Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Minimalistyczny stół — jak wybrać prosty, ale estetyczny mebel do jadalni, salonu lub kuchni

Prosty, estetyczny i wysoce funkcjonalny — taki powinien być dobry minimalistyczny stół. Tego rodzaju meble podbiły współczesne wnętrza, bo doskonale komponują się w wielu aranżacjach — tak nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych. Sprawdź więc, co wyróżnia minimalistyczne stoły i jak wybrać idealny model do Twojego wnętrza.

Minimalistyczny stół Mercury na metalowych płozach
Domowy stół stanowi centrum życia rodzinnego i towarzyskiego

Stół nie tylko do spożywania posiłków

Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu. To przy nim zbiera się rodzina i spotykają znajomi. Służy nie tylko do wspólnego biesiadowania, ale też do zabaw, gier, pracy, odrabiania lekcji i po prostu wspólnego spędzania czasu z bliskimi.

Jasne jest zatem, że stół jest ośrodkiem życia rodzinnego i towarzyskiego. Jako taki często zajmuje centralne miejsce w mieszkaniu. Najczęściej staje w jadalni, obecnie przeważnie nieformalnie wydzielonej w salonie. Pojawia się także w kuchni, gdzie może być dodatkowym blatem roboczym czy mniej formalnym miejscem na pogaduchy przy kawie.

Dobry stół powinien więc być funkcjonalny, trwały i estetyczny. Musi pomieścić wszystkich domowników, a także gości i zapewniać im wygodne miejsce do biesiadowania i innych aktywności. Powinien też być trwały — odporny zarówno na mechaniczne uszkodzenia wynikające z intensywnej eksploatacji, jak i na niekorzystne warunki zewnętrzne. Chodzi m.in. o odporność na wilgoć czy wysokie temperatury. Nie ma bowiem takiego stołu, na który czasem coś się nie wyleje. Wiadomo też, że nawet najbardziej uważnym zdarza się czasem zapomnieć o podkładce pod gorący kubek z kawą czy garnek z obiadem.

Stół musi być też estetyczny. Oznacza to z jednej strony elegancką, wyrafinowaną konstrukcję i wzornictwo, a z drugiej łatwość utrzymania w czystości i dobrym stanie. Minimalistyczne stoły mają tę zaletę, że choć ich konstrukcja jest wyjątkowo prosta, nie jest banalna i nudna. Dobrze dobrane proporcje, odpowiedni wybór materiałów i dopracowane detale wykończenia sprawiają, że minimalistyczne stoły bywają prawdziwymi dziełami sztuki.

Atutem prostych konstrukcji bez ornamentów i zakamarków jest też wyjątkowa łatwość utrzymania mebla w czystości. Nie ma tu załomów, tłoczeń i toczeń, w których mógłby się osadzać kurz czy inne zabrudzenia.

Stół minimal Beds.pl
Prosta, ale wyrafinowana forma to kwintesencja minimalizmu

Minimalistyczny stół, czyli jaki?

Co charakteryzuje minimalistyczne stoły? Przede wszystkim jest to prosta, ale wyrafinowana konstrukcja. Takie meble pozbawione są ornamentacji i dekoracyjnych elementów. Mamy za to proste kąty i linie, foremne figury geometryczne i gładkie powierzchnie. Ich forma jest jasna, przejrzysta i oczywista — tak samo jak funkcja. 

Minimalistyczny stół nie musi jednak być nudny. Odpowiednio zbudowany może zachwycać doskonałymi proporcjami, czystością formy czy perfekcyjnym wykonaniem. Takie właśnie są nasze stoły nowoczesne. Blaty mają tu postać prostych figur geometrycznych — głównie prostokątów i kwadratów, ale też okręgów czy elips. Blaty przeważnie nie mają tłoczonych rantów, są ścięte równo, z wręcz chirurgiczną precyzją, dzięki czemu nabierają elegancji i wyjątkowej czystości formy.

Podstawy minimalistycznych stołów bywają bardzo różne. Doskonale pasują tu proste nogi drewniane — takie jak w modelach Vento, Cubic i James. To stoły wyjątkowo proste, ale mają wiele uroku. Grube nogi dodają im masy i mocno zakotwiczone w podłodze. Sprawdzą się też nieco lżejsze nóżki toczone w stożki czy ostrosłupy — takie jak w stołach Greg lub Retro.

Minimalistyczny stół James
Proste linie i kąty to charakterystyczne cechy minimalistycznych mebli

Niesłabnącą popularnością cieszą się też minimalistyczne stoły industrialne. Ich charakterystyczną cechą jest metalowa podstawa. Może ona przybierać formę klasycznych nóg, jak w modelach Abies i Kula, nóg skrzyżowanych, jak w stołach Oxide i Titan lub płozów widocznych w modelach Mercury, Zinc i Steel.

Niezależnie od rodzaju podstawy, wszystkie minimalistyczne stoły wyróżnia ta wyjątkowa prostota i przejrzystość, ale też doskonale dobrane proporcje i wyjątkowa estetyka konstrukcji. Prostota nie jest tu bowiem tożsama z banalnością. W idealnie wykonanych łączeniach elementów, precyzyjnie ściętych rantach i dopracowaniu najdrobniejszych detali widzimy kunszt projektantów, jak i wykonawców tych mebli.

Prostota formy i brak zdobień ma jeszcze jedną zaletę — takie meble są w zasadzie uniwersalne. Ponieważ same nie narzucają wyraźnego wzornictwa, można je dopasować właściwie do dowolnego otoczenia. Minimalistyczny stół doskonale więc wygląda w aranżacjach nowoczesnych (np. skandynawskich), ale także we wnętrzach z akcentami klasycznymi.

Stół okrągły, prostokątny, czy jeszcze inny?

Typowo minimalistyczny stół kojarzy się przede wszystkim z prostymi liniami i kątami, Dlatego najczęściej wybiera się te kwadratowe (do kuchni) i prostokątne (do jadalni).

Proste formy geometryczne pomagają bowiem budować wrażenie uporządkowania. Zresztą nie jest to jedynie wrażenie — takie meble w istocie są bardziej ustawne i rzeczywiście pozwalają na efektywniejsze zagospodarowanie przestrzeni.

Jednak minimalistyczny stół może mieć też inne kształty blatu. Te okrągłe są dobrym wyborem do większych kuchni, a owalne mogą sprawdzić się w jadalni. Trzeba tylko pamiętać, że takie meble wymagają więcej miejsca niż wersje kwadratowe i prostokątne. Nie ma też możliwości dostawienia ich jednym bokiem do ściany. Muszą zatem stać na środku pomieszczenia. Dzięki temu jednak bardziej się wyróżniają. Doskonale spisują się jako punkt fokalny (skupiający wzrok) w aranżacjach na dużych metrażach i w otwartych układach.

Tym, którym minimalistyczne stoły wydają się zbyt nudne, polecić można modele z naturalną krawędzią. Stół golo z blatem Live Edge jest doskonałym przykładem tego, że minimalizm to nie tylko proste linie. Blat wykonany jest tu z jednego, unikatowego kawałka drewna z zachowanymi, nierównymi krawędziami na bokach. Osadzono go na bardzo prostych, cienkich nogach metalowych. Dzięki temu blat jest świetnie wyeksponowany i w pełni pokazuje swoje największe atuty — nieregularną krawędź i niepowtarzalny rysunek usłojenia drewna.

Blat Live Edge z naturalną krawędzią
Blaty Live Edge mają zachowaną naturalną, nieregularną krawędź, co dodaje im surowości

Ten stół świetnie wpisze się w aranżacje typowo minimalistyczne, ale też w styl industrialny, eko czy rustykalny. Może też być interesującym kontrapunktem dla doskonale przemyślanych i rzemieślniczo dopracowanych mebli klasycznych. Stworzona przez naturę rzeźba krawędzi stołu będzie niejako uzupełnieniem, ale też przeciwieństwem detali wykonanych z zamysłem i ludzką ręką.

Materiały na minimalistyczny stół

W przypadku minimalistycznych stołów, niezwykle istotną rolę odgrywają zastosowane materiały. To one bowiem w dużej mierze stanowią o estetyce mebli. Prosta forma jest bowiem idealnym środkiem do wyeksponowania cech zastosowanych surowców. Właśnie dlatego najlepsze minimalistyczne stoły to te z blatami drewnianymi.

Minimalistyczny stół drewniany powinien mieć zachowany widoczny rysunek usłojenia. To właśnie on nadaje meblom faktury, łamie sterylność formy i wzornictwa. Jest też wyjątkowo oryginalny — ponieważ nie ma dwóch identycznych kawałków drewna, nie ma też dwóch identycznych mebli drewnianych, nawet jeśli konstrukcja jest taka sama.

Dzięki temu minimalistyczny stół z litego drewna nabiera duszy. Ma wyraźnie inny charakter niż meble wykonane z płyty laminowanej, gdzie na okleinie każdego elementu drukuje się identyczne wzory.

Drewno doskonale komponuje się też z metalem. Stoły z metalowymi nogami mogą mieć cieńsze nogi, co pozwala jeszcze lepiej wyróżnić blat. Mogą też być zbudowane z mocnych, grubych profili, które dociążają mebel i  całą aranżację. Odpowiednio dobrana podstawa pozwala zatem wprowadzić takie minimalistyczne stoły w zasadzie do każdego wystroju. Proste konstrukcje wpisują się w nowoczesne mieszkania, a te bardziej finezyjne i ozdobne pasują do nieco bardziej klasycznych wnętrz.

Popularność modeli industrialnych nie oznacza, że można pominąć minimalistyczne stoły z drewnianymi nogami. Tu również do wyboru jest szeroki asortyment prostych i bardziej dekoracyjnych podstaw — od standardowych nóg przez drewniane płozy po rozbudowane cokoły.

Otwarta kuchnia i jadalnia - meble z kolekcji Steel
Drewno i metal -- idealne materiały na minimalistyczny stół

Minimalistyczny stół drewniany — mebel na lata

Minimalistyczny stół wykonany z litego drewna to mebel na lata, a nawet dziesięciolecia. Jeśli drewno zostało odpowiednio wysezonowane, zaimpregnowane i wykończone, przetrwa całe dekady w doskonałym stanie.

Co więcej, dobre drewno (np. bukowe lub dębowe) nie tylko nie traci uroku, ale wręcz szlachetnieje z czasem. Nabiera głębszego koloru, uwydatnia się jego rysunek usłojenia i wykonane z niego meble prezentują się coraz lepiej. Nie bez powodu prawdziwe antyki są tak cenne — chodzi w nich nie tylko o wartość sentymentalną, ale też o to, że tego efektu sędziwego drewna po prostu nie sposób podrobić. Dlatego też meble drewniane bywają świetną inwestycją — z wiekiem zyskują bowiem na wartości.

Dobrze wykonany drewniany stół minimalistyczny to także bardzo łatwa pielęgnacja. Nie ma tu wielu krzywizn i zakamarków, więc mebel łatwo wyczyścić, a nawet odrestaurować. Rysy czy drobne uszkodzenia wystarczy przetrzeć papierem ściernym i ponownie polakierować lub zaolejować.

Co więcej, uniwersalny styl i forma minimalistycznego stołu sprawia, że ten sam mebel można wykorzystać w różnych aranżacjach. Nawet przy zmianie wystroju stół można więc bez problemu zachować i wpisać w nową estetykę. Jest to zatem mebel idealny dla tych, którzy poza estetyką i funkcjonalnością cenią trwałość i długowieczność.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

NOWOCZESNE MEBLE DREWNIANE DO SALONU
STOłY DREWNIANE Z BLATEM LIVE EDGE — NATURALNE PIęKNO DO JADALNI, SALONU I KUCHNI
MEBLE SKANDYNAWSKIE Z LITEGO DREWNA — SPOSóB NA MINIMALISTYCZNE, ALE PRZYTULNE I FUNKCJONALNE WNęTRZE

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum