m.in:
- upcykling starych mebli;
- optyczne powiększenie przestrzeni poprzez otwarcie kuchni na salon z jadalnią;
- nowoczesny i odważny design;
- uzyskanie kącik jadalnianego lub miejsca do przechowywania;
- możliwość zorganizowania domowego barku;
- dodatkowy blat na sprzęty kuchenne bądź dekoracje salonowe.
Problemem, który generuje mała kuchnia z wyspą jest przenoszenie się zapachów właściwie na cały dom. Bardzo ważne jest zatem aby w przestrzeni wydzielonej na kuchnię znalazła się okno oraz bardzo dobry, dość duży okap. Trudność mogą także sprawiać dzieci, które będą miały stały dostęp do gorących garnków w trakcie gotowania posiłków przez rodziców. Mała kuchnia z wyspą wymaga od rodziców dużej uważności w tej kwestii.
Pamiętaj również o tym, że stała, tradycyjna wyspa kuchenna narzuca m.in. podłączenie gniazdek elektrycznych. Wymaga to oczywiście zrywania podłogi oraz szeregu innych działań, które wiążą się z kosztami. Jeśli nie planujesz generalnego remontu serca mieszkania, najpierw wypróbuj wyspę DIY. Pozwoli to uniknąć rozczarowań, jeśli jednak pomysł nie przypadnie domownikom do gustu.
Mała kuchnia z wyspą i salonem
Mała kuchnia z wyspą musi być otwarta na salon. W przeciwnym wypadku zostaną zachwiane proporcje pomieszczeń w domu. Zamykając taką powiększoną kuchnię, należałoby zmniejszyć powierzchnię salonu, co zdecydowanie nie jest korzystne.
Kącik jadalniany może w tym przypadku być usytuowany blisko wyspy bądź być jej stały elementem. Stół oddzielający kuchnię od salonu może z powodzeniem zastąpić wyspę, jeśli krzesła będą ustawione wyłącznie od strony salonu.
Mała kuchnia z wyspą DIY
Gotowa wyspa do małej kuchni może być trudna do znalezienia. Jeżeli Twoje poszukiwania spełzły na niczym – zostań bohaterem DIY i stwórz własną wyspę. Oprócz pomysłowego stoliczka na kółkach, mamy kilka innych rozwiązań, które z powodzeniem mogą zastąpić stałą wyspę w małej kuchni w bloku.
Komoda z litego drewna
Bardzo trudno znaleźć wyspę, która umożliwiałaby niemal nieograniczony dostęp do szafek i miejsca magazynowego. Zamiast tracić czas na podróże po sklepach meblowych, zamień małą kuchnię z wyspą na… małą kuchnię z komodą. Mnogość szuflad i półek odciążą przestrzeń od rzadziej używanych sprzętów.
Pamiętaj, aby komodę ustawić szufladami do strony kuchennej. Od strony salonu warto postawić dwie ozdobne donice z roślinami, by przysłonić tylną deskę drewnianej komody.
Stół drewniany
Nie ma zbyt wielu gotowych wysp na tyle długich i dopasowanych do małej kuchni, by wypełniały przestrzeń idealnie. Możesz zatem przemyśleć przeróbkę starego stołu. Aby idealnie pasował do przestrzeni, wystarczył odpowiedni blat z litego drewna. Wysokość stołu, chociaż różni się odrobinę od standardowej wysokości blatów kuchennych, nie sprawia dużej trudności w przygotowywaniu posiłków.
Inne pomysły DIY
Pomalowanie wyspy na odważny odcień to świetny sposób na wprowadzenie koloru do całkowicie białej kuchni. Sam sprawdź, ile życia wnosi do całego domu odrobina farby. Oprócz intensywnej barwy możesz wprowadzić także mniejsze akcenty kolorystyczne, które będą korespondować z wybraną barwą. Uchwyty na ręczniki, rączki akcesoriów kuchennych, doniczki – to bardzo dobre nośniki koloru, których umiejscowienie możesz zmieniać, kiedy chcesz.
Gotowe wyspy mogą nie wpasować się w styl Twojego mieszkania. Nie należy się tym martwić, ponieważ drobna przeróbka takiej gotowej wyspy może sprawić, że eklektyzm będzie ciekawym elementem aranżacji wnętrza.
Mała kuchnia z wyspą – wymiary
Należy podkreślić, że idealne wymiary w dużej kuchni to jedynie wskazówka, którą możesz się kierować w trakcie ustawiania własnej wyspy. Powyżej przedstawiliśmy także opcje ruchome (np. stolik lub komoda na kółkach), które ułatwią korzystanie z ciągów komunikacyjnych małego mieszkania. Mała kuchnia z wyspą może mieć wymiary o ⅓ mniejsze, niż podane, natomiast ze względu na duże zróżnicowanie układów mieszkań w blokach ciężko podać uniwersalne proporcje.
Wymiary kuchni z wyspą o standardowej wielkości:
- odległość wyspy od blatów kuchennych z piecykiem: 90 cm
- minimalna odległość wyspy od dodatkowych blatów umieszczonych przy ścianie: 90 cm
- odległość wyspy od ściany: 60 cm
- minium oddzielające wyspę od salonu: 100 cm
Oczywiście w zależności od tego, czy wyspa ma charakter jadalny czy nie, odległość kuchni od części dziennej może być mniejsza.
Jak powiększyć małą przestrzeń?
Mała kuchnia może wymagać optycznego powiększenia przestrzeni. Otwarcie kuchni na salon i jadalnię to znakomity pomysł, oprócz tego możesz wprowadzić jeszcze kilka trików, które rozjaśnią pomieszczenie.
Bardzo ważne są tutaj jasne kolory w kuchni. Biel jest bardzo dobrym wyborem i wbrew powszechnej opinii, nie widać na niej zabrudzeń. Elementy wyposażenia czy blaty kuchenne są robione z łatwozmywalnych tworzyw, nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by kuchnia lśniła bielą. Z innych propozycji dobrze będa wyglądać pudrowe błękity, beże oraz wzory marmurkowe.
Jeżeli jest to możliwe, wybierz przestrzeń z dużym oknem i nie wieszaj firanek. Kuchnia nie należy do przestrzeni, które powinny chronić Twoją prywatność. Zioła czy kwiat doniczkowy na parapecie w zupełności wystarczą, natomiast okno zagwarantuje Ci wizualne powiększenie małej kuchni.
Zadbaj o otwarte półki zamiast zamykanego kredensu. Tak zwane lewitujące półki (przypominające parapet) to świetne rozwiązanie, jeśli planujesz wyspę. Wszelkie delikatne szkło (tj. jak kieliszki, szklanki do whisky) umieść w zamykanej wyspie, natomiast bardziej odporne na stłuczenia sprzęty ułóż na otwartych półkach, haczykach i koszykach. Dzięki temu unikniesz obudowania się ciężkimi bryłami.
Komentarze